Author Topic: Lepak u spreju  (Read 20532 times)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Lepak u spreju
« on: December 18, 2010, 03:32:06 PM »
Jutros u tempu videh ovaj sprej.Pise da je pogodan i za stiroporske materijale,ne nagriza.Jel' neko probao ovo?



« Last Edit: December 18, 2010, 03:34:26 PM by firebird »

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Lepak u spreju
« Reply #1 on: December 18, 2010, 03:41:19 PM »
U kojoj radnji si ovo našao?  Postoji UHU lepak u tubici koji izgleda kao OHO, ali za razliku od njega ne topi stiropor a super hvata.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: Lepak u spreju
« Reply #2 on: December 18, 2010, 04:09:36 PM »
U kojoj radnji si ovo našao?   :hehe  :sljus  (kush) Citaj pazljivo
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Lepak u spreju
« Reply #3 on: December 18, 2010, 04:11:28 PM »
Pa u novom TEMPU u delu gde su lepkovi,silikoni,..u Kragujevcu,(znas,onom Miskovicevom "DELTA".Ne zelim da ovo izgleda kao reklama),samo me interesuje necije iskustvo.Izgleda mi zgodno za rukovanje,pogotovu kad su velike povrsine koje se lepe,lakse nego razmazivati lepak cetkicama,stapicima i sl.,i ravnomernije se nanese.Samo prskas kao da farbas,malo se osusi i spajaj.
Mislim da cu ipak veceras ponovo do tempa,kupujem,probam,pa da vidim kako drzi i javljam rezultat...

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Lepak u spreju
« Reply #4 on: December 18, 2010, 04:33:22 PM »
Slep kod očiju :)

Ja imam dobra iskustva sa lepkom u spreju drugog proizvođača.  Nije baš najjači lepak na svetu, ali nije agresivan prema stiroporu.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Lepak u spreju
« Reply #5 on: December 18, 2010, 07:11:14 PM »
Ja sam neki dan koristio lepak u spreju da plankiram krila od stiropora.
Doduse, moj je marke Tesa, ali sustina je da je to poliuretanski lepak i da moze da lepi stiropor.
Probao sam i stiropor i stirodur.
Dobar je za rad, zato sto se lijepo rasprsi po balzi, i ona se potom zalijepi na krilo.
Ne znam tacno koliko vezivanje traje, ali ovih dana cu sve uslikati i ispitati detaljnije.

Offline doajen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 100
Re: Lepak u spreju
« Reply #6 on: December 26, 2010, 12:33:43 PM »
Saxpg, kontaktna lepila kada se koriste za plankiranje se NIKADA ne osuse, trajno su elasticna; ali je prijanjanje ipak savrseno! Ja imam krilo plankirano Graupnerovim kontaktnim lepilom (inace UHU) 1969-te godine koje je jos "letno"!

Daleko jevtinije i lakse (tezinski!)je plankirati epoksidnom smolom za plankiranje, lepi i ne nagriza nijednu vrstu materijala koji mi koristimo (nanesena tezina lepila po dm2 je manje od 1-og grama!),pazi, ne sa epoksidnim lepkom niti epoksidom za odlivke.

Ima je i u BG-u!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Lepak u spreju
« Reply #7 on: December 26, 2010, 12:54:54 PM »
Doajen u pravu si, mada ja ovo vise radim ekseprimentisanja radi. Posto se ovdje radi o poliuretanskom lepilu, ono se jako dobro susi i vec je posle prskanja polusuvo, tako da je balsa kada se stavi na stiropor vec zalepljena. Sinoc sam bas plankirao krilo i jutros je sve jako, i ako se pokusa odlijepiti kida se stiropor.



Sto se tezine tice mislim da je zanemarljiva i mnogo laksa od epoxidne smole.
Naravno u svoj ovoj prici mislim da je epoxidna smola neprevazidjena u modelarstvu i lepljenje njome je bolje zato sto daje vecu cvrstinu krilu i moze da lepi svaki materijal.
Da rezimiramo, plankiranje se moze raditi lepkom za drvo, epoxidnom smolom, i poliuretanskim lepkovima.
Gledao sam po netu da ljudi "preko" koriste poliuretanske lepkove iz bocice, koji su onako kremasti i fino se razmazuju spatlom po krilu.
Ako neko zna ima li takvih lepkova kod nas, bila bi nam korisna informacija.


Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Lepak u spreju
« Reply #8 on: December 31, 2010, 11:54:45 PM »
Danas sam konacno kupio ovaj UHU lepak i probao,bog te mazo drzi ko za oci   :jaki:
Radi experimenta sam prvo lepio dva parceta obicnog stiropora i nije se odvojio na spoju vec se odlepio novi sloj stiropora  (res)
E onda sam uzeo da zalepim krilo od aviona za trup i ubrzo se pokajao,zalepio sam ga nekako nakrivo,ja da ga odvojim ono cvrc...
Jbg neiskustvo me kostalo toga da sam skalpelom morao malo po malo opet da ga odvajam i tom prilikom sam i deformisao nalegajuce povrsine,pa sam opet to prskao i lepio i opet nisam zadovoljan rezultatom.
Znaci lepak je extra ali ne dozvoljava greske,tj popravke vise nema...oprez!...
A da i dok sam prskao malo mi je palo i na povrsinu trupa sa strane i cak i posle 6 sati i dalje je lepljiva na dodir pa mi se to ne svidja,mislim da ce vrlo brzo tu da se zalepi prasina i da potamni to mesto.Moracu mozda da prelakiram ponovo,a savetujem da se povrsine u blizini lepljenja zastite nekom trakom posto lepak oce da prsne i tamo.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: Lepak u spreju
« Reply #9 on: January 01, 2011, 06:38:03 PM »
firebird...moze malo objasnjenja,kako se lepi  sa tim cudom, za koliko steze itd
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Lepak u spreju
« Reply #10 on: January 01, 2011, 08:30:19 PM »
Površine koje se spajaju moraju biti čiste i suve.Naprskate lepak onako sa jedno 20-25 cm u tankom sloju,odprilike jedan prolaz i tu i tamo još malo dodate tamo gde nije pokrio,sačekate jedno 10-15 min i pažljivo spojite površine zatim snažan pritisak i gotova stvar.Kod ovog lepka nije bitna dugotrajnost pritiska,dovoljno je da bude snažan,nije potrebno dodatno stavljati stege i štipaljke,cela stvar je gotova za 15min.Lepak je mlečno bele boje i trajno elastičan.
Oprez pri radu,pogrešno spojene površine je posle veoma teško razdvojiti,osetio sam ovo na sopstvenom modelu pa sam se posle drndao i preznojavao  pola sata da ponovo razdvojim a da ne otkinem neko parče stiropora.
Extra je za rad sa velikim površinama ali nije za male parčiće jer lepak pod pritiskom pada i tamo gde ne biste želeli pa možete imati problema(npr.parce vam ostane zalepljeno za prste).
Eto toliko o mom iskustvu nadam se da sam pomogao,neka doda neko i svoje.... ()-()

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Lepak u spreju
« Reply #11 on: January 01, 2011, 08:45:40 PM »
Sve si odlicno opisao! Svrha ovog lepka je spajanje velikh povrsina, tako da sem za plankiranje ne vidim drugu primjenu u modelarstvu.

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: Lepak u spreju
« Reply #12 on: January 30, 2011, 10:40:40 AM »
Tico, ne zezaj ljude, i dalje meni ne prevazidjena alatka je vruca plastika, lepi za 1 min i manje, ako je minus napoljusteze momentalno :D :D , jedino sto otezava model, ali kod modela od 500g mozda dobijete dodatnih 50g. Tako da sam ja za PLASTIKA. Ko da ceka 15 min.

p.s. inace hvala na lepku... :)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Lepak u spreju
« Reply #13 on: January 30, 2011, 11:40:00 AM »
Nisi lepo citao  (kush),rece ja da je za VELIKE povrsine. I ja smatram da je za neke sitnije stvari tipa lepljenje servoa,polugica,sarkica,buzira i sl. plastika dobar izbor a ovo je solucija za spjanje dva sloja krila ili trupa ili kad se oblaze styro nekom folijom koja nije samolepljiva ili balzom i tako te stvari...

Ja inace najvise koristim momentov drvofix a ovo sam probao cisto iz radoznalosti.

Inace,'si sredio novo avionce?Jedva cekam izvestaj i naravno snimke.. (res)  (pijemo)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Lepak u spreju
« Reply #14 on: January 30, 2011, 04:54:39 PM »
Tico, ne zezaj ljude, i dalje meni ne prevazidjena alatka je vruca plastika, lepi za 1 min i manje, ako je minus napoljusteze momentalno :D :D , jedino sto otezava model, ali kod modela od 500g mozda dobijete dodatnih 50g. Tako da sam ja za PLASTIKA. Ko da ceka 15 min.

p.s. inace hvala na lepku... :)

... i nije preporucljivo leti da drzis model na suncu ili ne daj boze u kolima.