Author Topic: P-47D Thunderbolt  (Read 56314 times)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #45 on: February 09, 2011, 12:01:08 PM »
Па ГДЕ СИ бре Чока (pijemo)
Свака част, стварно је гигант :jaki: још са радиал МОТОРАЦ lol могу само да замослим.
ПОззз...
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #46 on: February 18, 2011, 09:56:30 PM »
Bravo druze :)aplauz
Ti si bas daleko dogurao sa ovom pricom (<--)samo napred i jedva cekam da to cudo  (:sok:) (<--)poleti!!!!!!!!!!!!!!!

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #47 on: March 07, 2011, 08:33:10 PM »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #48 on: March 07, 2011, 09:19:53 PM »
 Zahvaljujuci mom drugaru Nikoli iz Smedereva (nidza sd), napokon mi kompijuter funkcionise kako treba.
 Poprilicno dugo sam bio bez racunara pa sam se propisno bacio na posao.
 U nekoliko navrata kada je bilo lepo vreme odlazio sam na letenje.
 Osim toga mucila me i desetak dana neka prehlada a zacudo, u ovo februarsko doba, imao sam posla u firmi preko glave.
 Ipak, svasta sam napravio.

 Zapoceo sam sa popravkom i izradom kapotaza.
 Kao sto sam i pomenuo, kada sam ga pre sto godina napravio, prilikom brusenja na nekoliko mesta istanjio sam plank toliko da je “progledao“ na drugu stranu.



Ove anomalije sam sada popravio tako sto sam sa unutrasnje strane nalepio parcice 2mm balze.








 Nekada davno, isekao sam klapne sa izradjenog kapotaza i posto sada pravim model za kalup kako bih izradio plasticni kapotaz,  njih sam nanovo napravio i nalepio.
 Posto sam sve lepio cianoakrilatom, posao je isao brzo.





 Kada je sve dobilo formu, pregitovao sam ceo kapotaz.
 Posto koristim git na vodenoj bazi, otprilike sam ujutru brusio kapotaz, preko dana gitovao i tek sledeceg dana ponovo gitovao.
 Posle nekoliko dana, sve je vec pocinjalo da lici na ono sto sam hteo.
 Na kraj kapotaza (ka vatrenom zidu) sam zalepio rebro koje sam skinuo sa trupa. Sada je ceo model imao poprilicnu krutost.
 Za definitivno smirglanje i gitovanje, odlucio sam da ga fiksiram na trup kako bih dobio tacan oblik trupa.

 Za ovo mi je trebao isplankiran trup.

 Po pitanju kapotaza, zavrsetak modela, izradu kalupa kao i izradu samog kapotaza iz kalupa, detaljno cu prikazati u okviru ovog posta.


 Nosac repnog tocka sam izradio od letvica 10x10mm.



 Sve coskove sam pojacao truglastim umetcima.





 Nosac servoa vertikalnog kormila sam izradio i ulepio u trup.
Kao sto sam pomenuo, pristup ovom servou ce biti kroz otvor repnog tocka.





 Napokon sam sa apetitonm zapoceo sa formiranjem plankova trupa.
 U Centru za vazduhoplovno modelarstvo su mi izasli u susret pa sam izabrao 12 plankova balze od 3 mm, malo mekse strukture koji su se kvasenjem savrseno iskrivili na potreban oblik.
 Mokre plankove sam selotejpom pricvrstio na resetku trupa i tako ih ostavio da se osuse.
 Zapoceo sam sa plankom na vrhu trupa, iza kabine.



 U tom trenutku mi se ucinila kao dobra ideja da dodam jos nekoliko stringera od lipe 2x2 mm.





 Ovome je podosta kumovao i Misa iz Kragujevca  (Misa) kome se cinilo da resetkla trupa i nije bas dovoljno cvrsta, pogotovu u repnom delu.

 Pre plankiranja, proverio sam dugackim lenjirom kako se uklapaju sva rebra i stringeri.
 Na nekoliko mesta morao sam da sastruzem po malo materijala ali je na rebru koje se nalazi otprilike na sredini otvora krila falilo skoro 2 mm u gornjoj sekciji.
Na ta mesta nalepio sam komadice balze od 2mm i sve je nakon brusenja obecavajuce izgledalo.



 Ostao je jos jedan problem-pozarni zid.
 Ako ste pazljivo citali ovaj post, verovatno ste zapazili da je ideja bila izraditi skidajuci pozarni zid sa nosacemm motora.
Okvir koji se nalazi u trupu, morao je da bude dovoljno masivan da na sebi nosi bar 6 zavrtnjeva koji ce ovo obezbediti.
 Nigde nisam mogao da pronadjem dovoljno veliko i kvalitetno parce spera.
Pretpostavio sam da mi treba sper od bar 12 mm debljine.
  U ovome mi je pomogla i konsultacija sa cika Duletom Papicem iz Novoga Sada koji slicno resenje ima na svom Helcatu koji je u radu.
 U jednom telefonskom razgovoru, izneo sam problem Savi iz Mitrovice (Sava).
 Moj drug se velikodusno ponudio da mi taj problem resi tako sto ce mi presovanjem izraditi tablu od 350x350mm, 12 mm debljine.
 Iako sam bio sasvim zadovoljan da mi samo posalje sper, ipak sam sacekao 3 dana i nakon toga postar mi je doneo najlepse ispresovan komad spera koji sam ikada video, napravljen od 3 razlicita spera i sa svake strane presvucen kompozitom.












 Savo, jos jednom, ovako javno, HVALA.
 Sa uzivanjem sam osmislio oblik okvira i isekao ga ubodnom testerom.
 Od ostataka spera, isekao sam trouglasta pojacanja koja ce naprezanja vaternog zida preneti na glavne poduznice.




 Napokon je i plankiranje moglo da pocne.

 Kada sam nekada davno izradio glavni ram trupa, imao sam problema sa lepljenjem letvica. Izgleda da je Bud Nosen za ove elemente predvideo u kitu jelovo ili borovo drvo, koje ima podosta smole. Tu je cak i miris...
 Iako su godovi predivni, a samo drvo veoma tvrdo, lepljenje je blago receno nocna mora.
 Epoksi ipak sve to zalepi veoma lepo ali su zato svi pokusaji da plankove zalepim cianoakrilatom propali.
 Za sve spojeve balza-balza ili sper rebra –balza plank, koristio sam cianoakrilat ali je beli lepak bio zaduzen za lepljenje plankova medjusobno kao i plankova za glavne poduznice.

 Za sva mesta gde mi je lepljenje sa cianoakrilatom pravilo probleme, koristio sam stari stos sa sodom bikarbonom.

 Naime, soda bikarbona je fantastican aktivator cianoakrilata.
Na spoj prvo kapnem kap lepka a onda nanesem sodu. Prstom je postavim gde treba a ostatak oduvam. Kada na nanetu sodu kapnem jos malo lepka, reakcija je vrlo burna i brza.
Bukvalno se cuje  pucketanje od  stvorene toplote.

 Ipak, plankiranje  trupa je trajalo  preko nedelju dana.
 Prvi plank je bio, kako sam vec i rekao, na gornjem delu trupa, iza kabine.







 Naredna dva su bila po bokovima trupa.
 Trudio sam se da spojeve plankova po duzini izvedem u cik-cak.
 Takodje, da se ceo trup ne bi deformisao postavljao sam plankove simetricno, levi –desni i gornji-donji.



Trup je dugacak preko 2m  (bez kapotaza malo manje) i plankove sam postavljao jedan od napred jedan od pozadi.
 Izmedju gornjeg i bocnih plankova ostao je trouglast prostor, koji je sledeci bio na redu za plankiranje.

 Potrosio sam oko 5 bocica cianoakrilata i 12 plankova kada je ceo trup bio pri kraju.

 Sa donje strane ostavio sam odredjebni deo neplankiran, kako bih imao prilaz unutrasnjosti.





 Ovo planiram da plankiram tek kada ulepim centroplane repa i krila.


 Nastavljanje i spajanje  stringera na pozarni zid sam izveo vrlo robusno.



   Sa unutrasnje strane trupa izradio sam male pojaseve od 3mm balze koji su mi povezali plankove (po duzini).



 Posto sam imao poprilicno problema da gurnem ruke kroz sumu stringera, skinuo sam donja dva cime mi se otvorio trbuh trupa.
 
 Cak i bez brusenja, sve je izgledalo savrseno.

« Last Edit: March 08, 2011, 10:40:10 AM by GILE »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #49 on: March 07, 2011, 09:42:54 PM »
Ispred vertikalnog stabilizatora izradio sam dorzalni deo, po nacrtima koje sam imao ali sam za njegov finalni izgled odlucio da sacekam neki lepsi dan kada cu otici u muzej i na licu mesta izmeriti i izdefinisati sve.






 Poprilicno muke mi je zadao gornji plank, kod vatrenog zida jer se on savija u tri dimenzije, cime se formira otvor za prostrujavanje vazduha iz kapotaza.
 
 Gledajuci kako to rade na rcuniverse-u, odlucio sam da se oko ovog dela posebno potrudim.














 Rezultat vidite i sami.



Ameri za ovo koriste gomilu gita. Sve sto vidite na mom modelu jos nije ni videlo git.


Pre nekoliko veceri, doslo je vreme i za najvazniji posao na avionu-  ugradnju centroplana.

 Kao sto sam vam vec rekao, izgubljen je plan ovog aviona. Mnogo toga ne znam kako je zamisljeno ali imam ideju sta treba na kraju da dobijem.

 Posto je ovo scala avion, bez pretenzija da od njega pravim rasnog akrobatu, iako je profil krila podosta noseci, odlucio sam da ugradni ugao krila u trup bude oko 3 stepena.

 Da bih ovo izmerio, prvo sam duz trupa iscrtao referentne linije po bokovima i po vrhu trupa.



 Kada sam trup postavio da stoji potpuno horizontalno, ugradni ugao krila je bio koliko sam vam i rekao.







 Leteci nekoliko modela ovog aviona, mahom su svi zahtevali trimovanje “od sebe“.
 Da bih ovo izbegao postavio sam rep u pozitivan ugao od 1.5 stepeni.
 Da bih rep postavio pod zeljenim uglom morao sam podosta da brusim mesto na koje se on postavlja.
 Ipak, nakon sat i kusur turpijanja i podosrta prasine, rezultat je bio odlican.





 Ovaj plan mi obezbedjuje da ce u letu, aproksimirano, rep leteti u uglu bliskom 0 stepeni, krilo pod 1.5 stepen pozitivnog ugla, dok ce ceo trup, sa motorom imati negativan ugao od oko 1.5 stepen. Time mislim da cu izbeci potrebu da dalje obaram ugao motora i time komplikujem ugradnju kapaotaza.

 Ako vam ovo zvuci tesko shavtljivo, a interesuje vas problematika, voljan sam da uz kafu do sitnih creva razmrsim ovu problematiku.

 Referentne linije su mi dale jos jedan podatak. Trup je po horizontali izradjen potpuno simetrican i udaljenosti ugradnog otvora za krilo od poduznih linija su u milimetar jednaki. Po vertikali, na okviru gde sam morao da dodajem one pomenute komade balze, ugradno mesto gornjeg stringera mi je smaknuto oko 2.5 mm.  Iako su bocne povrsine trupa na izgled potpuno simetricne, ovde se ipak provukla neka greska. Verovatno je sve prouzrokovano time sto su okviri trupa poprilicno bili deformisani.
 Ipak, na duzinu trupa od oko 2200mm, bocna deformacija od 2,5mm je vrlo mala, i mislim da je sasvim zadovoljavajuca tacnost izrade.
 Naravno, ako se pouzdamo u merenje.

 Naravno, ugradnja centroplana osim ugla, morala je da zadovolji i simetriju mnogih drugih mera.





 Nakon horizontalnog repa, ugradjen je i vertikalni.



 Napokon je ulepljeno i rebro koje sam napravio i koje povezuje sve elemente sa okvirom trupa.



 U napadnu ivicu centroplana ugradio sam jedan mali bajonet od karbonske cevi.



 Slicno sam izveo i sa napadnom i izlaznom ivicom vertikalnog repa.

 Kada se sve prosusilo, izradio sam i komade koji su nedostajali a koji su zatvarali rupu izmedju repova i trupa.



 Sutradan, izradio sam i ugradio i komad koji je povezao izlazne ivice repova kao i poslednji okvir trupa.





 U toku plankiranja nije mi dao mira onaj rez koji jedan gospodin (diskutabilno) napravio kako bi ispravio deformisanu resetku trupa.
   Odlucio sam da dodatno pojacam ovaj cvor trouglastim komadima spera.



 U nedelju 6. Marta je bilo malo toplije pa sam ceo trup u odredjenoj meri grubo prebrusio.
 Sada sam mogao i da zavrsim oblikovanje kormila vertikalnog stabilizatora.




 Dve interesantne stvari su se desile u poslednjim fazama izrade.
 Prva je poseta moje sestre koja je dovela moju cetvorogodisnju sestricinu Katarinu.
 Kada je malena usla u moju sobu uzviknula je „  Joj, koliko aviona“.
 Kada je na to moja Maja rekla „ a vidi ovaj „ i pokazala joj na Thunderbolta, dete je reklo 
 „ meni to lici na raketu“.

 Kada sam nakon toga ponovo pogledao avion, dete je bilo potpuno u pravu, vise lici na podmornicu ili raketu nego na avion. Mozda ponajvise na veliki tompus.









 Drugo, stalno razmisljam o tezini.
 Sava i ja se potpuno slazemo oko jedne izreke:
„ Lak avion-dobar model...tezak avion- dobra maketa“.

 Tako je doslo i vreme da se izmeri sve sto je napravljeno.
 Ceo trup, sa horizontalnim i vertikalnim stabilizatorom, centroplanom krila, bajonetima, kabinom i kapotazom koji je poprilicno tezi  (jer je to model za kalup) imaju masu od 4.5kg.

 Nemam dovoljno iskustva sa ovolikim modelima ali mi na prvi utisak ovo izgleda o.k.
 Da podsetim, ciljana masa letnog aviona je ispod 20kg.
 Da bih priveo ovu etapu kraju, potrebno je da fiksiram centroplan krila u trup a nakon toga zavrsim plankiranje trbuha trupa. Ispod krila se ugradjuju dva poluokvira a bice tu i poneka poduznica.
 Za ovo mi je neophodno da definisem kokpit kao i nosace koji ce prihvatati konstrukciju pozarnog zida i rezervoara.
 Ovo ce biti tema daljeg pisanja.




  Hteo bih da svima koji prate ovaj post kazem jos jednu stvar.
 Izrada ovolikog aviona nije nesto cega se treba plasiti. Ako odvojite dnevno sat-dva –tri, moze se sve ovo sto sam vam ovde predstavio izraditi za manje od 3 meseca.
 Takodje, ovakav projekat  (dok ste u domenu konstrukcije a ne opreme ) nije uopste skup koliko vam se cini.
 Par stotina eura je sve sto vam je potrebno.
 Mnogo toga ce te resiti u hodu i mnoga resenja ce se nametnuti sama.
Naravno u svemu pomaze ako razgovarate sa ljudima koji prave modele i koji su ono sto ja zovem “operativci“.
 Jedino sto ce vam istinski trebati u neogranicenoj kolicini je ljubav i volja.
 Bez toga vam ne vredi da zapocinjete ni daleko manje projekte.




Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #50 on: March 08, 2011, 07:42:15 AM »
Projekat veoma veoma vredan pažnje, jeste, ima još puno posla, ali to odmara. Ukoliko sam doprineo makar i lepim pogledom na ovaj rad, zadovoljan sam. Verujte, uživo je to sasvim druga stvar. Treba videti.
Moja malenkost će svakog momenta pružiti podršku, samo napred.
ex pseudonijum: licider

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #51 on: March 08, 2011, 09:18:18 AM »
Kada sam zadnji put video "to" izgledako je kao velika gomila letvica.
Sada Thunderbolt vec pocinje da lici na sebe. Bas velika raketa.

Jesi li ostavio rupe za vratanca za hladjenje? ne vide na slikama?


evo malo dokumentacije
http://www.rwebs.net/avhistory/history/p-47.htm

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #52 on: March 08, 2011, 09:26:41 AM »
Ogroman je!
Ako bude trebalo da se stemuje oko vrata kada ga budes iznosio zovi....  :)aplauz

For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #53 on: March 08, 2011, 09:54:42 AM »
Ogroman je!
Ako bude trebalo da se stemuje oko vrata kada ga budes iznosio zovi....  :)aplauz

\ (res)

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #54 on: March 09, 2011, 01:15:43 PM »
Cao Coko, zeleo bih prvo da se prestavim, zovem je Milan i rodjeni brat mi je "soprano". Mi smo se ako se secas vec upoznali, burazer i ja smo bili tebi u posetu jos prosle godine. Naime pratim ovaj tvoj projekat ovde na forumu i stvarno sam odusevljen kako sve to za sad izgleda i ne sumljam da ce izgledati nevidjeno kad se zavrsi, jer spoj tvog teorijskog znanja, velikog dugogodisnjeg iskustva i ljubavi prema ovom hobiju je i vese nego dovoljno da bilo koji projekat bude na najvise mogucem nivou.

Ono sto bih ja zeleo da te pitam je sledece, onaj klip motora (moki) sto si okacio, planiras da stavis na ovaj model ili to nema nikakve veze sa ovim modelom? Nije da se nesto razumem ali ako mi dozvolis cinimi se da je ovaj motor prejak za ovaj tvoj model, ispravi me ako gresim.
Zeleo sam jos jednu stvar da te pitam koja me interesuje, kako napreduje tvoj jet projekat "F16" i da li se radi nesto na njemu?
Burazer i ja smo se najavili da navratimo do tebe i da vidimo sve to uzivo ali sad je on nesto prezauzet tako da moramo to da odlozimo malo.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #55 on: March 09, 2011, 04:38:54 PM »
Zdravo Milane, naravno da se secam. Proveli smo lepo vece onomad. Drago mi je sto se ponovo cujemo. Pitao sam soprana za tebe. Sto se tice moki-ja, tacno, planiram njegovu nabavku za ovaj model. Moki inace pravi i varijantu od 150ccm, kao i staru varijantu od 215ccm koju je sada zamenio motor iz video klipa od 250ccm. Mislim da bi mi moki 150, koji ima 8ks i oko 4kg bio idealan za thunderbolt. Medjutim, kada skupim pare, presudice ono sto uspem da nadjem. 215 je takodje lepo resemje za podosta veliku rezervu snage dok je 250 sa svojih 15ks mozda stvarno preveliki. U svemu igra ulogu i krajnja masa aviona za koju se nadam da ce biti 17kg.  Hvala ti na lepim recima i poziv da dodjete uvek stoji. Sto se tice jet-ova...opet kazem dodjite. Ponekada su najlepse stvari neispricane.

Offline tihi

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 93
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #56 on: March 09, 2011, 07:38:05 PM »
Pozdrav za Coku ,coveka koji me je pre dve godine uveo u ovaj prelep hobi   (res).Nije mu bilo tesko da odvoji vreme za mene ,da me primi u kucu i ako me prvi put vidi.Kod njega sam prvi put video uzivo rc modele od trenazera ,scale pa do 3D aviona .Dobio sam dosta korisnih saveta ,ali i primedbi na neka moja razmisljanja za koja se ispostavilo da bi mi samo stetila ,sve u svemu mnogo korisnih stvari i saveta sam dobio od njega ,a cak mi je i motor razradjivao da ja nebih napravio neku stetu ,elem da ovo ne bi bio offtopic da se vratimo na temu te 2008 kad sam bio kod Coke svratili smo kod njega posto sam oduvek voleo avione iz ww2 zelja mije bila da imam jedan scale avion.Tako da mi je paznju privukao trup jednog velikog aviona , pogadjate to je bio thunderbolt .Nije bilo planka samo gola konstrukcija koja je pozutela od stajanja ,tada mi je objasnio koliko ima posla oko jednog takvog aviona i kolika ti zelja i volja ,ali i finansije trebaju da bi se takav avion zavrsio .Izgleda da se u  2010 god svi uslovi stvorili ,jel kad sam kod Coke navratio pocetkom decembra prijatno me je iznenadio sa pocetkom radova na thunderboltu ,trup je vec poceo da poprima prave oblike ,ali jos uvek se tu nije nazirao avion naravno prateci ovaj topik od pocetka prijatno sam iznenadjen brzinom kojom napreduju radovi i kvalitetu uradjenog posla , nesumnjam u njega da ce iznaci resenja za sve pocevsi od viska tezine, koja moze biti pogubna za model ako neostane u granicama normale za tu velicinu aviona .Za  tehnicke ili bilo koje druge probleme koji se budu javljali uopste nesumnjam da ce Coki prestavljati problem i siguran sam dace ih Coka usputno resavati bez problema .Naravno uskoro cu doci opet u posetu da uzivo sve to vidim i da sa prijateljom popijem kafu .Jos monogo stvari bi se moglo ispricati i o Cokinim modelima ,entuzijazmu i posvecenosti prema ovom hobiju,ali neka ostane nesto i za drugi put.Sta reci samo napred i da  avion ove godine poleti .   

COKO  (res)                                   
Pozdrav Marko                                                                                                                                                                             

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #57 on: March 11, 2011, 08:15:50 AM »
sinotj sam video model uzhivo sklopljen, i deluje mnogo motjnije nego na slikama..

moje veliko poshtovanje svim ljutim konstruktorima i profesoru Coki      :jaki:

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #58 on: December 07, 2011, 12:51:28 AM »
Pretpostavljam da je jedan broj modelara zaboravio ovaj projekat a da su drugi mislili da sam digao ruke...
 Medjutim, evo sta se desilo.

  Od proslog aprila, Jug-a sam prebacio u stan moga pokojnog oca i osim sto sam ga nekoliko puta sklopio da se malo mentalno opustim i uzivam, evo sta se jos desavalo.

 Skoro godinu dana jurim po celom svetu da nabavim Moki-ja.
Nekoliko puta se pojavljivao na ebay-u i nekoliko puta na rcu-u.
 Poslednja dva pregovora su veoma bila interesantna.
 Jedan Nemac ga je prodavao sa svojim Yak -om 54 od 3m za 3500e.
Kada sam ga pitao da li bi bio raspolozen da proda samo Mokija, odgovor je bio odrican.
Pomenuti Moki je leteo svega 5 letova i bio je kupljen prosle godine, dakle skoro nov.
Uz njega je nudio dodatnu elektrobenzinsku pumpu, elisu i spiner.
 Posto  ni nakon dve aukcije nije prodao avion i motor, na kraju je podelio avion od pogona i ponudio ih na dve odvojene aukcije.
 Opet sam ga kontaktirao i poceli su pregovori. Prvo je trazio 2500e, pa 2200, pa na kraju 2000.... a ja sam imao reper amera gde je kod Troybuild-a cena 3400usd, za nov Moki, ili reper Rcu gde sam nalazio nove primerke za 2800-3000usd.
 Na kraju se nismo dogovorili, i to za 300e.
 Drugi Moki mi je pobegao na Rcu, gde je bio ponudjen za 2400usd, opet za nekoliko stotina e vise od onoga sto sam nudio.
 Cinjenica da ni jednog trenutka nisam imao bas sve pare na gomili i cekao Moki, nego su ponudile dolazile u nevreme kada sam bio bez dovoljno novca.
 Malo su me golicali i Saidel-i, a pogotovu sto je 9-o cilindricni bio ponudjen kod HK po sasvim pristojnoj ceni. Malo googlanja i ispostavilo se da je vest netacna.

 Mokija nema pa nema, ali ono sto mi je istinski trebalo za dalji rad su Retrakti.
 Od Aprila sam takodje jurio i  njih.
I to groznicavo...
 
 Prva prilika mi se desila kada sam na ebay u nasao Likes line retrakte, elektricne, koji su mi se bas svideli.
 Nisu mi odgovarale noge ali su bili ponudjeni po pocetnoj ceni od 200usd, sto je po meni bilo korektno.
 Nisam ih kupio jer je prodajna cena porasla preko onoga sto sam tada mogao i zeleo da  platim.
 Dalje, pojavila su se dva puta retracti firme Ancco, koji su inace i nacrtani na Bud Nosen ovom planu.
 Moram vam priznati da mi se u jednom trenutku pocela da svidja ideja da ugradim mehanizme koje bih postavio sa mi nimum prepravki onoga sto sam vec uradio.
 Ovi retrakti su pneumatski, sa oprugom koja ih izvlaci kada izgubite radni pritisak. Da se ovo ne bi desilo naglo i odsecno, opremljeni su jednim malim cilindrom-amortizerom, koji ovaj takt izvlacenja, ublazuje.
 Prvi put sam ih kupio ali mi je za shiping covek trazio 90 usd.
 Posto godinama trgujem on-line i imam besprekoran feedback, veoma pazim kako komuniciram sa ljudima.
 To sam i ovaj put ucinio pa sam zamolio prodavca da pogleda da li bi mehanizmi mogli da se posalju nekim drugim nacinom. Skenirao sam mu i poslao usluge kojima su mi slate do sada stvari (ukljucujuci i turbinu koja mi je poslata iz New Yorka za 45usd, te da Tower Hobby slican paket salje za 20 ak usd). Naravno rekao sam mu da cu ako ne postoji drugi nacin, rado platiti i 90usd, ali da ga molim da mi pomogne, ako je voljan.
 Voleo bih da vam pokazem nekoliko njegovih mailova gde me nagrdio najgore sto je mogao.
 Ja sumljam u njega, Im questioning his integrity, he dont give a shit what the tower does..., tako da je na kraju, posle svog prepisivanja i pokusaja da stvar izgladim i meni pukao film pa sam mu odgovorio na nacin kako se i on meni obracao.
 Naravno dao sam mu najpozitivniji feedback koji je mogao dobiti, sto je i on ucinio, sa napomenom da sada bolje razume internacionalnu trgovinu.
 Posto je retrakte ponovo postavio na prodaju, shvatio sam da je u pitanju bila cena. Ja sam ih kupio za 101 usd a pocetna cena na sledecoj aukciji je bila 150usd. Da je rekao da zeli jos 50 usd, rado bih mu ih dao.
 Naravno, nije ih prodao.....valjda losa karma.
 Ipak idemo dalje.
 Poslednji put kada su se, pre mesec dana, identicni retrakti pojavili, sa nogama i tockovima, pobegli su mi za par minuta za 212 usd, koje sam bio veoma voljan da platim ali sam zakasnio na kraj aukcije jer mi je malena Tea plakala non stop i smetnuo sam sa uma koliko je sati.
 Kao i svaki otac, slab sam na cerku, pa se naravno, ne ljutim na nju, nego na sebe.
 Rekao sam sebi „ko zna zasto je to dobro sto se desilo“.
Evo zasto...
 Na nemackom Ebay u su se pojavilki retrakti firme Wabo, za Thunderbolta od 3m, sa nogama i tockovima i tu sam izgubio aukciju jer su me nadigrali , u poslednjim sekundama,za nekoliko eura. Prodati su za 120 e a ja sam hteo da se izbodem, blago receno.
 Zatim su u punudi bili razni Sierini pneumatski retrakti, sa neodgovarajucim nogama za cene od 250-400usd (noge bi me kostale sigurno jos vise od 100) i sa mnogima sam pregovarao, ali em su mi bili skupi, em su bili veoma problematicni za placanje ako nemate paypall....em su bili pneumatski.

 Rekao sam odavno da ovde zelim elektricni pogonjene retrakte, kada je vec propala prica sa Anncom.
 Poceo sam uveliko da gledam Robartov i Sierin sajt kao i da crtam sopstvenu konstrukciju retrakti... medjutim siguran sam bio da negde, na ovom svetu, poistoji nesto za pristojne pare, sto bi me dovoljno odusevilo da kazem...E to je to.
 Zatim su se na dva oglasa pojavili ponovo Likes line retrakti, ali su sistemi bili za tricikl i zato je cena bila oko 400 usd, opet naravno sa neodgovarajucim nogama.
 Posto je zima dolazila, bio sam voljan da platim i vise, ali prvo, sta ce mi onaj treci mehanizam, drugo, noge nisu odgovarale za Thunderbolta, tako da je startna cena za koju bih ih kupio bila previsoka.


 All the good things hapents to those who waits......


 Ili ti strpljen-spasen

 Kupio sam jesenas jedan prelep Mig 15, fenski.
 Detaljno sam ga preradio, pretresao, ali mi je od pocetka falilo nekoliko elemenata Byron-ovog fena.
 Jurio sam danima rezonator, nosac motora i rotore, dok nisam na Rc groupsu nasao gospodina pod nickom Windshear koji ih je imao.
 Njegov prvi mail je bio u stilu
 "I hawe a lot of ducted fan stuff, what do you need"
 Kada sam sve pokupovao i on mi to poslao, zaboravio sam da mu napisem da ne stavlja racun u kutiju, pa sam na 70 usd platio 2800 din carine.
 Posto sam lepo uspeo da kompletiram Mig, nije me suvise sekiralo dodatnih 30e koje sam platio.
 Ipak, kada sam mu rekao da ubuduce, ako budemo trgovali, nestavlja racun u kutiju, ponudio se da podelimo carinu.
 Dotakla me njegova paznja i odbio sam, naravno, medjutim video sam da razgovaram sa casnim covekom pa smo nastavili komunikaciju.
 Rekao mi je da se vec godinama druzi sa jednim modelarom iz Juzne Afrike i da sve sto on kupuje stize na njegovu adresu, pa da to on posle prepakuje i posalje dalje.
I u nasem slucaju, ponudio mi je isto, ako mi ikada zatreba.
 Zahvalio sam se i ostalo je na nekolicini mailova koje smo nakon toga izmenili.

 A onda....
 sam na rcu pronasao da je jedan Amer prodavao deo raja....elektricne retrakte, glodane od aluminijuma, sa reduktorima i puznim prenosima, odgovarajucim nogama, hidraulicnim amortizerima, prave velicine....za.....drzite se dobro....65 usd.
 rekao je da  nije siguran u kakvom su stanju, niti da li su ispravni , niti ko je proizvodjac i da za te pere hoce da ih i poslaje ali samo u okviru USA.
 Secam se njegovih reci kada je rekao da su toliko lepi da ih vredi imati na radnom stolu kao eksponat.

 Zamolio sam ga da mi poslaje dimenzije mehanizma i kada je crtez stigao mailom, srce je htelo da mi iskoci.....to je bilo to.


 Ali....
 Jedan uslov je postojao, a to su dva uslova...paypall i slanje samo u okviru Usa.
 Sta sve nisam nudio....i pare i wire transfer i sve placene troskove i da ga slavim kao slavu, ali  je rekao   „you sounds like a nice guy, but sorry“.
 Slao sam mu i link na rcu o pravljenju tog aviona....ali nista.

 Na nekoliko mesta sam pokusao da uplatim paypallom ali kao sto i znate stvar je mrtva.
 Onda sam, u 2 nocu, napisao mail Windshear-u (ime ovog coveka je uvek velikim slovom), i pitao ga da li moze da mi pomogne.
 Probudio sam se oko 9, sledeceg jutra. Secam se da je bilo hladno jutro.
 Odmah sam pogledao mailove.
 Cekala su me dva od Windshear-a, veoma kratka.
Prvi, „ill see what i can do“ i drugi   „I bought the retracts“.
 Seo sam na g....u.
 Retrakti su mu stigli za dva dana. On ih je prepakovao i poslao meni, ne cekajuci da mu posaljem pare. Naravno, ovaj put nije stavio nikakav racun u paket.
 Ganut sam i bez teksta.
 Ipak se sa tim covekom nikada nisam ni upoznao.
 Bilo kako bilo, izmenili smo mnoge mailove od tada i nasa komunikacija je postala prisnija. Pomenuo sam u nasoj prici i nas 4um.

 Opet sam se setio da prica o ovom avionu, za mene, ima neku  meni izuzetno dragu i pozitivnu harizmu.
 Jedva cekam da vidim sta me ceka prilikom nabavke Mokija.



 A onda su danas, posle 16 dana, retrakti stigli.

 Danima sam vec odlazio do praznog stana gde je moj otac ziveo i virio u sanduce. Danas sam sa kli ncima i zenom svratio na par minuta i bas tada je postar dosao.

 Kada sam otvorio kutiju, odusevio sam se. Pa znate li da Ford Fokus sa odlicnim paketom opreme u Americi kosta 11000usd?
 Pardon, ma ne to, nego retrakti. Retrakti su „vrh brate“.

 Odmah sam po dolasku kuci prislonio mehanizme na plan i poceo da smisljam sledeci korak.
 O svemu dalje nastavljam pisanje, ali sutra, odoh sada malo da uzivam.
 Sledeci put videcete slike i detaljan opis ove lepote.


 

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #59 on: December 07, 2011, 01:08:26 AM »
ama raspisao si se a slika nigde. koliki tockovi staju na te noge? imam neka 10 cola od vespe pretekle pa ako mogu da pomognem, he he