Author Topic: P-47D Thunderbolt  (Read 56314 times)

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #60 on: December 07, 2011, 10:21:59 PM »
Misha je u pravu,aman bre daj te slike da i mi malo uzivamo. 4e

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #61 on: December 08, 2011, 02:35:29 AM »
 Danas sam izvrsio detaljan servis mehanizam trapa.
 Uz to, doneo sam krila i plan iz magacina, pa je palo i merkanje sta ce se i kako raditi.
 U jednom trenutku obrelo su kod mene jedno drustvance, pa smo debelo vecali sta i kako.
 Elem, ovako je izgledala kutija kada je stigla.



 Ovo je slika sa koje sam uz mnogo vizionarstva prepoznao da je to ono sto mi treba.





 Kada sam otvorio kutiju, prvi utisak je bio da su retrakti korisceni i  licilo je kao da su juce poslednji put leteli.



  Ipak ni sloj prasine nije mogao sakriti lepotu izrade mehanizma.

 Jedan nosac tocka je ostecen pa popravljen, ali posto su oni dovoljno veliki za tockove do 140mm a aj planiram da stavim tocak od 165mm, i ovako bih izradjivao nove.




 Kada sam rasturio mehanizme, evo sta sam ustanovio.



 Kao prvo, covek koji ih je konstruisao je definitivno inzenjer sa genijalnim idejama.
 Na mehanizmima nije bilo nikakvih oznaka. Svi navoji su colovni, osim dva srafica koja drze Kyosho-v elektro motor.
 Ovo me navelo da je konstruktor ipak neko preko bare.
 Cake koje i sam koristim u mom serviserskom poslu, tipa male tackice, brojevi...i ovde su primenjene.
 Glavni zupcanik, na glavnoj osovini je izradjen od celika ali je deo sa ozubljenjem izradjen kao druga celina i zalemljen na disk.





 Pogonski zupcanik je ulezisten i sa dva aksijalna lezaja.





 Sve je izradjeno na glodalici.







 Svako leziste ima svoju bronzanu cauricu.

 Sve je u savrsenom stanju i zazori ne postoje, nigde.














 Kada bih nesto oavko trebao da napravim, uz sve popuste koje bih mogao dobiti kod kupovine i obrade materijala, trebalo bi mi sigurno bar 3 meseca i 500-ak e para.
 Kada sam sve ocistio, neverovatna je lakoca sa kojom ceo mehanizam radi.
Probe sam izvrsio sa 2s lipo baterijom, ali je taj napon preveliki jer se sve prebrzo desava.
 Dalje, cak i kada sklonite napajnaj, noge po inerciji odrade skoro pola hoda.
 Rukom noge ne mozete zadrzati.

 Noga, a to je najvece odusevljenje, u sebi osim opruge ima i pravi hidraulicki amortizer.



 Kada sam sve ocistio i zamenio ulje, pravi je dozivljaj kako sve funkcionise.
 Sutra planiram da se pokrenem po pitanju izrade nosaca tocka, koji cu najverovatnije grubo iseci na water jet-u a nakon toga doraditi.
 Naravno, pokusacu da do detalja prekopiram originalnu Thunderboltovu nogu.
 Dva mikro prekidaca koja iskljucuju motor kada se noga uvuce ili izvuce do kraja, sam za sada skinuo. Ikao je sve ispravno, planiram da izmenim ozicenje i pri tome cu sacekati da mi ovih dana dodje Sava, kao bi sve to uradili.
 Nekoliko puta sam nacrtao celu semu, ali nesto stalno propustam.
Mozda ce mi sutra pasti na pamet kako sve to treba povezati.

 Nosaci vratanaca stajnog trapa imaju male opruge u polugama, tako da vrata nisu kruto vezana.






 Viljuska koja sprecava okretanje tocka oko ose noge je izradjena prelepo.



 Prilikom danasnjih konsultacija, razne odlicne ideje su izrecene. Bilo je tu varijanti sa gumenim silent blokovima,karbonskim plocama....ali ono sto je za sada ideja je da se ceo mehanizam montira na aluminijumsku plocu, a ploca prisrafi u krilo.
 Evo zasto.

 Ideja je da pri grubom sletanju ne slomim mehanizam a ni konstrukciju krila.
 Bolja je varijanta slomiti samu nogu, cija zamena je veoma brzo obavljiva.
 Ipak, aluminijumska ploca u krilu bi trebala da bude tako dimenzionisana da se priliko udara on prva krivi, a prilikom jacih udra osetno deformise. Deformacioni rad za to bi trebalo da postedi ostale lemente. Tih plocica cu napraviti vise komada i posto su elementi mehanizma sa zidovima od 3mm debljine, najverovatnije ce debljina plocice biti 2.5mm.
 Kada se sa donje strane otvore poklopci, vizuelno ce moci da se proveri da li je plocica deformisana i nju planiram da menjam u toku vecih revizija aviona.

 Ono sto je bilo najvaznije za retrakte koje sam trazio za moj avion je to da im je osa noge izmestena van mehanizma.
 Naime, kod vecine Thunderbolta, da bi ugradili mehanizam trapa, potrebno je iseci na jednom mestu donju prednju ramenjacu.




 Ovo je predvideo Bud Nosen, a nije usamljen slucaj.
 Ne bih da budem iskljuciv i grub, ali ovo je, sa inzenjerske strane, katastrofalno lose resenje.






 Naravno, proizvodjaci su predvideli izradu raznih kutija koje ce preneti optercenje i iako ne mislim da ce to za normalan vek jednog modela ikada prouzrokovati probleme, ja se jednostavno, sa tim ne slazem.
 Od pocetka pisanja ovog topika sam nekoliko puta rekao da je konstrukcija ovog konkretnog aviona moja izvedba, pa sam stoga odlucio da retrakti koje kupujem omoguce da ne moram isecati ramenjacu.
 Nesto spera sam nabavio, lepak je tu,  tu je i nova vibraciona testera koju sam nabavio kada sam pravio Safat-a....a  sto se tice vremena...cela zima je ispred mene.

Offline sin

  • Newbie
  • *
  • Posts: 3
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #62 on: December 08, 2011, 02:51:19 AM »

Bravo Coko!

Zaista si veliki posao otvorio.
Zelim ti uspeh i zadovoljstvo koje sledi kada poletis
ovu 'azdahu'  :)aplauz

Pozdrav

Sinisa

Offline sermilan

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 60
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #63 on: December 08, 2011, 02:46:41 PM »
         Bravo Coko,
čitajući ove tvoje nadahnute redove, čovek prosto dobije inspiraciju i želju da nešto stvara.
Fantastično, još jednom svaka čast.

         poz. M.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #64 on: December 08, 2011, 02:51:58 PM »
prelepo izgleda. jedva cekam da vidim kako ti elektro retrakti rade

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #65 on: December 08, 2011, 06:49:39 PM »
 :)aplauz druze,ima jos dosta posla i truda ali nesumnjam ni malo da ce to funkcionisati besprekorno jer i sad izgledaju tako.Samo napred i da ptica  (<--) do pocetka letacke sezone.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #66 on: December 08, 2011, 07:42:05 PM »
 :)aplauz Ležao sam potrbuške i iscrtao el.šemu uvlačenja i izvlačenja trapa. Veoma je prosto, a samim tim i pouzdano.I Amer je verovatno nešto slično koristio. Poslaću ti na PP. Moram doći da lično sve uživo pogledam. (res)
ex pseudonijum: licider

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #67 on: December 11, 2011, 06:03:44 PM »
 E jucerasnji dan...

 Jer prelep dan kada sam uradio mnogo na Thunderboltu a u ruku nisam uzeo nista od alata...ni skalper, ni lepak, niti jednu spenadlu.
 Ali zato iz ruke nisam ispustao fotoaparat.

 Kada je onako lep dan, steta ga je provesti medju 4 zida.
 Poslom sam otisao na Novi Beograd i do Zemuna. Posto je sve bilo gotovo (mislim na poslovni deo) do podneva, odveo sam




I

 

 (gospodju na kontradesne strane)

 uz naravno obaveznog clana




 sto u prevodu predstavlja



 u setnju i nakon toga kod Taste na Bezaniju.
 Osim sto, zaista, imam dobru zenu (i lepu), zivela je na bBezanijskoj kosi, tako da mi od tazbine do Surcina treba svega 10-ak minuta kolima.
 Nakon toga, pogadjate,nardednih nekoliko sati proveo sam u muzeju vazduhoplovastva.
 Tamo odlazim jos od vremena kada sam preskao ogradu kao klinac, ne bih li pogledao avione u jos nezavrsenoj zgradi muzeja.
 Od kada sam pre mnogo godina pazario kit ovog modela, koji sam vam ovde i poredstavio ovim postom, svaka moja poseta muzeju poprilicno je bila orjentisana ka pravom P 47 koji velicanstveno stoji na platformi 1. sprata muzeja.
 Pojava ovog aviona mi je uvek bila velicanstvena.





 Slikao sam podosta, hvala bogu na velikim memo karticama i litijumskim baterijama u fotoapatatu.







 Nekih 200 fotografija kasnije, doslo je vreme da se slikaju  verovatni sledeci projekti,



kao i sigurni buduci projekti, na kojima se vec polako raducka






















 Kada sam usao na vrata muzeja, na vratima me sacekao moj drugar Pera Nedeljkovic iz srednje skole koga nisam video dve godine. Rekao je „ izvolite“, aja njemu, „ sta bre izvolite“.
 Naravno, proveli smo nekoliko sati u prici i predivnom druzenju.
 Vec je bilo oko pola pet i vec se uveliko smrklo kada sam mu rekao da u gepeku mog Shevca imam t rex 500, mali helikopter.
 Naravno, nisam se izvukapo bez jednog 5-o minutnog leta sa platoa ispred muzeja.

 Vracajuci se kuci nakon ovog prelepo provedenog dana, ponovo sam pomislio da se modelarstvom i bavim ne samo zbog letenja i pravljenja vec zbog svih ovih prelepih trenutaka koje dozivim sve zbog bavljenja ovim hobijem.
 Nocni razgovori sa drugarima kako se i sta modelari, gde smo bili, sta radili, koga videli, podjednako su mi vredni i lepi kao i pravljenje ili letenje modela.

 Jutros me u cik zore , negde oko 10.30 iznenadio moj drug Zuba. (ipak sam ja otac dvoje dece i spavanje mi je pomalo nepoznato kao pojam). U celoj jutarnjoj kafici u kaficu „ceger“ kod mene, iako smo vecali da odemo na letenje, ipak sam pod utiuskom bio  jucerasnjeg dana, pa me danasnje ruzno vreme nije razalostilo.
 Umesto letenja, bacio sam se za kompijuter da sa vama podelim sve lepote protekla 24 sata i jos jedan prelep trenutak koji je prouzrokovan ovim projektom.

 Ovim povodom obavestavam i sve moje drugare sa foruma da je danas tacno 5 meseci kako mi se porodica uvecala za Teu i Danila.
 Takodje, sa tugom vas obavestavam da je sutra i tacno godinu dana kako nas je napustio moj otac, Mica.

 Za potpun uzitak, samo si mi ti falio.
« Last Edit: December 11, 2011, 06:06:54 PM by coka »

Offline Goran-Le

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 193
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #68 on: December 21, 2011, 09:34:00 AM »
SABRE prelepo izgleda (res) a tek ona tvoja dva andjelcica :angel :angel  da nepoznajem roditelje mislio bih da ste ih ukrali (yay)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #69 on: December 21, 2011, 10:29:27 AM »
Coko, ako je Jungmeister sledeci projekat na kome se vec raducka... jedva cekam. :)aplauz Mnogo mi se svidja taj avion. Tomahawk-design ga je pre nekih godinu dana imao u kitu za "tricavih" 3-4K evra ali su svi linkovi ka istom nestali sa sajta.

Svaka cast i samo napred, uzivanje je pratiti ovakve teme.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #70 on: January 29, 2012, 06:23:13 PM »
Pretpostavljao sam, prosle zime dok sam pravio Jug-a  da cu sledece zime biti daleko skuceniji sa prostorom.
Naravno, hvala bogu, bio sam u pravu.
 Uz dva detenceta koja trenutno spavaju, cela kuca je postala magacin pelena, igracaka i decijih stvari.
 Na nasih 30 i kusur kvadrata, samo bi mi jos Thunderbolt falio.
 Ali, postoji za sve resenje.
 Pocetkom zime, kada sam nabavio retrakte i kada sam i napisao poslednji post, doneo sam iz magacina krila ovog aviona.
 Ideja je i bila da iskoristim ovo hladno vreme i prepustim se modelarenju na ovim elementima.
 Decembar, Januar, zima, a i vec me podugo drzi neka prehlada....tako da je bas tako i bilo.
 Da se prisetimo, vec sam puno puta rekao, ovo sto ja pravim nije ni nalik osnovnom modelu.
 Dakle sve sto vam budem prikazao, ne postoji na originalnom planu.
 Najveca inspiracija mi je dosla kada sam posetio muzej vazduhoplovstava i kada sam uzivo video koliko prelepih detalja ovaj avion poseduje.
 Za mene, kao zakletog masinca, verodostojnost reprodukcije komplikovanih mehanizama i detalja je vrhunsko zadovoljstvo.
 Za sada, ni ne razmisljam o detaljima samog finisha modela, ali zato me u prethodnom periodu, poprilicno zaokupiralo pitanje mehanizacije krila (elerona i flapsova).











 Elem, da sada ne bih zadirao u aerodinamiku, posto flapsovi i eleroni nisu gotovi, pa vam ne mogu slikama pokazati sta sam zamislio i uradio,  evo jednog izvestaja o tekucim radovima, kojima se krilo poprilicno privelo kraju.
  Kao prvo, izradio sam noge stajnog trapa, produzene za 15 mm, tako da sam dosao na dimenzije stajnog trapa sa plana.
Ovo poprilicno odgovara dimenzijama i obliku originalnog trapa pravog aviona.
Naravno, ako bi merili kljunastim merilom, nasla bi se po neka razlika, ali vizuelno i odokativno sasvim odgovara.
 U krilima sam pripremio mesto gde ce trapovi biti smesteni.
 Prosle zime sam krilo izradio nemajucim pojma gde i kako ce sta leci, tako da je ovogodisnja muka bila poprilicna, ali ipak totalno ocekivana.
 Naravno, iskoristio sam sva pojacana rebra krila kao nosace, s tim sto sam izradio jos jednu pregradu koja ce nositi plocu stajnog trapa.










 Sama ploca je izradjena od 3 tromilimetarska spera  (hvala Vjeko) sa kandzastim maticama M4 sa gornje strane.



 Ploca je ulepljena u krilo i pojacana trouglastim lipovim letvicama i komadima spera.
 Sam ugao je takav da stajni trap pri izvucenom polozaju potpuno odgovara polozaju na pravom avionu.
 Samu plocu koja nosi mehanizam retrakti, a koja se montira na plocu u krilu, izradio sam od vitroplasta.





 Evo sta je bila ideja.

 Koliko god pazili, neminovno je da svaki avion, kada tad, dozivi grubo sletanje.
 Ako su sletanja malo grublja, a sve ste korektno napravili, nista se nece desiti. Mozda se malo iscasi geometrija trapa ali mozete leteti dalje.
 Kod grubljih sletanja, sa velikim G, nesto mora puci.
 Uz mnogo srece, pukne sama noga stajnog trapa ili tocak. Ako imate malo manje srece, pukne sam mehanizam retrakti ili krilo.
 Moja ideja je bila da ceo sistem koncipiram tako da unapred predvidim koji element ce puci.
 U ovom slucaju to je ploca koja na sebi nosi mehanizam retrakti a montira se u krilo-ploca od vitroplasta.
 Kod grubljih sletanja doci ce do njene deformacije, kod grubih do njenog loma. Kod jako, grubih, nadam se da ce popustiti noga i ploca, te da ce konstrukcija krila i mehanizmi ostati netaknuti.
 Ploca je prvenstveno trebala da bude izradjena od aluminijuma 2 i 2.5 mm, a razmislajo sam i o karbonskoj ploci.
 Aluminijum je odlican izbor jer bi se njegova deformacija videla, pa bi se u tim slucajevima zamenila cela ploca.
 Karbon je maseno laksi ali ce pri jakom udaru puci kao staklo, bez najave.
Vitroplast je resenje koje sam ,zahvaljujuci mom drugaru Zoliju iz Vrsca  koji mi je dao jednu plocu,  veceras napravio, cisto radi probe.











 Same viljuske tockova sam nacrtao, opet potpuno postujuci oblik viljuski na pravom Thunderboltu i sledece nedelje cu ceo fajl poslati Water jet-u.
 Bice mi isecene viljuske, ploce od dve razlicite debljine aluminijuma, kao i sarke elerona i flapsova.
 Kada sam veceras sve zalepio i montirao, izgledalo je bas mocno.



 Daleko vise mozganja je bilo oko flapsova i elerona.
 Posto kormila nisu gotova, ne mogu vam pokazati sklopno, celo resenje, ali za sada evo ovoliko.
 Iscrtao sam i iskonstruisao oblike elerona i flapsa, kao i izlazne ivice krila, koje obezbedjuju propisan oblik kanala.
 Da bi ovo sto vise odgovaralo originalu, a da ne skidam mere sa fotografija, uvecao sam crteze pravog aviona na dimenziju modela i direktno skinuo mere.
 Izlazne ivice sam napravio od spera od 0.4 mm, koji se savrseno dao iskriviti po rebrima.














 Najveci sex je bio u tome sto je na gornjaci krila izlazna ivica prava linija ali na donjaci je kriva.
 Sa najvecom tvrdoglavoscu sam ispostovao i ovaj detalj.










 Sva rebra koja ce nositi sarke kormila su pojacana a izradio sam i sve nosace servoa.














 Pomoc mi je bila na raspolaganju,  s vremena na vreme.



 Kada stignu delovi od W-jeta, nadam se da cu vec imati gotove elerone i flapsove, pa cu vam prikazati i to.
  Kod pravog aviona, pri obaranju flapsova, flaps se prvo kretao u nazad, a tek kada svojim kretanjem poveca povrsinu krila i izadje skoro 30cm, tek onda se obarao.
 Kako sam ovo zamislio, videcete uskoro.
Naravno, ni jedna komanda se nece videti od spolja.
 Sa druge strane, sam flaps mi pokrecu 3 servoa.

 U medjuvremenu, priveo sam kraju horizontalni stabilizator.
  Izradio sam male prepuste na izlaznoj ivici stabilizatora i reprodukovao do kraja oblik iskrivljenog aluminijumskog lima izlazne ivice pravog aviona.












 Trimere jos nisam isekao ali to ce biti jedan od sledecih poslica.
 Izmestene sarnirne ose izveo sam  identicno kao na originalu.
 Velika kolicina fotografija mi je omogucila da pri brusenju poptuno prekopiram oblik horizontalca i elevatora pravog aviona.
 Za afirmaciju svima, koji mozda u ovu zimsku noc zavrsavaju svoje nebeske ptice, ovaj avion pravim na kuhinjskom stolu. Za sva smirglanja idem do podruma gde inace drzim ogrev i u jakni, hoblujem, turpijam i brusim. Kada mi treba neka masinska obrada, odem do radionice...i to po nekada i vise puta u toku noci.
 Ipak avion se polako radja a ja uzivam u svakom trenutku njegovog stvaranja.
 Srce i volja prave avion-a ne prostor i alat.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #71 on: January 29, 2012, 07:09:59 PM »
 (res)
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #72 on: January 29, 2012, 08:51:17 PM »
Trap već sad "bolesno" izgleda. Mogu misliti, kakav če biti na kraju!
Neznam kako si izveo klizanje flapsova, ali ako je sličan princip kao moji, onda će ti trebati i dodatna automatika za njihovo pomeranje. "Prosta" veza sa servoom oće da pravi problem sa prelaska klizanja na spuštanje.
Ne sumnjam da si dobro razradio problematiku, i verovatno drugačije, ali nije zgoreg napomenuti.

Pozdrav
#FFCC00

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #73 on: January 29, 2012, 10:29:35 PM »
A bas sam se pitao sto te nema i sta se desava sa Thunderboltom. Nije da me turbine ne interesuju, ali ovo je ipak pravi avion. :big smile
Za sledeci dolazak u Beograd odvajam nekoliko sati za ponovnu posetu Muzeju, pa ako budes slobodan mozemo zajedno.

Evo i nekoliko slika i  linka koji mozda pomognu za skala detalje

http://rwebs.net/avhistory/history/p-47.htm



Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: P-47D Thunderbolt
« Reply #74 on: January 29, 2012, 10:30:33 PM »
i flapsovi (naravno da resenja nisu moja, vec sam ih svojevremeno nasao na netu)