Author Topic: Da li ima neko ideju za DIY starter glow motora pomocu baterijske busilice?  (Read 12820 times)

Offline Cyber032

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 116
Da li ima neko ideju za DIY starter glow motora pomocu baterijske busilice?Ako ima nek podeli sa nama :D
"Реч је у поштена човека тврђа од камена,поштен човек даје реч једанпут,а кривоклетник се куне сваки час"-Комадант Југословенске Војске у Отаџбини Драгољуб Михаиловић

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Probao vise puta ne uspeva jer sami prenosi u srafilici nisu adekvatn.Potrebna je veca snaga i veca brzina.Sad opet zavisi i od srafilice ima ih veli broj i razlicite vrste ali generalno imaju slabe motorcice za ovo sto nama treba.Bolje resenje je motor od brisaca za auto i na strugu da se obradi caura gde upada guma koja naleze na spiner.



Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
NA koji glow motor mislis, za avion ili za neki auto sa spin start prikljuckom?

Offline Cyber032

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 116
Najbolje bi bilo kad bi bilo univerzalno...Ali da se usredsredimo na glow sa spinerom..
"Реч је у поштена човека тврђа од камена,поштен човек даје реч једанпут,а кривоклетник се куне сваки час"-Комадант Југословенске Војске у Отаџбини Драгољуб Михаиловић

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Pokusavao sam sve i svasta, pravio solju na strugu i ubacivao u nju gumu i kacio je na busilicu...i sve to kao radi nekako ali nista bolje od pravog startera!!!

Offline cane

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 422
Sasa iz KS ima onaj mocni starter sa motora od brisaca.Kad se vrati iz rusije mozda moze da ti pomogne oko detalja.

inace sam prvi put pomislio da je doneo kasikaru na aerodrom......

pozzz Cane

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Ja sam resio problem na sledeci nacin...
Uzeo sam motor od ventilatora(ja mislim da je opelov) strugar mi je napravio od plastike polu mesec. Onda sam u unutrasnji deo zalepio parce gume. I veruj te mi radi kao singerica. Nisam palio motore preko 5ccm ali ove manje okrece odlicno.

Offline jugamarko

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 160
Eh ovako je najbolje


Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Ja sam danas poceo da pravim jedan starter za glow sa spinerim,koristicu i ja akumulatorsku srafilicu kao pokretac,javljam za rezultate, a ako je neko vec pravio nesto slicno mogao bi da okaci neku sliku.

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
 Modelar, Vlada iz Pančeva, je na moju preporuku napravio starter od kompresora za pumpanje
guma, onog najobičnijeg, kao što je ovaj
 
Iznutra izgleda ovako:

Može da se nađe na buvljaku za smešne pare,  skine se pumpa i iskoristi prenos....
 Iako sam prvobitno imao u vidu manje motore (2ccm), na skupu kada smo se videli Vlada je hvalio starter i njime je palio motore od 5ccm bez problema.

P.S. Isti mehanizam može da se iskoristi za startovanje RC automobila, kako ručni tako i "onboard"! ;)
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Ja sam sinoc probao ovo sto sam ja napravio,koristio sam kao pogon akumulatorsku srafilicu,a priljubnicu  sam sam pravio od tvrde plastike.Evo rezultata:pri kontaktu tvrde plastike na priljubnici sa spinerom doslazi do proklizavanja i samim tim nista od posla,zatim sam konusni deo od plastike premazao silikonom iz tube i posle susenja ponovo probao,pocelp je vrlo uspesno startovanje i to nekoliko pita za redom,srafilica je imala dovoljno snage da sve pokrene i nije bilo proklizavanja,sve dokse u jednom trenutku usled trenja nije ovojila cela silikonska podloga za plastike i tu je bio kraj.E sad jedno pitanje sta da iskoristim kao materijal koji ce biti kao kontakt izmedju spinera i moje priljubnice.Ili ako imate neki drugi predlog.... (___)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Ja verujem da si okretao stafilicom kada je motor bio bez goriva,probaj da sipas malo goriva u karburator ili pak natoci u rezervoar.
A sto se tice te gume napred to moze da se iskoristi guma od balans stangle od keca ili juga samo se pravi casica i guma lepo leze.Imam kuci vec jednu napravljenu i super je ali imam problem da nadjem motroce da mi okrece 6,5 ccm a da za 8 ne pricam.
Nakon duzeg neuspesnog trazenja resio sam da napravm palicu od gume i sa njom palim motore bez ikakvih problema .Takodje znam da baterije ili akomulatori znaju da se istrose bas kad najvise trebaju i onda hoces neces palis rucno.Pozeljno je imati i neku palicu kad se akomulatori isprazne kako bi sacuvali prste.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Postoje orginalni starteri koji za prenos sile rotacije na spiner koriste O-ring gumene prstenove mislim da ide u dva kanala po jedan prsten.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
da,ja sam sa mojom napravom probao motor na "suvo" bez goriva i bez napajanja :sljus.Sinoc sam od kolege ivanamagd dobio na poklon(HVALA PUNO) njegov primerak priljubnice koji je  on pravio ali nije bio zadovoljan rezultatom, probacu danas da li to funcionise ali ovog puta sa gorivom i upaljacem pa cu javiti rezultate.

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Desilo se ono na sta mi je Ivanmagd skrenuo paznju,priljubnicu koju sam dobio od njega sam montirao na srafilici i probao da pokrenem motor,sve radi kako bi trebalo samo sto srafilica nema dovoljan broj obrtaja pri tom opterecenju da bi mogla da pokrene motor u rad.Isti problem je imao i Ivan,tako da i pored dobre srafilice i originalne priljubnice ova varijanta nema nekog uspeha.Tako da ostaje nabavka nekog polovnog elektro startera ili gumena palica. (work) (work)