Author Topic: Meister Scale P 47  (Read 139636 times)

Offline mtesa

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 476
Re: Meister Scale P 47
« Reply #270 on: July 09, 2012, 09:30:00 AM »
ovo tako dobro izgleda da mi vedering skoro dodje ko svetogrdje.....

ali gledajuci dosadasnje mircetove poduhvate, .... jedva cekam :)
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Meister Scale P 47
« Reply #271 on: July 09, 2012, 01:58:17 PM »
Tebra, do jaja. (res)

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #272 on: July 11, 2012, 03:31:45 AM »
Sad već preksinoć, došao je Goša do Kombinata da sa, kako on kaže, "ćelavim" šmirglama udari glanc pre vederinga...





Da ne bi "skomolo" od rada, spremio sam testo sa makom i šećerom. Prava Vojvodjanska hana...





Te večeri je poneo kapotaž i trup da ofarba još koju boju, a sad već sinoć sam otišao do njega da donesem delove nazad.



Otpakivanje posle farbanja podseća me uvek na otvaranje Božićnih poklona... Pa, da vidimo šta nam je  Golub Bata spremio...

















Nisam mogao da odolim, pa sam stavio dummy motor i postavio kapotaž na trup...













Vertikalac je ubedljivo najlepši deo modela...



Malo detalji u krupnom planu...











I na kraju, imam pitanje, tj. treba mi pomoć...
Znači ovo je avion po kojem pravim svoj P 47..



...koja je tačna oznaka boje na vrhu trupa?





To je neka anti reflex boja, ali ne znam tačnu nijansu. Ako neko zna, hvala unapred na pomoći.
Inače, to je još jedino ostalo da se ofarba na trupu...

Šta kažete?  Mislim da je P 47 ispao sasvim dobro... Vedering će mu dati još jednu notu realizma...

Pozdrav

Mirče

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Meister Scale P 47
« Reply #273 on: July 11, 2012, 08:08:44 AM »
modelari po internetu kažu da je najverovatnije ova

http://doogs.files.wordpress.com/2010/06/paint.jpg

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #274 on: July 11, 2012, 10:14:25 AM »

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Meister Scale P 47
« Reply #275 on: July 11, 2012, 10:15:38 AM »
Vidi se da ovi nasi modelari sto se hrane sa makovnjacom mogu mnogo vise detalja da naprave. Mora da je ruka smirenija posle makovnjace. 

 (res) za trud.

 Drago mi je sto mogu vizuelno  (:sok:) da ucestvujem u Mircetovim majstorijama, hvala Mirce  ()-()

Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Meister Scale P 47
« Reply #276 on: July 11, 2012, 10:29:36 AM »
Tebra, jedva cekam da vidim masinu uzivo, izgleda smrtno dobro. (res)

Ova sivo/crveno/plavo/zuta kombinacija boja je do jaja.

Da li si se odlucio koja elisa ce biti na MVVS-ki?

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Meister Scale P 47
« Reply #277 on: July 11, 2012, 10:54:47 AM »
Pravi ste umetnici , tu nema sta. Veliki pozdrav za Goluba i Mirceta i unapred se radujem sto se blizi zavrsetak ovog projekta. Pozzz i sve najbolje !!!!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #278 on: July 11, 2012, 02:55:57 PM »
Hvala, hvala i u moje i u Gošino ime...

Drago mi je da vam se svidja i da uživate.

Trup sam zaštitio i večeras ga Gošica nosi da sutra "špricne" zadnju boju na njega.

Markoni, što se tiče elisa imam tri drvene 26x10, 26x12 i 27x10. Mislio sam da prvo palim motor sa 26x10, a kad se malo "ulaufa" imeriću obrtaje i vučnu silu, pa će vidimo šta kažu "instrumenti"...
Imaš li ti neki predlog...

Pozdrav

Mirče

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Meister Scale P 47
« Reply #279 on: July 11, 2012, 03:10:29 PM »
Uh, kolor šema je prelepa  (res) Malo me podseća na neki tvoj bivši model  ;namig
Još jedno pitanje i od mene vezano za elisu. Pitali su i mene na mađarskom forumu, zašto ne stavljamo elise sa četri kraka? Jesi razmišljao uopšte o tim elisama? Imaš neki razlog zašto ih ne bi stavljao?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #280 on: July 11, 2012, 06:19:25 PM »
Da ima 3 razloga; cena, efikatnost i mnogo bi bila mala...

Ako se sećate onog reduktora za MVVS 80, e on se zato pravi, da bi se mogla staviti velika skala elisa, po mogućstvu sa 4 kraka (bar u slučaju P 47).
I na pravom Thunderboltu su stavljali takvu elusu jer su imali presnažne motore, a sa propeleom sa manje krakova, elisa bi morala biti veća, pa bi se "vukla" po zemlji.

Ima tu još, ali ovo su osnovne stvari...

Pozdrav

Mirče 

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #281 on: July 13, 2012, 02:38:59 AM »
Sad već juče, Thunderbolt se po ko zna koji put našao kod Goše u radionici...



Zahvaljujući RC Universu i jednom modelaru iz Belgije, saznao sam tačnu šifru za boju koja dolazi na vrh trupa i kapotaža.
Golub je kupio boju i sve je bilo spremno za farbanje...







Pošto se poliuretanske boje brzo suše, dok smo popili kafu, mogao sam, doduše pažljivo, da ponesem delove nazad u Kombinat.
Posle sat vremena, skinuo sam zaštitni papir...



...i imao sam šta da vidim, zaboravio sam da ponesem poklopac od prekidača da se ofarba.



Srećom pa Goša nije bacio boju, a i nije se stegla (kad dodate katalizator, posle nekog vremena boja se hemijski stegne).
Tako sam se još jedared obreo u farbari...

Iskreno govoreći, boja je odvratna, ali šta da radim, Thunderbolti su bili tako ofarbani...









U osnovi boja je neka tamno zelena, ali iz različitih uglova se različito presijava...

Iz Krumscheida su stugle i cevi za izduvni sistem...







...i sa Belim je, u načelu, pao dogovor da u subotu pravimo izduv. Trebao bi da izgleda otprilike ovako:



Počeo sam polako sa sklapanjem. I tu ima dosta posla. Prvo sam sa donje strane krila postavio poklopce servoa od flerona i flapsova.

Sledeći na redu su bili trapovi, ali da bi ih postavio morao sam prvo da ofarbam prostor u unutrašnjosti krila:



Kad je to bilo gotovo, postavio sam trapove, poklopce i flapsove. Ovo je sve jednostavno jer je sve već bilo montirano tokom izrade.





Razmišljam šta da radim sa vederingom.

Model je ofarban sa bojom u kojoj ima lak, sjajna je, pa nema teorije da vedering radim kao na žutom Hellcatu koji je bio u osnovi, pre lakiranja, totalno mat.
Takodje, ne bih da ga prljam na način kao što sam radio na Gaborovom Thunderboltu.

Verovatno će "raditi" samo air brush, i verovatno ne mnogo. Zato i sastavljam model, pošto vedering mora da se radi u sklopu svih delova.
Prvo ću raditi na krilu, pa na trupu, a na kraju ću sastaviti model i odraditi spojeve...

Probaću da koristim i pastelne boje, ali mislim da se ni one neće "hvatati" na sjajnoj površini. Videćemo...

Toliko za danas...

Pozdrav

Mirče

« Last Edit: July 13, 2012, 02:45:42 AM by mirce »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2294
Re: Meister Scale P 47
« Reply #282 on: July 13, 2012, 05:08:04 PM »
a da uzmes grafit, onaj mekani koji umetnici koriste? savakako ces posle toga lakirati i lak ce ga zastititi.
ako i pogresis lako se brise

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Meister Scale P 47
« Reply #283 on: July 15, 2012, 06:18:46 PM »
Juče sam ceo dam proveo u Šabcu, kod Belog u radionici. Pošto mi je rekao da poranim, već u 7 sam bio kod njega.
Kafica, sokić, jutarnji razgovori i posle jedno pola sata sam istovario model, pa smo počeli sa radom...



Izgledalo je da ćemo auspuh "spičkati" dok "kažeš keks", ali...

Plan je bio da izduvni sistem napravimo iz dva dela, prednjeg - prirubnica sa par krivina i zadnjeg, koji bi bio u trupu i imao cev koja se "grana" na dve strane.
Počeli smo od tog zadnjeg dela...

Beli je prvo sa dve krivine od 90 strepeni odsekao pola cevi kako bi mogao da ih spoji.



Ko ne zna, rad sa prohronom traži ogromnu preciznost, jer svi spojevi moraju biti idealni, inače nema varenja. Ako sve ne naleže jedno na drugo, veoma se teško da spojiti. Druga stvar, cevi koje sam kupio u Krumscheidu, koje su baš namenjene ovim stvarima, imaju jako tanak zid.
Beli se baš "napatio" dok ih je vario, jer ako malo samo poveća temperaturu na aparatu, odmah se napravi rupa, a ako temperatura nije dovoljna "nemere" se zavariti...
Svako varenje je trajalo po dvadesetak minuta, možda i duže.

Kako rekoh, priprema svakog dela je takodje odnela dobar deo vremena...

Sve u svemu, Beli je prvo napasovao dve krivine...





...i na svaki kraj zavario je po parče cevi...



Dok je on to radio, ja sam povećao otvor na donjem delu firewall-a...





Bez ovolikog otvora nemoguće je ubaciti izduv u trup.





Da bi završili posao na ovom delu, napravljeni su držači...





...i deo cevi koji izlazi iz trupa je skraćen na pravu meru...







Beli je napravio i prirubnicu, po crtežu od duhtunga izduva koji sam mu par dana ranije poslao. Prirubnica je odradjena od prohronske ploče debljine 4 mm.

Prednji deo izduva je započet postavljanjem prirubnice na cilindar i gledanjem kako da se sprovedu cevi - krivine, da sve bude "brucenzi" i da izduvni sistem ne smeta ničemu, pogotovo postavljanju i skidanju kapotaža.
Takodje, bitno je i da se sam izduv lako namešta i skida, da ne bih morao da skidam ceo motor ili ne daj Bože, nosače...

Sve to izgleda prosto i jednostavno, ali traži mozganja...

Za početak smo zavarili prvu cev. Kupio sa krivinu od 180 stepeni, ali nažalost bila je prevelika, radijus nije nije bio dobar - cev je udarala je u nosač motora, a i mnogo je daleko išla od cilindra pa je smetala i kapotažu...

Beli je sve to rešio, presekavši je na pola i odstranivši srednji deo radijusa. Malo je i skratio cev, ali smo morali da vodimo računa da cev ne bude ni preblizu cilindra, jer se inače neće moći postaviti matica za stezanje prirubnice.
Na kraju cev je "pecnuta" na par mesta za prirubnicu. Beli je cev spljoštio, da bi bolje pratila oblik izduvnog knala, ali tada smo videli da je cev ipak malo uža od otvora izduva.
Ja sam se odmah "skenjao", no bespotrebno, jer su "prstići" Šabačkog Čarobnjaka taj problem, uz malo kuckanja i "navlačenja" razrešili časkom...
Potom je "palo" varenje...



...pa brušenje bijaksom...



...da bi na kraju ceo sklop završio na glodalici, gde mu ga je Beli dao po "fine tuningu" površine koja naleže na cilindar...





Treba videti kako je Beli sa dve ruke, simultano, pomera glodalo, levo desno... Umetnik...







Ručak, kafica i samo što nismo "pali u nesvest", kad smo videli da je 4 popodne!!!

Prednji deo je išao malo brže, ali tu je bilo šta da se radi, pogotovo upasuje...



Tamo negde oko pola sedam, pali su zadnji varovi...





...a izduv je, na kraju, izgledao ovako...



Finalna montaža i sve je nalegalo kao "guza na nošu"...







Negde oko osam, posle treće kafice tog dana, konačno sam (verovatno na ogromnu radost Belog) krenuo kući...


Dakle, nemam reči kojima bih se zahvalio Belom na svemu što je juče radio. Baš se naradio, ja koji sam samo stojao pored, pa sam "riknuo", a mogu misliti kako je njemu bilo. Srećom, radionica mu je u podruku ili bolje reći suterenu kuće, pa nije bilo tako toplo kao što je inače bilo na ulici.

I sad kad kažem da je trebalo više od 10 sati efektivnog rada da ovo napravimo, verovatno mislita da preterujem, ali baš je tako.
Kući sam stigao posle 9 uveče...

Beli - HVALA TI BRATE za sve...

Jedva čekam da čujem kako će da zvuči ova najnovija kreacija naša dva Kombinata...
Al' će Thundebolt da "grokće" iz onih cevčuga...

I na kraju, evo još par slika...




















Započet je i vedering, nadam se da će do kraja nedelje model biti izlakiran bezbojnim lakom...

Pozdrav

Mirče




 
« Last Edit: July 15, 2012, 06:39:05 PM by mirce »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Meister Scale P 47
« Reply #284 on: July 15, 2012, 06:43:49 PM »
Ovo izgleda svetski, nista manje nismo ni ocekivali od Belog. :D Svaka cast i nadam se da ce mvvs raditi kao sat sa ovim izduvom. Jos jednom bravo...
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)