Author Topic: PIPER J3 CUB  (Read 104875 times)

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #60 on: November 28, 2011, 11:50:01 PM »
 Hvala, Mišo,  na odgovoru...
   Uhhh.... otvorio si mnogo tema za debatu, ali ovo nije mesto za to.  Treba svaki (upotrebljen) materijal poznavati i izvući najbolje iz njega za datu namenu.
  Donekle se razumemo, ali ne mogu u potpunosti da se složim sa mnogim tvojim tvrdnjama, ali uvek kažem: modelarstvo ne čini samo taj racionalni naučno-tehnološko-tehnički deo već već mnogo bitnij iracionalni (inače ovo ne bi bio toliko masovan hobi), tako da sve što se radi treba u tome i da se uživa.
 Ja ti želim puno sreće i uživanja  sa svojim modelom, to je na kraju ipak najbitnije.

 Pozdrav!

P.S. Pošalji mi na PM neki kontakt za šperku.
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #61 on: November 29, 2011, 06:26:17 AM »
Pošto mislim da ima još neko kome bi ovo bilo zanimljivu, evo ovako mu to dođe!
Nabavka špera nije išla preko mene, tako da neznam kontakt. Čini mi se da je neka radionica ili stovarište iz Bečeja ili već. Prodaja je na veliko i minimalna količina je 1 kubik ?! Isporučuju ga u tablama, debljine od 3 , 3.5 i 4 mm površine oko 1.5 m2 krecavih ivica i efektivno se može iskoristiti oko 1m2 i manje, a pogotovo kad ti zapadnu čvorovi nezgodnog rasporeda... Momci su radili neke "exclusivne" kutije za Homoljske medare itd. Uspeo sam da im "otmem" 22 table, a jedna tabla mi je izašla 9€ sa prevozom do njih ! Ukupno je bilo oko 175 tabli u tom kubiku !...
Ako si raspoložen za kubik, da se raspitam.
Da se organizuje neka grupna nabavka, malo je neverovatna misija i graniči se sa utopijom...

Pozdrav
Miša

45 1/4 /72 /63
#FFCC00

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #62 on: November 30, 2011, 12:18:04 AM »
 Hvala,Mišo
 Dobro si prošao, samo 22 table mogao si i čitav kubik da progutaš po toj nenormalnoj ceni.
 Kad si rekao 9E po kvadratu umalo se nisam srušio, rekao sam prevrnuću i nebo i zemlju naći ću po pristojnoj ceni!
http://www.frischeis.rs/fileadmin/Redakteure/Ausland/RS/cenovnik/Preisliste_2011-nov3.pdf
Kaže, strana 14. breza troslojna 3mm 3E kvadrat  (pijemo)
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #63 on: November 30, 2011, 12:45:18 AM »
u tom link-u..."sper ploca breza -avio  3mm" 21.86E

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #64 on: November 30, 2011, 09:54:00 AM »
Hvala,Mišo
 Dobro si prošao, samo 22 table mogao si i čitav kubik da progutaš po toj nenormalnoj ceni.
 Kad si rekao 9E po kvadratu umalo se nisam srušio, rekao sam prevrnuću i nebo i zemlju naći ću po pristojnoj ceni!
http://www.frischeis.rs/fileadmin/Redakteure/Ausland/RS/cenovnik/Preisliste_2011-nov3.pdf
Kaže, strana 14. breza troslojna 3mm 3E kvadrat  (pijemo)
Srpska posla, srpska posla.
Prvo, prošao sam sasvim korektno i bolje od toga. Šper je od 4mm, a posle sušenja je bio ~3,75 mm i klasa AB/AB i slojevi su iz jednog komada. Nabavljen je pre skoro godinu dana i "prošao kroz sušaru"! Sad je klasa AA/AB debljine 3,75 mm !..
Drugo, citiram se: "...Isporučuju ga u tablama, debljine od 3 , 3.5 i 4 mm površine oko 1.5 m2 krecavih ivica i efektivno se može iskoristiti oko 1m2 i manje,..."
"...a jedna tabla mi je izašla 9€ sa prevozom do njih !..."
Da ne dužim dalje, koliko bi ovakav šper koštao kod njih, neznam, ali klasa BB/CP od 4mm im je 5,57€ 1m2 i slojevi nisu iz komada!!!
A ovo ti piše u levom donjem uglu, na svakoj strani:
Cene su izražene u € bez uracunatog PDV-a
Cene su informativnog karaktera, zadržavamo pravo izmene !
RG = Rabatna grupa
• = Skladišni program

I naravno, cena je bez prevoza!
Osim toga, pitanje je šta stvarno imaju na stanju i da li može da se kupi manje od table?!
« Last Edit: November 30, 2011, 10:02:44 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #65 on: November 30, 2011, 12:01:33 PM »
Miso sper koji si uzeo je extra povoljan, ako je tako kvalitetan i ima vise slojeva.
Zvao sam www.frischeis.rs , kazu avio sper se narucuje iz Austrije i  ceka se par nedelja, a brezov i toplov sper , troslojni od 3mm imaju na stanju.
Minimalna kolicina je jedna ploca bilo kog materijala.

Inace slazem se da se kvalitetan avio sper ne moze naci ispod 20tak eura za kvadrat, ali isto tako topolov ili brezov sper moze u dosta sitacija biti sasvim solidna zamjena, naravno tamo gdje nije potrebna velika cvrstoca. U nekim situacijama su i bolji zbog manje tezine.

Inace posto smo skrenuli sa teme dosta, Piper fino izgleda i pored dosta komplikovane konstrukcije (shvatio sam zasto je tako).
Mozes li mi reci kojisi program koristio u projektovanju, mozda sam propustio?

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #66 on: November 30, 2011, 11:44:39 PM »
@saxpg

Smatram da konstruktivna diskusija o upotrebljenom materijalu za izradu bilo kog modela, nije promašaj teme, možda samo proširenje koje može da bude jako korisno za sve, kako za početnike, tako i za one iskusne.
Sama tehnička konstrukcija modela je mogla da se izvede na mnogo načina, kao i vrsta upotrebljenog materijala.
Ceo projekat je baziran na osnovu onoga što ima da se kupi kod nas u našim radnjama tj stovarištima, u svako doba "dana i noći" ! Prilikom konstruisanja sam se bazirao na laserskom sečenju komponenata i shodno tome je i ova konstrukcija ovakva kakva je! Mnogi od elemenata ne mogu da se odrade na CNC mašini jer niko nema frezer od 0,1 mm. A s druge strane, mnogi materijali ne mogu da se seku laserom...
Pošto se radi o modelu namenjenom za početnike u gradnji, kao i u letenju, išao sam na to da mora biti, relativno lak za sastavljanje i dovoljno čvrst za nezgodna sletanja, zgodan za transport i odlaganje i da priprema tj sklapanje za let ne traje više od par minuta. Naravno, sve ovo je dovoljno izazovno i za one iskusnije.
Onaj ko je malo pažljivije pratio ovaj topik, mogao je da primeti da nigde nema plana 1:1 po kom se, obično, ređaju i lepe delovi, a pogotovu krila, a to je zato što su delovi projektovani tako da "sami sebe slažu", naravno, zahvaljujući preciznosti lasera pri sečenju.
Sve ovo bi moglo da se iseče i sa "rezbarskim lukom" (nekako), ali ne i elemente duge preko 90cm. Recimo, bočne strane trupa su oko 92cm i iz jednog komada kao i napadna ivica krila i vinglete (oko 85cm) itd... Kad smo već kod krila, najkomplikovaniji deo za sklapanje je sama vingleta, zbog promene profila i nagiba napadne ivice...

Da se vratim na početak tvog posta.
Da ne dođe do još veće zabune, šper koji sam koristio nije avio-šper, ali je tog kvaliteta. Avio-šper od 4mm bi imao minimalno šest slojeva, a ovaj ima samo tri sloja, ali je svaki sloj od jednog komada furnira tj nije nastavljan ni po dužini ni po širini, jedino što ima poneki čvor na nekoj tabli i prilično je lakši od brezovog avio-špera! Da sad ne objašnjavam zašto je avio-šper teži i mnogostruko skuplji od "običnog" špera. Naravno, avio-šper je mnogo jači od običnog špera iste debljine i od istog materijala!
Imao bih još mnogo toga da kažem o projektu, ali otom potom.

Gro 2D projekta sam odradio u korelu X4 pa X5 iz prostog razloga što se sa korelom "družim" nešto manje od 20godina, i nema šta ne mogu da izvedem u njemu. Jedina mana, i to velika, mu je što nema 3D.
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #67 on: December 01, 2011, 02:53:56 PM »
@saxpg

Pošto si me pitao koji program koristim, evo male dopune uz konkretan deo.

@ namenjeno svima

Napominjem da ovaj deo nije sastavni deo kompleta, a radi se o fiksnom nosaču za motor koji će biti montiran na moj pajper, a to je, uslovno nazvano, "ugaona podloška" za nagib 2/1 i može se koristiti samo za motor ovih dimenzija - pravougaonik pink boje!
Uključio sam sve lajere, tako da se vidi i osnovna linija oblika kapotaža, "vatreni zid", "ugaone podloške" od 0/0 do 3/2 itd.

"Ugaona podloška" 2/1 sklopljena

Postavljena na vatreni zid


Ova podloška nije zalepljena za vatreni zid, zato da bi mogla da se menja i izabere tačno ona koja odgovara. U slučaju promene motora tj postavljanja motora drugih dimenzija ili karakteristika, ona ne bi odgovarala i teško bi se promenila ako bi bila zalepljena!

PS
Juče je stigao i kapotaž od Save. Isproban, montiran - FENOMENALAN... O njemu u sledećem postu !

Pozdrav
Miša

45 1/4 /72 /63
« Last Edit: December 01, 2011, 02:59:03 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #68 on: December 01, 2011, 08:07:10 PM »
Mogu ti reci svaka cast kako si uspio da uklopis sve djelove pomocu Corela. Zato sam te i pitao koji program koristis, jer s obzirom da nema 3D prikaz, za uklapanje citave konstrukcije treba dosta mozganja.
Ja u zadnje vrijeme malo ozbiljnije koristim Corel X5 ali jos se ucim. Trenutno radim na jednoj bespilotnoj letelici od 255cm i nacrtao sam krilo, a i trup je pri kraju. Kad to budem zavrsio pokazacu na forumu kako je ispalo. Prava steta je sto Profili Pro program nije malo jeftiniji, razmisljao sam da ga kupim jer je idealan za konstruisanje ali 60 eura je ipak dosta trenutno. Mozda u nekom narednom preiodu.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #69 on: December 03, 2011, 08:20:01 AM »
Kao što sam rekao u prethodnom postu, evo kraćeg izveštaja o Savinom kapotažu.
O kvalitetu izrade je suvišno govoriti. Kapotaž je "blanko" verzija, tako da je univerzalan tj pasuje i za elektro i za SUS- Naravno, potrebne otvore sami otvarate, shodno upotrebljenom motoru.

Ovo mu dođe kao akupunktura! (yay)




Letvica ispod palca ka repu, još nije zalepljena, pa izgleda malo krivo. Ovako izgleda zalepljeni deo. Na slici se vidi da letvica počinje od žljeba u boku i ide preko žljebova nosača baterije i dalje savija preko žljebova nosača servoa, do žljeba u repu (na prethodnom snimku se vidi)


Napominjem da zadnji deo "poda" trupa još uvek nije zalepljen i neće biti sve dok se ne završe "unutrašnji radovi" repnog dela. Ovo nije pravilo, ali ovako mi je zgodnije za postavljanje svega onoga što sam planirao da častim ovog mališu, a ima i par inovativnih sklopova... No, sve u svoje vreme. Kalendarska zima još nije stigla, a proleće je dalekoooooo!

Pozdrav
Miša

45 1/4 /72 /63
#FFCC00

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #70 on: December 04, 2011, 04:37:06 PM »
 Izgleda prelepo.
 Koliko vidim, jos da se stajni trap lepo odradi i bice to veoma lepo osmisljen i uradjen projekat.
 
 Prelepo je izvedeno da se sa malim prepravkama na model moze montirati bilo kakava pogonska grupa, od gloa, preko elektra do benzinca.

 Nije tajna da sam odusevljen ovim projektom a po pitanju kapotaza, ne znam  sta da kazem, jer sam se toliko vec puta odusevio Savinim majstorijama, da bi me sada iznenadilo samo da nesto sto on napravi nije savrseno.

 Samo napred.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #71 on: December 16, 2011, 12:49:58 AM »
Proteklih desetak dana mi se svašta izdešavalo, od "pucanja" harda do padanja macole od 2kg na kapotaž i u "odskoku" na model... a, zadnjih nedelju dana i bez interneta, iiii... No, to nije razlog da ne nastavim sa dovršavanjem Pipera.
Rupa na "nosu", od drške macole, je uspešno sanirana,

ovde se bolje vidi gde je bilo oštećenje,

Vidi se trag rupe, kod leve kosine oko 2,5 x 3,5 cm. Naravno, nakon šmirgle, neće se ni primetiti trag, a kamoli posle gita i farbe! Kad sam već kod farbe, ovaj deo se farba (u širini planka), a ostatak se presvlači platnom - tako je i na originalu !... Napominjem još jednom, ovo neće biti "scale" model po detaljima, ali to nije razlog da se ne stave poneki! Uostalom, sve ovo do sad je bilo samo "igranje", a sad nailazi ono glavno - završnica!..
A sad malo i o "drugo- tj prvooštećenom" - kapotažu. Toliko je bio zdrobljen, da nisam ni pomislio na slikanje - razumećete?! Pre je ličio na "puzle" slagalicu, no na nešto što bi bilo kapotaž!... Bilo bi mnogo jednostavnije "izliti" novi, ali,..
Dakle posle lepljenja i dodavanja punioca (ovo belo nije git), izgledao je ovako:

Donji prednji deo, nije bilo moguće ponovo sklopiti, pa je komplet nov (vidi se i razlika u boji platna).

Zanimljivo je da je težina ovako repariranog kapotaža, bila veća samo za 3gr, a posle šmirglanja i poliranja, razlika je bila oko 0,5 gr !
I na kraju je to ovako ispalo:

Ovo je sa blicem ili ti flešom,

a ovo bez blica, pri neonskom osvetljenju: prava boja je između

Moram da napomenem još jednu stvar, a to je da ovo nije onaj kapotaž od pre nekog posta. Taj kapotaž je na šestom modelu sa motorom od 8,5ccm...
Neka vas ova trokraka elisa ne buni, ona je pokazala najbolje rezultate na "zemaljskom" testu, a osim toga, meni se više sviđaju trokrake...

U međuvremenu je završen i vertikalac. Umetnuta su dva simetrična komada od balze i oblikovana prema trupu, mada na snimku ne izgledaju simetrični...






A od ovoga:


je napravljeno ovo:








i u kompletu je ovo:


Za ovaj put, mislim da je dovoljno!


Pozdrav
Miša

45 1/4 /72 /63
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #72 on: December 18, 2011, 02:24:00 AM »
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #73 on: December 22, 2011, 08:15:21 AM »
Pošto su radovi na Piperu, bili malo zapostavljeni, jer se intenzivno radilo na drugim frontovima, odlučio sam da ne započinjem ništa novo dok ovaj Pipera ne završim. Moram da napomenem da su, do sad, isečena pet kompleta, od kojih dva već lete i nadam se da će ovo biti treći.  Prvi komplet, sa početka ovog topika, neće skoro poleteti - već tri puta su klinci lomili krila...
Radovi su odavno u završnoj fazi tj konstrukcija je skoro gotova, ima još par sitnica, a to ću u "hodu" da odradim. Prvo ću da kompletiram trup i rep pa onda krila, mada su i ona 95% gotova. Treba postaviti instalaciju za pozicije i far i ugraditi iste pre "tapaciranja" krila, no o tom potom!
Prošle nedelje sam sa nekim članovima foruma diskutovao na osnovu čega je urađen ovaj plan. Ko je pratio ovaj topik, video je u par prvih postova, o čemu je reč i zašto je sve ovo ovako, a ne od gomile letvica, da ne kažem, čačkalica, nakon najbanalnijeg pada...
Evo na osnovu čega je urađen plan. Levi podaci su podaci originala, a desni - modela.
Original 1:1 iz 1946.god. PIPER J-3 Cub                         model razmere 1:5,9619  (  ~1 : 6 )
Wing span  = 35 ft. 2,5 in. = 10,7315 m                                                   180 cm
Lenght         = 22 ft. 4,5 in. =   6,8199 m                            114,39 cm  -  115 cm
Height          = 6 ft. 8 in.=  2,0320 m                                      34,08 cm  -  35,7 cm  (22,7 + 8,5 +
                                                                                                  + poluprečnik upotrebljenog točka 4,5 )
Wing area    = 178,5 sq. ft. = 16,5832 m2                           48,24 dm2  -  48,5 dm2
Wing chord = 5 ft. 3 in. = 1,6002 m                                       26,8 cm  -  27 cm

Ajd kad smo kod ovoga, da kažem nešto i o težini modela. Prvobitno planirana težina, s obzirom na materijal, bila je oko 3,2 kg na poletanju. Kasnije je bio cilj 2,8 kg na poletanju. Tokom sklapanja prvog modela, izbačena su neka ojačanja, jer nije bilo potrebe za njima i poprilično smanjena površina nekih elemenata, tako da je težina smanjena za još nekih 200gr, a da konstruktivno nije izgubio na čvrstini i planirana težina je bila 3,0 kg na poletanju.
E sad, planirana baterija je oko 550 gr, 4 servoa oko 150 gr, "bahati" prednji i zadnji trap oko 240 gr sa točkovima, prijemnik, ESC, šipkice, hingice itd oko 150 gr, motor, elisa i spiner oko 270 gr, kapotaž i prozori oko 130 gr i monokot oko 120 gr = 1.610 gr
Kompletna krila, trup, horizontalac i vertikalac sa svim pripadajućim veznim elementima, mereno je 1.165 gr, neka bude 1.200 gr
Ako bi stavio bateriju od 4.000mAh dobio bi 120 gr, a na trapovima, točkovima i prozorima još 150 gr i još po nešto, mogla bi se postići težina od 2,5 kg na poletanju !
Za koji dan će pasti konkretno merenje, pa ću videti...

A sad, malo od onoga šta se radi na Piperu.
Ofarban vatreni zid i montiran nosač motora

Kad umesto špric-gita uzmete farbu, to ovako izgleda

Pošto je farba odigrala ulogu špric-gita, drugi krug može i običnim gitom

Posle šmirglanja i poliranja, ide farbanje, ali to u idućrm postu, sad git sa druge strane


A ovo je prednji trap u završnoj fazi. Zaboravio sam da slikam šta je prethodilo, ali


Pozdrav
Miša
« Last Edit: December 22, 2011, 01:36:12 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: PIPER J3 CUB
« Reply #74 on: December 22, 2011, 08:44:44 PM »
Posle šmirglanja šmirglom P 1000 i malo poliranja sa P 2000, preprskao sam drugi sloj farbe, i to sad liči! Trebao bi još jedan krug poliranja, ali ne treba preterivati, ionako su svi Piperi "olupani ko džezve" !

i u kompletu

Ovaj deo "nosa" je ofarban zato što je na originalu od "pleka", a ostatak je presvučen platnom. Posle dužeg dvoumljenja, rešio sam da i ja presvučem platnom. Presvlačenje platnom nije ni malo jednostavno i jako je pipav posao, a greške se ne praštaju... Ako su vam ruke imalo prljave, odma imate i "vedering"...
Sledeće na redu je farbanje prostora oko kokpita i da ga tako nazovem, kapotaža...
Da ne mislite da samo pričam, evo i kako izgleda "presvlaćenje"



Dosta pisanja, idem da još nešto uradim.

Pozdrav
Miša
#FFCC00