Author Topic: Gasi se motor....POMOC  (Read 8314 times)

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Gasi se motor....POMOC
« on: August 07, 2011, 12:12:56 AM »
Zanima me, da li moze neko da objasni?
Motor radi samo dog drzim starter na svecici. Cim skinem bateriju on se ugasi ali prvo smanji broj obrtaja i posle par sekundi  samo stane. Pali odlicno. Menjao sam par svecica i isto  se desava. Sta predlazete da uradim? Da li moze da bude do goriva ( koristim tornado 10% nitro).
Jos jednu stvar...
Provalio sam da se malo karburator razljuljao. Ali isto radi kad je dobro zadihtovan i sad razljuljan. Kako naj bolje da ga hiksiram ?. ( nekim lepkom, zaptivnom trakom).
U pitanju je auto hpi .25

Pozzz

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #1 on: August 07, 2011, 12:17:01 AM »
Da dodam da motor radi odlicno dog je baterija na svecici.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #2 on: August 07, 2011, 01:55:24 AM »
Prvo i prvo ti je da odredis da li je kompresija dovoljna, a to se lako oseti pri povlacenju poteznice, e sad njen otpor treba da uporedis sa otporom drugog modela.

  Mada i karburatori mogu biti cudo....

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #3 on: August 07, 2011, 09:18:49 AM »
Druze ima dobru kompresiju. On pali iz prve ponekad treba mu samo par puta da povucem poteznicu da bi upalio. Ja mislim da je tu motor u redu. Narucio sam novu kvalitetniju svecicu pa da vidis da nije slucajno do nje. A  ima sansi da je i do goriva . Posto koristim gorivo za avione sa 10% nitro.

Hvala djbojan.

Offline atlantis32de

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 124
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #4 on: August 07, 2011, 09:52:30 AM »
Odavno nisam se bavio sagorevajucim Motorima ali pamtim da su imale nekada Hot i cold svecice!

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #5 on: August 07, 2011, 02:02:30 PM »
Dosta se pisalo o stelovanju motora i paljenju,ali ajde da se ne pravim mnogo pametan nego da pokusam da odgovorim na postavljeno pitanje.Naime treba poseti od igle koja se nalazi na karburatoru.Zavijemo iglu do kraja i odvrnemo za 1,5 krug.Kada smo to uradili palimo motor i pratimo sta se desava.Ako se prilikom skidanja upaljaca za svecicu,motor opet gasi treba obratiti paznju na sraf koji se nalazi sa druge strane karburatora.Taj isti sraf sluzi da se nasteluje dovod vazduha u karburator.Kad se uklope te dve stvari motor mora da radi sa skinutim napajanjem sa svecicu.Nakon toga otpustanjem ili zatezanjem igle karburatora dobijamo zeljeni broj obrtaja ili zeljeni rad motora.Samo da napomenem da igla karburatora sluzi da se ogranici dovod goriva u karburator,njenim odvijanjem dovodimo vise goriva a njenim zavijanjem smanjujemo dovod goriva.Stucno receno odvijanjem obogacujemo smesu.
Potrebno je takodje da upaljac na svecici postoji makar jedan minut dok se motor malo ne zagreje pa je tek onda skinuti ( ovo zavisi od vrste motora,kod mene taj proces traje 10 sekundi na MDS-u a na OS Max-u cak i do 30 sekundi)
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #6 on: August 07, 2011, 02:13:10 PM »
Hvala na brzim odgovorima.

Kasnije  cu malo eksperimentisati, pa cu javiti do cega je...


A sta se desava kad sa glave skinemo jednu  bakarnu podlosku, fabricki idu dve. Da li to moze da izazove gasenje cim skinem starter...

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #7 on: August 08, 2011, 08:51:15 AM »
puno goriva preko ler igle ,naravno pod uslovom da je sve ispravno i odgovarajuce

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #8 on: August 08, 2011, 09:27:39 AM »
Ja mislim da sam resio problem, zavio sam iglu do kraja i odvio sam samo krug i po. Upalio sam motor i radi odlicno nego posle nekog vremena ugasi se. Znaci sve je do stelovanja. Pokusacu danas ponovo malo da ga nastelujem pa cu javiti kako stoje stvari.

Nego zanima me da li ima neka fabricka podesavanja koliko krugova treba da odvijem za recimo ler diznu a koliko treba odviti za vazduh.
I provalio sam malo vise mi se greje motor.
Hvala svima na pomoci... ()-()

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #9 on: August 08, 2011, 02:07:59 PM »
Ovde na forumu ima nekoliko postova na temu stelovanja motora, ne postoji univerzalna pozicija igle za smesu, i ako se gasi povremeno u pri vecim obrtajima i greje se to je sigurno znak da radi na siromasnijoj smesi, znaci od te pozicije odvijaj iglu za smesu jos cetvrtinu kruga pa probaj, sa auspuha uvek mora da izlazi dim i malo ulja , ako nema dima lako mozes trajno ostetiti motor, na kaburatoru imas 3 srafa, dve su dizne a jedno je obican sraf, tim srafom odredjujes broj obrtaja na leru odn. otvorenosto karburatora na leru, obicno je  1-2 mm otvor burenceta, a druge dve dizne su High speed i Low speed needle, ili igla za veliki i igla za malo gas kojima odredjujes koliko ce goriva ulaziti u smesu sa vazduhom, Low speed iglu ne diraj jer je uglavnom dobro fabricki podesena, a ono sto treba da stelujes i diras je High speed igla i ona je se i nalzai na kraburatoru tako da je lako mozes nastelovati i pomerati, podesavanje te igle ces morati da odradjujes svaki dan kad palis motor, jer su glow motori veoma osteljivi na atmosferski pritisak i spoljnu temperaturu a radnu temperaturu motora podesavas pravilnom smesom, procesljaj malo forum ima dosta dijagrama, skica, i tekstova o tome kako se steluje motor, procitaj sto vise, teme su obradjene pa ne verujem da ce ti iko davati detaljnije objasnjenje.

http://www.youtube.com/user/RCGurus#p/u/2/ACkclIyarxA

http://www.youtube.com/user/RCGurus#p/u/1/TU6dD5OpH70

Offline Bigneda

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 953
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #10 on: August 08, 2011, 02:23:55 PM »
1.5 kruga na glow motorima je u 90% slucajeva JAKO MALO ! ! ! ...sad ti radi sa siromasnom smesom i zato se pregreva i gasi kad das gas.

Sve dizne na glow motorima su za stelovanje goriva a ne vazduva, moze ih biti 1, 2, 3... Ako ih ima vise od jende sluze za stelovanje goriva u razlicitim podrucjima rada odnosno otvorenosti karburatora, uglavnom ima 2 i to za niske obrtaje, potezanje u startu i malu otvorenost karburatora, i druga za pun gas, visoke obrtaje odnosno potpuno otvoren karburator. Kod motora koji imaju i trecu ona je uglavnom za dodatno fino stelovanje u srednjem opsegu opet isto kao i prethodna dva !

To sto si ti opisao je uglavnom problem u 3 stvari, gorivo, smesa ili svecica. Ako prima gas sa grejacem bogata ti je smesa i kad skines grejac jednostavno gorivo ugasi 'svecicu', takodje sam ti negde vec napomenuo da taj motor nece dobro raditi sa 10% gorivom.

Elem, da skratimo pricu i muke, da ne radis isti posao vise puta a tako ce biti ako stalno menjas gorivo, prvo uzmi dobro gorivo od 20% pa navise pa idemo dalje ;)

Nadji tacno uputstvo na HPI sajtu za tvoj motor ali mozes poceti i sa ovim: Hi-speed dizna ona prva od rezervoara u 90% slucajeva je oko 3 kruga otvorena a low-speed (na karburatoru) i jos jedna sa suprotne strane isto na karburatoru (ako imas 3) uglavnom su ravne ili milimetar unutra u odnosu na telo u koje se srafe...
Ovo su tu najcesca stelovanja za vecinu fabrickih motora sto se tice AUTO MODELA ni na jednom nikad nisam video fabricku diznu na ispod 2 kruga a sterlovao sam ih na desetine. Odatle kreci pa polako (po osminu kruga) podesavaj prvo hi-speed diznu pa posle low-speed, svo vreme nadgledaj temperaturu koja treba biti do 130% i dim iz auspuha kojeg UVEK treba imati (kod goriva koje imaju vise ricinusa ono je vidljivije a kod goriva na vecinom sintetickom ulju je manje vidljivo i ne 'mirise' toliko ali ga uvek mora biti)

Offline sarkecca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Gasi se motor....POMOC
« Reply #11 on: August 08, 2011, 03:07:22 PM »
Hvala puno na detaljnim odgovorima.
Pokusacu danas jos malo da stelujem pa ako ne uspem onda cu prvo da narucim bolje gorivo pa onda cu videti.