Author Topic: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW  (Read 9910 times)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« on: August 22, 2011, 11:38:50 AM »
Juče sam na 13. maju izveo prvi samostalan let. Pre toga sam leteo jednom sa Kremom, na paralelnim komandama, bez poletanja i sletanja. Uz svesrdnu Nikolinu i... pomoć gospodina čijeg se imena ne sećam ???, a kojima se još jednom zahvaljujem, poleteo sam i sleteo tri puta i sve je prošlo sjajno. Jedini problem je bio sa trimovanjem elerona. Nakon prvog uzletanja Nikola ga je utrimovao i tada je izgledalo da je sve ok. Nakon drugog poletanja, avion je ponovo trebao da se trimuje, i to toliko da je trimer otišao do granične vrednosti. Odmah nakon drugog leta, poleteo sam i sleteo još jednom ali sve nam je bilo vrlo sumnjivo. Poprilično iznerviran mogućnošću da mi sa novim avionom nesto nije kako treba, a i vrućinom jer smo bili tamo između 12 i 3, krenuo sam da se pakujem. Kada sam skinuo krilo, imao sam šta da vidim. Servo se na krilu potpuno odvalio sa sve ležištem. ") Problem prakticno nije nikakav, sad kada je avion na zemlji, i malo epoksija će sve srediti. Sa druge strane, dok je bio na nebu, sve je moglo da se završi daleko gore. Evo i da vam pokažem kako to još uvek izgleda.

And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #1 on: August 22, 2011, 01:37:12 PM »
Dečije bolesti novog modela, pogotovo što to nisi ti zalepio. Posle prvog, i svakog sledećeg starta kontrola zazora i mehanike. Tehnički MORA sve biti savršeno. Svaka greška, ma koliko se činila malena, fatalno završava.Pogledaj Šatl, savršenstvo tehnike i ko zna kolikog tima vrhunskih stručnjaka i krilo mu ošteti parče poliuretan pene. Sve se tragično završava.Možda sam malo otišao daleko, ali još kao mlad modelar, a i na sina sam preneo pedantnost i tehniku do perfekcije. I gubili smo modele. Koliko bi gubili da nismo pazili?
Središ to i pravac livada, sa srećom. (<--)
ex pseudonijum: licider

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #2 on: August 22, 2011, 01:47:58 PM »
Dobro si prosao.Moglo je da se zavrsi mnogo losije.Sreca pa se sve dobro zavrsilo.

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #3 on: August 22, 2011, 03:31:01 PM »
Je li to Spree?
 :)
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #4 on: August 22, 2011, 04:46:58 PM »
Je li to Spree?
 :)

Pa lepo ti piše u naslovu... Nije Spree. Već visokokrilac trener model  (<--).

@Anakin
Kako vidim, rešenje je slično kao na Sky Hero-u. U svakom slučaju, imao si sreće. Kako je Sava napisao, uvek, ali UVEK pregledaj sve prilikom stavljanja krilo na trup, i uopšte. Ja npr. svaki put pre izlazka na teren pregledam model, pa tamo isto. Da ne pričam o tome da pre poletanja uvek prekontroliši otklone, pravce kretanja pokretnih površina. Tako ćeš smanjiti šansu da se desi neko zlo.

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #5 on: August 22, 2011, 07:33:22 PM »
Rastko, nema na cemu, btw drago mi je da si ovaj slucaj podelio s ostalim clanovima foruma, jer za moje dosadasnje bavljenje modelarstvom ovo sam video prvi put. Imali smo DOSTA srece, nadam se da si sanirao kvar i da ces uskoro opet na letenje.
Iskreno pomislio sam da je servo pobudalavio, ali na ovakav kvar nikada ne bih posumnjao. Oboje smo ostali zateceni i zbunjeni...

 ()-()
« Last Edit: August 22, 2011, 07:35:59 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #6 on: August 22, 2011, 08:36:36 PM »
Je li to Spree?
 :)

Pa lepo ti piše u naslovu... Nije Spree. Već visokokrilac trener model  (<--).

@Anakin
Kako vidim, rešenje je slično kao na Sky Hero-u. U svakom slučaju, imao si sreće. Kako je Sava napisao, uvek, ali UVEK pregledaj sve prilikom stavljanja krilo na trup, i uopšte. Ja npr. svaki put pre izlazka na teren pregledam model, pa tamo isto. Da ne pričam o tome da pre poletanja uvek prekontroliši otklone, pravce kretanja pokretnih površina. Tako ćeš smanjiti šansu da se desi neko zlo.

XAXAXA
Kreten . . .
 :sljus
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #7 on: August 23, 2011, 12:18:25 AM »
@Gabor

Proveravali smo sve pre svakog leta ali, iskren da budem, nije mi bilo ni na kraj pameti da proveravam da li je servo na svom mestu. Narocito sto je avion RTF i sto je pre toga leteo 10ak minuta sve ukupno. I dalje nemam predstavu kada se servo odvalio, ali cini mi se da je bio nacet pre prvog poletanja. Nije ni bitno, imao sam srece i to mi je za nauk sledeci put.

@Nikola

Da imam vremena, kao sto nemam, vec bih ponovo bio na livadi. Ovako, izlazim sledeceg vikenda, za toliko jos goriva imam, pa posle kad isto nabavim. Jedino sto cu da dodjem u 9 ujutru jer sam sada, sto zbog vetrica koji je pirkao, sto zbog adrenalina koji me je razbijao, prevideo sunce koje je przilo pa su mi ruke i vrat dobrano izgorele. Kada ste ti i... gospodin kome i dalje ne znam ime otisli, popricao sam malo, mislim, sa Giletom. Nismo se predstavljali pa zato nisam siguran. Ispravite me ako gresim, veliki covek, veliki brkovi, malecki motor.

Moram da napomenem da sam imao priliku da vidim sta Arrow sve moze da izvede... kada ga je Nikola vozio, i bio sam prilicno iznenadjen. U mojim rukama je pravio krugove sa prilicno poniranja/uspinjanja i osmice koje kao da je pisao cetvorogodisnjak. lol
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #8 on: August 25, 2011, 08:43:35 PM »
Posto nisam imao vremena da se bavim ovim, nisam najbolje ni video kako se onaj servo odvalio. Danas, kad sam uzeo to da sredim, video sam da je mozda gore nego sam prvo pomislio. Evo fotke, malo je mutnija, ako treba, podicicu sutra bolju.



Deo balse koji se odvalio sa krila i ostao na servou je tacno deo u koji ulaze srafovi. Znaci, sada mogu jedino da zalepim bocne strane, koje su samo nalegale jedna na drugu, ali ne znam da li ce to biti dovoljno da drzi servo kako treba, pa molim nekog iskusnijeg od mene (znaci kompletan forum), da pomogne savetom. Cisto sumnjam da na avion postoji garancija.

Hvala unapred.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #9 on: August 27, 2011, 12:29:28 AM »
Posto nikakav savet nisam dobio, a krivo bi mi bilo da propustim letenje ovog vikenda, resio sam da uzmem stvar u svoje ruke. Za mene je ovo predstavljalo vrlo ozbiljan poduhvat jer bukvalno nikada nista u zivotu ni slicno nisam radio. Ideja sa lepljenjem, kojom sam se u prethodnom postu obratio, mi se nije svidela jer bi servo bio zalepljen na nekih 50% povrsine, a srafovi ne bi imali nikakvu funkciju jer su odvalili balsu sa krila. Tada mi pade na pamet da, ako taj servo stoji desno, ne postoji ni jedan valjan razlog da ne moze da stoji i levo. Skinuo sam servo sa nosaca i ocistio odvaljenu balsu. Moram da primetim da tu lepak maltene nije ni drzao i da ga je bilo u tragovimaa povrh svega je dobrim delom lepljen preko ultracotea sto mislim da ne bi trebalo. Uz pomoc onog obicnog skalpela, lenjira i flomastera dobio sam ovo.



Izsmirglao sam povrsine na koje cu kasnije nanositi epoxy, izrotirao servo kao u ogledalu, jer nije na sredini nosaca, obelezio rupe i sve je leglo ko dupe u noksir.



Povadio sam sve, naneo epoksi, zavrnuo srafove i najvise vremena izgubio dok nisam poravnao elerone kako treba jer, zbog pomerenog polozaja, leva... sipcica  :sljus (neka me uputi neko kako se te kuke i kvake od servoa do pokretnih povrsina zovu na srpskom) je bila duza od desne, a sada je trebalo obrnuto. Elem, sve sam na svoje veliko zadovoljstvo priveo kraju i jedva cekam da odem u nedelju na livadu i vidim da li fercera.






And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #10 on: August 27, 2011, 12:45:55 AM »
Epoxy ce to bukvalno zavariti i resices problem.Odlicno si to odradio.Zelim ti puno lepih i kvalitetnih letova.Pozdrav

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #11 on: September 21, 2011, 11:32:18 PM »
Ako smem da rezimiram... Taj Arrow takodje kupljen od mene... pa da nesto dodam...
Ako je servo i leziste bilo OK kad si sklapao avion i nadam se lepio krila.... znaci da je ostecenje nastalo nakon sklapanja krila/aviona... u suprotnom nema sanse da ne primetis da je drzac servoa slomljen/pukao od nekog udarca..... Posto je servo na sredini krila, nalazi se unutar trupa kad je krilo na avionu, tako da u toku leta , pa i manjeg udarca ili pada, ne moze da se izvuce na ovaj nacin iz samog krila....
Hocu da kazem, da posto strci nekih 2-3 cm iz krila, vrlo verovatno da si negde zakacio sam servo prilikom transporta aviona i krila, a da nisi ni osetio....
ne vidim drugu mogucnost kako je moglo da pukne, od upotrebe sigurno NE !
Mislim da si sve to trebao da vratis na svoje mesto, da ne pravis novo leziste, samo da ga debelo zalijes na sve strane EPOX-ijem, na sve strane... to bi radilo poso ....
Svaki avion koji izadje, otvori se kutija, pregleda se sve sa kupcem da li postoji neko fizicko ostecenje ili slicno, ukljuci se stanica, prijemnik, probaju se servoi, a cesto puta se upali i sam motor, probe radi, da i kupac i ja budemo sigurni da sve fercera i da nema ostecenja... poucen iskustvom...
Ako se salje AKS-om, onda to uradimo sami uz necije prisustvo ..... Pre 2-3 godine sam imao ruzno iskustvo..
coveku ispala alfa iz kese kad je raspakivao i to na glavu, na motor i iskrivilo high diznu, zvao poce da vristi, fabricko ostecenje, ali se zajebao i slikao, a na slici se vidi ono sto on nije pogledao da je ostecena dascica sa strane motora, gde je roknuo o pod..... Dobio je novu HIGH diznu i zamolio sam ga da se vise ne javlja...
Ljudi smo, gresni smo, svasta moze da se desi...
poz Zajko
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #12 on: September 22, 2011, 12:39:08 AM »
Pozz Zajko. Dok si se ti prikljucio temi od tog Arrowa samo to krilo je i ostalo.  lol

Kad se vec vratismo na temu, avion smo proverili kod tebe i bio je ok. Nisam ni mislio da sam ga uzeo takvog. Takodje je bio ok na sklapanju. Jedino sto mi pada na pamet je da sam, u neiskustvu, dva puta podigao krilo zaboravivsi da otkacim zicu servoa i tu ga malo nategao. Mozda sam ga tako naceo. Prebacivanje na drugu stranu mi nije smetalo jer je, kao sto napisah gore, leziste prilicno jadno zalepljeno, sa malo tragova lepka i preko Ultracota. Sad je to isto krilo uspomena na Arrowa tako da i nije mnogo vazno.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline alpha

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 294
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #13 on: September 22, 2011, 12:53:40 AM »
Jel ostade jos nesto sem krila???

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Prvi let... zamalo fijasko. H9 ARROW
« Reply #14 on: September 22, 2011, 01:15:59 AM »
Jel ostade jos nesto sem krila???

Ostadoše samo dugmići.

Šalu na stranu, ostade deo trupa, pola otprilike, rep ceo i motor (High Speed igla pukla). Motor prosao bez ogrebotine. Nosac naprsao. Elektronika netaknuta.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.