Author Topic: UAV by saxpg  (Read 19882 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: UAV by saxpg
« Reply #15 on: December 21, 2011, 02:12:22 AM »
Svaka čast, znači, to je to:
Mogu ti reci svaka cast kako si uspio da uklopis sve djelove pomocu Corela. Zato sam te i pitao koji program koristis, jer s obzirom da nema 3D prikaz, za uklapanje citave konstrukcije treba dosta mozganja.
Ja u zadnje vrijeme malo ozbiljnije koristim Corel X5 ali jos se ucim. Trenutno radim na jednoj bespilotnoj letelici od 255cm i nacrtao sam krilo, a i trup je pri kraju. Kad to budem zavrsio pokazacu na forumu kako je ispalo. Prava steta je sto Profili Pro program nije malo jeftiniji, razmisljao sam da ga kupim jer je idealan za konstruisanje ali 60 eura je ipak dosta trenutno. Mozda u nekom narednom preiodu.

Laser je prava stvar, najzad, nalazimo se u 21 veku, a sečenje balze je "šala" za njega, mada oće da napravi "promaju" na R4, ali ništa strašno...
Ovo, do sad je perfektno odrađeno, ali, složio bi se s Mišom, mislim da si trebao da montiraš vođice za "cevke", pogotovo što je gro rebara od balze...
Generalno, mislim da će ti vibracije motora, zadavati dosta problema, a pogotovu rezonanca repa, bez obzira što su cevi od fibera...
U svakom slučaju, želim ti da uživaš u gradnji, (work) kao i u letenju  (<--)!
#FFCC00

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #16 on: December 25, 2011, 09:30:16 PM »
Laserman je konacno stigao  (work)
Veceras sam bio da izrezem djelove trupa i cim sam dosao kuci provizorno sam ga sastavio da vidim kako izgleda.
Prvi utisak je premasio ocekivanja.
Dok sam crtao ovo sve, nisam slutio da ce uzivo ispasti jos bolje.
Djelovi su isjeceni tako da se pod naporom ubacuju jedan zleb u drugi, i maltene bi bez lijepka sve drzalo.
Najbolji utisak ostavila je robusnost, izgleda tako jako da ce bez problema podneti bilo koji benzinac.
Evo par slika da podelimo utiske, nisam postavio sve uglice koji ucvrscuju konstrukciju, to ce biti kada ga sklopim.













Ima jos nekih stvari koje treba ispraviti na crtezima, i kada to uradim onda cu postaviti crteze za download.
U medjuvremenu sam napravio par izmjena i Djole je pokusao da presvuce korene krila platnom i epoxijem, ali nije ispalo kako treba.
Izgleda da balza od 1mm nije dobra za to, tako da pravim nove djelove za prva tri rebra pa cu ih presvuci dvojkom.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: UAV by saxpg
« Reply #17 on: December 25, 2011, 11:10:32 PM »
Tek sad videh, sta reci, svaka cast.
Sta sve moze od opreme da se napakuje na njega ...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #18 on: December 27, 2011, 07:17:32 PM »
Nastavak. Trup je sklopljen i zahvaljujuci kutijastoj konstrukciji sve je ispalo jako ravno i precizno. Dodao sam malo vise ojacanja nego sto je planirano zbog toga sto ce na modelu ipak biti benzinski motor tako da je na kraju ispao vrlo jak ali se tezina popela na 530 gr.







Ivice sam malo zaoblio, da bi trup dobio malo na izgledu, zao mi je sto u startu nisam napravio malo ljepsi ugao na ivicama, ali posle svog crtanja bilo je kasno.



Prvi put sam je sklopio kompletnu, sada izgleda bas velika, ali kao i kod Pittsa pretpostavljam da je ovo nista dok se ne presvuce, tek onda ce se pokazati u svojo pravoj velicini.





Sada ponovo plankiram djelove krila koji idu uz trup, ovoga puta sa 2mm balsom, i potom cu preci na krila i trup.
Nasao sam i stapove za pecanje koji ce dobro posluziti za rep, nisu skupi i ostaje jos crtanje repa.
Jos uvek pokusavam da napravim parvi proracun za njegove dimenzije, ne bih volio da to uradim "odokativno"

Pozz

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1553
Re: UAV by saxpg
« Reply #19 on: December 27, 2011, 11:41:24 PM »
Где је запело?

Jos uvek pokusavam da napravim parvi proracun za njegove dimenzije, ne bih volio da to uradim "odokativno"


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: UAV by saxpg
« Reply #20 on: December 27, 2011, 11:54:26 PM »
ili si ti mnogo nizak, ili je to ogromna pticurina. :)

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: UAV by saxpg
« Reply #21 on: December 28, 2011, 10:21:09 AM »
ili si ti mnogo nizak, ili je to ogromna pticurina. :)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #22 on: December 28, 2011, 12:03:53 PM »
@ Gizmo, Misha se sali, gledao je vec dimenzije :)

@  Presko,
treba mi pomoc, mislim da sam prespavao ovaj cas aerodinamike.
Izracunao sam nesto, ali mislim da mi dihedral za ove dimenzije nije dobar, dobio sam rezultat 104 stepena.

Quote
                    
   Total V-Tail Results                        
  Total Span      22.80   in.                  
  Total Area      182.40   in.^2                  
  Mean Chord (area/span)      8.00   in.                  
  Aspect Ratio      2.85                     
               104.2   degrees         
   1/2 V-Tail Results                        
  Area (dS1)      91.20   in.^2                  
  25% MAC  (x1) from R.L.E.      2.00   in.                  
  Location of 0% point      0.00   in.               
  Location of 25% point      2.00   in.               
  Sweep Angle      0.0   degrees               37.9   
                           
                           

Ako moze pomoc, ovo su dimenzije:

Wing panel: 1200mm
Root : 350mm
Tip: 250mm
Sweep: 0mm
Distance from Wing Trailing Edge to V-Tail Leading Edge: 750mm   
Horizontal stab: 580mm
Stab chord: 200mm


Koristio sam ove kalkulatore:
http://cmreel.com/?page_id=737

Hvala i pozz!
     

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1553
Re: UAV by saxpg
« Reply #23 on: December 28, 2011, 06:56:57 PM »
Na brzinu.

Posmatrajući horzontalnu projekciju tvoje letelica imamo sledeće vrednosti:
1.   površina krila S=0.72m2
2.   srednja aerodinamička tetiva krila lSAT=0.303m
3.   površina repa Sh=0.116m2
4.   poluga repa d=1.07425m

Iz ovog proizilazi da je odnos površine repa i krila Sh/S=0.116/0.72= 0.161, odnosno relativni volumen repa Wh=(d*Sh)/(lSAT*S)= (1.07425*0.116)/(0.303*0.72)= 0.5712

Po meni su obe ove vrednosti na donjoj granici, i sve bi bilo u redu da se radi o letelici klasične konfiguracije. Kalkulator, koji koristiš, da bi zadovoljio poptrečno-smenu stabilnost rešenje verovatno nalazi u povećanju površine vertikalne projekcije repa, a to znači veći dijedar. Tako da vrednost koju si ti dobio i nije nerealna.

Probaj, ako možeš, da promeniš vrednosti Sh/S na 0.18 do 0.2 i Wh na oko 0.65

Osim toga ja bih povećao vitkost repa.



« Last Edit: December 28, 2011, 07:07:22 PM by presko »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #24 on: December 28, 2011, 08:08:33 PM »
Hvala Presko, to su manje-vise vrednosti koje sam i ja dobijao.
Rep jos nisam poceo da radim, i jedino sto je fiksno, to je razmak izmedju nosaca repa, on je 580mm.
Znaci mogu da povecam i povrsinu repa i polugu.

Postoji li kalkulator koji mi moze izracunati konkretne dimenzije V-repa, t.j. duzinu i sirinu svake polovine i dati ugao?



Osim toga ja bih povećao vitkost repa.


Ovo nisam razumeo?

Hvala i izvini na maltretiranju   ()-()

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1553
Re: UAV by saxpg
« Reply #25 on: December 28, 2011, 08:19:04 PM »
Vitkost je odnos razmaha i tetive površi (A=b/l), u ovom slučaju horizontalne projekcije repa. Kod tvoje letelice je 2.9 . Ja ne bih išao ispod 3.5 . Ovo bih ostvario povećanjem razmaha repa.
« Last Edit: December 28, 2011, 08:29:37 PM by presko »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: UAV by saxpg
« Reply #26 on: December 28, 2011, 08:28:18 PM »
Hvala i izvini na maltretiranju 

Samo ga ti maltretiraj. Steta da toliko znanje i iskustvo ne bude maksimalno iskorisceno.  (res)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #27 on: December 31, 2011, 10:04:46 AM »
Ovih dana sam uradio neke promjene na crtezima i sada mislim da je sve kako treba.
Ako se nekome svidja model ovo je link za planove:

www.megaupload.com/?d=I4WM7SO9

Planovi su u Corel X5 , i samo treba djelove da poslazete u odnosu na velicinu spera ili balse.
U nacrtima se nalaze planovi za krilo i trup, nacrt modela i fajl za stampu na kojem radite krilo.
Ono sto ja nisam uradio a trebalo bi , to je uraditi vodjicu za ramenjacu, i napraviti rebro br3 od spera.
Trup je estetski bezveze ali je uradjen tako se moze slagati bilo kako i produziti ili skratiti po potrebi.
Ovo su jos neke stvari koje sam uradio u medjuvremenu, postavio sam ojacanja izmedju gornjih i donjih precaga, ovo resenje pruza najvise ojacanja uz najmanje tezine:



Izrezao sam dio za eleron i poceo njegovo sastavljanje:



Presvukao gornjaku jednog krila i poceo drugo:





Nastavak radova bice tek tamo krajem januara posto idem na godisnji odmor.

Sve najbolje u novoj 2012 i fin provod veceras   26aa
« Last Edit: December 31, 2011, 10:42:38 AM by saxpg »

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: UAV by saxpg
« Reply #28 on: November 08, 2012, 12:27:59 PM »
Kako napreduje UAV? Jos malo pa će godišnjica od poslednjeg posta, da li si ga zavrsio?

Danas sam naleteo na ovaj link http://www.fpvmania.com/RC-Airplanes?product_id=96 pa sam se setio i tvog projekta.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #29 on: November 08, 2012, 02:32:54 PM »
Ja sam jos prosle godine zavrsio konstrukciju i dao je drugaru za koga sam je pravio. On nazalost u medjuvremenu nije nista radio, ali se ovih dana dogovaramo za nastavak. Narucujemo motor od 26cc, rep je nacrtan i kada uhvatim laserdziju da ga izreze nastavicemo pricu. Plan je da krila i trup presvucemo fiberglasom i da on sve to ofarba. Kad gleda covjek ovog Mirceta kako radi, prosto ne moze a da uzme nesto i sam da sjecka.