Author Topic: UAV by saxpg  (Read 19881 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
UAV by saxpg
« on: December 18, 2011, 10:36:41 PM »
Ovo je pocetak jednog projekta koji je nastao iz nekoliko razloga. Neki od njih su to sto sam obecao Djoletu da cemo napraviti neku letilicu koja bi bila dobra platforma za njegovu FPV opremu, zatim to sto mi je trebalo materijala da se ucim da radim u Corelu, pa zatim je tu i to sto me zainteresovalo da projektujem sam modele od konstruktivne gradje itd itd.
Sve u svemu, krenulo je tako sto sam se jos ranije zainteresovao za jednu UAV letilicu pod nazivom RQ-7 Shadow.



Njena konstrukcija je klasicna prica sto se UAV tice, jedino je rep malo neobican, ima izvrnut V rep. U clancima se govori o tome kako je ova konstrukcija dobra zato sto u zaokretima ova vrsta repa pruza vecu stabilnost i zaokreti su savrseni i bez upotrebe elerona.
U pocetku smo razmisljali o elektro pogonu, medjutim, mislim da bi najbolja varijanta bila neki benzinski motor od oko 20-26cc jer bi sa time i flasom od 1.5litar goriva dobili veliku autonomiju. Tome ce doprinijeti i profil krila koji pruza veliki uzgon i male brzine.

Ovo je neki sturi prvi nacrt, plan je da postavim sve pripremljeno za laser ovdje na forum pa ako se nekom svidi neka se posluzi:



Za sada sam uradio korene krila, i krila.
Koreni krila (po 20cm) ce biti jedna celina sa repom, a sama krila u duzini po 100cm, ce se kaciti.
Nastavak radova ce biti za par dana posto je mom laser-manu slava, pa cu kad prodje otici da isecem jos nesto djelova za trup.
Do tada evo nesto slika :



















Ostatak slika je u galeriji:
http://s37.photobucket.com/albums/e51/saxpg/UAV/

Komentari i savjeti su dobro dosli, i pitanja naravno.
« Last Edit: December 18, 2011, 10:40:37 PM by saxpg »

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: UAV by saxpg
« Reply #1 on: December 18, 2011, 11:04:21 PM »
Mmmm to izgleda kao vrlo zanimljiv projekat i dobra ptica. Jedva cekam da vidim kako ce izgledati na kraju i kako ce se ponasati u letu.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1553
Re: UAV by saxpg
« Reply #2 on: December 18, 2011, 11:26:58 PM »
E sad me ubi... a ja taman naucio da radim u Corelu.
Sad moram sve ispocetka (zid)
Salim se, svaka cast. Od kad se laser pojavio projektovanje modela na racunaru je postala prava stvar.
Samo napred  (work)

Ovo si odlično odradio.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: UAV by saxpg
« Reply #3 on: December 19, 2011, 02:02:52 AM »
Sve sto mogu reci je  (res) 

 veoma lepo za videti

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: UAV by saxpg
« Reply #4 on: December 19, 2011, 08:20:36 AM »
Lepo i pedantno.
Pitanje:da li je mozda trebalo pre plankiranja ulepiti neke cevke u koje ces posle uvlaciti bajonet?
Mozda to i jesi uradio ali ne vidim na slikama.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #5 on: December 19, 2011, 08:51:50 AM »
Hvala svima!
@misha
Postojace dve vodjice od spera, jedna na trupu a jedna na trecem rebru na mjestu gdje ce se kaciti sipke repa i krila, tako da nisam planirao cevke kao vodjice.
Inace u planu su dve remenjace, jedna od 25mm koja ce biti fiksirana u modelu, ici ce kroz fiksni dio krila.
Druga remenjaca bice od 15mm i bice iz dva dijela i svaka polovina bice ulijepljena u krilo, tako da se po ubacivanju krila sastanu u sredini.
Na taj nacin planiram i da fiksiram krila pri montazi.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: UAV by saxpg
« Reply #6 on: December 19, 2011, 12:07:36 PM »
 :)aplauz oduševljen sam, veoma lep projekat. Sa nestrpljenjem očekujem poletanje i video klip. Po meni sledi malo problema oko pregrevanja motora pre poletanja. U mestu motor se veoma brzo greje jer struja vazduha koju proizvodi elisa nadovoljna je da ohladi motor. Taj problem prestaje odmah po poletanju. Imam iskustva sa potisnim glo motorom i zato ovo i pišem. Do pletanja ima još dosta posla, tako je rano o tome i pisati
Pozdrav,  (thumb)
ex pseudonijum: licider

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: UAV by saxpg
« Reply #7 on: December 19, 2011, 11:24:14 PM »
Svakoga dan u svakom pogledu  (pijemo) bice to lijepa pticica,kako ga je laser izrezao mada bitno je ko je laseru sve to pripremio  ;namig
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: UAV by saxpg
« Reply #8 on: December 20, 2011, 12:53:00 AM »
Sve izgleda prilično interesantno...

Ajd sad malo detalja, koliki je model, koji raspon, planirana težina, ko je izabrao profil, da li je to već neko pravio i leteo...

U svakom slučaju, jedva čekam nastavak...

Pozdrav

Mirče

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: UAV by saxpg
« Reply #9 on: December 20, 2011, 01:42:42 AM »
Model izgleda super. Samo napred.
Mene interesuje o kom Djoletu je rec. Tj interesuje me da stupim u kontakt sa nekim ko vec ima iskustva sa FPV opremom, ja sam vec porucio nesto pa da vidim ako treba nesto jos menjati ili dodavati od FPV opreme.

Pozz..
Vladimir

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: UAV by saxpg
« Reply #10 on: December 20, 2011, 06:52:31 AM »
U clancima se govori o tome kako je ova konstrukcija dobra zato sto u zaokretima ova vrsta repa pruza vecu stabilnost i zaokreti su savrseni i bez upotrebe elerona.


Savrseno logicno jer ovakav obrnuti V rep tera model i u pravilan nagib dok klasican V rep pored zaokreta u zeljenu stranu naginje kontra....

 ()-()
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #11 on: December 20, 2011, 09:52:51 AM »
Milsio sam da u prvom postu navedem sve bitne podatke ali sam dosta toga najvaznijeg zaboravio.
Ovdje su mjere :




Profil je WORTMANN FX 60-126  , izabrao sam ga citajuci po forumima kako se drugima pokazao na ovoj vrsti letilica.
Meni je bilo vazno da model ima malu brzinu stolinga, a kako je ovo profil koji se koristi uglavnom na jedrilicama pretpostavljam da ce to biti dobar izbor.
Necu imati veliku brzinu, samim tim i domet ce biti nesto manji, ali zato ce na malom gasu UAV moci duze da ostane u vazduhu.
Uostalom konstrukcija je takva, da mogu da napravim novi par krila ako se ovo ne pokaze OK.
Planirana tezina manje od 3kg bez goriva.

@vpilic,
Djole je nas kolega iz Ulcinja a o opremi ce biti reci kad to dodje na red, inace je sve sem kamere iz HobbyKinga, mada bice tu nekih modifikacija.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: UAV by saxpg
« Reply #12 on: December 20, 2011, 11:57:24 AM »
Ispravi me ako gresim, sa motorom od 1,2-1.5 kg (20-26cc kako rece da planiras) imaces manje od 3 kg na poletanju!? Inace, za sada ovo izgleda sjajno, svaka cast.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: UAV by saxpg
« Reply #13 on: December 20, 2011, 02:51:16 PM »
Da, motor od 20cc  je tezak tacno 1000 gr.
Krila su uradjena, teska su 180 gr (montazni dio jos nije presvucen)
Trup ce biti tezak oko 300gr
Sipke repa ce biti karbonske i lagane
V-rep ce biti konstruktivan od balse i spera, ajde recimo 100gr
Znaci to je sve sto izmjereno do sada, na osnovu toga su procjene.
To izlazi oko 1700-1800 grama, i dodatna oprema, servoi, trap itd mozda jos 1kg.
Postoji i varijanta da se sve ofarba, onda ce se tezina dosta povecati, ali opet mislim da ce ovo biti dosta lagan model.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: UAV by saxpg
« Reply #14 on: December 20, 2011, 05:11:21 PM »
Šteta bi bilo nabacivati težinu nepotrebnim farbanjem, nije to takmičarski skala model te treba sve podrediti smanjenju težine. Krila ne bi trebalo plankirati celom površinom, repove konstruktivne sa minimum špera kako bi se težište što manje moralo olovom doterivati. Težina za taj profil i raspon je potpuno OK 3200 gr.Ako model bude nosio kameru, verovatno će vibracije negativno uticati, ali to se nemože znati u kojoj meri dok model ne poleti.
U svakom slučaju veoma lep projekat vredan pažnje, sa uživanjem ću ispratiti njegovu gradnju, ko zna, imam jedan neuposlen motor od 26ccm  mmmm
ex pseudonijum: licider