Author Topic: CMPro Zero 2100mm  (Read 44713 times)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #45 on: January 04, 2013, 12:02:23 PM »
Evo malo da nastavimo sa radovima u novoj godini.Zero je zeljno iscekivao da se moj burazer vrati iz Bg-a i da mu se posveti paznja.

Radovi su krenuli od kapotaza gde smo sa unutrasnje strane dodali malo vlakna koje treba da bude ojacanje na mestu gde se on kaci za trup.




Dok se to lepo susilo mi smo iskoristili priliku da usrafimo kutiju za trup i da se ojaca sa tkaninom.
Vlakno je 163g mada moglo je i neko malo manje gramaze ali to smo imali i nista ne moze da mu skodi.












Prepravka trapova je zavrsena i to ovako izgleda.
Odradjene su nove osovine na strugu,stavljeni tiplovi sa gornje strane,izbusene rupe i urezani navoji.Sad ceka montazu na krilo.














Radovi su u toku a izvestaj u vidu teksta i slika sledi uskoro.




« Last Edit: January 04, 2013, 12:20:16 PM by soprano »
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #46 on: January 06, 2013, 05:57:09 PM »
Evo i nastavka....posto je cela kutija za motor ojacana tkaninom istu smo isprskali crnim spejom. Nakon toga je mogao motor da se konacno postavi i usrafi. Evo par slika kako to izgleda...











Spiner smo morali da prepravimo kako bi mogao lepo da galegne oko elise. Prva slika je fabricki a druga je obradjen spiner.





Kapotaz je takodje presprican iznutra



Postavljen je i prsten koji drzi kapotaz i koji sluzi da se kapotaz usrafi, ali pre toga je i on presprican crnim sprejom. Evo jos koje slike da vidite kako sve izgleda kad se postavi auspuh, kapotaz, elisa i spiner.

























Zasad smo zadovoljni kako radovi teku, tj. kako sve izgleda ovako odradjeno. Krivo mi je samo sto nismo stigli sinoc da odradimo jos par sitnica koje smo planirali ali Boze moj. Trebalo je jos da isecemo otvore za auspuh, svecicu i karburator (karburator ce viriti za malo ali to nije problem odradicemo vec neki poklopac kako se ne bi video) i time bi zavrsili sav posao oko prednjeg dela modela. Naravno ako ne racunamo one sitnice kao sto su postavljanje servoa za gas, kill switch i tako to.

Toliko od nas za ovaj put, nek vam se sretno Badnje vece i Bozic i da ih provedete u miru i blagostanju. Pozdrav !!!!
« Last Edit: January 06, 2013, 05:59:57 PM by disljenko »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #47 on: February 17, 2013, 01:04:44 AM »
Evo nastvak radova na modelu, prvo smo ulepili horizontalne stabilizatore....



Pricu nastavljamo sa radovima na krilu i oko njega. Prvo smo zalepili ono parce spera koje se dobija uz kit a koje sluzi da se ojaca onaj deo gde ce se srafiti krilo. Kada se lepak osusio dobro smo razotrili sta nam je ciniti sa pozicioniranjem krila. Ako se secate od ranije krilo nije bas najbolje stajalo na trup, tako je kit dosao sa tom falinkom. Ako se krilo poravna u zadnjem delu onda od napred ima veliki razmak, ili ako pak pokusamo da ga gurnemo koliko moze napred opet se javi neki razmak i napred i nazad. Mi smo se odlicili da krili malo obradimo tamo gde je zapinjalo i da ga gurnemo skoz do kraja, da se poravna sa onim delom na trupu gde bi i inace trebalo da nalegne a da potom u zadnjem delu tu prazninu koja se javlja pupunimo sa tvrdim drvetom. Za tu namenu smo odabrali lipu od 4mm, mogli smo i balzu ali da se ona ne bi nagnjecila od stalnog stavljanja i skidanja odabrali smo tvrdo drvo. Evo par slika tog dela...



Evo ovde se vidi to parce lipe koje smo ubacili u zadnjem delu krila....na ovim slikama se ne vidi ali to prace smo prespricali u sivu boju tako da se priblizno poklapa sa bojom donje strane krila.









Evo i slike na kojoj se vidi kako sad krilo posle ove prepravke naleze u prednjem delu....prilicno sam zadovoljan kako to sad izgleda !!!!









Sutradan smo nastavili radove oko klocni koje ce drzati stajne trapove. Mirce nam je dao par seveta kako da ovo odradimo kako bi ojacali taj deo sto bolje, kinezi koji su radili kit su to jako mrsavo odradili tako da je ovo ojacavanje bilo neophodno. Hvala Mirce !!!!
Ideja je da se oko klocne napravi kutija u koju se ce se ona samo spustiti i zalepiti. Da bi to odradio morao sam da napravim sablone pa njih prenosim na sper i sve tako, da ne pominjem smirglanje, turpijanje pa probanje i onda sve opet dok sve ne legne kako treba. Posto sa obe strane postoji supljina od 13mm do onih poprecinih letvica, ubacio sam sper od 3mm pa 2 bukova spera od 5mm i tako sa obe strane. Takodje smo ojacali bocni profil, sa 5mm spera, koji je od balze i ujedno popunili prazninu kako bi kloci napravili kutiju sa svih strana. Ceo dan smo to radili a evo i rezultata....







Sve to samo ulepljeno, sad je ceo taj sklop prilicno jak i "momacki" odradjen....





Sutra bi trebalo da odradimo i one trove u prednjem delu krila i time bi manje vise radovi na krilu bili gotovi....toliko za sad i pozdrav !!!!
« Last Edit: February 17, 2013, 01:13:34 AM by disljenko »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #48 on: February 17, 2013, 11:32:49 PM »
I ja sam se namucio sa "pasovanjem" krila. Cak sam morao da obradjujem napadnu ivicu jer krilo nikako nije htelo da legne na mesto.
I kod mene se nazad nalazi rupa 3 mm, koju nisam hteo da popunjavam jer ovajko krilo lakse upadne unutra. kada se srafovima stegne ne moze nazad.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #49 on: February 18, 2013, 11:37:10 AM »
Pa moglo je pozadi da ostane luft od 3mm ( bas toliko ima ) ali u pocetku nikako nije hteo da ide napred pa smo i mi smirglali krilo i malo trup tako da je leglo kao prst u oko.Odluka da popunimo zadnji deo jeste zapravo cinjenica da ce nam mnogo lakce biti kad centriramo krilo na trup i montaza inih klinova.Vazno je to da krilo lepo upada,nigde ne zakacinje i zadovoljan sam kako sad izgleda.
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #50 on: March 18, 2013, 08:43:51 PM »
Poslednjih par dana se radilo dosta na modelu pa da krenemo redom. Radove smo nastavili na krili tamo gde smo i stali, prvo smo odredili gde treba da dodju rupe na trupu gde ce ulaziti trnovi koji idu na napadnoj ivici krila. Ti trnovi su precnika 6mm i tolike su rupe i izbusene na trupu, zatim smo postavili u te rupe one trnove koji se koriste za obelezavanje iverice. Oni si zasiljeni spreda i kad se krilo ubaci tacno se "ocrtaju" rupe gde treba postaviti i ulepiti alu trnove na napadnoj ivici krila. Jako lep nacin da se odradi ovaj deo posla bas precizno.....





Zatim smo se bacili na ugradnju ubodnih matica za fiksiranje krila srafovima u zadnjem delu krila. Za fiksiranje krila koristimo 6mm srafove ali smo primetili da taj sper u koji treba da se ubace te ubodne matice ne stoji ravno morali smo da napravimo trougao od tvrdog drveta kako bi obezbedili da sraf i matica stoje pod 90 stepeni.







Na krilu su ugradjeni trapovi, ulepljeni su pokretni delovi (ovo smo zaboravili da slikamo prilikom lepljenja) i ubaceni servoi i time su radovi na krili bili gotovi. Ostalo je jos par sitnica oko kablova i poluga da se resi ali to nije nista stasno.





Posle toga sam se bacio na postavljanje servoa za gas i za kill switch. Servo za gas ide sa donje strane kutije motora a kill switch sam postavio sa gornje. Evo par slika kako je to odranjeno.















Napravio sam malu zimenu oko distancera koji idu izmenju kutije i ploce motora, ako se secate bili su valjkastog oblika i kroz njih je isao sraf od 5mm. E posto znamo da je Zero kratkog nosa i da su svi dodavali olovo da doteraju teziste i pored prebacivanja svega sto blize tezistu, te distancere smo zamenili punim gvozdzem koji su iste visine kao i ploca na kojoj stoji motor a sirine 2cm i sad ta ploca naleze vecom povrsinom na distancere i tako smo na bolji nacin iskoristili tezinu koja bi se inace dodala kroz olovo. Razlika izmedju proslih i sad ovih odsojnika je 230 grama. Takodje su zamenjeni srafovi koji drze motor i stavljeni su veceg precika(6mm), sto je sigurno, sigurno !!!!







Naisli smo na mali problem oko poluge za gas na samom karburatoru, ta poluga stoji pod veoma nezgodnom uglu i kako god ili bilo gde da servo stoji nikako ne moze da se dobije da servo pravolinijski pomera tu polugu, ali videcemo da nekako to vec resimo. Ako imate neki predlog svaki savet je dobrodosao. Evo par slika da videte na sta mislim.









Uzvadjene su rupe na kapotazu za cevke auspuha i za svecicu.....dobra stvar je da karburator staje pod kapotaz bez secenja. Jeste da se srafovi sa kojima se steze karburator blago naslanjaju na kapotaz ali mislim da mu to nista ne smeta. Treba samo da se otvori mala rupica samo toliko da moze da se nekom zicom otvara ili zatvara saugh.









Evo i konacno je model na svojim nogama, danas smo iskoristili dan jer nije padala kisa pa smo izbacili model napolje i napravili par slika za vas da vidite kako sve to izgleda kad je model na svojim nogama. Stvarno impresivno izgleda, brat i ja smo bas odusevljeni. Ovu krep traku sto vidite na donjoj stari krila je zalepljena da bi preko nje ocrtali gde bi trebalo da bude teziste...































Polako ali sigurno sklapanje ovog modela se blizi kraju, ima tu jos posla ali nazire se kraj. Od vaznih poslova ostalo je da se odradi pokretanje horizontalnog stabilizatora, tu jos imamo dulemu kako i sta. Imamo par opcija pa cemo uskoro morati da prelomimo koja je bolja. I onda ubacivanje kompletne elektronike i naravno precesljavanje i proveravanje kompletnog modela pa testiranje. Kao sto rekoh ima jos posla :D

Toliko za sad, nastavak radova sledi.
« Last Edit: March 18, 2013, 08:49:12 PM by disljenko »

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #51 on: August 01, 2013, 10:53:00 PM »
Evo mali update kako stoje stvari vezano za ovaj model, poslednjih par nedelja dosta je odradjeno na modelu. Tako reci sve je napravljeno i avion je skoro gotov, ostalo je da se ubaci baterija da se fiksira prijemnik i jos par nekih sitnica. Svi mehanicki delovi su odradjeni.....o svemu tome bice price za koji dan kada ce sve biti detaljno dokumentovano.

Danas smo iskoristili ovo malo svezije vreme i upalili smo motor po prvi put, sve ono sto je pisano na ovom sajtu ali i na stranim a vezano za Zenoah motore stvarno je tacno i drago mi je da je tako :D Znaci motor je upalio iz prve posle 3-4 okretanja elise. Znaci kao mina. Radi veoma stabilno. Motor nisam silio sto je i normalno, paljen je 2 puta od po 6-7min. Evo par slika i jedan video !









Toliko za sad a uskoro nesto vise o onome sto odradjeno umedjuvremenu !!!
« Last Edit: August 01, 2013, 10:57:58 PM by disljenko »

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #52 on: August 02, 2013, 11:02:41 AM »
 :)aplauz

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #53 on: August 05, 2013, 11:54:06 PM »
Evo jos malo slika o onome sto je odradjeno umedjuvremenu.....Misa mi je odradio pod kabine u vidu nalepnice kao i instument tablu. Tako je uradio i na svom Zerou i stvarno lepo izgleda, bas mu daje neki smek. Hvala Miso !!!! Montirana je i kabina !!!!

















Evo kako je resene pokretanje horizontalaca.....njih pokrecu 2 servoa (za savaku polovinu po jedan) preko karbonske cevi. Zatim na kraju je ball link koji je prikacen za celicnu sipku i ona je dalje ulepljena u pokretan deo horizontalca. Da bi obezbedio da se sto vise eleminisu vibracije i na neki nacin prenese sila koju stvara servo prilikom porketanja komande, ta celicna sipka prolazi kroz aluminijumsku cevcicu a ona je ulepljenja u klocnu od camovine. Jako lepo i bez ikakvog lufta se sve ovo pokrece.















Na platformi na kojoj je montiran rezervoar nalazi se i baterija samo sa druge strane, gledano ovu sliku baterija je odozdo ali kad model stoji na nogama baterija je odozgo. Gurnuta je maksimalno napred. Baterija je dvocelijska A123 6.6v od 2500mah. Evo jos mar slika unutrasnjosti modela.















Sto se tice samag trupa ostaje da se pricvrsti prijemnik, lepo sprovedu i ucvrske svi kablovi servoa i da se karbonske komande osuguraju na 2 mesta kako se ne bi od vibracija mnogo pomerale i prilokom pokretanja ne bi savijale.

Za kraj ovog pisanja jedna za nas lepa cinjenica, merili smo model sa svim elementima koji idu u i na model i tezina celog aviona je 9.2kg. U ovu tezinu je uracunato i olovo koje treba da se doda kako bi se model doveo u balans. Ovo znamo jer smo i balansirali model mada to cemo jos jednom pred poletanje. Teziste smo postavili na 145mm od napadne ivice. Na upustvu pise da se CG krece od 145-155mm ali citajuci razna iskustva video sam da masa njih krene od srednje vrednosi pa na kraju zavsi na prednju centrazu. Videcemo jos oko toga !!!! Eto to bi bilo sve za sad. Pozzz !!!!

« Last Edit: August 06, 2013, 12:32:26 AM by disljenko »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #54 on: August 06, 2013, 08:39:30 AM »
Jos malo pa gotovo. Sto se tezine tice, fenomenalna. je. Model je tezak kao moj, koji je mnogo manji.
Sigurno ce biti mnogo laksi za letenje.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #55 on: August 06, 2013, 08:54:21 AM »
Izgleda odlicno.

Samo jedan mali savet... Antene prijemnika razdvoji sto je vise moguce, jednu na jednu stranu trupa, drugu na drugu. Takodje, veoma je bitno da ti vrhovi antena (beli delovi sa skinutom spoljnom izolacijom) medjusobno zaklapaju prav ugao. Ovako paralelno i blizu kao sada gubis prednost dve antene.

Pozdrav
Branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #56 on: August 06, 2013, 08:57:49 AM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz El mi to da se nadamo ove sezone da poleti  :mhm :mhm :mhmSamo napred...
Ajde Milane,gledajuci kako letis,mislim da si spreman i za ovu pticu.
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #57 on: August 06, 2013, 09:03:05 AM »
Čestitke i sa moje strane!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline vpanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #58 on: August 06, 2013, 09:03:54 AM »
Oce li to u vazduK do jeseni?
Super izgleda
pozz

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #59 on: August 06, 2013, 09:59:24 AM »
@branek sto se tice prijemnika on je samo tako postavljen da bi probao kako rade komande. Napisao sam da je ostalo da se pricvrsti prijemnik(sto podrazumeva pozicioniranje antena) kao i da se lepo sprovedu i fiksiraju kablovi kako ne bi leteli po trupu. Naravno da ce to oko antena biti ispostovano i vec sam nesto gledao kako da ga postavim a da ono sto si ti napisao bude zadovoljeno. Hvala na savetu svakako, jako bitna stavka !!!!

Sto se tice poletanja ove godine to ce biti 100%, pa ja prvi ne mogu vise da cekam. Ali sa druge strane nece biti u narednih mesec dana jer cu sacekati da ove vrucine malo prodju. Motor je nov(jednom paljen) i ne bi na ovim vrucimama da ga razdadjujem i forsiram. Jos malo stripljenja i bice i to, kad smo ovoliko cekali...docice i taj momenat.

Hvala svima na komentarima !