Author Topic: CMPro Zero 2100mm  (Read 44714 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #60 on: August 06, 2013, 11:35:45 AM »
Sve čestitke i od modelara iz Kombinata... :)aplauz

Lepo, pedantno, a o težini ne bih trošio reči. Prosto je neverovatno kako je model ispao tako lak, što je naravno super...
Moj Zero je imao 12 kila i leteo je FENOMENALNO.
Čak i kad sam sipao 0,7 litara tečnosti za smoke system (+ gorivo), nije bilo razlike.
 
Sa ovako malom težinom vaš Zero će biti veoma lak za upravljanje. Ogromna površina krila i dobar profil, obavezna upotreba flapsova za poletanje, pogotovo za sletanje, su recept za uspeh.
Ipak, nemojte se mnogo opuštati, modele koje ste do sada leteli i ovaj, bez obzira na malu težinu, su mnooooogo različiti.

Još nešto, vidim na slikama da karbonske cevi koje spajaju servoe sa polugicama za pokretanje horizontalaca, nisu nigde ukrućene.
Mislim da bi trebalo bar na jednom mestu, recimo na sredini, napraviti neko rebarce sa otvorom kroz koje će cevi prolaziti. Tako bi se smanjile vibracije na tolikoj dužini karbonskih cevi.
Od vibracija može cev da popusti na krajevima gde su ulepljeni navoji za ball linkove, pa da ode sve u ....  :sljus

Koliki su vam otvori za izlazak toplog vazduha iz kapotaža?
Na mom Zerou, kapotaž je bio odmaknut od trupa, pa je bilo prostora da topli vazduh izlazi napolje.
Sem toga, sa donje strane je bio otvor kroz koji je izlazila glava motora...

Želim vam uspešan prvi let i da vas model goooooodinama dobro služi...

Pozdrav

Mirče

P.S. Goša prodaje svog Zero-a, pa ako nekog interesuje...

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #61 on: August 06, 2013, 04:45:19 PM »
Još nešto, vidim na slikama da karbonske cevi koje spajaju servoe sa polugicama za pokretanje horizontalaca, nisu nigde ukrućene.
Mislim da bi trebalo bar na jednom mestu, recimo na sredini, napraviti neko rebarce sa otvorom kroz koje će cevi prolaziti. Tako bi se smanjile vibracije na tolikoj dužini karbonskih cevi.
Od vibracija može cev da popusti na krajevima gde su ulepljeni navoji za ball linkove, pa da ode sve u ....  :sljus


Mirce lepo si primetio da nema tih ukrucenja za karbonske komande ali sam napisao u predposlednjem pasusu da je na trupu pored fiksiranja prijemnika ostalo jos i to. Tako da nismo to zaboravili i hvala sto si to napomenuo. Jer karbon bez obzira sto je dosta jak sam po sebi ima tendenciju da se savija negde na sredini po malo. Tako da ce biti ukrucen na dva mesta jer imamo prostora da pridjemo i to odaradimo.

Sto se tice hladjenja motora i otvora na kapotazu, i na mom zero-u kapotaz je odmakut od trupa i deluje mi da dosta vazduha moze tu da izadje ali sa donje strane nisam nista otvarao sem otovra za svecicu i auspuh mada sam planirao da na onom mestu gde se nalazi onaj dummy usisnik na trupu tu odsecem jedno 3cm kapotaza jer sad kapotaz naleze ravno na njega. Mislim da bi mu to bilo dovoljno.

Tezina je i nas fascinirala(mada smo se od pocetka trudili da sto vise napred sve postavimo i olaksamo rep sto je vise moguce, naravno da se ne ugrozi jacina vitalnih komandi horizontalaca), citajuci Mircetova iskustva a i ostalih modelara koji su sklapali ovaj model svi su izlazili sa tezinom negde oko 10-10.5kg, naravno svi oni su odmah ugradjivali vazdusne cilindre za uvlacenje tockova. Pored toga svi su oni odmah iz repa premestili oba servoa za horizontalne stabilizatore i ugradili ih sto vise ispred, jer ako ti servoi ostanu u repne povrsine kako su u upustvu zamislili odmah morate da dodate 1.3kg olova u nos samo zbog toga. Ceo taj sistem za uvlacenje tockova obuhvata bocu za vazduh, servo sa otvaranje ventila, ventil, crevca i ti vazudsni cilindri. Tako da kad bi dodao i ja sve to verovatno bi se uklopio u 10 kg sto je opet dosta dobro. Ni ja nisam isprva verovao, mislio sam da vaga nesto nije dobra pa smo merili sa drugom vagom na drugi nacin. Prvi je bio da ceo avion podignemo na spiner i postavimo na vagu, a za drugi nacin uzeli smo dve trake jednu smo postavili iza krila a drugu ispod kutije koja nosi motor i te dve trake vezali u cvor i u toj tacki postavili vagu sa kukom. I gle cuda ista tezina :D

Hvala puno na lepim komentarima i drago mi je da vam se svidja, brat i ja smo se bas potrudili da to lepo i kvalitetno odradimo i nismo zurili kao sto vidite :D
« Last Edit: August 06, 2013, 04:50:16 PM by disljenko »

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #62 on: August 06, 2013, 10:12:09 PM »
Svaka cast za model I strpljenje ja to nebih izdrzao (pijemo) video sam model uzivo zaista je jako veliki..ali mislim da to vama nece biti problem.pozdrav

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1470
  • teramo ga jako
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #63 on: September 16, 2013, 07:45:04 PM »
gledam slike pa sam video neku falinku koja mi bode oci ,mozda vama nece ali meni opako smeta , pitanje glasi

jel je motor direktno ustafljen na nosac motora i nosac motora za trup?
da li isti poseduje amortizacione podloske da smanji vibracije i prenese na trup?

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #64 on: September 16, 2013, 08:22:11 PM »
Prvo pitanje:
nosac motora je zalepljen pa onda usrafljen za truo.Posle idu otstojnici od 1,5 mm pa ploca od 3mm na koju stoji motor .

Drugo pitanje:
Ne postoje nikakvi amortizeri jer se pri radu motora ne osecaju neke prevelike vibracije ( motor dosta stabilno radi) a mislim da bi doslo bo vecih vibracija kad bi se stavljale amortizacione podloske .


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1470
  • teramo ga jako
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #65 on: September 16, 2013, 08:30:27 PM »
ako ti tko mislish onda tako neka ostane ,a kad ti dodje do nekog rasklinkavanja u toku leta nemoj posle da se pitash shta ti se desilo ,ok ,samo nastavite sa radovima i videcemo prvi start

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #66 on: September 16, 2013, 10:17:10 PM »
Razmotricemo brat i ja tu problematiku,neka za sad ostane kao jedan vid razmatranja pa cu videti sta bi tu moglo da se odradi.

Hvala na savetu....  ()-()
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #67 on: September 16, 2013, 11:02:54 PM »
Zarine sto se tice vibracija potpuno se slazem, i naravno da je dobro da se vibracije od motora svedu na sto manju meru kako ne bi vremenom ostetile samu konstukciju aviona. Medjutim po mom misljenju postoji jedan problem koji tu moze da nastane ako se ubace neki gumeni podmetaci a to je da nikako ne moze da se dovoljno zategnu srafovi jer ce se ta guma u tom slucaju deformisati ako je dovoljno mekana. I srafovi bi se otpustili sami od sebe.

S'druge strane pratim sta ljudi rade po stranim forumima i nisam nigde video da stavljaju neke antivibracione sisteme za velike bezinske motore. Cak i mnogo vece od naseg.

Ako imas neki dobar predlog kako moze to da se uradi, mi smo raspolozni da ga prihvatimo. Nema tu mnogo mudrosti, cinjenica je da vibracije kod benziskih motora(posebno vecih) postoje i tokom vremena ostecuju samu konstukciju aviona.

Ako se nadje neka tvrdja guma i ubaci izmedju drvene kutije i onih odstojnika mozda bi i moglo.  Ali pitanje gde naci takvu gumu !!!!
« Last Edit: September 16, 2013, 11:10:32 PM by disljenko »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1470
  • teramo ga jako
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #68 on: September 16, 2013, 11:13:27 PM »
http://www.rcsrbija.rs/motori/benzin-motori/dodatna-oprema-3/vibration-absorbers-rubber-m4

da ne polemisemo oko toga i na ovo stavis stop maticu i nema gde dalje

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #69 on: September 17, 2013, 04:52:28 AM »
 :)aplauz
.....
Drugo pitanje:
Ne postoje nikakvi amortizeri jer se pri radu motora ne osecaju neke prevelike vibracije ( motor dosta stabilno radi) a mislim da bi doslo bo vecih vibracija kad bi se stavljale amortizacione podloske .
:sljus

Ovo nije loša solucija, ali ja je ne bih koristio, iz prostog razloga, što, u slučaju da se pokida jedan, motor, neverovatno, brzo pokida i ostale i motor se "otkači" od modela tj više ga ništa ne drži za model!.. Dok ukapiraš šta se desilo, model je već na livadi...



Moj savet vam je, da koristite ovu varijantu amortizacije tj amortizera ili, kako ga neki nazivaju, silent blok!


I ova varijanta nije za bacanje:


http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12494__CNC_Floating_Mount_DA85cc_Blue.html


Pozdrav
Miša
« Last Edit: September 17, 2013, 07:11:46 AM by miša2002 »
#FFCC00

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #70 on: September 17, 2013, 11:59:36 AM »
Moja preporuka je:
10956-0

10958-1

10960-2
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #71 on: September 17, 2013, 01:20:08 PM »
Posmatrajuci od pocetka rada na Tvom ZERO-u na ovom Forumu,jednostavno mogu da kazem da  sve to moze da posluzi kao primer za svakog ozbiljnog modelara,koji je spreman da ulozi rad,strpljenje ,svoje znanje,kao i znanje kolega modelara.Secam se da si imao i prekide u radu iz nekih Tvojih razloga i mislim da je to generalno gledano i pozitivni,jer u tom intermecu svakako da si razmisljao o nekim resenjima,koja su mozda bolja nego sto bi ta ista bila u vreme neprekidnog rada.Bilo sta ,osim ovoga da kazem je suvisno.Ovim radom si potvrdio i zavrsio nameru koju si imao.Zelim Ti iskreno da Te ovaj model dugo i pouzdano sluzi i da uzivas u onome sta si uradio.

Pozdrav

Dusan Papic

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #72 on: September 17, 2013, 02:25:07 PM »
Hvala svima na predlozima ali gledajuci ono sto mozemo da primenimo u nasem slucaju najvise odgovara Giletov predlog sa prve slike. Zbog vec nekih stvari koje su odradjne, druge varijante ne bi odgovarale.

Gledao sam malo cenu toga i sa postarinom izlazi dosta skupo....zna li neko da li to neka specificna guma ili je dovoljno uzeti neku malo tvrdju. I one stranice koliko ja vidim su od aluminijuma ili se varam. Mislim da bi ovo moglo na stugu da se odradi.


Cika Dule veoma mi je drago sto vam se svidja kako je sve ovo dosad odradjeno i sama cinjenica da ta pohvala dolazi od vas stvarno puno znaci. Toliko godina iskustva i strucnog znanja, covek moze samo da pozeli...hvala vam puno. Ali ono sto bi naglasio da je ovo "projekat" na kom smo zajednickim snagama radili moj brat i ja. Zajedno smo se dogovarali sta i kako treba odraditi i sta bi bilo bolje. Naravno iz ove price nikako ne mogu da izostavim i Mirceta koji je uvek imao strpljenja i volje da posavetuje i izadje u susret. Pisao sam ranije da mi je doneo neke delove iz amerike. Takodje i Misa iz Kragujevca je aktivno ucestvovao svojim savetima cak i sa nekim delovima. Tako da kad se sagleda vise ljudi je na ovom projetku ucestovalo. Naravno brat i ja smo to fizicki odradili ali mnogo znaci kad ima neko da te posavetuje i da od nekog vidis neka vec proverena resenja. Ja nemam problem da iskoristim nesto sto se vec pokazalo kao dobro resenje. Hvala svima koji su pomogli i naravno koji prate ovu gradnju.


Evo jos da vam napisem kako trenutno stoje stvari i gde se stalo. Morao sam da zamenim sve servoe koje sam imao (7 kom hitec 485HB) iz razloga sto kad sam kupovao te servoe pre 2 godine nisam znao da servoi sa karbonitnim zupcanicima se ne preporucuju za velike bezinske avione jer karbonit jeste jaci od plastike ali je i dosta krut i podlozan pucanju. To sam sasvim slucajno saznao listajuci neke strane forume. Ljduma se desavalo da su im se zupcanici zdrobili. cak i na Hitec-ovom sajtu pise da ne treba da se koriste za benzinske avione. Tako da nisam smeo da rizikujem, vratio sam ove i uzeo 7x hitec 645MG sa metalnim zupcanicima. Jesu malo jaci nego sto bi rebalo za ovaj avion ali Stopar je samo njih imao iz ponude koji bi nama odgovarali. Dobra stvar je ta sto mi je Stopar izasao u susret i prihvatio ove sa doplataom za 7 novih. Tako da sad cekamo da stignu servoi koje treba Goran iz Leskovca da nam donese. Hvala i Goranu puno !!!

Pozdrav svima !!!!
« Last Edit: September 17, 2013, 02:32:36 PM by disljenko »

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #73 on: September 17, 2013, 02:38:14 PM »
Odeš do prve radnje koja prodaje delove za motorne testere i nađeš amortizere koji ti odgovaju.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: CMPro Zero 2100mm
« Reply #74 on: September 17, 2013, 08:01:41 PM »
Na sve tri slike su iste gume,a razliciti aluminijumski pribori. Izlivene su tako da da upijaju veci frekventni opseg vibracija.
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)