Naj prostija varijata je da cekas ili kantal tj. otporničku žicu promera između 0,5 i 0,3mm isečeš na 6mm dužine saviješ u slovo V ili U i zatim nekim kleštima uguraš u llicnastu žicu kao na slici dole! na njoj je za kratkospojnik korišten kantal 0,4mm.
Evo malo primera:
za telo upaljača su korištene žice iz UTP kabla punog preseka žice, dok su za kratkospojnik korištene žice 0,4mm i 0,16mm od kantala i 0,08mm cekas žica, poslednji je alat napravljen od šprica i igle 0,3mm koji služi za namotavanje otporničkih žica manjih od 0,2mm!
Na ovoj slici su poluzavršeni starteri s leva na desno prvo ide termoskupljajući bužir i otpornička žica 0,4mm dakle nema lemljenja uplitanja već se samo ubaci kratkospojnik i na gole delove bakarnog provodnika i preko se navuče termoskupljajući bužir 1mm i zatim se samo zagreje i to ti je varijanta jedan i takvi su u opticaju među modelarima, sledeći je sa namotanim kratkospojnikom 0,16mm oko bakarnog provodnika pošto je kantala ostaje samo tako, i na kraju je Cekas namotan oko bakarnog provodnika a zatim zalemljen (za lemljenje cekasa dobre rezultate daje sona kiselina umesto paste i ona je ovde upotrebljena)!
Za kraj upaljače br 2 i 3 možeš slobodno, a i poželjno je da premažeš lakom za nokte mesta gde se spaja provodnik i otpornička žica. Ne smeta i ako premažeš preko kratkospojnika pošto je lak za nokte kao i ostale boje na nitro bazi ustvari bezdimni barut umešan sa pigmentima u nitro razređivaču. Time se osiguravaš da namotana žica neće spasti sa provodnika i samim tim izoliraš taj deo.
Ovaj termoskupljajući bužir je 2mm i tu je samo primera radi jer je prevelik, dakle kada završiš sve njega navučeš na spojeve i zagreješ, pošto nisam imao bužir od 1mm nisam slikao krajnji rezultat.
P.S. Može i bakarna žica ali treba nešto jača struja za paljenje takvog upaljača.