Author Topic: Livenje stiropora  (Read 20823 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Livenje stiropora
« on: February 03, 2012, 11:32:08 AM »
Ovo pitanje sam nazvao ovako cudno, u nadi da ce nekog zainteresovati da mi odgovori :)

Kako se prave od stiropora komplikovaniji oblici, poput trupa za neku Cessna-u, Spitfire-a ili neki drugi model koji je verna kopija original aviona. Retko koji avion ima "kockasti" trup koji lako moze da se napravi pomocu "masina" za secenje stiropor(dur)a na zagrejanu zicu.
Cak mi se cini da bi i CNC masinama bilo komplikovano secenje tako slozenih profila (koji se realno u svakom koraku menjaju koordinate i po sve tri ose odjednom) - tacnije receno neisplativo.

Meni se cini da "mora" postojati neki nacin da se stiropor(dur) istopi i ulije u kalup. Jedino sto nigde ne nadjoh ni pomen od ove ideje.
Nedavno videh na YouTube kako je neki tip zagrejao stiropor (toplom vodom) i uglavio ga u kalup, cime je dobio (ajd da kazem) samo oplatu trupa. Medjutim, kada gledam trup svoje Cessne, vidim da i unutar trupa imaju neki geometrijski oblici koji mi izbacuju sve moguce odgovore na pitanje "kako ih napravise" - osim da su nekako izlili stiropor u modlu :)

Pozdrav Pera !

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Livenje stiropora
« Reply #1 on: February 03, 2012, 11:57:24 AM »
Tehnologija "livenja" stiropora je veoma skupa, jer su potrebni veoma masivni kalupi koji su u glavnom aluminiumski ili čelični. Ne ekspandirani stiropor je u obliku sitnih prozirnih granulica (veličine maka). Takve granulice se ubacuju (količina zavisi od toga koja gustina "odlivka" je potrebna) u dvodelni ili višedelni kalup. Nakon toga se u kalup ubrizgava pregrejana vodena para, čija vrelina ekspandira granule kao kada se kokaju kokice, pri čemu se u kalupu stvara veliki pritisak (pa zato i ora da bude masivan). Nakon toga se kalup brzo hladi hladnom vodom, i "odlivak" se vadi. Ceo proces traje par desetina sekundi. Na gotovim "odlivcia" možeš da primetiš više kružno oivičenih rešetkastih zona. Na tim mestima se na kalupu nalaze rešetke kroz koje se ubrizgava pregrejana vodena para.

 (pijemo)
« Last Edit: February 03, 2012, 12:00:49 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Livenje stiropora
« Reply #2 on: February 03, 2012, 12:02:40 PM »
Eto Lazo je detaljno objasnio postupak  ()-()

Da bi "izlio" trup od bilo koje vrste ekspandiranog materijala morao bi da imas metalni kalup.
To je naravno preskupo i to rade samo proizvodjaci.
Druga varijanta je da grubo izrezes dve polovine trupa od stirodura i da ih onda rucno deljes.
Treca varijanta je da napravis nekoliko poprecnih preseka trupa i da svaki izrezes zicom posebno a onda ih spojis.
To se radi kada hoces da dobijes kalup za trup od poliestera ili glas fibera. ( to je radio Coka ) :


« Last Edit: February 03, 2012, 12:04:12 PM by saxpg »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Livenje stiropora
« Reply #3 on: February 03, 2012, 01:20:57 PM »
 :)aplauz

Hvala na objasnjenju !!!

Nisam pomenuo da mi je padala na pamet ideja da umesto stiropora ili stirodura upotrebim pur-penu. Ona je lagana i dosta cvrsta a ubrizgava se iz boca. Jedino treba napraviti kalup - no to i nije ovde pitanje. Za ovakav nacin i ne treba izuzetno jak kalup (moze i drvo ili mozda i gips). Jedino sto (iz licnog iskustva znam) mora nekako da se pobrine da se pur-pena ne zalepi za kalup (ja bih recimo kalup oblozio tankim najlonom). I (relativno) jeftina je.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Livenje stiropora
« Reply #4 on: February 03, 2012, 01:55:47 PM »
Gore je konstatovano da tehnika livenja odnosno ekspandiranja stiropola, elapora, za jedan komad ne dolazi u obzir. Hemičari su napravili jednu smešu koja je nazvana ELAPOR, kao skraćenica reči ELAstični stiroPOL. Od takvog materijala su svi "liveni" komercijalni modeli, tu i tamo ojačani sa karbonskim prutićima, cevima, pločicama. O čemu je govorio gospodin Lazo, izgleda ovako. Ovo je mašina sa kalupom za izradu svih delova jedog malog mustanga P51, sa pratećom tehnologijom.


Evo kako u današnje vreme jedan alatničar izrađuje ovakve kalupe. Turpije i ostali ručni alati su u fioci i koristi se hi-tech CAD CAM sistem  :_D








Vrelu žicu ne treba podceniti jer šta se sve može izraditi sa njom, zavisi od umešnosti modelara. Jeste da je 2D ili 2D+2D seckalica, ali treća dimenzija, u obliku zaobljenja se može "dodati" sa trikovima u više prolaza. Evo jednog lepog amaterskog projekta za takav primer. (nos modela...)



http://www.cnc-hotwire.de/

Postoje i drugi  načine za oblikovanje stiropola, ali o tome negde drugde.
 ;namig
« Last Edit: February 03, 2012, 03:57:43 PM by tibeteagle »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Livenje stiropora
« Reply #5 on: February 03, 2012, 03:14:30 PM »
Vov  :)aplauz

POvlacim rec o nemogucnosti 3D rezanja zicom. Pregledao sam http://www.cnc-hotwire.de/ i odusevljen kako je tip odradio.