Author Topic: Duzina kablova na ESC-u  (Read 3660 times)

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Duzina kablova na ESC-u
« on: May 29, 2012, 04:53:31 PM »
Imam dilemu gde da postavim ESC.Imam klupicu upravo za to u centru trupa kraj servoa ali me buni duzina kablova od ESC-a do motora (moram dodati oko 20 cm kabla.Pak ako postavim ESC skroz do motora (sto mi je komplikovanije zbog tesnog prostora) moram produziti kablove za napajanje ESC-a!Posto svakako moram negde da produzim kablove, gde ce biti manji gubici?

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Duzina kablova na ESC-u
« Reply #1 on: May 29, 2012, 05:32:36 PM »
Sto kraci kablovi manji gubici.A u tvom slucaju neces imati neke velike gubitke samo stavi odgovarajuci presek zice od ESC-a do motora i uzivaj.


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Duzina kablova na ESC-u
« Reply #2 on: May 29, 2012, 09:02:59 PM »
Prvo izbalansiraj model, pa onda vidi položaj za ESC.
Generalno on bi trebao da bude što bliže motoru i da ima što veće opstrujavanje vazduha radi hlađenja.
Nisi naveo o kom modelu se radi, ali pretpostavljam da je u pitanju Zero i ako je on, onda ta "klupica" je predviđena za BEC...
Moj savet ti je da prvo uradiš balansiranje sa baterijom i da za nju odrediš najoptimalnije mesto u modelu, pa tek onda odredi položaj za ESC, da nebi nepotrebno dodavao olova.
Osim toga, ESC se ne montira svaki čas, a ni motor, dok bateriju stalno vadiš i stavljaš...
Ako dobro postaviš ESC najverovatnije nećeš morati ništa da produžoješ!
#FFCC00

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Duzina kablova na ESC-u
« Reply #3 on: May 29, 2012, 11:11:51 PM »
Dosta diskusija na ovu temu po internetu gde je konsenzus da je bolje imati krace kablove od baterije do ESC-a.
Spominje se negde komentar na tu temu jednog od elektronicara iz kuce Castle Creations da vazi generalno pravilo da duzina kabla od baterije do ESC-a ne treba biti duza od cca 30cm, sto verovatno vise zavisi od samog ESC-a.
Evo i malo vise diskusije na tu temu ovde.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Duzina kablova na ESC-u
« Reply #4 on: May 30, 2012, 09:26:23 AM »
Zero je kompletiran, radi se o Alfi od H9 radim joj konverziju na elektro.Mislio sam ESC da postavim na mesto servoa gasa koji sam skinuo.Ako bih morao da ESC "turim" napred morao bih spolja da ga stavim jer bat. ide do PP zida i tu nema mesta unutra.

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Duzina kablova na ESC-u
« Reply #5 on: May 30, 2012, 09:32:08 AM »
Mislim da tu nije dobro mesto za esc zato što tu nema strujanja vazduha pa će se isti grejati mnogo.
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline An-2 colt

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
  • YU-TKN
Re: Duzina kablova na ESC-u
« Reply #6 on: May 30, 2012, 01:07:28 PM »
Gledam i to da je ESC od 85A burst 100A, a max. struja motora 50A.Tako da ne bi trebao nesto posebno da se greje!