Author Topic: SPITFAJER  (Read 13367 times)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
SPITFAJER
« on: June 06, 2012, 05:33:50 PM »
Jos jedna ptica u moj hangar je doletela  oo)) oo)) oo)) oo))
 (yay) (yay) (yay) (yay) (yay) (yay) (yay) (yay) (yay)
 (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:) (:sok:)

Stigao paket od Zajka.
Sklopljen na brzinu za slikanje  (:sok:)

















 (yay) (yay) (yay)

Nego mnogo mi je mali(ovo bas i nije za hvaljenje :hehe)

Imam jedno pitanje za vas koji se razumete u aerodinamicnost.
Naime...hteo bih da produzim krila za 10 cm u korenu,kao sto sam prikazao na sledecoj slici.
Da li to smem da uradim i ako ne za 10 ,a onda za koliko bih smeo.
Napominjem da ce ga pokretati motor OS fs 70,cetvorotaktni od 11,5ccm.


« Last Edit: June 06, 2012, 05:36:28 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SPITFAJER
« Reply #1 on: June 06, 2012, 06:07:04 PM »
Nek ti je sa srecom, dobar ti ovaj pilot (pilotica) ! (work)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: SPITFAJER
« Reply #2 on: June 06, 2012, 06:14:25 PM »
Sale, po meni je greota da ga kvaris. Ako mu povecas raspon to vise nije Spitfire...
Bolje se malo igraj sa njim tako sto ces mu sam napraviti neki skala detalj, a za veci kad se bude imalo onda mu ga daj po rasponu i u startu kupi neki krupniji.  (pijemo)

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: SPITFAJER
« Reply #3 on: June 06, 2012, 06:23:37 PM »
Čestitam Sale! Tvojoj radosti nikad kraja! Želim ti stotine sati provedenih u vazduhu sa ovom pticom!
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: SPITFAJER
« Reply #4 on: June 06, 2012, 08:42:29 PM »
Da ti odgovorim na tvoje pitanje. Nemoj da povaćavaš krilo iz razloga što je ovo skejl  modej i urađen je u istim proporcijama kao pravi. Istina je da je horizontalni stabilizator nesrazmerno veći od originala pa i vertikalni (4. slika), ali to daje bolju stabilnost na manjim brzinama. Poleti ga ovako pa ćeš videti kako leti i kako izgleda u letu. Ovaj model je brz i i pusti ga da tako i leti.
Puno sreće.  (thumb)

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: SPITFAJER
« Reply #5 on: June 06, 2012, 09:01:24 PM »
Cestitke na novom modelu. Ja sam gledao te Kyosho warbirde i procitao sve i svasta po stranim forumima o njima. Koliko se secam, a secam se, Spitfire je imao neki problem sa firewallom. Probacu da iskopam a prekopaj i ti. Znam da se nije zalio jedan covek vec veliki broj. U principu, kad se zna za problem nije strasno i lako se ispravlja.

Pozdrav
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: SPITFAJER
« Reply #6 on: June 06, 2012, 09:29:24 PM »
 :)aplauz  :)aplauz  :)aplauz Svaka cast za model..lepo izgleda nadam se da cemo ga uskoro videti na letenju?Sto si tice tvog pitanja oko raspona krila neka ostane tako za sada..leti sa njim neko vreme,isprobaj ga pa kad dosadi donesi ga do kluba uradicemo neke ispravke jer u svakom slucaju imas motor sa vise snage nego sto mu treba!Pozdrav..

Offline Belja kv

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 130
Re: SPITFAJER
« Reply #7 on: June 06, 2012, 09:46:59 PM »
Sta reci prelep model (:sok:) imas od mene gratis servo  (pijemo)
Da pomognem moju .......Samo posalji link sa RC Srbije :)aplauz :)aplauz

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: SPITFAJER
« Reply #8 on: June 06, 2012, 10:03:22 PM »
Iskopao sam. Cest problem, obrati paznju i na retrakte.

LINK
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: SPITFAJER
« Reply #9 on: June 06, 2012, 10:07:15 PM »
Hvala svima za cestitke, za savete i upozorenja ,a sve sto nadjete na netu o njemu ,slobodno stavite linkove da pogledam, a primam i vase savete.
Ne mogu nigde da nadjem koje servoe treba da ugradim ,mislim jacine.Treba mi za, dubinu,pravac,nagib,gas,flaps i za trapove.
Napominjem da jedino za nagib idu dva servoa,ostali su po jedan.Voleo bi da znam jacinu za svaki pojedinacno jer verujem da ne moraju da budu isti.
Voleo bih malo da ga usporim time sto bi mu povecao malo raspon ali ne znam da li smem,mislim da mu to ne poremeti stabilnost ili upravljivost,a mislim da nece uticati na izgled .

PS.  Hvala Beljo za taj gratis servo  :)aplauz ako ima jos donatora,dobrodosli su  :hehe  ,posto sam se istrosio za model :hehe :_D
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: SPITFAJER
« Reply #10 on: June 06, 2012, 11:25:42 PM »
Sale imas velike cestitke i sa nase strane, model je stvarno lep kao i svaki spitfajer. Ja bi se pridruzio onim ljudima koji misle da ne treba da povecavas raspon krila jer je 10 cm stvarno zanemarljivo i nista neces da dobijes a rizikujes da se avion mozda losije ponasa u letu.

Sto se tice servoa ja tu ne bih stavljao nista jace od ovih(ili neke u tom rangu)....mozda su i ti sa nijansu nesto jaci nego sto tebi treba. Da napomenem da je misa u njegov zero ugradio ovaj Hitec......a tvoj ce biti znatno laksi pa ti sam proceni...pozz i jedva cekam da idemo da letimo.

http://servocity.com/html/s3003_servo_standard.html
http://servocity.com/html/hs-311_standard.html

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: SPITFAJER
« Reply #11 on: June 06, 2012, 11:40:58 PM »
Ne bih da polemisem, ali .... (nono) (nono) krila ili bilo sta konstruktivno ne dirati, je moj savet, da je trebalo odradio bi to KYOSHO  (nono) (nono) ali tvoj avion pa mozes kako hoces  :_D   samo da bude posle  :sljus

Ali cu ti preneti jedan savet, koji sam ja davno dobio od Coke i Kreme, a to je da svaki ARF, kod sklapanja, prvo doradis Fire Wall tako sto ces ga lepo zalepiti, oblepiti tankom staklo plastikom, iz dva razloga, prvo sto ce da ga ucvrsti (ili obratno) a drugo sto ce spreciti da eventualno gorivo i masnoce koje piski motor NE upije drvo istog, sto je onda lose po njega i avion, moze lakse da odleprsa... tu su ipak najsnaznije vibracije i sile od motora... iz svog licnog loseg iskustva predlazem da stavis Lock na sve srafove na nosacu motora... Za RETRACT-e ne znam nemam iskustva, pretpostavljam da je i tu Lock dobrodosao, a ako nista vise ne moze da smeta !

  (photograf) (photograf)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: SPITFAJER
« Reply #12 on: June 06, 2012, 11:57:55 PM »
Hvala  disljenko,hvala Zajko na savetima,mislim da cu te poslusati za ovo ojacavanje vatrenog zida samo jos da nadjem ko ce to da mi uradi  :mhm :sljus.
Za produzenje krila i dalje otvorena diskusija,javljajte se ... 4e
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: SPITFAJER
« Reply #13 on: June 07, 2012, 12:26:29 AM »
Ja ću ti odraditi, samo pošalji trup...
Imam smole, imam stakla, nije da znam, ali mogu da probam...  ;namig

Čestitke za model...

Pozdrav

Mirče

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1553
Re: SPITFAJER
« Reply #14 on: June 07, 2012, 08:43:37 AM »
Zdravo Saša,
Da sam na tvom mestu ja bih zatvoriio diskusiju o povećanju površine krila.

Kod aviona-modela, klasične konfiguracije, krilo je destabilišući element. Znači, povećanje površine krila bi smanjilo stabilnost modela. Da bi očuvao neophodnu stabilnost, morao bi da povećaš površinu horizontalnog repa, ili da pomeriš težište napred, ili oba dva.

Povećanje repa bi, po meni, bio veliki posao, a i u velikoj meri bi narušio estetski izgled modela.

Pomernje težišta napred zahteva odgovarajuće pomeranje stajnog trapa, a tek tu ne možeš ništa da uradiš. Ako pomeriš težište napred, a stajni trap ne, reskiraš da ti se model na poletanju, a pogotovo sletanju pretura na nos.