rcfly4um
RC DRUŽENJE => SKUPOVI / TAKMIČENJA / OKUPLJANJA => PRETHODNI SKUPOVI => Topic started by: Mythbuster on April 05, 2010, 05:12:31 PM
-
Pozivam vas da na ovom topicu iznesemo predloge i posle diskusije usvojimo neka opsta pravila koja se ticu bezbednosti u letenju RC modela.
Postoje desetine tih pravila na internetu, koja uz prilagodjavanje nasim uslovima mogu da budu osnova nasih, domacih pravila koja bi bila jednaka za sve skupove, letelista, livade, okupljanja i takmicenja.
Nesto jednostavno sto bi bilo prihvatljivo svima a podiglo bezbednost ucesnika, posetilaca i materijalnih dobara.
-
Ne znam kako je na drugim aerodromima, ali na Čenejskom stvari stoje ovako...
Pri aero klubu "Galeb G4" u Novom Sadu, postoji više od godinu dana modelarska sekcija RC aero modelara.
Do skoro u njoj nije bilo velikih aktivnosti ali, pre jedno dva meseca krenulo se sa intenzivnijim radom.
Trenutno imamo 20-tak članova, što iz Novog Sada što iz drugih mesta.
Shvatili smo da kao pojedinci ne momožemo skoro ništa napraviti i uraditi, kako za sebe lično, tako i generalno za hobi kojim se bavimo.
Ali, učlanjenjem u klub, dobijamo jednu "snagu" koja može da odradi i "izgura" mnoge projekte, kojim poboljšavamo naš kvalitet letenja.
Pošto klub i sekciju već imamo, napravili smo sajt (www.aerorc.rs (http://www.aerorc.rs)) gde se objavljuju sve informacije vezane za rad i dešavanja u modelarskoj sekciji.
Ako posetite sajt, videćete da smo sproveli akciju sredjivanja novog prostora za letenje, napravili dogovor i skupili sredstva da platimo valjak da nam izvalja teren.
Sa domarom na aerodromu imamo dogovor da će novi prostor redovno kositi i samim tim imaćemo ono što nismo imali godinama, najbolje sredjen teren za letenje...
Što se tiče samog ponašanja na aerodromu, kod nas nije bilo nekih velikih ekscesa.
Kad se dolazi na aerodrom osnovna stvar je da se prvo javimo ili se prvi koji dodje, javi se rukovodiocu letenja, ako ga ima tog dana.
Modelari imaju svoje mesto na aerodromu i uvek se ide tamo na letenje. Za ovu sezonu promenili smo mesto i još se malo više udaljili od velike avijacije i hangara.
Svi smo tu tako da lako "pada dogovor" oko letenja.
Skoro uvek LETI SAMO JEDAN MODELAR, dok ostali čekaju svoj red. Ovo pogotvo važi za velike modele i helikoptere...
Ako su modeli manji ili ako lete jedrilice dešava se da ih ima više u vazduhu od jednom, ali tada i ostali prisutni paze i opominju pilote šta se dešava u vazduhu...
Što se tiče letenja, pilot koji leti udalji se od ostalih prisutnih (praktično su iza njegovih ledja).
Leti se uvek ispred sebe sa leva na desno ili obrnuto...
NEMA letenja iznad parkiranih kola i publike. Može da se desi, naravno, ali, svi veoma vodimo računa de se tako nešto ipak ne dešava...
NEMA letenja iznad parkiranih pravih aviona, stajanki i hangara. Ove godine smo se zato i premestili malo dalje da se ne bi ni slučajno desilo tako nešto...
Ko god dodje obavezno mora da nam se javi zbog frekfencija i kanala. Trenutno nemamo problema jer nas nema mnogo i niko se sa nikim "ne meša" ali, mora se paziti...
Svi prisutni VEOMA VODE RAČUNA o velikoj avijaciji i nema letenja ako, recimo, leti Galeb G2 ili akro grupa...
Pozicija na aerodromu nam je takva da vidimo kad se pravi avioni spremaju na poletanje. Obično tada mi slećemo i čekamo da oni polete i odu...
Naša sreća je da nas na letenju nikada nema mnogo, pa se o svemu lako dogovorimo.
Po meni, važan momenat je i taj, da smo svi veoma, ponavljam veoma, dobri prijatelji i drugari, koji su toliko puta već bili zajedno na letenju da skoro ništa ne planirano ni ne može da se desi...
Postoji uvek opasnost da nešto otkaže, ali, kad se stvori dobra atmosfera, onda je svaka sugestija shvaćena isključivo kao dobronamerna. Samim tim, ukazivanje da se nešto na modelu moglo bolje, jače, kvalitetnije napraviti, nije atak na sujetu nego gest dobre volje da se modeli preprave kako bi bili bolji i kako bi se rizik pada, štete, povrede drugih lica, sveo na minimum...
Prvi startovi i trimovanja su uvek najrizičnija, tako da ih obično rade iskusniji modelari...
Sve ovo navedeno doprinosi da je "padavina" na našem aerodromu bilo veoma malo...
Nadam se da će tako i ostati...
Pozdrav
Mirče
-
Pa hvala Bogu da na svakom letelištu treba da bude barem osnovnih pravila, ali džabe kad to neko ne poštuje ili baš inat tera...
-
Pročitajte ovo, poučno je a, veoma se uklapa u temu...
http://www.rcuniverse.com/forum/m_4275706/mpage_1/key_/tm.htm (http://www.rcuniverse.com/forum/m_4275706/mpage_1/key_/tm.htm)
Pogotovo post 54...
-
Mirce,
Ja da mogu zabranio bih letenje modelima preko kilograma tezine, zatim brzim od 70 km/h i helikopterima tezim od 200 grama svuda osim na za tu namenu napravljenim terenima gde gledaoci sede iza nekog zaklona (tipa resetaka).
A sto se tice bezbednosti, dzaba je vestina letenja, dzaba su AMA pravila, dzaba sve kad se model otrgne kontroli.
Jedino sto pomaze je da je model lak i spor (i da nema teske delove koji se krecu velikom brzinom, poput rotora na helikopterima), znaci jedino sto pomaze je mala energija letelice.
pozzzz
Zanima me tvoje misljenje kad se recimo uporede tvoj Sukhoi31 od pola kile i neki model od 10 kila?
-
Petre pa, nekako se ne daju uporediti...
Ali, bezbednost letenja nije samo na livadi, bezbednost počinje mnogo ranije, još dok se model pravi...
Ja bih priču o bezbednosti podelio na tri dela:
- izrada modela
- letenje
- održavanje modela
Svaki navedeni deo ima velikog uticaja na temu sigurnosti...
Izrada modela je osnovna stvar koja doprinosi bezbednosti letilice. Nažalost, usko je vezana za pare, što znači da što se više štedi to je bezbednost, naravno, manja...
Jeftini kinesti servoi, kineski power box-ovi, tanki produžni kablovi, baterije sumnjivog kvaliteta, jeftini motori, slabi servoi, slabi prekidači, samo su deo dugačke liste kako ne treba da se radi.
Naravno, vrlo brzo se ustanovi da to uopšte nije jeftinije ali, tada obično modela više nema...
Kad se pravi model, jednostavno se ne može "sklepati" za vikend pa, čak i da je ARF. Obično tako "nabrzaka" sastavljeni modeli vrlo brzo završe na ili u zemlji zbog nekog propusta.
Na svakom modelu, uvek postoji neka "kvaka", ili je to slabo mesto gde dodje staji trap, ili su to plastične viljuškice, loše šarkice, mnogo lufta u komandnim površinama...
Sve se te stvari tokom izrade daju vrlo lako ispraviti, zameniti, ojačati, poboljšati...
No, za to treba vremena i extra napor tokom pravljenja. Iskusniji modelari za takve slabosti znaju pa, ih odmah rešavaju. Ko ne zna, jeftinije mu je da pita nekog sa dužim stažom…
Spomenuo bih i gorivo. Slažem se da je glow gorivo skupo ali, skoro da nema razlike u ceni kad ga praviš sam ili ga kupiš i hobi šopu.
O kvalitetu goriva neću da trošim reči...
Glow "čorba" koja je originalna dolazi u metalnim kantama I ima u sebi sve aditive, nitro metane i ostale "špecije" za razliku od ong goriva koje ljudi sami mućkaju.
Kupuje se metil alkohol sumnjivog kvaliteta, ko zna koliko star, ko zna gde sve držan, da li je povukao vlagu itd.
Kad se doda ulje, pa nitro (koje moraš posebno da kupiš), cena ti dodje na isto...
Nagledao sam se "modelarskih patnji" sa paljenjem i štelovanjem glow motora.
Neki su shvatili pa, prešli na fabričko gorivo, neki ne...
Iz sopstvenog iskustva znam da nikada nisam imao problema ni sa jednim motorom dok sam kupovao originalna goriva... Doduše, imao sam samo i OS Max motore…
Prednji deo modela, ako je motorni naravno, uvek zaštitite sa par slojeva laka ili razredjenom epoxy smolom, kako se balza i šper ne bi “napili” goriva. Ako vam se to desi skoro da nema leka…
Vodite računa o položaju rezervoara, zaptivanju istog, mestu gde ćete sipati gorivo, mestu za odušak…
Sve su ovo sitnice koje mogu da vam, ako se ne naprave kako treba, posle zadaju mnogo problema…
Pre nove sezone, preporučuje se vadjenje i kontrola rezervoara i creva. Pogotovo tigon creva znaju da zadaju glavobolju, jer se vremenom ukrute. Držanje modela “na spineru” može da dovede da se crevo “prelomi” ili savije, pa potom stvrdne i ostane u tom položaju. Sipate gorivo i čim padne nivo u rezervoaru, motor stane… Onda štelujete motor, odvrćete – zavrćete igle, mučite se a, ono crevo…
Proverite ceo sistem pre sezone…
Stigli smo do letenjai bezbednosti na aerodromu.
Da ne bih ponavljao ono što je napisano, pročitajte moj prvi tekst u ovom postu…
Održavanje i servisiranje modela je takodje veoma važan deo našeg hobija.
Što se ima više modela to je verovatnoća da će nešto otkazati i da će se napraviti neki propust veća.
Po meni, bolje imati dva dobra, kvalitetna modela, sa dobrim delovima nego pet prosečnih ili ispod proseka…
Svakom modelu mora se posvetiti pažnja tokom eksploatacije. Proverava se sve…
Gleda se konstrukcija modela, da nije nešto napuklo, pegla se monokot koji se otpustio, ojačavaju se delovi za koje smatrate da bi mogli popustiti ili su već popustili od, recimo, vibracija tokom rada motora…
Proveravaju se i mehanički spojevi, da se nije nešto odvrnulo, da nešto ne zapinje, sve mora ići lako i glatko a, bez “lufta”.
Proveravaju se svi šrafovi, da se i oni nisu odvrnuli, stavlja se Loktit protiv odvrtanja (pogotovo kod benzinaca), stavljaju se podloške ispod navrtki. Preporučuje se korištenje nil-stop matica sa plastikom koja onemogućava samo odvrtanje…
Elektroniku ne možete nešto posebno proveriti ali, je možete, u startu, tako ugraditi, da "pametnom" ugradnjom doprinesete da se od vibracije nešto ne ošteti…
Znači, sve na sundjer ili u sundjer, stežite elektronske delove čičak trakom, gumicama…
Servoe ugradjujte kako je proizvodjač preporučio…
U prijemnik, za kanale gde se kablovi stalno skidaju (eleroni, flapsovi), uvek stavite mali produžni kabel pa, u njega gurajte i vadite kablove iz krila, kako ne bi oštetili pinove u prijemniku...
Baterije su posebna priča.
Moderniji prijemnici mogu se napajati sa dve baterije. Ovo iz razloga da ako jedna “rikne” druga i dalje napaja sistem.
Preporučuje se da baterije uvek budu petoćelijske (6V) jer su na tom naponu svi servoi mnogo jači, a ima i više (duže) stuje za napajanje.
Kupujte baterije velikog kapaciteta. Sada ima i kod nas da se kupe Enelop baterije koje se ne prazne same od stajanja…
Neki koristei regulator napona neki ne… Ja nikad nisam koristio regulator napona i uvek sam ga vadio iz modela jer je to samo još jedan deo koji može da otkaže a, kad otkaže onda je sve otišlo “do djavola”…
Regulator je obavezan ako napajate sistem sa li-po dvoćelijskom baterijom ili 123 baterijama…
Ako baterije dugo stoje, recimo posle sezone letenja, pre prvog odlaska na teren preporučuje se par ciklusa pražnjeja i punjenja baterija. Prateći koliko je struje ”ušlo” u bateriju (mAh) a, znajući koliki je kapacitet iste, videćete u kakvom je stanju. Čim je nešto “sumnjivo” odmah kanta za djubre, pa nova baterija…
Za ovo, podrazumeva se, morate imati adekvatan punjač…
Par ciklusa pražnjenja i punjena su možda i najvažnija stvar koja mora da se uradi pre nove sezone letenja. I tokom sezone nije loše s vremena na vreme uraditi istu stvar.
Preporučio bih vam i postavljanje led diodica u model, na neko vidno mesto, kako bi ste lako videli koliko još u bateriji ima struje… Čim indicator dodje na pola – idemo kući za taj dan…
Kad postavljate bateriju, extra osigurajte spoj sa prekidačem. Kupite prekidač koji na sebi ima poseban vod za punjenje a, ne da stalno uštekavate i raštekavate bateriju da bi je punili…
Ako vam je zgodnije izvedite taj vod negde na trup radi lakše manipulacije.
I na kraju ovog teksta, modeli su i dalje mehaničko – elektronske sprave i koliko god da se pazi i vodi računa, uvek se može desiti da nešto otkaže.
Ipak, kupovinom kvalitetnih delova, dovoljno snažnih, robusnih, njihovom pravilnom ugradnjom i održavanjem smanjuje se mogućnost kvara i otkaza…
Za sada toliko…
Pozdrav
Mirče
-
ako krenemo klinijom manjeg otpora, najbolje je da predjemo na klizace i sobne modele.
oni su nekako najlaksi i nece povrediti nikoga. :big smile
jednostavno nezgode se desavalu. treba uciniti sve sto je moguce da do toga ne dodje,
ali kao sto je mirce rekao to je vise licna stvar. ne moze niko vrsiti inspekciju tudjih modela
da bi utvrdio da li je model dovoljno kvalitetno napravljen i samim tim zadovoljio
kriterijum za letenje na nekom od uredjenih letilista.
takodje, ne treba preterivati. uzaludno je pridrzavati se necega "ko pijan plota",
insistirati na vojnoj strogosti, kada na livadi pored (iza bedema, brda ili sl)
moze takodje neko leteti voziti auto ili camac, i opet dolazi do katastrofe.
sve treba biti stvar dogovora, kao i licne kulture i vaspitanja.
-
Mirce, nije mi jasno (verovatno sam nedovoljno pametan... ko zna) kako se to ne mogu uporedjivati.
Pride da pojasnim pod uporedjivanjem sam mislio na opasnost po publiku, ne na to koji je bolji ili pruza vece zadovoljstvo.
Kad bi uzeo za primer sam sebe (Mirce) i kad bi sa istom pedantnoscu radio i na jednom i drugom modelu, molim te uporedi ih po tome koji je opasniji po publiku.
Ovo je moja molba, a samo je tvoja dobra volja hoces li odgovoriti.
pozzz
-
najopasniji po publiku je An-225 Cossack
to kada bi palo ...
-
Ova tema se cesto ponavlja, a ne vidim sta tu ima da nije jasno. Mirce je sve fino objasnio: ukoliko neko ko leti modelom, koliki god i kakav god on bio, vodi racuna o tome da ne leti iznad publike i materijalnih dobara, i ukoliko taj neko pri tom redovno odrzava model, verovatnoca da ce on nekog ugroziti je ista kao i da ce vas udariti kola na ulici, znaci moguce je ali...
Prema tome ako se civilizovano ponasamo to je jedini i dovoljan razlog da se preduprede nezgode na letilistu, sve ostalo je domen statistike.
-
Petre pa, svakako je opasniji veći teži model...
-
Hvala, Mirce.
-
Petre pa, svakako je opasniji veći teži model...
Jeste ako te udari veci model...zar nije opasnije kad te udari kamion nego jugo. Ali...
Velike modele imaju uglavnom iskusniji modelari, bolje su uradjeni, ugradjivani su kvalitetniji delovi, sklapao ih je neko ko se razume u tematiku i leti ga neko ko ume da leti. Dok je kod malih modela situacija totalno obrnuta, kupuje se jeftina kineska kopija, sa kineskim servoima, o prijemnicima i komandama da ne pricam, a takodje i o iskustvu onoga, koji nece da da ni dinara da, da mu neko to bar prekontrolise i sklopi kako treba, a tek iskustvo letaca...
Sta mislite sta je opasnije i za sta postoji veca verovatnoca da ce otkazati i nekoga povrediti?
Veliki ili mali modell?
-
Jeste jeste imenjace.
Dodje covek jedno drugi put treci put .... na leteliste na 13 maj. I sta ima da se vidi, bas tako kako ti kazes totalan pocetnik, model dobio od Mirceta kao rashodovan, produzio mu nos, stavio ogromnu bateriju...., ne lici model ni na sta..., teziste nije na mestu nego je model nosat neverovatno. Ne ume da nasteluje ni krilca kako treba i prvi put dade nekom iskusnijem da mu poleti model, kad ni taj iskusniji nije pogledao, a ono eleroni naopako namesteni, zabode taj iskusniji model o zemlju.
Popravi covek model i dodje drugi put na aerodrom, polete model (i dalje nosat) leti jedno 10 krugova na par metara iznad glava i samo pravi krugove i samo gledas kad ce da se zabode ili nekom u glavu ili u neki automobil.
Neki "glavni i odgovorni" komentarisu kako je pocetnik (ne treba mu uzeti za zlo).
Dodje covek treci put opet ista pesma... (mada moram priznati leteo je bolje i manje sam se plasio, a konacno je poceo i da zaokrece malo zaokret na drugu stranu pa nije bilo bas svaki put na dva metra iznad glava).
Znate ko je to?
Pa Zuba (doktor stomatologije, zubar).
E sad se ja pitam sto sam ja bio za prekor, kad letim ko zmaj i imam bolji model, stanicu opremu, znam sve sto vam moze pasti na pamet.
Pa valjda zato sto sam "polni organ" na biciklu. Ili mozda zato sto imam dva fakulteta, ali da dzabe je jer ne mogu imati koristi od mene - ne popravljam zube.
pozzz
-
(kush)
(kush)
(kush)
(kush) .......(giveup)
-
Dok sam ja ovo napisao postaviše dva - tri replya...
Ratep, mislim da danas i manje iskusni modelari mnogo lakše dolaze do velikih modela.
Kinezi su tu dosta "pripomogli" sa niskim cenama modela i opreme, a baš to smanjuje nivo bezbednosti...
Primera iz našeg okruženja ima koliko hoćeš... Hoćete da vam malo nabrajam...
Pitajte ljude koji su kupili prvu turu velikih modela od Zajka (Pitts i Extra), šta su sve morali da rade dok ih nisu doterali da valjaju...
Ni jedan motor nije radio kako treba, svi servoi su bili loši i slabi i još mnogo toga... A, modeli, raspadali su se, loš materijal, loš lepak, presvlaka...
Zašto modelari stavljaju jake metal gear servoe na modele?
Mom Braši Coki je na Sukhoi-u, koji do sada nema mnogo letova, tri puta pucao servo od dubine. Uvek pukne na istom mestu. Servo je JR 821, jeste digitalan, jeste brz, ali nije za tu komandu...
Slab je, komandne površine velike a, vibracije jake...
Sreća Brašina pa, često proverava model i ni jednom mu se to nije desilo u vazduhu...
Zadnji put je video pre dva dana, spremajući se za prvo letenje ove godine. Valjda će sad staviti nešto jače i kvalitetnije...
Kad smo bili u Sloveniji, pre neki dan, i kad je Coka pitao Bogu šta da stavi na dubinu od jeta F 15, ovaj je "izbacio" par servoa, kao opcije... Svaki je bar 20 kila i bar 100-150 evrića...
Za tu komandu mora takav...
Šta je još bilo prošle godine?
Kako je pala čika Duletova velika Extra 260?
Stara stanica, motor koji je loše radio (onaj sa walbro karburatorom napred kao na glow-u - naravno vukao je falš vazduh), model koji nije isproban na zemlji dovoljno puta i modelar koji nije leteo par godina...
Ja rekoh: "Ajte da vam Coka poleti i malo natrimuje model" - ovaj se skoro naljutio, on će sam...
Kad je motor stao, posle minut rada - visina mala, brzina mala, trenutak odluke, da li pravo, da li zaokret - zaokret - kakva greška - stoling i bang...
Naš kolega iz Indjije imao je više sreće nego pameti, kad se zbog loših komandi javio flater na repu... Sreća pa, je Coka leteo i odmah sleteo model... To je bio prvi let...
A, kad je pobegao onaj Mustang u Beogradu, ima ovde negde na forumu tekst o tome. Sreća pa, model išao u krug otišao je preko 10 km ali, su ga našli...
A. zašto je otišao?
Kabel od baterije bio je mnogo zategnut pa, je usled vibracija, ispao iz prekidača...
U Mitrovici, zbog lošeg kineskog uredjaja, našem drugaru je takodje odleteo model, ali zauvek... Na njegovu žalost, ovaj kad je ostao bez signala (a, ostao je zbog kineskog uredjaja jer su i ranije imali smetnje), nastavio je pravolinijski...
Ko zna gde ode, nikad ga nisu našli...
I na kraju, verovatno znate šta se desi kad se ugradi loš servo?
Ovaj se glavio u jednu stranu... U jednu ide dobro u drugu glavi... E, kad glavi vuče tolioko struje da je u roku od par minuta ispraznoi celu bateriju i model je naravno... pogadjate...
Sreća pa, je pri ruci bio ašov i metal detektor...
I na helijima je ista priča... Nisu ni oni poštedjeni kvalitetne opreme...
Saletov Protos je proleteo tek kad je stavio ultra brz servo za rep i najbolji žiroskop koji ima da se kupi na tržištu... Sale, koji se veoma razume u problematiku, tek sad leti ovaj model onako kako ovaj može da flaja...
I ja sam imao bisere...
Jednom, na početku karijere, jedrilica mi je pala, jer sam baterije stavljao u onaj plastični držač za baterije u predajniku...
Flajam ja sve u 16, kad od jednom model u stoling...
Bog te šta je sad, ja pogledam stanicu kad ono nema napona...
Lupko sam stanicu - brate, ko da je umrla - ništa...
Model se usvirao i u momentu kad je zvekno u zemlju (podrazumeva se da se sve raspalo) - gle, skoči skazaljka na onom meraču napona na stanici...
Došlo mi da stanicu #$%&//())(/&/%&$%... E, da je bio kimono pri ruci...
E, od tada sve baterije se leme medjusobno...
I ovo je bilo pre Hrista, ali desilo se...
Četvrtak, sećam se kao da je juče bilo, ja izašao da još malo letuckam u nedelju takmičenje...
Model leti - fenomenalno...
Napravio sam 11 startova, sa vitlom naravno i rekoh sebi ajmo, kući. Ali, djavo mi ne da mira, ajd još jedan za kraj...
Znate šta se desilo... Kako se model otkačio od sajle blago je krenuo desno, ja levo, on ništa i tako do zemljice...
Pazi sve se raspalo...
Tada sam kupio onaj mali merač napona baterije plus naravno nov model...
Ima toga još koliko hoćeš... Sve ovo napisano samo su mali primeri šta sve može da se desi...
I šta je zaključak, NEMA IMPROVIZACIJE, NEMA ŠTEDNJE, NEMA ZEZANJA...
Ovo što sam do sada pisao odnosi se na sve modele a, pogotovo na velike, kojih činjenica i kod nas ima sve više i više...
Kad se ode na teren ima mnogo modela sa rasponom oko dva metra, pa i većih...
Mislim da mnogi nisu svesno da sa relativno malim povećanjem raspona i težine, drastično morate ugraditi bolju (skuplju), jaču i kvalitetniju opremu.
Ko čita časopise i gleda RC Universe ili neki drugi forum može videti šta sve ljudi ugradjuju.
Pa, nije to bez veze...
Pozdrav
Mirče
-
U pravu si Mirce roba iz Kine je sumnjivog kvaliteta, ali veruj mi i roba iz Evrope je malo bolja, ali nista posebno bolja.
Evo i meni se desila nezgoda sa modelom iz Kine. Imam onaj YAK55SP od 1.5m 3kg.
Krila mu se drze sa trupom preko plasticnih srafova od jedno 4mm.
Primetim ja jednom da se jedan sraf malo olabavio, bilo mi je sumnjivo jer sam bio siguran da sam ga pre toga zategao dovoljno (e posle sam se jeo sam u sebi sto ga nisam odmah zamenio).
I tako, taj model leti kao zmaj, motor ima snage i za avion od 5kg, tako da mu tih 3kg ne predstavlja nista, cupa...
I tako pita mene Cupko kako leti... i ja ga malo pricepim po gasu opaucim par petlji i uvedem u kovit, kad ja da ga izvadim iz kovita... izadje iz kovita i hop hop upade opet u kovit... (to je bilo na nekih 20m) ja opet vadim iz kovita kad vidi ti jedno krilo mi landara oko karbonske osovine (iscupalo se iz trupa). Nekako sam uspeo da ga poravnam sa zemljom i usporim (bilo je kao da jasem divljeg konja). Na kraju nije bilo nista strasno, vrlo vrlo mala ostecenja.
Ali pogledajte sada komentare: Kazu ljudi: "Ovi tvoji srafovi su kratki, jel si ti to skracivao, ja sam dobio dosta duze srafove". "Ma nije on to ni zasrafio".
I na kraju sam stavio metalne srafove, jesu malo tezi, ali taj model je sada odlican (bez mane).
E sad se ja pitam da li su i ostali ljudi zamenili te srafove metalnim?
Ili nema potrebe (to se meni desilo, njima nece).
Ili ima i onih koji ce reci ma on ne ume da leti pa zato sad sere kako je namerno upao u kovit...
E tima porucujem da kad god hoce da se nadjemo na aerodromu da vide kako letim i da napravim jedno 100 kovita pa nek onda to misle.
I ima i onih kojima je sve ovo bez veze i ne vide nikakvu poentu niti korist za sebe.
pozzz
-
ja mislim da na modele ne treba stavljati spinere ,jer su oni takvog oblika kakvog su i samim tim bi model bio bezopasan a i ti mirce gledaj da prefarbas na helkatu one zube na kapotazu da nebi nekog ugrizao tvoj model :_D
-
ja mislim da na modele ne treba stavljati spinere ,jer su oni takvog oblika kakvog su i samim tim bi model bio bezopasan a i ti mirce gledaj da prefarbas na helkatu one zube na kapotazu da nebi nekog ugrizao tvoj model :_D
Ili neko da donese Zero-a pa on izgrize Hellcat-a (:sok:)
-
savrsen proizvod za modelara koji ima takav model
(http://i121.photobucket.com/albums/o220/dexmex/korpa_kozna_1908.jpg)
-
Stvarno sam iznenadjen ( i uvredjen) kolicinom trollovanja i oftopika na jednoj ovako ozbiljnoj temi.
Ponavlja se prica sa topicom o Florida Jetovima, ko zna i ima sta da kaze, cuti a ko pojma nema, lupeta iz sve snage.
Mislio sam da ce par starijih, iskusnijih i obavestenijih modelara staviti u kratkim crticama osnove ponasanja na letelistu, od dolaska na aerodrom, preko pravila letenja do odlaska sa livade.
Ovo se pretvorilo u prepirku i smaranje i ne vidim svrhu ovakvog zatrpavanja jedne ozbiljne teme i povlacim se iz diskusije.
Da imam moderatorska ovlastenja, vec bih pobrisao sve osim Mircetovog posta sa konkretnim pravilima, kakva su da su.
Over & Out.
-
mislim da malo sale nikada ne fali ponarocito kada se pocne raspravljati , mislim da svako moze da prokomentarise salu na neki nacin i da nastavi da pise o temi koja je zapoceta ali to zavisi samo od toga izgleda kako si nasadjen tog momenta, ja sam tog momenta bio nasadjen na taj nacin, da sam bio uzje..n nebih sigurno nista napisao , razlog zasto nisam napisao nista je taj jer je to toliko relativno jer uvek ce biti ljudi koji lete polovicne podele mislim neispravne da se oni ni ne obaziru na to ,isto kao sto imas ljude koji se okupaju i obuku iste gace ponovo i to je za njih normalno , za njih je normalno i kada nesto posumnjaju na modelu da je neispravno ne da tog momenta prestanu leteti nego dodju i sledeci put na livadu bez otklonjene sumnje na taj kvar itd i garantujem da svako zna pre ili kasnije kako da se ponasa na letilistu,kasnije mislim vec onog momenta kada pocne sam upravljati modelom samo je pitanje koliko koga boli dupe za pravila ,tako da ne treba raspravljati kako se ponasati nego kako sankcionisati takve ljude pa kada ga sankcionises videces kako ce da oblaci ciste gace i brzo da uci pravila
poz
-
Mislim da su pravila ponasanja vecini poznata , samo je pitanje koliko ko hoce da ih se pridrzava i ko moze da natera 'neposlusnog' da se drzi istih .
Neka stariji ,na osnovu prethodnih postova ,sastave pravilinik ponasanja u tackama i neka ga istaknu na posebnom delu foruma. Sto se tice pridrzavanja
,e to je posebno pitanje.
(<--)
-
Ovo je tema o kojoj se odavno trebalo pisati.
Svaka pridoslica u ovaj lepi hobi bi trebalo prvo da se upozna sa osnovnim pravilima. Doduse, i mnogi stariji modelari bi trebalo da se ponekada potsete ovih pravila.
Kada sam pre tri godine drzao skolu RC letenja, ideja mi nije bila da kadete obucim samo u letenju aviona, vec da ih naucim i pravilnom ponasanju na aerodromu.
Sama eksploatacija aviona je takodje bila deo price.
Zbog toga smo i izlazili na aerodrom 5-6 puta u toku jednog kursa.
Mirce je vrlo lepo podelio ovu pricu u segmente.
O tehnici izrade aviona, vec je podosta napisao.
Verujte nam na rec, ne moze ono sto kosta 100e da se plati 14usd i da valja.
Ne moze i nikada nece moci.
Nismo nekolicina nas blesavi pa nam modeli kostaju po nekoliko hiljada evra a kada gledate HK, sve to moze da se nabavi za 500.
Velika je razlika u pristupu celom hobiju.
Neki od nas ( a tu ubrajam i sebe) se bavimo modelarstvom kao zivotnim hobijem.
Sa istom ozbiljnoscu popravljam upravljacke sisteme automobile (cime se inace bavim), vozim automobil, sve u svemu zivim.
Ne postoji nista za sta bi mogao reci da se time bavim neozbiljno, a pogotovu ne modelarstvo.
Ako je neko u grupi ljudi koji su u modelarstvo usli sa idejom “vikend zabave”, onda tu moze postojati ozbiljan problem bezbednosti.
Ako nesto sto radite, uradite najbolje sto ste mogli, onda je mogucnost greske svedena na minimum.
Pitanje je samo, da li se ponasate tako?
Da li ste dali sve od sebe?
Mozete li pokazati jedan model u vasoj floti za koji ste sigurni da ste dali sve od sebe da bude bezbedan?
Ja mogu. Na jedan. Onaj jedini koji je u ovom trenutku letan.
Zato i ima 67 letova iza sebe a izgleda kao da je juce napravljen.
Pokazacu vam i drugi, cim ga zavrsim.
Nista nisam stedeo, nista nije ne provereno…
Licno, nikada nisam otisao na aerodrome a da nisam u celu tehniku bio 100% siguran. Baterije dopunjavam pre SVAKOG letenja, a polse 2-3 dopunjavanja, uvek izvrsim ciklus punjeneje-praznjenje.
I pored toga, retko da dve sezone letim iste baterije.
Ali to kosta….
Ali mnogo manje nego da mi padne avion, a da ne pricamo o eventualnoj steti.
Odrzavanje aviona.
Upravo sam ovih dana snimio slike o predsezonskoj reviziji Su 31, pa ce moci da se vidi sta sam sve uradio.
U potpuno gotov i letan avion ulozio sam bar 20 sati rada i skoro 200e.
Da li mislite da sam bas bio dokon pa to uradio?
Kod velikih helikoptera postoji pravilo da 1 sat letenja zahteva 7 satim odrzavanja. Probajte da to, makar u 10 puta manjem odnosu prenesete na modelarstvo.
Letite 1 sat a provedite bar 15 minuta pregledajuci i servisirajuci model.
Vrlo brzo ce te imati model koji je leteo 100 letova.
Ono sto najvise zelim da kazem je o ponasanju na samom aerodromu.
Moje ucenike sam ucio da svaki put kada dodjete na aerodrome pogledate ko je na aerodromu, javite se, i pitate za frekvencije radio uredjaja.
Nebitno je da li sa nekim ljudima pricate, ne pricate, druzite se ili sta vec, bar jedno “dobar dan” je izraz vaseg domaceg vaspitanja.
Od kada se ne druzim sa pojedincima, ima tome 3 godine, ipak se svaki put javim sa tim famoznim “dobar dan” i “do vidjenja”, jer to govori o meni.
U poslednje vreme vecina nas leti na 2.4ghz. pa nam se cini da nema potrebe proveravati frekvencije.
To uopste nije tacno.
Prvo, vrlo je konacan broj stanica koje u isto vreme mogu biti upaljene, a drugo, niko ne moze garantovati da stanica koju ukljucite dok neko leti, nece smetati nekome ko vec leti.
Treba li vam da se posle objasnjavate i cudite?
Model na aerodromu postavljate tako da izduvni gasovi ne prljaju parkirane automobile i tako da elisa ako se otkaci nece ubiti nikoga od modelara.
Ako neko leti, ne palite motor, jer je zvuk vrlo bitan onome ko leti.
Mozda zbog vaseg upaljenog motora modelar koji je u vazduhu ne cuje da mu se motor ugasio, pa ipak indirektno budete odgovorni za pad.
Kada krecete na poletanje, istaksirate pistom paralelnoj glavnoj pisti, izadjete na pistu i poletite.
Pri tome, vi kao pilot, stojite PORED POLETNO SLETNE PISTE, a ne na njoj.
Uvek mislite na to da je mozda nekome preko potrebno da hitno sleti, i vi koji stojite na sred piste ste mu poslednje o cemu jos treba da vodi racuna.
Gde letite?
Letite na delu aerodrome gde vam ne smeta sunce, gde imate povoljan vetar i gde nemate parkiranih automobila i ljudi.
Nikada nisam shvatao koji to poriv tera ljude da lete iznad automobile.
Sta zele, da dokazu koliko su dobri piloti?
Ako time zele da nas impresioniraju, neka lete precizno, lepo sigurno, a ne samoubilacki.
U poslednjih nekoliko godina, pocele su sve vece guzve, pa je neophodno imati vise modela u vazduhu.
Prvo, aerodrome se moze podeliti, pa na jednom delu mogu leteti helikopteri, u jednom delu neko ko uci da leti, pa leti samo u krug, a iznad glavne piste u dogovorenim zaokretima, dva ili tri modela.
Dogovoreni zaokreti znace da vise modela leti sa razmakom u skolskom krugu, izvodeci manevre. Svako ko zeli da sleti, obavestice o tome ostale modelare , tako da ce u tom trenutku pista biti njegova.
Nakon sletanja, trebalo bi sa modelom sto pre napustiti zonu iznad koje se leti.
Ovakvih pravila je mnogo i ne treba biti mnogo pametan nego pogledati kako je to definisano za velike avione, ili kako to ljudi u svetu (gde je mnogo vise modelara) rade.
Za avione, generalno, postoji granicna vrednost vetra preko koje se ne leti.
Jedino (pojedini) modelari smatraju da su iznad toga. Ma ja mogu…
A onda pad…ali nema veze kupicu drugi.
Kolika je bezbednost takvog letenja i prisustva u blizini takvih modelara.
Kada se prvi put bude desilo da stvarno snosite posledicu svoga ponasanja, verovatno ce se ponesto promeniti.
Trenutno vozim nov automobil.
Kada bi mi neciji model pao na automobil, ne bih se zadovoljio popravkom, jer da sam zeleo git i farban auto ne bih kupio nov.
Doticni modelar bi postao vlasnik mog auta a ja bih mu u salonu prstom pokazao sta ocekujem da mi u narednih nekoliko dana bude ispred kuce.
Naravno, a ovo vas molim da procitate, da ne bih bio pogresno citiran, ovo se ne odnosi na slucajnosti, jer svakom nesto moze otkazati i model pasti.
Ovo se odnosi na ona suluda letenja iznad parkiranih auta i ljudi.
Pre dve godine, Ivan (glider) nas je sve zadivio letenjem svog novog aviona, sve dok mu nije otpao ceo fire wall i motor sa tog divnog, a jeftinog kineskog aviona.
Cak i tako dobar pilot mogao je samo da gleda dok je avion padao na Buckovog BMW-a.
Na svu srecu nije doziveo ni ogrebotinu.
Zapamtite, NE LETI SE IZNAD LJUDI I AUTOMOBILA.
Znate li da je i sudar u vazduhu moguc?
Pre puno godina, moj drugar Vlada i ja smo se sudarili, sa bogu hvala, malim posledicama.
Sudarili smo se jer smo bili sigurni da “nema sanse”.
Da nisam bezgresan, kazacu vam i da sam pre puno godina Nesi Miklusevom srusio model jer sam upalio stanicu.
Posto je stanica bila nova, nisam proverio frekvenciju.
I dan danas mi je zao zbog toga.
Poslednje sto se desilo je pad helikoptera, prosle godine, gde je sve bilo tehnicki savrseno, ali pilotska greska.
Posto sam nadoknadio svu nastalu stetu i na kolima i na letelici, mogu vam reci da cela stvar nije naivna.
Sve je to vrlo skupo.
Naravno ako imate obraz i snosite odgovornost za svoje postupke.
Jeste li i vi spremni da platite stetu koju napravite?
Pomenuto je jos nekoliko cinjenica o kojima treba nesto reci.
Prvo, aerodrome je vlasnistvo drugih ljudi i svi smo na njemu gosti.
Kao i u kuci, kada odete kod nekoga, postoje pravila domacina.
Niciji nije vise nego neciji.
Niko nema prava da sebi odabere udaljeni deo i ode tamo da leti.
To se u Vrscu stalno moze videti a u nekoliko navrata je probano i na 13. Maju.
Jos se secam kada je Bane Zaklan otisao daleko od guzve a model mu pao direktno medju nas. Naravno posto je Bane vrlo normalan covek, vise tu gresku nije ponavljao.
Nas drug Zuba.
Iz ne znam kog razloga uvek zeli da nas impresionira svojim letenjem. Zato u zadnje vreme i nije vise pozivan a ni dobro dosao na letacka druzenja.
Na aerodromima gde nas je vise ne mozemo se ponasati kao na livadama gde obicno letimo.
Za kraj bih vam rekao jos nesto, sto sam stalno pokusavao da naucim svoje polaznike. Sve vreme dok letite, morate biti maksimalno skoncentrisani.
Cim koncentracija padne, imate savrsenu podlogu za nesrecu.
Iz tog razloga letovi i treba da traju 10-12 do 15 minuta, jer nakon toga vise niste skoncentrisani, a i nije fer prema desetini ljudi koji cekaju na red da polete.
Petre, tebi kao odgovor, jeste, u pravu si veliki model je daleko opasniji.
Pitanje je: koji je sigurniji?
Sta je opasnije, ultra laki avion kojim leti jedan covek ili putnicki avion sa 100-ak putnika, koji ako padne izazove mnogo vise zrtava.
Veruj mi, dovoljno je da te udari taj mali Su koji letis pa da te vise nema.
Kao rezime, ipak su Kinezi sve pokvarili.
Ranije je bilo lako. Oni koji su leteli velike avione, placali su to svoje zadovoljstvo debelo, pravili svoje avione godinama, tako da je nivo ozbiljnosti u celoj prici bio vrlo visok.
Danas, mozete kupiti avion od 10 kg i 2.5 m razmaha, sa100 ccm motorom za 1000e, sklopiti ga, i poleteti, a da pri tom ne znate da kontrolisete ni trenazni avion.
Nemojte trcati pre nego sto naucite da hodate.
-
Coko, svaka čast! Sve si napisao detaljno i apsolutno korektno. Mislim da ako bi se svi pridržavali ovih osnovnih pravila, ne bi bilo ni problema, ni nesporazuma ()-().
-
Coka iz tvojih usta u Bozije usi!
Slazem se sa svim sto kazes, osim za ono sto kazes za stanice (evo ja sam siguran za svoju stanicu da pre ukljucenja skenira gde je prazno mesto tako da nema teoretske sanse da nekom upadne u kanal ko vec leti). Inace ja sam dizajner takvih cipova (RF modema) i molim sve koji citaju ove redove da mi se ne mesaju jer ce (kad vam demonstriram prenosenje slike urealnom vremenu na jedno 100 km udaljenosti) progutati uredjaj sa sve baterijama kao znak izvinjenja.
Sve je lepo sto kazes, ali je malo cudno, eto znaci bar nisam jedini koji je primetio da na letelistu nije nesto u redu.
Znas Coka da ti tvoji "polaznici" tebe mrze? Ali ne mogu iz osnovne kulture da ti kazu nista jer ih je sramota jer su od tebe i naucili da lete.
A znas zasto te mrze? Hteli bi da budu ti i zao im je sto oni nisu tebe ucili nego je bilo obratno.
A mene mrze jos vise, a ja samo jedno trazim: budi prema sebi onakav kakav si prema drugima, nista vise nista manje.
Znaci, ako utvrdis pravila pridrzavaj ih se.
MALO, MALO, CUJEM ZA NEKI INTERNI DOGOVOR.
Rekao bih da taj dogovor ne postoji i da niko ne zna koliko je dovoljno metara da bude model daleko i u kom polozaju od publike.
Cutati i neobjavljivati dogovor jednako je sa tim da dogor ne postoji i da moze da se tumaci ko kako hoce.
Ako dogovora ima ja se pitam kakav je on, jer ono sto vidim na letelistu mi govori da svako radi kako hoce.
STA JE PROBLEM DA GILE ILI GAGI RECIMO JAVNO KAZE:
30 metara od publike daleko u svim situacijama osim ako se iznenada pojavio neki avion (ne model) sa otkazom i slece....
Ako se publika mora preleteti to uraditi na visini ne manjoj od 30m.
Ako se pojavi Djura Mutavi ovo... ako ne ono.
I na kraju krajeva, tog dogovora, ako ga ima se treba pridrzavati, a ne da bude e on je moj drugar..., za njega nema veze.
STA JE PROBLEM?????????
pozzz
Za one koji ne znaju REC na ovom forumu je mnogo teza od reci koje se izgovore pred nekoliko ljudi, ovaj forum citaju i ljudi koje nikad niste ni videli.
-
ja bih jos jednom ponovio. "KUCNO VASPITANJE". to je jedini kriterijum.
ne moze covek kod kuce biti ovakav a na letilistu onakav. kraj.
sto se tice stanice, mislim da je coka hteo da kaze da za odredjeni broj stanica
postoji konacni broj na jednom mestu (iako su na 2.4). konkretno za Auroru,
mozete koristiti i SCAN opciju, medjutim (po navodima proizvodjaca) vecina
ljudi koristi NORMAL opciju gde stanica zauzima odredjenu frekvenciju i nju koristi
bez obzira da li tu vec postoji neko drugi. zasto? zbog toga sto u normal varijanti
nakon gubitka signala a potom ponovnog vracanja, veza se uspostavlja odmah.
kod SCAN varijante, potrebno je 10-15 sec da se signal uspostavi.
cak (mozda gresim) mislim da gore pomenuta stanica ima ogranicenje
od 20-tak stanica na jednom mestu. slicno mislim da je i kod JR-a.
petre, ako si vec kompetentan, molim te da objasnis nama obicnim korisnicima koji
samo koristimo ovu tehniku sta nam je ciniti. kako koristiti stanice na 2.4 i koja
su njihova ogranicenja. takodje, kolike smetnje prave ostali uredjaji na 2.4 tipa
naocara, kamera i sl
iako ovo pitanje ima veze sa ovom temom, mozda bi mogao okaciti nomi topik u
forumu stanica.
-
Kod nas u svemu pa, i na livadi u modelarstvu ne postoje konkretni dogovori... Insistirati sad na tome da se u tezama ovde napišu konkretne stvari nema ralnosti.
Modelari su se podelili u grupe, koje se manje ili više druže i tako se ide na letenje.
Kao što znamo, neki idu kod Zajka, neku na onaj nasip kod Beograda, neki na 13 Maj, mi na Čenej...
Kod nas u Novom Sadu, sve funkcioniše savršeno jer se družimo i van letenja i o svemu se lako dogovorimo i uz kaficu kad se nadjemo...
Naravno i ovde ima dve grupe modelara, jedna koja je bila u Bečeju za vikend i druga koja je u RC sekciji...
Ali, bez obzira na činjenicu da se medjusobno redje čujemo telefonom, na terenu sve funkcioniša u najboljem redu i kad se nadjemo na letenju stojimo, zezamo se i flajamo zajedno.
Dosta nas odavde je mnogo godina u ovom hobiju pa, se znaju sve cake kako se treba ponašati... Zato su ovdašnji novi modelari, lako i brzo "ušli u štos" i mi nemamo nikakvih problema...
Doduše tu je Englez ;namig ali, uteraćemo i njega u red... :mhm Šalim se naravno...
Petre čitajući mesecima unazad šta pišeš o svom iskustvu na aerodromu 13 Maj, pitam te javno, koji brate i ideš tamo kad te ne vole...
Idi na Lisičji jarak, dodji na Čenej, nadji sebi livadu...
Ta šta ti treba a, i nama usput, da stalno čitamo jedno te isto, o tvojim doživljajuna sa ljudima na tom letilištu... Ma, pusti ih, idi i leti za svoj groš negde drugde...
-
Misho vec sam nekoliko puta pisao o tome, ali nema ko da cita i ne razume, ne shvata me ozbiljno, mrzi me, boli ga uvo i ko zna sta...
Ja sam namerno rekao za moju stanicu, a za druge me bas briga, to je njihov problem, meni je zadatak da ja nikog ne ugrozavam i sta ja radim i kako se ponasam.
Elem moja stanica pre predaje skenira kanale i gde ima najmanje "sadrzaja" tu predaje, prijemnik takodje skenira sve kanale i trazi odredjeni "potpis" predajnika i namesti se na kanal na kojem je predajnik.
Modulacija koju koristi je spread-spectrum i izgleda kao sum na tom kanalu za ostale prijemnike (ne smeta mnogo ni ostalim spread-spectrum ni FM prijemnicima).
Vise stanica moze raditi na istom kanalu jer je takva vrsta modulacije otporna na smetnje sve vrste osim one koje imaju istu pseudoslucajnu sekvencu i sem onih smetnji koje zasicuju ulazno kolo, ali to nisu modelarske stanice.
Stanica nece raditi uvek kad se ukljuci ne zato sto nebi mogla da radi (jer toboz nema slobodnih kanala ili ce da smeta drugim) vec zato sto je proizvodjac odlucio da ako kanal nije cist "kao suza" nece da predaje na njemu.
Eto sam odlazim u off...........
pozzz
-
Mirce, ne desava se nista strasno, a to sto se meni desilo desilo se pre vise od godine (mozda i dve).
Mislim da sam dobar covek, da ne z*******m nikog. Trudim se da budem dobar.
Nisam prekoren na tom aerodromu nego sam doziveo od tih ljudi nesto sto bi u krajnju ruku trebalo nazvati nedostojnim ili neverovatno preteranom reakcijom.
I sad kad sam video da je Magic morao da "objasni par stvari" nekom... Ne kazem ja mozda je taj covek sa helikopterom bio nemio, ali...
Setio sam se sebe....
A poslednji put kad smo se "pomirili" sto je bilo pre godinu dana, na kraju je ostalo da ce uskoro da se konacno objave pravila letenja na 13 maju, eto samo sto nisu...
Zasto ikom da se desi to sto se meni desilo, sto nebi na vrlo vidljivom mestu stajala pravila?
A onda bi oni koji se njih nebi pridrzavali za mene bili nenormalni ljudi koji su me napali bezveze, ako bi se pridrzavali skinuo bi im kapu i rekao principijelni su.
Mirce ni ne idem na aerodrom, nasao sam jednu njivu u Batajnici idealnu, ali kad se poore... ostah bez nje...
pozzzz
I na kraju mislim da sam cist i pred ljudima i pred Bogom i da sam zasluzio bar to da se ta pravila objave.
Ma za informaciju onima koji ne znaju: po meni nisam ja nista uradio, nego mi to treba, da ako mi iduci put neko nesto prebaci, a ja tri kilometra od njega da imam i moralno pravo da uradim svasta.
Nemam kola u tome je problem (nije da nemam para..., ali ulazem ih u nesto drugo).
Zato sam i pomenuo da sam za njih verovatno "polni organ" na biciklu (inace dolazim biciklom, verovao ili ne), to me sprecava da idem dalje od Batajnice.
Pitaj Boga mozda neki od njih bas zbog toga mene ne moze da podnese na letelistu, misli da mu ja ne mogu nadoknaditi stetu, a mozda bas i pustaju tog coveka da im leti iznad glava i automobila jer znaju da je pun ko brod i mozda cak prizeljkuju da udari u njihov auto...
-
Stvarno sam iznenadjen ( i uvredjen) kolicinom trollovanja i oftopika na jednoj ovako ozbiljnoj temi.
Ponavlja se prica sa topicom o Florida Jetovima, ko zna i ima sta da kaze, cuti a ko pojma nema, lupeta iz sve snage.
Mislio sam da ce par starijih, iskusnijih i obavestenijih modelara staviti u kratkim crticama osnove ponasanja na letelistu, od dolaska na aerodrom, preko pravila letenja do odlaska sa livade.
Ovo se pretvorilo u prepirku i smaranje i ne vidim svrhu ovakvog zatrpavanja jedne ozbiljne teme i povlacim se iz diskusije.
Da imam moderatorska ovlastenja, vec bih pobrisao sve osim Mircetovog posta sa konkretnim pravilima, kakva su da su.
Over & Out.
mislim da ja ne lupetam i mislim da barem nesto znam ako nista drugo iza mene su 4 organizacije fly4fun na palicu .
Na svakom letilistu se zna ko je ko i mislim da bi trebali ti isti modelari da zabrane ili napomenu nemoj da letis stim modelom nije spreman itd,itd a naravno vecina da bude iza njega u tome i na taj nacin se dovede u red letenje i sigurnost na letilistu naravno uvek moze biti nezeljenih stvari ali ovako bi ih sigurno smanjili
poz
@Mythbuster
barem se predstavi ko si pa onda reci nekom dali zna ili ne zna neke stvari zbog malo sale niko nije umro no vratimo se temi
-
@Mythbuster
barem se predstavi ko si pa onda reci nekom dali zna ili ne zna neke stvari zbog malo sale niko nije umro no vratimo se temi
Use search and learn who i am and where i introduce myself. I write in English since looks no one understands Serbian.
-
Petre,
ocigledno ne citas ono sto je napisano nego vidis ono sto ti hoces, rekao sam da sam coveku 3 puta objasnjavao jednu te istu stvar pa mi je bilo malo dosta! A kako se desilo:
Na livadi nas je vec bilo nekoliko, dolazi tip, vadi HK 450 sa svim kineskim komponentama i sa HK stanicom koja je tada bila jos jako novi model (znaci "proveren kvalitet"). Niti dobar dan, niti da se upozna ili predstavi, niti da pita jel imamo bilo kakva pravila. Pali sve tu na 2 metra od nas i tako sa upaljenim helikopterom na 2 metra od nas digne ga na 30cm od zemlje i sa njim odhoveruje do sred piste i tamo se covek lepo vozao. Onda se isto tako i vratio sa helikopterom na 30cm od zemlje na 2 m od nas. Tom prilikom sam mu stvarno najljubaznije rekao da helikopter ipak sledeci put odnese do mesta na kom ce ga leteti. Nas polako sve vise na aerodromu i ceka svako svoj red za letenje ili pitamo ko ce sledeci tako da doticni (ni dan danas na znam ko je) nije mogao da ne cuje kako stvar funkcionise. No, pali covek heli, opet ista prica, i ovoga puta kada se vratio sa letenja mu kazem da postoji i neki red kad ko leti i da prestane da leti na 2 metra od nas. Na to covek kaze da livada nije moja itd. i jos njegov drugar sa kojim je dosao i on se umesao hoce covek da se bije ... Ja nisam cvecka i hvala Bogu da se nije nista desilo jer jednom kada krenem tesko me je zaustaviti pa napravim veliki haos. Sva sreca pa su se pokupili i nikada ih vise videli nismo.
A sto se letenja na 13. Maju tice ako nekome do sada nije bilo jasno, postoji odredjeni dogovor izmedju Gileta i ljudi sa letilista o nekom osnovnom vidu ponasanja, kada, kako i gde mozemo da letimo. Mi mozemo da koristimo aerodrom SAMO ZATO sto Gile cini odredjene usluge tim ljudima (o svom trosku) i zato sto je na sebe preuzeo tu odgovornost. Cudo kako je tamo trava uvek lepo pokosena cak i na mestu gde se mi okupljamo?! Coka pominje da ne bi prihvatio popravljen auto, i razumem ga, a sta bi bilo kada bi model pao na neki od aviona? Beograd je velik, mesta za letenje puno, ali ko dolazi na 13. Maj MORA da bude ipak malo vise disciplinovan i strpljiv! To se odnosi na SVE!!! 13. Maj nije mesto samo za letenje nego i mesto za druzenje modelara, ako je neko mislio da moze da leti po ceo dan pogresio je mesto, 3-4 leta su u datim uslovima maksimum koji neko moze da ocekuje.
No da ne duzim dalje, kao sto Misa rece, "kucno vaspitanje" na prvom mestu. Ako sam negde dosao po prvi put red je da se informisem kako to mesto funkcionise a ne da mi posle Djavo bude kriv.
poz
-
kao sto je par puta spomenuto, kucno vaspitanje je osnova za dobar red svuda pa tako i na modelarskim letelistima, nakon toga je svaki dogovor moguc.
prilikom mog ulaska u modelarski svet bio sam odusevljen profilom ljudi koje sam u njemu upoznao. na zalost dolaskom jeftine robe na nase prostore modeli su postali igracka za svakoga a samim tim doslo je do povecanja broja ljudi koji svracaju na letilista. kvantitet utice na kvalitet, ne u smislu da sada novi ljudi ne valjaju vec da je ranije bilo nekog reda i da su modelari bili vise upuceni jedni na druge a samim tim i u startu obavestavani o pravilima ponasanja. sada je situacija takva da se modeli kupe kao jedna malo skuplja igracka i prema njoj se tako i ponasaju, bez da im padne na pamet da je mozda neko na korak od njih svoju "igracku" gradio par godina. povrsno, neozbiljno gledanje na modelarstvo se prenosi i na ponasanje tokom letenja a to ume da smeta ljudima koji celu pricu malo ozbiljnije shvataju.
ja licno takodje smatram modele za igracke ali volim da se igram u miru i tisini, bez da mi neko smeta ili da ja smetam drugima.
-
U ovom hobiju sam od prošle godine aktivno. Za mesta gde se modelari skupljaju ovde u BG sam saznao preko foruma. Na nasipu nikada nisam bio, na 13. Maju svaki vikend koji sam slobodan. Imao sam manji incident (čoveku sam oštetio kola malo, i verujte, taj osećaj krivice je vrlo težak i niko ne bi trebao da ga oseti), a bio sam prisutan i kada su se dešavali otkazi, ili nepažnja ili greška usled neobičnih okolnosti, ali na sreću nikada nije bilo većih posledica jer se skoro svi tamo držimo nekih osnovnih pravila. Za sve one koji tek počinju i koje interesuje kako to ide na 13. Maj-u, podelio bih moje iskustvo upoznavanja sa pravilima.
Dakle, pitao sam na forumu gde se ljudi skupljaju, Gile je odmah poslao PM sa brojem telefona i ponudio svu moguću pomoć koju on može da da. Jednog vikenda sam se pojavio na aerodromu, upoznao se sa ljudima i onda mi je Gile u nekoliko rečenica objasnio pravila, naglašavajući da bi bilo dobro da ih poštujem jer je on posredno odgovoran za sve ono što modelari na aerodromu urade:
- Uglavnom je samo jedan model u vazduhu. (nekada se leti neka jedrilica, visoko pa može još neko da bude na pisti)
- NAJAVIŠ SVIMA kad hoćeš da letiš, bilo da je to avion, helikopter, kosilica ili parni valjak.
- Ako ti stanica nije na 2.4GHz NE UKLJUCUJES JE DOK JE NEKO DRUGI U VAZDUHU, A DA NE PROVERIŠ DA LI JE RAZLIČIT KANAL OD PILOTOVOG (čak ne bi trebalo da se uključuje ni ako su susedni ili kanali previše blizu jedan drugom)!
- Leti se iznad piste, leđima okrenutih publici, sa modelom koji je ispred tebe.
- NE LETI SE IZNAD AUTOMOBILA, LJUDI I POSEBNO NE IZNAD i OKO HANGARA!
- I ZA KRAJ, NE LETI SE IZNAD AUTOMOBILA, LJUDI I POSEBNO NE IZNAD i OKO HANGARA!
Ostala pravila su zdravorazumska, kroz druženje se još štošta nauči, za sve što se pita dobije se bar odgovor šta je pogrešno, a nekada i kako bi trebalo. ;namig
Onaj ko je i ko želi da bude normalan, fin, pristojan i da uživa u ovom hobiju poštujući ova pravila, ne bi trebao više pitanja ni da postavlja. A onda će i osetiti sve čari druženja na livadi, adrenalina, oslobađanja od stresa, i svega lepog što ovaj hobi donosi.
99% sigurnosti se može postići jednostavnim poštovanjem svega ovoga gore navedenog... a onaj 1%, to je nešto što naš hobi nosi sam po sebi.
Pozdrav svima
i vidimo se na livadi
-
Bogami ja cu da se zamislim da li da dodjem da letim kada je Magic u blizini ;D