Author Topic: Extreme Flight 78" Extra 300  (Read 20316 times)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #15 on: February 24, 2013, 10:50:59 PM »
Samo napred  (pijemo)
Otklone su  (:sok:)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #16 on: February 25, 2013, 06:46:53 PM »
Pa da malo sada ubrzano nastavimo, ugradnja repnog tocka:

Jos jedna lepa stvar je da su sve kesice u kojima se nalazi hardver obelezene na takav nacin da ne mozete da pogresite. Nozica zadnjeg tockica je od carbona.




Jako je elegantno reseno okretanje zadnjeg tockica. Nakon odmeravanja, gde je bitno da su uglovi pravi




jedan ball link se ukopa u vertikalac, naravno prvo se lepo osmirgla




i krajnji rezultat, gde osa okretanja tocka mora biti u liniji sa osom okretanja vertikalca





poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #17 on: February 25, 2013, 07:01:21 PM »
Ugradnja prednjeg trapa:

Opet sve jako lepo zapakavono i obelezeno. Razmisljao sam da kupujem neki trap od carbona, ali to bi bilo cisto bacanje para (50Eur) jer je ovaj aluminijumski koji dolazi uz model stvarno jako dobar i kvalitetan.




Trap se jednostavno stavlja sa donje strane trupa i srafi u alu plocicu koja se nalazi unutar trupa. Da li treba da napomenem da su matice samokocece?






A sad jedan estetsko funkcionalni detalj koji pomaze distribuciju sile na trup kada trap "radi" na sletanju




Malo doterivanja na meru




gumeno crevce se rasece




cijanom se ulepi na kapicu






i konacni rezultat






Montaza tockova i kapica za tockove, verovatno jedna od najomrazenijih operacija svima zbog pipavosti celog procesa





Za sada toliko.

poz
« Last Edit: February 25, 2013, 07:11:52 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #18 on: March 03, 2013, 05:51:08 PM »
Na red je doslo ubacivanje servoa u krila. Futabe BLS 451 su nasle svoje novo adekvatno radno mesto:




kada je rucica od servoa paralelna sa osovinom horne buse se rupe za srafove




preciznost celokupne izrade ima ogromnu ulogu u tome kako ce se model sutra ponasati u vazduhu




na red su dosle polugice, em lepo obelezene em od titanijuma ...






u medjuvremenu su dosle druge rucice za servoe duzine 1,5", bas onakve kave preporucuje i EF za ovaj model,  svakako cvrsce i dugotrajnije od plasticnih em lepse za oko! Za 3d letenje se koristi poslednja rupa, dok ce za precizno IMAC letenje i upoznavanje sa modelom biti dovljna i druga rupa.



poz
« Last Edit: March 03, 2013, 05:58:57 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #19 on: March 03, 2013, 10:28:49 PM »
Pisao sam vec o tome da je prakticno bio nastao problem sa ugradnjom servoa za horizontalce jer su BLS 451 izgleda vislji za koji milimetar od standardnih servoa. Kako rupe u koje se servoi ubacuju nisu smaknute jedna u odnosu na drugu (sto je bolje ako se posmatra iz perspektive geometrije rucica i polugica koje pokrecu horizontalce) ispalo je da servoi moraju da se menjaju. Prva ideja je bila da vadim servoe iz elerona od Sickla koji su plici ili da kupujem nove. Ni jedna ni druga varijanta mi se nije svidela, a narocito ova druga  oo)).

I tako odoh ja kod Nikole (Sabura) na kaficu da vidim da li mozda imam neko drugo resenje za servoe. BTW Nikola je cudo od pedanterije i ja mu se iskreno ovom prlikom zahvaljujem na ulozenom trudu!




Naravno da ima drugo resenje, setio sam se da imam vec isecene ramove za servoe sa nekog drugog modela od ranije koji su posluzili za slicnu svrhu




evo kako izgledaju namontirani sa servoima, i sve je ispalo super. Inace bajonet od horizontalaca je toliko pasent da se jedva stavlja, ali je to bas dobro jer nema onda nikakvog lufta :)




Horizontalci su montazno/demontazni sto je naravno jos jedna lepa stvar na modelu ove velicine




Sve stavljeno na svoje mesto. Kao i kod elerona, rucice od servoa ce biti promenjene i ovde za metalne od 1,5"






Model na nogama i sa montiranim delovima do tog trenutka




Sledeci je pull-pull mehanizam za vertikalac koji je vec delimicno montiran, kao sto se moze primetiti sa prethodnih slika.

poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #20 on: April 09, 2013, 10:37:49 PM »
Za zavrsetak pull-pull mehanizma cekala se samo rucica servoa i ona je namontirana. Kablovi se ukrstaju.






Onda je na red dosla montaza motora. Prvo su sve mere uzete jako pazljvo da posle ne bi bilo: 3 puta ga kratim i opet kratko!  lol Naravno za sve strugarsko/busacke radove tu je bio Gile. Napomena da se obavezno na sve srafove stavi locktite!






Malo smo busili  (work)




Nosac motora je sa HK, mnogo se lepo uklapa sa AXI motorima, lep detalj  :big smile










A onda je na red dosla montaza kapotaza. EF ima fenomenalno resenje kako da kapotaz ostane cvrsto zakacen, male gumene podloske sa obe strane za ublazavanje vibracija





Kapotaz treba staviti tako da prati konture aviona da ne bi uticao na aerodinamiku leta



i naravno kada se sve mere uzmu kako treba ovo je rezultat




i Extra na tockovima sklopljena






Ono sto bih ovom prilikom jos jednom podvukao je kvalitet i paznja oko svakog detalja. Apsolutno su na sve mislili i bez imalo ulepsavanja ovo je za klasu najbolj ARF koji sam video, tako da je Extreme Flight APSOLUTNO za svaku preporuku!

Polako se blizi kraju. Nadam se da ce za jedno 10 dana sve biti spremno. Sada sledi ubacivanje prijemnika, stelovanje tezista i otklona kao i lepljenje nalepnica. Znaci jos jedan izvestaj pa livada.


poz
« Last Edit: April 09, 2013, 11:57:11 PM by magic »
Veljko

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #21 on: April 09, 2013, 11:29:48 PM »
Predobar model ! setup  :jaki:  svaka cast Veljko  :)aplauz

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #22 on: April 10, 2013, 08:59:05 AM »
perverzija od aviona. bez uvrede, ali jedva čekam da saburo uzme stanicu u ruke i demonstrira kako ovo leti freestyle.  (res)
« Last Edit: April 10, 2013, 09:57:03 AM by Gatti.Gatozza »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #23 on: April 10, 2013, 12:28:40 PM »
Umesto gumenih podloski na srafovima kapotaza, moze se iseci crevo za glow gorivo.

Model prelepo izgleda, mada mu fale neka slovca da upotpune dozivljaj. Ako nisi dobio uz model,
znam ko moze za veliku sumu novca da ti odradi nekoliko slova.

Pozdrav

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #24 on: April 21, 2013, 08:14:06 PM »
evo prvog leta od danas

EDIT: sad vidim da sam napravio grešku što sam pustio da youtube uradi "poboljšanja" snimka.  uradio sam undo, pa će vratiti na moj default snimak bez zamračenja.

« Last Edit: April 21, 2013, 09:49:38 PM by Gatti.Gatozza »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #25 on: April 21, 2013, 10:13:57 PM »
Gatti hvala za film, ali ajmo malo redom :).

Ono sto sam zaboravio da prikazem je polozaj ESC-a koji naravno treba da bude u delu sa sto vise protoka vazduha. Nisam nista pametovao vec je stavljen po uputstvu, odmah ispod motora, ne moze bolje.




Onda je na red doslo kabliranje koje mi uvek oduzme jako puno vremena, ali je jako bitno da se odradi kako treba jer ja stvarno ne volim kada su kablovi po svuda i narocito kada nisu pricvrsceni. Kod spektruma je bitno i da antene od prijemnika budu rasporedjene tako da pokriju sto vise ravni. Kako ovde imam cak 3 satelita uz prijemnik bilo je poprilicno mozganja oko toga kako ih postaviti u 3 razlicite ravni.




E onda je na red doslo i odredjivanje tezista. Teziste po uputstvu je od 14 do 16cm od napadne ivece krila u korenu krila, za pocetak  je stavljeno na 14,5cm. Kako je model poveci u pomoc je morao da priskoci i Djura jaksic :).



Nakon toga je ostalo samo odredjivanje otklona. Kako nisam nikada leteo model sa ovolikim komandnim povrsinama malo sam se pribojavao kako ce sve to biti, uprogramirao sam 3 moda sa razlicitim otklonima, one pocetne jako male kao za F3A avion. Za sada ipak nisu stavljene metalne rucice servoa koje su inace preporucene jer sam ipak hteo da imam i neku rezoluciju kod malih otklona. Nisam ni povecvao hod servoa vise od 100% tako da kako je sada nastelovano i na maksimalnim otklonima to je jos uvek samo nekih 65% od onoga koliko to stvarno moze, a moze jako puno! Za pocetak je ipak bolje lagano :).

Danas sam oko podne stigao na aerodrom, uslovi pa skoro savrseni, prvo malo slikanja. Model je stvarno velik za ovu kategoriju modela. Bice prilike pa cu ga slikati i pored H9 Extre 260 pa ce onda biti mnogo jasnije. Samo je 2 cm kraci od nekog 2x2 F3A modela, sto vec dovoljno govori, raspon ima veci a o povrsini krila ne bih trosio reci.






E pred poletanje je usledilo programiranje ESC-a sto stvarno nikad ne treba preskociti i malo merenja. I tu me je jako iznenadila Fiala elisa, samo 66A na 6900 obrtaja  8).

Sledi poletanje i utisci.

poz
« Last Edit: April 21, 2013, 10:20:34 PM by magic »
Veljko

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #26 on: April 21, 2013, 10:55:25 PM »
 :)aplauz :)aplauz Auuuu... Sto ti je lep i velik !
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #27 on: April 22, 2013, 11:29:37 PM »
A sada ono glavno, tj. letenje!

Cast da prvi proba model je dobio Nikola, kao prvo zato sto ga je on i sastavio na maestralan nacin  (res), a kao drugo je ipak bolje da on prvo sve proveri  (<--).



Kako je protekao prvi let imate vec u filmicu koji je prethodno okacen. Nikola je delovao odusevljeno za vreme a i posle leta. No, bilo bi lepo da on o tome napise.

A onda je dosao red na mene









I sta da vam kazem,  mmmm. Namerno nisam hteo juce nista da pisem da bi mi se slegli utisci. Napravio sam 2 leta od po 6 min., nista specijalno, samo figure iz Basic-a. Pa utisak je jako cudan, a opet kada malo bolje razmislim fantastican. Vec posle 30 sekundi od poletanja imao sam utisak kao da jako dobro poznajem model. Leti jako slicno kao F3A avion, barem u onim elementima koje sam ja sa njim radio, ali nekako deluje "laksi" u vazduhu. Prvo sletanje je bilo perfektno pred noge bez vezbanja prilaza  :mhm a to samo po sebi vec puno toga govori. Iako je Sickle jako visoko podigao lestvicu i sto jako, jako tesko nesto posle moze da impresionira, EF Extra je impresionirala tako sto neverovatno lici na 2x2 F3A model, a to je OGROMAN kompliment!

OK, ima da se sada radi na otklonima za sva 3 moda letenja, da se lepo nadje teziste, da se malo miksuje, ali to su sitnice, mogao sam juce ladno da se takmicim sa avionom u IMAC-u, toliko o tome. Sve moja ocekivanja su ispunjena i prevazidjena.

Posto je ovo jedna univerzalna ptica, radi sve, od preciznog letenja do skroz otkacenog freestyle ove sezone cu joj posvetiti maksimalnu paznju.

Eto, polako se neke moje ideje i zelje sta zelim da imam u floti ispunjavaju, no nema se mira  :sljus ...

poz
« Last Edit: April 22, 2013, 11:43:51 PM by magic »
Veljko

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #28 on: April 23, 2013, 12:35:14 AM »
Sve cestitke od mene i da te dugo sluzi! Nadam se da cu ga uskoro videti uzivo. (pijemo)
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #29 on: April 23, 2013, 09:21:09 AM »
Nek je sa srećom Veljko!