Author Topic: CANADAIR CL-415  (Read 53838 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #90 on: October 10, 2022, 01:13:01 AM »
I moja ptica danas poletela U Trsteniku.  Tresle su se malo ruke ali je prvi let protekao uspešno, leti kao po šinama. Vetar mu ne smeta previše. Ipak za prvi let sam čekao da stane.  Ne znam sto sam ovoliko cekao da ga završim ali nikada nije kasno. Napravio sam 4-5 letova i u zadnjem kako to obično bude peh sa horizontalcem, model je završio u travi pored stajanke. Zaglavila  se žica komande visine, vrlo malo ali dovoljno da model u 3 zaokretu nekontrolisano krene na gore. Ništa preterano strašno, trup se prelomio  gde je najtanji krilo neznatno oštećeno i već sanirano. Trup ću sutra završiti dodatno ojačati, izgitovati spojeve ofarbati i teraj dalje. Inače težina modela je na kraju sa baterijom od 2200 mAh 1700 gr. i sa pola gasa leti perfektno. Posle 3 leta od par minuta, bilo je još dovoljno baterije za 1 let . Evo par slika:







Postoji i video prvog leta kod Saleta ali ono što je okačio na Viber grupu nije dobrog kvaliteta da bih ovde postavio pa ćemo snimiti neki sledeći let.
« Last Edit: October 10, 2022, 01:25:44 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #91 on: November 29, 2022, 05:17:44 PM »
Zadnji skup u Preljini je bio idealna prilika da se Canader snimi iz ovog ugla u letu.
Možda u nekim momentima i malo preblizu.
Zvuk na snimku je od drona koji snima, Hvala igoru na snimku:

« Last Edit: November 29, 2022, 05:19:57 PM by drjack »

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1692
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #92 on: November 29, 2022, 09:07:34 PM »
 :)aplauz
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #93 on: June 17, 2023, 08:25:55 PM »
Još jedan Canader u pripremi, Ovaj će imati razdvojiva krila od stiropora plankovana balzom, ojačan trup i biće i nešto teži (namerno). Krilo iz komada je 1,5m raspona i nezgodno je za transport , pa je to glavni razlog za krilo iz 2 dela. Osim toga ima i plovke sa donje  i  vinglete sa gornje strane, što dodatno otežava manipulaciju do livade.
Deki-Ts mi je poslao 2 para isečenih krila ali iz delova pa sam ih slepio i do pola već isplankovao. Svako krilo je sastavljeno od 3 segmenta. Odozdo će ići ojačanja i kablovi do servoa. Možda ubacim i flapsove kao na pravom ali mu nisu potrebni jer se pokazalo da odlično leti i bez njih. Trup je već dobio karbonska ojačanja na mestima najslabijih tački. Bacanje vode još nisam rešio ali će biti drugačiji  od prvog modela, (koji nije ni bacao vodu a kod Pere bi voda iscurela pre nego i poleti..) Evo malo detalja:





2 vertikalca od kojih sam jedan već isplankovao,


Takdje sam dobio i nekoliko rebara laserski sečenih za spojeve segmenata krila, a 2 kom. sam iskoristio za pravljnje alata za precizno bušenje rupa za bajonete.. Alat se prisloni uz bočnu ivicu krila i onda nazubljenim aluminijuskim bajonetom sam lagano okretao i bušio rupu.


Posle toga sam proširio rupu na isti način i ugurao vodjicu bajoneta koju sam svojevremeno dobio a koja je radjena za šipku 12mm:








I na kraju se sve lepo uklopilo;


« Last Edit: June 17, 2023, 08:29:20 PM by drjack »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1458
  • teramo ga jako
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #94 on: June 17, 2023, 09:11:55 PM »
Dragne pa ovo jw vec visi nivo od onog prvog sto si radio ,ja sam tu samo tebi ucinio uslugu sa tim aegmentima da se nebi cimao oko toga jer je mwni jako poznata tehnika isecanja krila ali kako vidim ti si ga bas usavrsio za dalju izradu ,svidja mi se ideja busenje krila za ce nosecu cev ,nadam se da se u krilu nalazi koja duzna ramenjaca izpod planka i u zoni gde prolazi bajonet tj cev

Svaka cast sve pohvale ,pratim dalji razvutak modela


Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #95 on: June 17, 2023, 09:34:34 PM »
Biće i toga , nisam još plankovao odozdo..