Author Topic: Izrada aviona od STIRODUR-a  (Read 20737 times)

Offline skleki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
  • Bolje umeti nego imati
Izrada aviona od STIRODUR-a
« on: March 06, 2015, 03:24:28 PM »
Pozdrav svim modelarima,

slazem se da je ovo vec obradjivana tema ali ja se ovim hobijem bavim vec 2 godine i nisam bas naisao na posteno objasnjenje i uputstva za koriscenje ovog materijala a ovo je jedini materijal kojeg ima u Srbiji u farbarama, izofloor i egzoticniji materijali se tesko nalaze.
Moja namera je da pokazem i objasnim kako se od jeftinog dostupnog materijala i alata koji ima svaka kuca mogu izradjivati odlicni modeli RC aviona.

Za ovaj prvi post dajem par informacija koje govore same za sebe:
Cena jedne Stirodur ploce je u danasnje vreme 100-150 din. Ovde prvenstveno mislim na ploce debljine 10 i 20 mm jer su one deblje teze i nema ih bas smisla koristiti zbog tezine mada ima na po 10mm i debljih ploca pa izvolite.
Dimenzije ploce su: 1255 x 600 mm. Ovo je odlicno za modele kojima raspon krila nije veci jer omogucava izbegavanje elemenata za ukrucenje a samim tim i komplikovanje izrade i cenu.
Tezina ploca je: 3.78 gr/dm2 za 10mm i 6.24 gr/dm2 za 20mm debljinski stirodur. Preracunajte potrebnu povrsinu ploca i time tezinu aviona koji dobijate i videcete da je materijal odlican.
Sam Stirodur je dosta krut ali nije previse krut pa da se lomi na svako savijanje. Pri jacem udarcu puca ali da se ne lazemo, ako avion zakucate u zemlju svaki materijal ce puci tako da ova osobina nije nikakav minus za stirodur.
Izuzetno lako se lepi lepkom za drvo. Moze i epoxy ali je to skupo i suvisno. Moment Express lepak je oko 500 din za pola kila lepka a sa toliko lepka mozete da odradite bar 3 aviona.
Secenje se moze raditi na vise nacina. Na ovom forumu ima mnogo opisa za secenje uzarenom zicom i slicno da bi se povrsina stirodura zatopila i time ocvrsla. Za mene a verujem i za mnoge druge, pravljenje ovakve naprave je malo komplikovano i prevazilazi moja interesovanja kao modelara pa sam ja probao sa jednostavnim secenjem nozem i smirglanjem i to mi je potpuno uspelo. Secenjem vrucom zicom se dobija cvrsca povrsina koja je cvrsta kao i povrsina stirodur ploce kad je kupite. Unutrasnjosrt je malo meksa ali nije toliko meka da je moranje da se secenje obavlja vrucom zicom. Jednostavno isecete nocem ili skalperom oblik koji hocete pa onda uzmete turpiju ili grubu smirglu da skinete krupnije ivice, pa onda ide sitnija smirgla itd i veoma brzo mozete da dobijete oblik koji god zelite. Napadne ivice i delove koji su izlozeni grebanju i udaranju mozete zastiti nekom DUCK tape trakom ili sirokim medicinskim flasterom, jer dobro lepi, i imate lagane a cvrste delove za avion koje izradjujete nozem i smirglom.

U narednim postovima cu detaljnije, sa slikama da pokazem kako ide secenje, smirglane i sta se i kako sve radi da se na kraju dobije npr krilo sa kontrolnim povrsinama koje je lagano a jako. Ponavljam, sve sa materijalom dostupnim kod nas, koji kosta reda velicine 200 din i sa alatom koji ima svaka kuca ili koji opet kosta 50-200 din.

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #1 on: March 06, 2015, 03:43:45 PM »
Fina tema, lep pocetak price  :)aplauz
Cekamo nastavak
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #2 on: March 06, 2015, 03:48:42 PM »
Zanima me kako ces da objasnis, tj odradis izradu krila koje ima neki profil (mislim da nije daska). mmmm

igorsm

  • Guest
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #3 on: March 06, 2015, 04:24:51 PM »
Gravitacioni sekač stirodura sa vrućom kantal žicom je vaš najednostavniji i najbolji prijatelja pri sečenju profila.
Ja sečem profiel za dlg-ove koji su dosta tanki i ispadaju perfektni ovom metodom.
A i dosta je jeftinije za napraviti od cnc sekača.

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #4 on: March 06, 2015, 04:36:36 PM »
@igorsm
hajde stavi koju fotku gravitacionog rezaca koji koristis. Kako seces krila koja imaju razlicit koren i kraj krila (kako racunas tacke za potezace na "padajucoj polugi") ?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #5 on: March 06, 2015, 04:54:06 PM »
Pa dobro, moze tako a moze i komplikovanije i mnogo bolje. Svako prema svom ukusu. A sto se tice cvrstine modela samo od stirodura, to necu da komentarisem, ali cu skrenuti paznju ljudima da nisi u pravu. Nema to blage veze sa krilom koje ima ojacanja gde treba, da ljudi ne dolaze u zablude.... Inace planiram da pratim temu, vidjao sam avioncice cisto od stirodura, i bas bih da vidim sta planiras da uradis. Ali krajnje drugarski savet i pitanje: Zasto (ali ZASTO) ne bi dao jos 100-150 dinara i stavio i ovo na krila
http://www.rcsrbija.rs/materijali-za-gradnju/kompozitni-materijali/traka-karbon/carbon-fiber-ravna-traka-3-x-05-x-1000-mm
Razlika bi bila UZASNO velika. Jos ako bi tako ojacao i napadnu ivicu... razmisli o tome, mislim da ne shvatas koliko "olivadjivanje" u stvari moze dobra konstrukcija da podnese. Na primer, pad sa 30m visine direktno na nos...  :mhm

Ako slucajno nadjem snimak pokazacu ga ovde. (fiu)

igorsm

  • Guest
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #6 on: March 06, 2015, 06:32:39 PM »
Tačke gde idu vertikalni koturovi preko kojih ide žica koja napaja ram i ujedno prenosi silu kako bi ga vukao se određuju prema proporciji što će reći proprocija se postavlja imeđu najmanjeg i najvećeg dela za sečenje tj krajeva. Polugu onu padajuću uzimaš da je 100%  i najbolje je da je ona od eksera ili vijka na kraju dužine 1m tako ti je lakče da ti je onda 1cm=1%. Znači odnos dužine sečenja najvećeg prema najmanjem jeste i odnos postavljanja verikalnih koturova. Padajuća poluga služi samo da na nju po vertikali u odnosu na veritkalne korutove, remenice, točkiće ili kako već staviš žice koje vuku ram i napajaju ga i fiksiraš ih za polugu nekim štipaljkama.
Naravno kako sve nije idealno onda pri kraju gledaš onaj duži kraj i pratiš pa po potrebi malo usporiš ili ubrzaš da bi dobio da ti žica izađe istom dužinom na kraju. Takođe kada sečeš ja koristim profile od najobičnijeg lima od 1mm. Prvo izrežem profile najduži i najkraći ali tako da sečem samo gornju polovinu. Zatim posle sečenja isečem profil skroz sa alumijuma i ostane mi samo donji rez koji ima već recimo rupe kroz koje probadam eksere da bi pričvrstio profil za stirodur, a pošto su rupe ostale iste pozicioniranje je isto tako da profil ostane korektan.
Kada je krilo takvo a obično uvek jeste da vam je jedan deo širi tj onaj u korenu a na kraju uži prilikom sečenja krilo se postavlja uvek da vam napadna ivica bude paralelna sa žicom.
Postaiću moj rešenja pa će te videti.
Nadam se da je jasnije malo
« Last Edit: March 06, 2015, 06:36:58 PM by igorsm »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #7 on: March 06, 2015, 08:12:16 PM »
Skleki, ne obraćaj pažnju na radio smetnje. Ti samo slobodno nastavi da pišeš o svojim iskustvima sa radom sa stirodurom na tvoj način na tvom modelu, kako si najavio. Stavljaj i slike postupka i delova, ako imaš za to mogućnost. Važna je kreativnost, ma od čega da se radi i makar šta. Važno je stalno učenje, sticanje iskustva, doživljaj i osećaj uspeha na kraju.
Čekamo nastavak.
 ;namig

igorsm

  • Guest
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #8 on: March 06, 2015, 08:17:42 PM »
Niko ovde nije pokušao niti da čoveka ubedi da odustane od projekta niti da je loše što to radi.
Samo smo sugerisali da kada već pravi od stirodura neka gleda da ima profil jer će leteti mnogo stabilnije i lepše.
A naćin pravljenja profila smo mu takođe objasnili donekle.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #9 on: March 06, 2015, 09:45:48 PM »
Eto sta je falilo forumu... Jos jedna tema o stiroporu...
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #10 on: March 06, 2015, 09:56:27 PM »
Cekam nastavak  (res)
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

igorsm

  • Guest
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #11 on: March 06, 2015, 10:26:19 PM »
A šta fali stiroporu, i ostalim penastim materijalima?
Ja ga smatram daleko superiornijeg od drveta.
Očigledno se ovde modelarstvo deli na PRAVE MODELARE KOJI VOLE DRVO I SUS MOTORE i one NEOZBILJNE KOJI VOLE PENASTE MATERIJALE I ELEKETRO POGON!

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #12 on: March 06, 2015, 10:49:10 PM »
Gravitacioni sekač stirodura sa vrućom kantal žicom je vaš najednostavniji i najbolji prijatelja pri sečenju profila.
Ja sečem profiel za dlg-ove koji su dosta tanki i ispadaju perfektni ovom metodom.
A i dosta je jeftinije za napraviti od cnc sekača.

@Igorsm
Jeste gravitacioni sekac super stvar. I ja sam napravio neki ram za secenje sa vrucom zicom (ne gravitacioni). Medjutim covek je na pocetku rekao da nije zaiteresovan za pravljenje sekaca sa vrucom zicom. Zato ja cekam da vidim kako ce to da odradi bez vruce zice.

@skleki
hajde nastavi !
 :)aplauz

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #13 on: March 09, 2015, 12:13:19 AM »
@skleki
Kad ce nastavak posta? Stavi koju fotku i ne daj se omesti drugim komentarima.
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline skleki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
  • Bolje umeti nego imati
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #14 on: March 09, 2015, 09:45:04 AM »
Pripremio sam veci post ali ne mogu da ga celog postujem odjednom, sajt ga odbija pa moram da ga rascepkam na delove.

Pozdrav svim modelarima,

Sledi nastavak price o modelovanju stirodurom. Prvo sto odradite naravno je da odstampate semu delova. Za jednostavnije delove pravougaonog oblika mozete dugackim lenjirom I direktno da na stiroduru iscrtate oblik. Za komplikovanije delove odstampate sve na A4, pa precizno iseckate I slepite A4 tako da dobijete ceo deo na papiru, pa ga sa papira prenesete na stirodur, hemijska olovka radi super.
Kako cete da prenosite oblik dela na material je vas izbor, ja obicno isecem papir po konturama, prislonim papir na stirodur I iscrtam liniju za secenje. Eventualno pribodem cackalice da mi papir ne mrda, ili ga prilepim malo.

Secenje se radi ostrim I tankim nozem ili skalperom tako sto se drzi pod sto vecim uglom u odnosu na vertikalu da bi linija secenja bila cista. Tako iseceni deo izgleda kao daska, sto rece jedan modelar sa foruma.
Dalje sledi obrada daske u aerodinamicni oblik, ako uzmemo kao primer krilo. Ima vise nacina kako uraditi ovo ali ono sto ja koristim I sto moze svako je da ostrim jakim kuhinjskim nozem skidam slojeve sa daske tako da ona dobija aerodinamicni oblik.
Na slici mozete da vidite primitivni alat koji meni zavrsava posao.