Author Topic: F1A baterija  (Read 17056 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F1A baterija
« Reply #15 on: August 17, 2015, 10:30:27 PM »
Slike su odlične i vidi se ono što je najvažnije što sam hteo videti.  (thumb)

Elektronika je na bazi mikrokontrolera novije generacije što je jako dobro. Oni obično rade sa naponom od 2.7V do 5.5V i troše veoma malo struje. Ako se vidi oznaka na čipu, onda se može proveriti njegov datasheet.

Servoima je svakako bolji veći napon do 5V  i onda ne zuje, jer imaju snage da dođu do željene pozicuje. Ako servo zuji, onda troši više struje i do 10 puta nego da stoji i ne zuji. Umesto 10mA vuće 100-200mA. Tako se napajenje brža prazni. Treba proveriti i mehaniku. Dobro je podmazati sve zglobove.

Dakle izabrani akumulator tipa LiPo 1S 750mAh je najbolje rešenje za napajanje.  Treba kupiti odmah više komada.

Quote
Sledeći korak jeste da probam celu spravu sa 4.8V NiMh baterijom.
Da može ako stanu 4 ćelije AAA veličine. Nešto će biti teže, ali nose i više energije u sebi. Može da se izvadi olova iz nosa ako treba.  mmmm

 ;namig



« Last Edit: August 17, 2015, 10:35:55 PM by tibeteagle »

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #16 on: August 18, 2015, 01:50:55 AM »
Izvinjavam se moja greška.
To što servoi rade na tako maloj struji to tebi radi posao možda ali dosta umanjuje njihovu snagu.
To što su stavljeni takvi servoi i što tako na maloj strujui radi posao je logika kao kada bi grejao vodu da bi je posle ohladio.
Energetska efikasnost 0 bodova. Bolje da se išlo na manje i kvaitetne sevoe nego što patiš elektroniku džabe.
postoje servoi koji po default-u rade na 1s baterijama kao i prijemnici. I o tome treba voditi računa jer neće svaki prijemnik da radi na tako malim strujama....

Problem je što svi koriste slične komponente, pa je pitanje da li tu zaista postoji neki razlog ili je prosto u pitanju inercija. Primera radi, skoro svi koriste ove Dymond servoe, navodno su najkvalitetniji za ovo što nama treba. Koji servo preporučuješ umesto njih?

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #17 on: August 18, 2015, 02:04:32 AM »
Uf tek sada vidim da je u pitanju F1A kategorija.
ti taj sistem koristiš za kuku i da napraviš otklon na horizontalnom stabilizatoru kada postigneš maksimalno vreme leta da ne bi jedrilica odletela ako je uhvatila neku termiku.

Priča je dosta složenija: ceo sistem radi po unapred upisanom programu koji omogućuje da se napravi najbolji start i kasnije postigne najveća moguća visina kod otkačinjanja. Kada je kuka zabravljena, na osnovu položaja kuke (senzori) se pomeraju horizontalac, vertikalac i krila tako da kod pravolinijske vuče model ide pravo prema meni, a u kruženju na sajli da pravi mali krug (važno kod vetra). Tako se "traži" termika. Kada se nađe stub, onda se model zaleti velikom brzinom što detektuje odgovarajući senzor, pa se kuka odbravljuje, sajla se otkačinje i model počinje "bunt" - vertikalno penjanje (neki modeli idu i preko 100m u ovoj fazi), pa posle nekog vremena ravnanje i onda planiranje. Kada istekne vreme ili se aktivira daljinska determa, horizontalac ide u minus i model završava let. Svaka od ovih desetak faza ima posebno podešavanje položaj horizontalca, vertikalca i krila.


Quote
Mi smo koliko se sećam koristili nemačke male satiće KNIPS su se zvali koje si navijao na koje vreme hoćeš a kuke su bile mehaničke na potez tj kada postigneš odrređenu visinu sa sajlom samo trgneš malo sajlu prmema dole i model se otkači.
Nekada kada nije bilo knipsova koristila se opruga ili gumica i sistemi sa pamučnim fitiljem koje smo merili koliko gore pa sekli na određene dužine. Nevolje su bile kada ima vetra pa fitilj krene malo brže da sagoreva pa se moralo seći malo duže u tim sulovima, onda lepo sve namestiš, zapališ fitilj i podigneš jedrilicu. Kada fitilj izgori zapali gumicu ili neki kanap, prekine ga i opet sistem opruge ili gumice podigne horizontalac. E to su bila vremena.....

Od tada su promenjene jedno četiri generacije :) mada se i danas viđaju starinski modeli na fitilj:

https://picasaweb.google.com/108138021638351453859/Drzavno2014#6074243614971936578

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #18 on: August 18, 2015, 02:09:36 AM »
Slike su odlične i vidi se ono što je najvažnije što sam hteo videti.  (thumb)

Elektronika je na bazi mikrokontrolera novije generacije što je jako dobro. Oni obično rade sa naponom od 2.7V do 5.5V i troše veoma malo struje. Ako se vidi oznaka na čipu, onda se može proveriti njegov datasheet.

Servoima je svakako bolji veći napon do 5V  i onda ne zuje, jer imaju snage da dođu do željene pozicuje. Ako servo zuji, onda troši više struje i do 10 puta nego da stoji i ne zuji. Umesto 10mA vuće 100-200mA. Tako se napajenje brža prazni. Treba proveriti i mehaniku. Dobro je podmazati sve zglobove.

Ovo nisam znao, to je korisna informacija.

Quote
Quote
Sledeći korak jeste da probam celu spravu sa 4.8V NiMh baterijom.
Da može ako stanu 4 ćelije AAA veličine. Nešto će biti teže, ali nose i više energije u sebi. Može da se izvadi olova iz nosa ako treba.  mmmm

 ;namig

U stvari, te baterije već dugo koristim na drugom modelu. U pitanju su 4 x 1/3AAA NiMh baterije (KAN Ni-MH 1/3AAA 180mAh), i to je sve teško ispod 20g i sasvim lepo staje u trup. Ali se dosta teško nalaze.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F1A baterija
« Reply #19 on: August 18, 2015, 09:12:35 AM »
Uglavnom većinu baterija NiMH možeš naći kod nišlija kucaj samo telit niš baterije.
ljudi prave po porudžbini kakve hoćeš pack-ove. Izabereš ćelije i naprave ti šta želiš. Uglavnom su skroz ok sa cenama. Ja preko njih kupujem baterije za lsptop. Probaj pa vidi.

Uf vidim da se priča kopjuterizovala. U moje vreme bila je čista mehanika i sve je zavisilo od modela. Dok su drugi pravili Ciruse iz CVM-a mi smo imali neki plan jedrilica koji je šio sve redom. Nakupio sam se medalja i diploma koliko hoćeš. Vrlo često su termike bile toliko jake da  su se modeli gubili čak i kada knips odradi svoje, ili si morao da trčiš za njim po više kilometara na lisičijem jarku da bi našao model. Sećam se da sam jednom prilikom upao u kanal pun vode i bio sa mokar u novembru ali sam posle par kilometara uspeo da dođem do modela.

« Last Edit: August 18, 2015, 09:23:30 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F1A baterija
« Reply #20 on: August 18, 2015, 03:08:06 PM »
Quote
Vrlo često su termike bile toliko jake da  su se modeli gubili čak i kada knips odradi svoje, ili si morao da trčiš za njim po više kilometara na lisičijem jarku da bi našao model. Sećam se da sam jednom prilikom upao u kanal pun vode i bio sa mokar u novembru ali sam posle par kilometara uspeo da dođem do modela.

Da, postoje lepote slobodnoleteće kategorije modelarstva, ali kada sam ja morao da trčim za mojom prvom i ujedno zadnjom A1 školskom jedrilicom, odlučio sam da će moji sledeći modeli leteti kako ja hoću, a ne kako se vertu prohte. Tada sam ubrzo dobio prvi RC sistem. Bilo je to jako davno.  :-X
Današnja omladina ni ne zna za ozbiljne slobodno leteće modele i kategorije, jer odmah mogu da krenu sa RC letenjem. To nije problem, samo izostaje mogućnost sticanja važnog znanja osnova aerodinamike, naravno uz dobrog učitelja, strpljenja pravljenja, podešavanja, poštovanje bezkrajnosti ogromnog prostora livade i svega lepog što može da pruži free flight.
Kako vidim, mnoge starije generacije se ne mogu odvojiti od njih i još ima dosta susreta i takmičenja sa njima.  (thumb)
« Last Edit: August 18, 2015, 03:35:14 PM by tibeteagle »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F1A baterija
« Reply #21 on: August 18, 2015, 04:04:26 PM »
DA da to su bila vremena. Raketoplani i rakete su bili tek posebna priča.
Ne bih se složio da se danas zapostavljaju slobodnoleteći modeli.
Klinci koji su članovi aero klubova i sekcija itekako uče takve stvari i takmiče se u tim kategorijama.
Jedino to sada ima dosta kompjuterizacije svega i sve je iole dostupno i prihvatljivo donekle sa cenom dok se ranije a posebno recimo 90-tih dolazilo do rc stvari samo preko tetaka preko bare....
No dobro da ne odemo suviše u off topic malo je radila nostalgija (yay)
The ground is the limit (or a water)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #22 on: August 19, 2015, 01:35:09 AM »
Uglavnom većinu baterija NiMH možeš naći kod nišlija kucaj samo telit niš baterije.
ljudi prave po porudžbini kakve hoćeš pack-ove. Izabereš ćelije i naprave ti šta želiš. Uglavnom su skroz ok sa cenama. Ja preko njih kupujem baterije za lsptop. Probaj pa vidi.

Zvao, imaju NimH 1/3AAA od 170mAh, pa ću verovatno od njih to nabaviti. Nije mi baš jasna matematika (deluje malo 170mAh), ali meni su se ove sadašnje 4 x 180mAh veoma lepo pokazale. Inače, ove baterije  se koriste za one ogrlice za dresuru pasa ;)

Offline dimitri

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 164

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F1A baterija
« Reply #24 on: August 19, 2015, 09:47:31 AM »
tih 10 mAh što fali nema nikakve veze ako je kavalitetna ćelija u pitanju.
Može da se desi da čak i duže drži neko neka kineska varijanta na kojoj piše 200maH
Svejedno drago mi je što si se snašao. Ali opet pominjem 2s i bec varijanta ili 1s i booster varijanta sigurno treba da bude lakša i većeg kapaciteta neko NiMh ako ti je to bitno. a ako nije onda furaj šta god ti je volja.
The ground is the limit (or a water)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F1A baterija
« Reply #25 on: August 19, 2015, 11:20:58 AM »
NiMH ćelije u metalnom kućištu su vladale dok nije bilo LiPo tehnologije. Pločaste LiPo ćelije su danas sa najboljim odnosom težine i količine energije, ali i u drugim pogledima imaju prednost. Dimitri je gore predložio jednu veoma dobru mogućnost.  (thumb)
« Last Edit: August 19, 2015, 11:36:06 AM by tibeteagle »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F1A baterija
« Reply #26 on: August 19, 2015, 01:27:31 PM »
Vladale su dok se nisu pojavili elktromotori koji troše AMPERA i AMPERA.
Mada kada bolje se pogleda ako se koriste samo za napajanje servoa, prijemnika a nije težina presudna ja bih se odlučio pre za NiMh varijantu ako nizbogčega drugog onda zbog toga što se makar ne pale i nisu rizične pri udesima, punjenjima....
The ground is the limit (or a water)

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #27 on: August 29, 2015, 10:02:42 PM »
Stigle konačno baterije :) Pa sad imam pitanje oko parametara punjenja za ovu bateriju:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__32783__Turnigy_nano_tech_750mah_1S_35_70C_Lipo_Pack_Fits_Nine_Eagles_Solo_Pro_180_EU_Warehouse_.html

Da li treba da radim praženjenje pre punjenja, koja amperaža itd.

Pozdrav, NB

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F1A baterija
« Reply #28 on: August 30, 2015, 12:20:44 AM »
Quote
Da li treba da radim praženjenje pre punjenja, koja amperaža itd.
Ne treba prazniti, odnosno formirati kao NiCd i sl. Fabrički je oko 70% napunjen. LiPo je potpuno napunjen na 4.2V a ne sme se prazniti ispod 3.5V. Normalna spora brzina punjenja je 1C (0.75A). To je 1 sat punjenja ako je napon "praznog" na 3,5V. Po opisu baterije na sajtu može da se puni i sa 15C, ali bolje ne iznad 5C, što je svega 12-15 minuta. Sve ovo naravno sa specijanim punjačem za LiPo akumulatore na LiPo program modu. Nikako ne sa drugim punjačem!

Ovako, sa naravno 0,8A i 3,7V(1S)




Proveriti polaritet, jer se neki žale da ima grešaka!?!?



Sa njim može ceo dan da bude uključen u tajmer elektroniku bez isključenja. Ako servo nije statički opterečen i ne zuji, onda veliku struju troši samo na trenutak pri pomeranju. Toga kod ovog modela ima samo pri svakom startu. 50 starti bez problema.  mmmm
« Last Edit: August 30, 2015, 12:39:52 AM by tibeteagle »

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #29 on: August 30, 2015, 02:25:29 PM »
Ok, hvala na informacijama. Imam naravno odgovarajući punjač :) Za trajanje ćemo videti. Servoi zuje neko vreme posle svake komande, ali to sam i očekivao. Za sada sve radi kako treba, videćemo kako sve to izgleda u praksi. Planiram da nabavim neki regulator napona da povećam efikasnost, kako mi je objašnjeno. Šta je bolje od ova dva:

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__41922__Blue_Arrow_Ultra_Micro_Automatic_Voltage_Regulator_5V_1A_DC_Output.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11784__TURNIGY_Voltage_Booster_for_Servo_Rx_1S_to_5v_1A_.html