Author Topic: F4U CORSSAIR karton pena  (Read 24223 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
F4U CORSSAIR karton pena
« on: August 22, 2015, 08:45:49 PM »
PA evo ovako.
U izradi je model F4U Corssair od karton pene.
Nešto slično pokušavam da napravim po uzoru na ovaj topic:
http://forum.flitetest.com/showthread.php?16244-F4U-Black-Corsair

Fajlovi koje sam ja koristio su dati u dodatku.
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #1 on: August 22, 2015, 08:52:16 PM »
Pa da krenemo.
Prvo su isečeni delovi a pre toga naravno šabloni ali pošto sam štampao A4 formate i sekao pa lepio dešavalo se da se nešto malo ne podudaraju neke sitnice ali sve se lepo uklopilo na kraju.
Izgradnja je dosta jednostavna a najveći deo posla oduzimaju sečenje šablona i delova.
Svi koji su gradili Spitfire-a sa flightesta ili neki sličan njihov model lako će se snaći i sa ovim.
U koliko bude pitanja stojim na raspolaganju.

Isečeni delovi


Ovde bi skrenuo samo pažnju da horizontalni stabilizator jer u njega treba da se ubaci ojačanje od balze debljine 5mm a širine 20mm ja sam satavio širinu 17 zbog jako malog dela karton pene koja služi posle da drži šarku na komandi.








« Last Edit: August 22, 2015, 08:54:59 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #2 on: August 22, 2015, 09:00:22 PM »
Horizontalni stabilizator sa ubačenim ojačanjem od balze.
Ja sam to uradio ovako. Pošto karton pena ima sa dve strane papir. Sa donje strane horizontalca sam isekao mesto gde dolazi ojačanej ali tako da ne prosečem gornji papir. Posle toga sam izdubio taj isečeni deo i dole mi je ostao samo papir. Posle ubačenog ojačanaj od balze kada se horizontalac okrene gore ostaje ravna površina i ne veidi se letvica a takođe je dobro jer će se model farbati sprejevima.



Zatim tu je trup sa samo poređanim rebrima i vertikalnim stabilizatorom



I na kraju samo postavljena rebra i rep



The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #3 on: August 22, 2015, 09:02:37 PM »
Urađeno je i krilo




Kod krila treba voditi računa da se postave servoi i produžetci za servo kablove a ja sam ih posle izveo na donju stranu po sredini jer će mi tu biti prijemnik.
The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #4 on: August 22, 2015, 09:08:05 PM »
Nakon toga se proseca karton pena na trupu gde dolaze krila (nacrtan je profil na trupu.
posle toga se samo sa jedne strane proseče deo ispod krila a na drugu se prelomi kako bi se moglo montirati krilo.

Na tom donjem delu trupa koji se seče i vadi prosekao sam malu rupu kako bimi bili dostubni svi kablovi od servoa i gde će biti prijemnik.



The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #5 on: August 22, 2015, 09:08:25 PM »
A na prednjem delu trupa se vidi već narpavljena vratanca za bateriju.



I na raju krilo je postavljeno i malo zasečeno u polukrug na zadnjem delu kako bi mogli tuda proći kablovi od servoa za rep.

The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #6 on: August 22, 2015, 09:10:16 PM »
Na kraju je krilo ulepljeno prvo gornja strana, vraćen onaj donji poklopac koji je prosečen pa zalomljen, sprovedeni kablovi, montirani repovi, rebra i model sada izgleda ovako


The ground is the limit (or a water)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #7 on: August 22, 2015, 09:14:05 PM »
Nastavak sledi valjda sutra.
Ostali su mi cevčice odnosno vođice za zadnje komande, horizontalni stabilizator da podesim obe strane pošto je iz dva dela ili ću ići na povezivanje strana žicom u obliku slova P ćirilčno (najverovatnije), montriranje motora, i obloga trupa koja će ići od papira za postere jer se lako farba sprejevima i malo je jači. kolor šema će biti u razmateranju još. I takođe se dvoumim da li da mu ugrađujem trapove ili da ga bacam iz ruke. Bacanje iz ruke mi je malo komplikovano jer nemam nikoga ko to može da uradi osim mene a ja sam to teško da mogu da izvedem posebno prvi let.
Konstrucija je jako čvrsta i do sada sa 4 servoa bez motora odnosno onako kako se vidi na poslednjoj slici model je težak 576 grama.
Planiram neki 35XX motor 750 KV i elisu za sada imam neku trokraku 2X6 mada imamm i 11X5 karbonsku koja mislim da će biti ok.
ESC 30A baterija 2200 3S 25C
« Last Edit: August 22, 2015, 09:23:08 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #8 on: August 22, 2015, 09:16:26 PM »
Svaka cast  :)aplauz . Kako si izveo ramenjacu na delu gde se lomi krilo, ja sam tu stao i ni makac dalje a ne svidja mi se ideja da samo pljusnem vruci lepak i spojim onako kako su opisali. Ako moze neka slika tog detalja  (res)


P.S. Oupps, moja greska, sad sam video topic na flite-u, ti pravis vecu varijantu a ja onaj  manji raspona 900mm
« Last Edit: August 22, 2015, 09:22:22 PM by firebird »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #9 on: August 22, 2015, 09:21:51 PM »
Ramenjača je urađena od karton pene pod uglovima i ima u nacrtu.
Spajaju se tri sloja karton pene a središnji deo odnosno deo koji spaja dva krila je napravljen deo od balze 5mm koji je  takođe u sendviču između dva dela karton pene.
Krilo je iznenađujuće čvrsto. Svi delovi su u planu.
The ground is the limit (or a water)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #10 on: August 22, 2015, 09:24:39 PM »
Ok ok video sam, mislio sam da pravis onu manju varijantu , ja radim od 900mm raspona.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #11 on: August 22, 2015, 09:25:10 PM »
Da ova varijanta mi se svidela jako.
Videćemo kako leti a posle mislim da iskoristim ova rabra pa da od vitoplasta napravim šablone kako bi trup bio od stirodura.
I naravno neko krilo sa malo boljim profilom.
Ali prvo ovo da se vidi kako leti.
The ground is the limit (or a water)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #12 on: August 22, 2015, 09:40:10 PM »
Bravo Marko ovo bas lepo izgleda , gde ima da se kupi u Beogradu ta karton pena ja sam malo trazio ali bezuspesno posto bih se i ja okusao sa ovim materijalom a inace Corsair vrhunska ptica

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #13 on: August 22, 2015, 09:49:45 PM »
imaš u
http://www.sitologika.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=85&Itemid=73

U svakom slučaju ovi imaju manje i veće table računaj da ti treba bar 2 veće oko 100x120 čini mi se.
Nije baš jeftino ali. Mislim da je tabla oko 800 dinara.
Osim toga imaju svačeg još tipa balze (nije neka ali može da se nabere neki komad), juvidura, raznih folija.....


A ima i ovde
http://www.tuplex.rs/product,8,ABS_plo%C4%8De,Penaste_plo%C4%8De_-_karton_pena_-_FOAM_X.

Ovi tuplex nude direktnu štampu pa možebiti da mogu da odštampaju planove A0 direktno na karton penu.
Ako nije skupo bilo bi fenomenalno. Proveriću u ponedeljak


Kad smo već kod VITROPLASTA koju debljinu da koristim za šablone ako je neko nekada koristio?
Pošto se dvoumim ozmeđu 0,8 i 1,5mm jer imaju ovde
http://www.astaco.rs/b2b/index.php?cPath=1_9_28&osCsid=64e0923e94f87496038bfa413e73168c



« Last Edit: August 22, 2015, 09:55:22 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: F4U CORSSAIR karton pena
« Reply #14 on: August 22, 2015, 10:40:58 PM »
Pozdrav.

Odlican model i odlicno si napravio.

Samo da se nadovezem na predhodni post.

Pre par meseci sam uzimao Karton penu u Tuplex i pitao za stampanje direktno na plocu, tada nisu radili. Upucivali su me na nekog lika koji moze da stampa na velikim formatima karton pene.

Nisam ga kontaktirao posto sam pravio prvi model pa sam zurio da se oprobam.

Pozdrav