Author Topic: Spacewalker2  (Read 39116 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #15 on: April 03, 2010, 11:44:47 PM »
Dobar nacrt, pa dobar I trup…

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #16 on: April 03, 2010, 11:47:44 PM »
Detalj kod repa za provlacenje karbonskih cevi
Tu smo uradili  zljebove, postavili karbonske cevcice i sipke i kada je sve leglo kako treba dodali malo super lepka.
Nastavak sledi....
« Last Edit: April 04, 2010, 12:05:17 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #17 on: April 03, 2010, 11:53:34 PM »
Za taj raspon krila mislim da je dovoljan jedan servo za oba elerona. Tako se on prakticno nalazi u sredini krila i  ulazi u trup.Tezinski je to mozda i manje od dva mikrosevoa sa produznim kablovima.Servoe dubine i pravca postavi tako da izbegnes svaki gram olova,mada se kod elektropogona teziste vrlo uspesno podesava plozajem baterija.Kod mog modela je servo dubine postavljen u rep jer sam tako izbegao olovo.Inace konstrukcija ovog modela je takva da on uglavnom bude repat.

Na zalost to smo kasno saznali, po crtezu idu mikro servoi u svako krilo, a servoe za pravac i dubinu smo pomerili pozadi u odnosu na orig. plan
u liniju izlazne ivice krila. Inace po crtezu eleroni idu skoro celom duzinom krila. Predvidjeni otklon je 7 stepeni koliko se secam. Toso ispravi me ako gresim.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spacewalker2
« Reply #18 on: April 04, 2010, 12:06:31 AM »
Lepo, pedantno uradjeno... Svidja mi se...

Pozdrav

Mirče

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Spacewalker2
« Reply #19 on: April 04, 2010, 12:21:53 AM »
Sve pohvale od mene,vidim da model lepo napreduje a i pored toga je uradjen veoma pedantno,bas kako ja volim da bude...nastavite sa radom pa da uskoro gledamo i snimke sa letenja jer se vreme bas prolepsalo....Pozdrav od Ace  :)aplauz
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Tosh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
Re: Spacewalker2
« Reply #20 on: April 04, 2010, 01:35:43 AM »
Znao sam, tacno sam znao! Ja sam lepo hteo da budem diskretno sa strane, a on zapeo Tosa pa Tosa...

Borio sam se da ne udjem u ovo ali eto. Bilo je dovoljno da mi pokaze uradjen rep i bilo je: daj tu balzu `vamo, bre!
Dalje ce te videti detaljno.I naravno, trebace nam pomoc... npr: koji servoi, elisa... aonda poletanje i trimovanje...

Hvala svima na podrsci.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spacewalker2
« Reply #21 on: April 04, 2010, 08:21:31 AM »
Momci svaka cast vidim da pedantno i sistematski sve radite.Odabrali ste veovatno najtezi put do modela, a to je plan sa neta pa potom sve ono sto sledi, ali to su najdrazi modeli.Jos kada se upoznate, uzivanju nema kraja.
Srecno, pozdrav. :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #22 on: April 04, 2010, 09:17:21 AM »
Hvala svima na podrsci, ova prica traje od zimus nije bas preko noci jer obojica nemamo bas previse vremena
pa se radi nocu ili vikendima. A prolece je stiglo i treba stvari polako privoditi kraju

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Spacewalker2
« Reply #23 on: April 04, 2010, 01:35:06 PM »
sve cestitke. btw, lep simulator. sta se leti na njemu?

Offline Tosh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
Re: Spacewalker2
« Reply #24 on: April 04, 2010, 01:44:24 PM »
Jeste lakse i preciznije sa CNC, lasersko secenje, ali ima i ovo svijih drazi:

Offline Tosh

  • Newbie
  • *
  • Posts: 24
Re: Spacewalker2
« Reply #25 on: April 04, 2010, 11:11:33 PM »
sve cestitke. btw, lep simulator. sta se leti na njemu?


Long Ez, ali retko nema se vremena na zalost

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #26 on: April 08, 2010, 02:12:48 AM »
Izrada Krila:

Obzirom da smo krenuli samo od nacrta skinutog sa neta i  da smo prakticno sve delove sekli rucno,  na kraju sam napravio  sablon za rebra od avio spera kako je vec pokazao Tosa na slici. Remenjace smo radili od lipovih letvica 5x5 jer drugi materijal nismo imali. Rebra su od balze 2mm:
 
« Last Edit: April 08, 2010, 02:52:31 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #27 on: April 08, 2010, 02:13:57 AM »
Ojacanja u sredini krila su od avio spera a plank balza 1,5mm. NA sredini je  ubaceno  dodatno ojacanje u centru krila od dva lipova spera kroz koje se busi rupa za fiksiranje krila.
« Last Edit: April 08, 2010, 08:44:49 AM by GILE »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #28 on: April 11, 2010, 02:34:43 AM »
Za kacenje za trup kod napadne ivice,  koristili smo stapice od bambusa za rostilj. Ugao krila diktiraju dva dela od avio spera koje treba iseci kako je dato  na planu, a lepe se uz ramenjace. U svako krilo ide po 1 servo. Tosa je ugradio kineske poklopce sa nosacem servoa. Morao je da ih prilagodi  da bi mogli da se ubace servoi. Ovo ne preporucujemo. Moja varijanta je uradjena po originalnom nacrtu, tj. pravio sam nosace od spera i balze, jer mi je kasnila  isporuka delova iz HK. U mojoj varijanti to izgleda ovako:
« Last Edit: April 11, 2010, 03:37:17 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Spacewalker2
« Reply #29 on: April 11, 2010, 02:40:19 AM »
Tosa je napravio prirucne sablone za napadnu i izlaznu ivicu krila i kasnije za elerone. Da napomenem da su sva smirglanja dugackih delova radjena na  sofersajbni od Spaceka (potpuno ravna). Moze i od , Renoa 4 ili bube (do 70 godista!). Za oblikovanje napadne ivice krila, kao alat smo koristili  uzduzno presecenu vodovodnu plasticnu cev u koju smo zalepili smirglu. Nagib izmedju elerona i krila dobili smo na sledeci nacin:
« Last Edit: April 11, 2010, 02:58:31 AM by drjack »