Author Topic: Wind S 110 E by Sebart  (Read 16186 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #15 on: September 11, 2011, 08:08:11 PM »
Danas sam napokon poleteo model. Malo merenja sa elisom 17x10 i to je opet bilo 47A i 8100 rpm. Sve po planu i programu. Kako su sada servoi u repu dosta laksi nego oni prethodni a i motor je za nijansu tezi opet sam odredjivao teziste. Kako se po netu pokazalo da model bolje leti kada ima zadnju centrazu po nekim preporukama sam teziste stavio na kraj cevke od bajoneta. Za  to je bilo potrebno 60g olova u repu ali je model na kraju ispao ipak 50g lasi nego pre, ukupno 4450g, jer sam izbacio pilota, stavio malo manje i lakse tockove kao i kapice.



Pa sta da kazem, to je sada bas to. Model sada sa ovim servoima drzi pravac sam kao po sinama, sto i je jeste poenta F3A aviona. Sa elisom 17x10 model se leti na 50-60% gasa a samo se za izvlacenje iz figura u vertikali dodaje gas. Zelja i ideja mi je da sada letim samo ovaj model jer sam od silnog mesanja modela a i relativno malo izlazaka na livadu samo pokvario moje letenje.

poz
« Last Edit: September 11, 2011, 08:09:50 PM by magic »
Veljko

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #16 on: September 11, 2011, 08:52:37 PM »
 :)aplauz (thumb)

 (pijemo)

_________________________
I have added cool emoticons to this message.
To see them go to http://x.exps.me?f4fd48c110287694e82e4535c35e7231
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #17 on: June 02, 2012, 05:16:44 PM »
Dugo nisam pisao o Windu, i ovom prilikom zelim da ga pohvalim, model je mnogo  :jaki:. U medjuvremenu je stavljena i druga elisa, sada je 18x10 i cini mi se da imam mnogo vise kontrole nad modelom kao i da veca elisa mnogo bolje koci nizbrdo.

Danas sam napokon na aerodrom otisao ranije i veter je bio 0 (nula) tako da sam sada utrimovao model i sada stvarno leti pravo kao strela, moze celu aerodromsku pistu da preleti bez diranja stanice!

Posto se prosle sezone nisam bas nesto naleteo za sada ova sezona obecava jer sam vec sklopio oko 80 minuta sa modelom u vazduhu i poceo sam da se polako opustam. Naravno sto vise covek leti uvidja sta i kako bi moglo bolje. Teziste bi moglo jos malo pozadi i to cu uraditi tako sto cu prebaciti servo vertikalca pozadi a tako cu i izbaciti 60g olova iz repa. Definitivno je nepotrebna i baterija od 1050mAh za napajanje tako da ce doci baterija od 610mAh i eto jos 50g manje. Ima tu jos nekih ideja ali polako.


Kada uporedim Wind 110 sa Sicklom mislim da kada je preciznost u pitanju tu nema neke velike razlike. Verovatno je Sickle jos stabiliniji po jacem vetru i sve figure radi gracioznije i sporije tako da se ima vise vremena. Ali je Sickle ili slican avion skuplji za oko 1000Eur, a to je podosta, hocu da kazem da Wind 110 vredi svaku paru  :mhm!

Skrenuo bih paznju da je Windu sada pala cena jer se pojavio novi model kod Sebarta koji ga je zamenio, Mythos, i sada je Wind u DMT-u 369Eura sto je stvarno jako, jako korektna cena. Ono na cemu ne treba ni slucajno stedeti su servoi jer oni cine 50% modela!

Bice tu jos nekih prepravki
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #18 on: June 10, 2013, 12:06:23 PM »
Wind je prosle godine preleteo u moje vlasnistvo i od tada do danas je kod mene, zasluzno! Kazem zasluzno jer je to model koji ispunjava sve potrebe za preciznim letenjem jer i po najvetrovitijem danu leti perfektno i precizno. Vec prosle godine sam imao plan i samo jedan cilj, a to je da odem na medjunarodno takmicenje u F3A kategoriji u okruzenju. Cilj je ostvaren i ja sam prezadovoljan, osecaj je fantastican. Prelazak sa Angel-a na ovaj model je vec osetan korak, jer tezina modela ga cini prodornim u vetrovitim uslovima, sto mi omogucava sigurno vezbanje kada god da odem na aerodrom.
Na jucerasnjem takmicenju smo leteli sa jednim modelom tj. Sickle-om 2x2m F3A model od magic-a, zbog ogranicenog prostora u automobilu. Tako da mi je zao sto nisam leteo sa svojim modelom kojeg poznajem vrlo dobro i znam kako se ponasa u svakom momentu.

Po meni ko zeli da udje u F3A pricu, Angel ili Wind S50 ili cak Miss Wind (po mirnom vremenu do 3-4m/s) su pun pogodak, dok Wind 110 nudi najpriblizniji osecaj letenja sa modelom od 2x2m, a vremenski uslovi ga ne ogranicavaju.

S obzirom da je model malo faceliftovan, ovih dana cu postaviti i po koju fotografiju...
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #19 on: June 14, 2013, 09:05:00 PM »
Obećao sam fotke, pa evo ih.
U međuvremenu ofarbana je kabina sa metalik sivom bojom kako bi "više ličio" na 2x2m Wind S Pro  :big smile  s druge strane dođe mu kao zaštita za elektroniku od sunca kada upekne, tako da ne mora kabina da se prekriva dok miruje.

priprema za farbanje


Gile je bio zaduzen za final touch. Ofarbao je kabinu perfektno


Finalni izgled




Servo motori u horizontalcima su Futaba 9650 vrlo precizni i brzi. Masovno ih koriste u 2x2 F3A modelima. U krilima Futaba 9551 takođe se masovno koriste u F3A modelima. Pitate se verovatno zašto baš ti servoi, pa zato što imaju dobru rezoluciju, precizni su, uvek vraćaju u nulti položaj i brzi su, što je bitno za snap roll-ove. Na vertikalnom stabilizatoru je Hitec 5645MG, standardan digitalni servo sa metalnim zupcanicima dovoljne jacine da drzi model non stop na nozu  :big smile
Generalno radi posao i odlican je za sada, naravno za ozbiljniju (takmicarsku) F3A pricu treba staviti neki malo bolji servo sa vecom rezolucijom, npr neki Savox ako se nema kinte za Futabu. Mozda u toku godine promenim servo na vertikalcu sa Savox servo-om, magic mu zna oznaku, ja sam zaboravio. Generalno vrlo sam zadovoljan sa Savox servo-ima jer sam se malo druzio s njima dok sam sastavljao Pilatusa.

Sve polugice su sa 2mm ball linkovima i srafovima sa stop maticama i podloškama od 2mm. 

Odrađene su i nalepnice na modelu za koje je zaslužan moj jako dobar prijatelj i dizajner mnogih šema farbanja na avionima i modelima LynxLivery Miloš Mihić, novi sajt je trenutno u pripremi i trebalo bi uskoro da bude online: http://www.lynxlivery.com/







Malo fotki elektronike








S obzirom da sam na Batajničkom aeromitingu imao peh tokom leta i spala kabina, pa je malo napukla. Naprslina je sanirana lepljivom trakom sa fiberom, a u međuvremnu je nabavljena i nova iz lindinger-a. Novu kabinu još nisam stavio na model, ali planiram uskoro da je nabacim.

I malo poziranja





Napajanje servoa i prijemnika je odvojeno od napajanja motora. Servoi i prijemnik se napajaju preko Power Box digi switch-a sa 2S baterijom od 610mAh. Baterija je prevelika, jer po letu model u proseku potrosi oko 80mAh. Za dnevne potrebe letenja i vise nego dovoljna.

Motor se napaja sa 10S 4900mAh baterijama, nakon leta od 9min potrošim oko 2800-3000mAh (program P-13 + malo zezanja). Motor i ESC su mlaki na dodir, tako da je sve pogođeno maksimalno dobro po pitanju setup-a. Snage ima na pretek, tako da bez problema može da se izleti program P-13 čak i po vetru jačem od 7-8m/s :D Provereno!
Vrlo bitna stvar na modelu je i propeler, trenutno je Xoar 18x12. Odlican propeler.

Ovaj model je mnogo unapredio moju vestinu letenja i trudicu se da je jos vise usavrsim. Alan G. mi je na takmicenju skrenu paznju na dve-tri stvari na koje bi trebalo da obratim malo vise paznje tokom izvodjenja programa, tako da druzenje sa wind-om tek pocinje i prelazi na novi nivo. Jedva cekam nedelju i odlazak na letenje.
« Last Edit: June 14, 2013, 10:14:38 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Nimbus

  • Newbie
  • *
  • Posts: 16
    • MAK-Velika Gorica
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #20 on: June 15, 2013, 02:37:38 PM »
Model izgleda super sa srebrnom kabinom  :D

Jesi probao mozda letjeti sa T-Canalizer-om i perima na krilima, kao sto ima ovdje na slici ?



Marko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #21 on: June 15, 2013, 07:02:04 PM »
Marko, bas sam o tome razmisljao pre neki dan. Probacu ga i sa tim, cisto da vidim jel ima razlike ili su to prazne price po forumima.
Javljam utiske naravno.

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline Nimbus

  • Newbie
  • *
  • Posts: 16
    • MAK-Velika Gorica
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #22 on: June 15, 2013, 07:21:57 PM »
Pera na krilima mi imaju smisla u letenju bez vjetra, trebao bi bolje drzati pravac i imati manju minimalnu letnu brzinu.

T-kanalizator je cudo od CPLR-a, na Evolutionu sam nakon instalacije tog krilca smanjio maksimalne otklone na dubini i smjeru za cca 30%. Tako da, ako cu ponovno imati F3A jednokrilca, to krilo mora biti pola velicine glavnog krila  :D, ili ce F3A biti dvokrilac, recimo MissWind  ;)

Kod kolega Slovenaca na Buldog-ima sam odmah primjetio u P11 letovima, kako mu bas nedostaje to krilce za jos 30-tak% bolji i ljepsi let, bez obzira sto su imali daleko jace elektro motore od mog MVVS-a na Evolutionu...

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Wind S 110 E by Sebart
« Reply #23 on: June 15, 2013, 09:02:18 PM »
ili ce F3A biti dvokrilac, recimo MissWind  ;)

Miss Wind stvarno leti drugacije, treba ga probati jer tek onda moze da se shvati kolika je razlika. Ako budete dolazili kod nas u  9. mesecu nije nikakav problem da ga ponesem na tekmu pa da ga probas  ;).

poz
« Last Edit: June 15, 2013, 09:04:10 PM by magic »
Veljko