Author Topic: H9 Piper Pawnee  (Read 23081 times)

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #30 on: February 19, 2011, 02:11:21 PM »
Pa zar niko nista ..... crtez, skica ,fotografija,link ?  mmmm  ")  (spava)  4e (:sos:) 3ee
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #31 on: February 19, 2011, 07:07:17 PM »
                  Ja imam isti takav model, mislim da si ga video kod mene. Nesto te nisam dobro razumeo, kazes odlepila se jedna od cetiri plastikice koje drze stajni trap. Svaka od tih "plastikica" se srafi sa po dva zavrtnja za drvo. Verujem da si tako uradio. I ja sam imao blago savijanje zica na sredini trupa. To sam razresio tako sto sam uvrnuo jos dve "plastikice", po jednu za svaku zicu i to bas na sredini, tamo gde je i bilo najvece savijanje. Sada je sve OK. Mozes se upustiti u izradu stajnog trapa, ja sam to pravio za neke ranije modele i uvek prolazio sa teskim nerviranjem. Skoro da je nemoguce naci dobar celik, uvek se negde savija, najcesce na krivini iza tocka gde zica krece koso prema trupu. Ovo su moja iskustva. Puno pozdrava.
                                                                                                                                          Puno pozdrava Bata Stepanovic

 

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #32 on: February 19, 2011, 11:43:08 PM »
                  Ja imam isti takav model, mislim da si ga video kod mene. Nesto te nisam dobro razumeo, kazes odlepila se jedna od cetiri plastikice koje drze stajni trap. Svaka od tih "plastikica" se srafi sa po dva zavrtnja za drvo. Verujem da si tako uradio. I ja sam imao blago savijanje zica na sredini trupa. To sam razresio tako sto sam uvrnuo jos dve "plastikice", po jednu za svaku zicu i to bas na sredini, tamo gde je i bilo najvece savijanje. Sada je sve OK. Mozes se upustiti u izradu stajnog trapa, ja sam to pravio za neke ranije modele i uvek prolazio sa teskim nerviranjem. Skoro da je nemoguce naci dobar celik, uvek se negde savija, najcesce na krivini iza tocka gde zica krece koso prema trupu. Ovo su moja iskustva. Puno pozdrava.
                                                                                                                                          Puno pozdrava Bata Stepanovic

 

Upravo to se desava kako si opisao. Prvo sam video da se plastikica odvojila 'odlepila' od trupa kasnije sam malo jace povukao i ona je pukla.
Skinuo sam obe , razbusio rupe i od rucica servoa napravio nove 'plastikice', sada sve to drze po 2 M4 srafa sa maticama i podloskama.
Jos samo da smislim cime da pricvrstim sipkicu pri sredini (deo koji se savija) posto duz tog dela postoje dve sipkice pa drzac (opet neka plastikica) mora da bude ukopan da bi sve leglo.
Za sada odustajem od pravljenja trapa ...
Pozdrav Bato
 ()-()
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #33 on: February 20, 2011, 10:11:43 PM »

    Ja sam to uradio ovako. Najmanji i najednostavniji zahvat.


Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #34 on: February 23, 2011, 10:34:32 AM »
Hvala na fotkama Bato.
Uradicu slucnu stvar, po sredini cu dodati 'U' savijen limcic po celoj duzini gde je dupla sipkica.
Vec sam napravio samo da usrafim i stavljam fotografiju.

pozdrav
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #35 on: February 23, 2011, 11:21:32 AM »
Izgleda da sam malo zakasnio ali za ubuduce evo jako jednostavnog a dobrog resenja za stajni trap
« Last Edit: February 23, 2011, 11:45:06 AM by aco »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #36 on: February 23, 2011, 01:28:29 PM »
Kad bih jos znao gde da nadjem zicu tog kvaliteta ...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #37 on: February 23, 2011, 01:45:11 PM »
Imam ja svetlovucenu celicnu zicu od 4 ili 4,2 mm ne secam se, jedini je problem sto je u koturu i sto se jako tesko ispravlja, ja sam pravio grifovanu zicu od nje i jako je zilava i `ljuta` i nemoguce ju je idealno ispraviti , mozda da se izvlaci  mada bi se precnik smanjio izvlacenjem mogu ti doneti neki metar da probas.

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #38 on: February 23, 2011, 01:49:08 PM »
Hvala svima ,
probacu ovako , Bati ovo zavrsava posao , da ne komplikujemo  ()-() .

@ivanmagd
dogovoricemo za ovu tvoju zicu, mozda moze ako ikada budem pravio trap ispocetka. Danke !
For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #39 on: February 23, 2011, 03:07:30 PM »
Kad bih jos znao gde da nadjem zicu tog kvaliteta ...


Bojim se da bi sa takvom žicom i tako malim osloncem, došlo do kidanja-loma na trupu. Nema rasterećenja u osloncu!
Problem je što se o ovome razmišlja tek po sklapanju modela, tj kada je već kasno za "elegantno" rešenje.
Gomila "ojačanja" se postavlja na mestima bez ikakve potrebe, a ne tamo gde je potrebno i bitno!..
Mnogo bolji efekat se postiže rasterećenjem kritičnih tačaka tj rasporedom sila...

Batans je dao jednostavno i prilično dobro, privremeno, rešenje problema.
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #40 on: February 23, 2011, 03:19:13 PM »
Imam ja svetlovucenu celicnu zicu od 4 ili 4,2 mm ne secam se, jedini je problem sto je u koturu i sto se jako tesko ispravlja, ja sam pravio grifovanu zicu od nje i jako je zilava i `ljuta` i nemoguce ju je idealno ispraviti , mozda da se izvlaci  mada bi se precnik smanjio izvlacenjem mogu ti doneti neki metar da probas.
Malo je "off topic", ali može li 3m te žice za mene, a "spark arestor" za tebe?
#FFCC00

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #41 on: February 25, 2011, 02:00:19 PM »
Marko, svaka čast za model ali i za testiranje modela  (<--) Vidim da je sve išlo po "propisu"  :)aplauz

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #42 on: December 29, 2011, 12:35:08 AM »
Evo malo da osvezim temu, a i imam jedan problem pa bi mi saveti dobro dosli.

Naime nabavio sam Dubro tockove 4" (Ivane hvala  ti :) )koje sam hteo da montiram na Pipera jer su mnogo meksi i
po potrebi mogu se ispustiti do kraja. Sve sam ja to lepo i po propisu montirao ali na samom kraju provalim da mi je
na jednom tocku upao ventil , znaci zvecka unutra  (:sok:) .
Da bi provalio kakvog je oblika ventil skinem ovaj drugi (ima navoj unutra,zavio sam sraf i izvukao ga napolje), e sad
mi je dzabe sto znam kako izgleda kad ne mogu ovaj da izvucem napolje.  (--<<--)

Postoji li nacin da se izvadi?
Jel postoji neka zamena koju mogu da kupim/nabudzim?

Gume su i bez ventila tvrde i lepo amortizuju ,da li da ostavim ovako kao je sad i da eventualno zacepim rupe necim?

For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #43 on: December 29, 2011, 05:29:19 AM »
Ima više načina da se to sredi. Najjednostavniji "komplikovani" način je da navoj i prostor oko rupe očistiš acetonom, ubaciš u zamrzivač da se dobro oladi cca 1h. Smućkaš dve kapi petminutnog epoxi lepka i, ne vadeći iz zamrzivača, pridržiš točak nekim drvenim štapićem ili već i zapušiš otvor lepkom i posle pola sata prebaciš u frižider. Gledaj da, za to vreme, ne diraš rukama po točku tj treba da je što hladniji, dok ne veže epoxi!
I to je to!
U čemu je "caka"? Pa u skupljanju i širenju tela. U zamrzivaču si "dodao" izvesnu količinu vazduha u unutrašnjost gume, ne mnogo, ali dovoljno da na svakoj večoj temperaturi, od temperature zatvaranja, pritisak bude veći od 1 atmosfere,..
Naravno, sve ovo pod uslovom da nisi ostatak "sredio" pa ne "dihtuje"!
Ima još par načina, ali ovaj je najjednostavniji, a što je najbitnije, RADI !
Uostalom, svrati do mene ili nazovi, pa da vidimo.
#FFCC00

Offline Schwab

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 468
Re: H9 Piper Pawnee
« Reply #44 on: January 04, 2012, 06:35:38 PM »
Dobra ideja Miso .
Jel ima nacin da se izvadi ?


For the first time I was flying by Jet propulsion!No engine vibrations.No torque and no lashing sound of the engine propeller.Accompanied by a whistling sound, my jet shot through the air. Later when asked what it felt like, I said, "It was as though angels were pushing". 'Adolf Galland-ME262 ace'