Author Topic: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer  (Read 32077 times)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #90 on: May 26, 2013, 09:42:45 PM »
Kao što sam obećao Trojanu i sebi, počeo je generalni remont moje prve (preživjele) letjelice.

Poslednji let je bio jesenas na jednom roštilju gdje sam se malo k...čio i letio leđno slalom između drveća i... naravno crash. Iskočilo krilo, slomljen držač prednjeg točka...
Nakon što sam napravio novi držač točka i fiksirao držače krila počelo je skidanje naljepnica i blago šmirglanje sitnih oštećenja od grana. Koristio sam foliju kojom sam oblagao Suhoja (crna, bijela i šah polje crno-bijela):

Evo kako je sve izgledalo nakon skidanja naljepnica i zuba vremena od 5 godina:







A sad isto to samo obloženo monokotom:



Donjaka krila (donjake krila i horizontalca sam obložio šah poljem iz razloga većeg kontrasta i vidljivosti u vazduhu):







Kolor šema vertikalca je malo izmijenjena tako da dominira crvena, nekako mi je djelovalo ljepše



Nastavljaju se radovi na oblaganju kapotaža i kabine.
Kabinu sam inače kupio u HK (od Trojana Durafly u istoj razmjeri), skinuo poklopac i zalijepio ga na postojeći kokpit. To sam uradio jer je jednom prilikom avion bio u autu na suncu i sve na poklopcu kokpita što je bilo u crnoj boji se deformisalo...
« Last Edit: May 26, 2013, 09:50:11 PM by tataBulik »

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #91 on: May 26, 2013, 10:00:20 PM »
Bravo odlicno izgleda, bice kao nov kad ga zavrsis...
Koju si foliju koristio i kako si lepio?
Pozdrav

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #92 on: May 26, 2013, 10:29:39 PM »
Hvala, koristio sam foliju iz HK o kojoj sam već negdje pričao. Lijepljenje je peglom.

Nijesam je do sada koristio na stiroporu, ali ide vrhunski, lijepi na dosta niskoj temperaturi (otprilike 80-ak stepeni). Malo je pipkavo dok se ne namjesti prava temperatura, da lijepi, a da ne topi stiropor. Mada, ipak mjehuri stiropora malo nabubre od temperature, tj. od širenja zarobljenog vazduha u njima. Iz tog razloga je dobro malo ošmirglati površinu, tek toliko da se "naranjava" površina da bi nešto vazduha prilikom grijanja odušilo bez deformacije.

Ono što sam primijetio je to da folija prilikom hlađenja i neznatnog skupljanja povlači u luk površinu koja se oblaže. Ta sila nije dovoljna da deformiše krilo, ali mi je horizontalac malo pobjegao kada sam oblagao donjaku. Nije se vratio čak ni kada sam obložio gornju površinu.
Da bi se ovo izbjeglo, mislim da bi foliju na površini koja se oblaže prva, trebalo ovlaš zalijepiti - ispeglati, a odmah zatim raditi naspramnu površinu da se sile izjednače, pa tek onda završiti prvu površinu (nešto kao kad se zavaruje čelična konstrukcija, prvo "pikovanje" sa jedne, a onda var sa druge...).

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #93 on: May 26, 2013, 10:41:05 PM »
Nema sta, jasno je kao dan, hvala na ovom objasnjenju!

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #94 on: June 01, 2013, 10:35:34 PM »
I konačno, nakon završetka radova na facelifting-u, malo poziranja:















"Jedinica" na krilu, čisto da se zna koji je bio prvi koga moja vješta ruka nije skršila  :sljus
« Last Edit: June 01, 2013, 10:38:01 PM by tataBulik »

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #95 on: June 02, 2013, 10:50:16 AM »
Bravo ovo je bolje vec fabricki svaka ti cast extra izgleda

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #96 on: July 06, 2013, 09:48:06 PM »
Evo kako se skoro letelo sa trojanom, iako veliki prostor na trenutke se cini veoma tesnim a ona bandera vuce....  (<--)


Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #97 on: May 19, 2014, 07:42:17 AM »
Moze li mi neko objasniti sustinsku razliku u letenju ovog aviona u izvedbi
PZ i Durafly fabrike ?

Cini mi se da je Durafly nesto slozeniji avion ?
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: TROJAN T28 by Parkzone - vrhunski low wing trainer
« Reply #98 on: May 30, 2014, 01:07:53 AM »
Suštinske razlike i nema  ;namig, osim što Durafly-jev ima flapsove za slijetanje / uzlijetanje i uvlačeći stajni trap, kao dodatne kanale tj. funkcije.
Ono što sam ja primijetio (gledajući predstavljanja DF) je to da je znatno pedantnije izrade i sa više skala detalja.