Author Topic: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)  (Read 43596 times)

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #30 on: March 16, 2012, 12:07:05 AM »
Uz duzno postovanje, mislim da je sara nebitna za ovakvu vrstu aviona (2x2). Za jedrilica mozda jer idu mnogo dalje, kod helikoptera, jer su mali...
Ovakav avion se, bar koliko sam gledao na takmicenju u Beogradu, vozi na maloj razdaljini, tako da ce bilo kaoja sara biti nebitna.
Takodje, mislim da je Branek lepo savladao ovu vestinu i da i bez gledanja zna gde mu je model :).

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #31 on: March 16, 2012, 12:17:00 AM »
Uz duzno postovanje, mislim da je sara nebitna za ovakvu vrstu aviona (2x2). Za jedrilica mozda jer idu mnogo dalje, kod helikoptera, jer su mali...
Ovakav avion se, bar koliko sam gledao na takmicenju u Beogradu, vozi na maloj razdaljini, tako da ce bilo kaoja sara biti nebitna.
Takodje, mislim da je Branek lepo savladao ovu vestinu i da i bez gledanja zna gde mu je model :).

To do nekle može da drži vodu, ali samo dok se sve odvija "po planu". Kod bilo kakve vanredne situacije, ili složenije figure, detalji o kojima sam pisao su presudni. Ako samo u deliću sekunde moraš da se zamisliš "kako li je sada okrenut", već je prekasno. A to naročito kod letilica koje su nisko i blizu. A kod jedrilica imaš više nego dovolno vremena da se razmišljaš. Na malo većim visinama i onako vidiš samo tamno sivu siluetu, pa kako god da je obojena.

 (pijemo)
« Last Edit: March 16, 2012, 12:22:07 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #32 on: March 16, 2012, 02:46:21 AM »
Lazo, šta zna ovaj Miša o jedrilicama, čuo, pričale žene u berbernici kako lete, pa se sad i on razume...
Nikad ih nikad nije leteo, on zna šta se i kako vidi...  :sljus
Doduše i F3A modela se naleteo...  ;namig

Pozdrav

Mirče

P.S. Gledajte ako možete da zakomplikujete šaru... Dok je budem maskirao, ako štucate, to vam "$W#&%$/$)/&)&$%/&$  malo familiju....
« Last Edit: March 16, 2012, 02:49:56 AM by mirce »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #33 on: March 16, 2012, 03:24:08 AM »
Ma, lupa bre k'o pritvoren kibic-pendžer. Mada, možda je konsultovao literaturu?! S'njega se nikad ne zna...  lol :_D

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #34 on: March 16, 2012, 07:47:34 AM »
Uz duzno postovanje, mislim da je sara nebitna za ovakvu vrstu aviona (2x2). Za jedrilica mozda jer idu mnogo dalje, kod helikoptera, jer su mali...
Ovakav avion se, bar koliko sam gledao na takmicenju u Beogradu, vozi na maloj razdaljini, tako da ce bilo kaoja sara biti nebitna.
Takodje, mislim da je Branek lepo savladao ovu vestinu i da i bez gledanja zna gde mu je model :).

To kako se letelo u Beogradu nije ono kako se inace po pravilu leti F3A avion. Model je u najblizoj tacki 150m u horizontalnoj ravni od pilota. Kada smo bilo u Austriji na Evropskom ostali smo svi sokirani  (:sok:) koliko daleko i visoko idu modeli tako da su u nekim vertikalnim evolucijama bili daleko sigurno jedno 300m u vis plus barem 150m u horizontalnoj ravni od pilota.

Prema tome, kolor shema je itekako bitna! Modeli se uglavnom saraju odozgo ali su zato od dole krila uglavnom crvena sa jednom ili 2 bele pruge i nista vise, bas zbog onoga sto je napisao Lazo.

I ja imam problem sa Sicklom jer fabrika u kojoj se pravi je ista ona gde se rade Sebart avioni, i njima se ocigledno svidja njegova shema bojenja na krilima, ali da kao ne bi bili isti oni su to samo prevrnuli  :sljus, tj. donja strana krila na Sicklu je identicna gornjoj na Wind 110 a gornja se samo malo razlikuje od donje na Wind 110. Sve to me brine jer lako moze da mi u nekom kriticnom trenutku napravi zbun u glavi i da bude  (___). Verovatno cu morati nesto da uradim po tom pitanju.

poz
« Last Edit: March 16, 2012, 09:00:52 AM by magic »
Veljko

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #35 on: March 16, 2012, 02:52:58 PM »
И те како је колор шема битна али код мене не ради то да незнам како ми је окренут модел. Увек знам где сам. До пред мало сам летио скроз бели модел без икаквих проблема али наравно- кад сам нацртао колор шему исто као нови модел. колор шема че више диктирати форма  модела него сама форма (ако то уопште има смисла).
Обрати пажњу и не жури да одабереш шема која изгледа лепо у ваздух а не толко на земји(ако може и вамо и тамо најбоље :)). Има их пуно, моја препорука је да узмеш веч постијеча шема, немора из F3A модел и да је мало промениш, замениш боје и слично и то  :big smile
 (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #36 on: March 16, 2012, 06:44:25 PM »
he, he. i to si u pravu. Jedino gde sam se takmicio i jesu jedrilice (doduse slobodnoletece) a f3a sam se naleteo u PM. Jedino sto nisam video je nesareni akrobatski model :)

pozadrav za ssve vas sa suncanog kopaonika. samo vi saljite modele visoko a ja cu ovde da ih skupljam

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #37 on: March 20, 2012, 04:15:39 PM »
A šta mislite o ovoj šari?

Ovo što je sivo bih pokušao da bude neka metalik siva, srebrna ili sl...

« Last Edit: March 20, 2012, 04:19:12 PM by branek »
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline darko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 338
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #38 on: March 20, 2012, 06:14:43 PM »
Meni se svidja ova kombinacija!

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #39 on: March 20, 2012, 06:32:50 PM »
A šta mislite o ovoj šari?

Ovo što je sivo bih pokušao da bude neka metalik siva, srebrna ili sl...



E to bi bilo deluhe!!!

 (pijanoo) (<--)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #40 on: March 20, 2012, 06:45:18 PM »
Одлична је  (pijemo)
А одоздо? бело?
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #41 on: March 20, 2012, 06:53:43 PM »
Krila su odozdo već crvena, samo ću dodati po dve bele linije na oba krila.
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #42 on: March 20, 2012, 11:55:45 PM »
 (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #43 on: March 23, 2012, 12:34:59 AM »
Klik na sliku.



Uploaded with ImageShack.us
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: "BRAVO" od Wistmodel-a, 2x2 F3A, sve kompozit (full composite)
« Reply #44 on: March 23, 2012, 11:08:44 AM »
Sinoć je Bravo stigao u Novi Sad. Skupilo se celo "drušvo" da vidi ovo čudo tehnike i slobodno mogu reći model impresionira u svakom pogledu.
Rad je vrhinski, delovi su bespekorno odliveni, a najfascinantnija je težina svakog dela.
Bravo je neverovatno, neneormalno lak. Onoliki trup je kao perce...
Sve u svemu, Branek se ponovio vrhunskom spravom...

Model je donešen da bi videli kako će se farbati. Odmah smo zvali "eksperta" za te stvari, Goluba, da nam kaže svoje mišljenje i "palo" je blago razočaranje.
Znači sve ono što ste crtali, radili ste džabe...

Situacija je sledeća, Bravo je veliki model i već u kalupu je ofarban u belo, tj. želkot je bele boje. Taj sloj je veoma tanak. Donji delovi krila i repova su crveni...
Pošto je model plastičan, svaki deo, pre farbanja, mora da se blago prešmirgla finom vodenom šmirglom. Ajd, ni to nije frka, ali se pre farbanja, mora naneti sloj prajmera, koji povezuje plastiku i boju. Bez toga će se boja ljuštiti.
Potom idu farbe, boja onoliko koliko ih je na crtežu i na kraju obavezno sve, ceo model, mora da se izlakira...

Kad se sve to doda na trup i krila, "nema teorije" da težina bude manja od 500 - 600 grama, a to je preteško za ovu priču.

Zato smo se dogovorili da se "šaranje" radi sa samolepljivim folijama, no tu je problem što se one ne mogu kvalitetno zalepiti na mestima gde je površina u obliku radijusa, recimo prednji deo trupa oko usisnika.
Gde god je površina ravna, nema frke...

Sad je stvar vraćena na početak. Sa donje strane smo se dogovorili kako ćemo napraviti kolor šemu, ali od gore i sam trup, su ostali da se još malo pozabavimo sa crtanjem...

Ovo je samo nabrzaka izveštaj, sve kako sam radio moćićete ubrzo da pročitate ovde.
Danas ću verovatno već da odradim donju stranu...

Pozdrav

Mirče 
« Last Edit: March 23, 2012, 11:15:40 AM by mirce »