Author Topic: Moj QUAD  (Read 30592 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #30 on: September 16, 2012, 11:02:37 AM »
Nakon ovog posta molim vas da prekinemo sa prepucavanjima, jet se ovaj topik pretvara u bljutavo dokazivanje ljudi. Ako neko ima nesto da kaze produktivno ili lepo neka kaze, ostale komentare da batalimo.

Ne znam sta je multiwii i ne vidim da sam dobio odgovor na to. Ali to sto sam tek poceo sa RC hobijem ne znaci da sam neki "tucko" samo zato sto u startu ne znam gomilu termina. Ukoliko je multiwii u stvari kontrolna kartica neko moze i da mi kaze to. Takodje sam primetio da ljudi postuju ne citajuci sta je prethodno napisano.

Jos jedna stvar. Ako nekom pise newbie pored imena, to ne znaci nista osim da je skoro dosao na forum. Svi polaze odatle da ne znam nista. I to je u redu, mogu da zivim sa tim. Cak je to i razumljiva greska ljucke prirode. Ali ko je procitao temu shvatice da covek koji moze od nule da isprojektuje i napravi dobru cnc masinu (cak i drajvere i elektroniku), i koji ima godine iskustva rada sa njom u obradi raznih materijala na poslu (ukljucujuci i pomenuti staklolit), nije tucko koga treba drzati za ruku vec ima nesto iza sebe.

Model koji sam postavio je samo "OSNOVNI KONCEPT" sto je vec receno. Naravno da NI U LUDILU nisam mislio da mi stirodur nosi motore, vec da ga postavim kao masku na konstrukciju. Jos jednom se pokazalo da ljudi cak pocinju da umisljaju stvari koje nisu recene i to predstavljaju kao negativno. Naravno da ce postojati i otvori za vazduh za hladjenje, ali zaboga ovo je bio samo OSNOVNI KONCEPT na kome se ne vidi sve. Potpuno otvoren za ideje. Umesto "nece ti to raditi zbog pregrevanja" jednostavno recite "mislim da bi trebalo da ima otvore za hladjenje tu i tu zbog pregrevanja". To je brainstorming, to je produktivna diskusija, mnogo prijatnija  i u pozitivnom pravcu.

Ne zelim nikoga da uvredim, verujte, niti kome sta uzimam za zlo. Sve vas ja postujem jer imate iskustva i godine rada (verovatno neki manje neki vise). Ali i ja imam godine rada sa elektromehanikom, samo sto jos na ni jednu nisam stavio radio kontrolu. Na svoje znanje cu uz vasu pomoc dodati jos 5% i sve ce biti u redu.

Forumi su svuda isti, i postoji obrazac po kome se ljudi ponasaju na njemu. Ja sam resio da budem clan ovog foruma. I potpuno se slazem da bi covek trebalo da pokaze nesto da bi ga neko shvatio za ozbiljno. Ovim sam prekrsio obecanje cutanja, ali eto. Nadam se da se niko ne ljuti, jer stvarno ne omalovazavam nicije znanje.

Hvala svima na komentarima, kakvi god oni bili. Moje iskustvo sa ovim projektom podelicu sa svima, bilo ono pozitivno ili negativno.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Moj QUAD
« Reply #31 on: September 16, 2012, 08:24:59 PM »
Vaci i ostali...
Držite se teme... Obrisani su neki nekorisni postovi, i tema je spojena sa temom u kojoj tražiš pomoć za setup.

Pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Moj QUAD
« Reply #32 on: October 31, 2012, 11:42:53 PM »
Pozdrav svima, sve je ok to sa mišljenjima, treba da bude brain storm-a, predlažem quad contest ovde u Nišu,



na lokaciji, pa da vidimo taj stirodur, odn. šta ko ima i ko šta ume, a?

Aluminijum (da ne kažem "marinija" ...) je prava stvar, plastika isto ok, ali ko je početnik treba da ipak konsultuje experte ...


Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #33 on: November 01, 2012, 09:28:35 AM »
Hahahaha prihvatam izazov :) samo da mi stignu delovi,  da ga napravim, da proradi i da se malo izvezbam :)

Offline mad_mangod

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
  • Goran Nis
Re: Moj QUAD
« Reply #34 on: November 05, 2012, 05:23:47 PM »
Javite kada kada i gde!

Pozdrav iz Nisa!
Biti ili (ne)biti,
pitanje je koga.

Goran
YU1SIS
Niš

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Moj QUAD
« Reply #35 on: November 07, 2012, 09:40:19 AM »
Čime letiš?

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #36 on: November 07, 2012, 10:52:08 AM »
Ludi_covekbog :) ostavi mi broj mobilnog ako hoces, pa kad imamo vremena Kole ti i ja da zujimo negde. Samo da mi stigne zadnji paket sa HK, otvorili istragu jer se izgubio... ne mogu da sklopim quad...

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #37 on: November 14, 2012, 07:17:09 PM »
Ok nakon upoznavanja sa "antiprotivnom" metodom projektovanja, resio sam da se potrudim oko kostura za quad. Posto sam delove porucio cini mi se jos u drugoj polovini avgusta iz HK, i jos nisu stigli..... ceo ovaj projekat se raaaaazvukao.... Pa sam hteo-ne hteo imao visak vremena za razmisljanje.
Svi fremeovi su dizajnirani na istu foru. Nekako kao da nije to predvidjeno da treba da udomi karticu, 4 esca, bateriju, distribucionu plocicu.... E sad posto sam zapucao da napravim to sa nekim lepim telom preko svega, treba jos da dozvoli i adekvatno hladjenje. Da bi sve lepo izgledalo, ne dolazi u obzir lepljenje izolir trakom, da zice vise na sve strane... Tako sam dosao do necega sto bi trebalo da lici na ovo:



Da udomi kompletnu elektroniku i dozvoli hladjenje. Ruke da budu od karbona 8x8mm 0,5mm debljine, sa aluminijumskim ojacanjem na krajevima u slucaju pada. Nadam se da ce ovaj karbon odraditi posao.Veliki pravougaonik na sredini je baterija, koja ce se nalaziti sa gornje strane kostura, kao i sva ostala elektronika. U ovim otvorima levo i desno ce biti ESC, po 2 u svaki. Ovaj centralni oblik je nosac KK2 plocice, koja ce se nalaziti iznad baterije, u preseku linija koje spajaju centre propelera gledano iz profila. Na tom mestu, prilikom rotacije quada po bilo kojoj osi, akcelerometar ne bi trebao da registruje bilo kakav pokret. To su neka razmisljanja dok ne stigne sve sto treba.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: Moj QUAD
« Reply #38 on: November 14, 2012, 09:43:40 PM »
   Vaci...mozes li postaviti linkove svih komponenti koje si narucio.
Hvala...
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Moj QUAD
« Reply #39 on: November 14, 2012, 09:45:50 PM »
Na tom mestu, prilikom rotacije quada po bilo kojoj osi, akcelerometar ne bi trebao da registruje bilo kakav pokret.

Da li možeš malo da pojasniš ovo?

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Moj QUAD
« Reply #40 on: November 14, 2012, 10:39:04 PM »
Da li možeš malo da pojasniš ovo?
Pogrešno je razumeo način funkcionisanja akcelerometra :)
« Last Edit: November 14, 2012, 11:15:05 PM by branek »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #41 on: November 15, 2012, 12:01:45 AM »
Sasa

Prvi post ovog topica ima linkove komponenti. Jel ti je to dovoljno? Propeleri ce biti drugi 99%.

Danko

Mozda si u pravu, ali sumnjam u to. Odgovoricu Gattiju pa ako nisam u pravu skrenite mi paznju.

Gatti

Akcelerometar registruje ubrzanje, tj teznju quada da promeni poziciju. Gyro registruje SAMO promenu ugla. To znaci da gyro moze da se nalazi na bilo kojoj tacki na quadu, jer svaka tacka quada rotira za isti ugao. Medjutim, kod akcelerometra je druga prica. Ukoliko se akcelerometar ne nalazi tacno u geometrijskoj sredini quada, koju obrazuju dijagonale koje spajaju centre elisa (pri tom ne mislim samo na pogled odozgo vec i iz profila), pri svakoj promeni ugla registrovace i promenu pozicije, jer quad bi trebalo da rotira oko svoje geometrijske ose. Sve van te tacke se prilikom rotacije pomera kao sestar kada crtas krug. Zato planiram da cip akcelerometra bude u geometrijskoj sredini, a ne cela KK plocica. Mislim, cisto kao eksperiment, lako je plocicu staviti bilo gde.

Mozda je ovo previse razmisljanja za tako malo "potencijalne" stabilnosti koju bi to donelo, ali eto... probacu samo zato sto nije tesko.

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Moj QUAD
« Reply #42 on: November 15, 2012, 12:17:11 AM »
Vaci,

Pripazi samo da li je u programu ploče koju koristiš već uneta korekcija za grešku položaja akcelerometra u odnosu na centar ploče, tj. preporučujem ti da uradiš onako kako je dato u uputstvu za ploču koju koristiš.

Ako je ploča dobra, onda bi trebalo da je već odrađena matematička translacija akcelerometra u centar mase/rotiranja.

Pozdrav
Branko
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #43 on: November 15, 2012, 12:39:46 AM »
Odlicno primeceno... samo 1 stvar se ne uklapa kad malo razmislim. Ako je matematicki translacija odradjena, to znaci da ploca treba da stoji u centru quada. Ok tu obicno ljudi i stavljaju. Ali gledano iz profila mogu je postaviti na bilo kojoj visini, i tu se matematicki ne moze predvideti pozicija jer se ne zna gde moze biti. Ako sada karikiramo do maksimuma stvari, i recimo ploca je postavljena na 1m ispod quada, dali ce quad prilikom rotacije rotirati oko ploce (akcelerometra) ili oko svoje geometrijske ose? Ja mislim da ce ga elektronika forsirati da se vrti oko ploce, i na kraju bi ispao neki dzumbus... To je jedini razlog za ovakvo razmisljanje, da sve bude sto simetricnije i prirodnije.

Kada je vec Branek spomenuo matematicku translaciju akcelerometra, dali neko slucajno zna dali KK2 plocica ima to odradjeno, ipak je to jeftina ploca? Dali mi neko moze reci koje kontrolne ploce imaju to ako KK2 nema? U uputstvu sa HK nisam video nigde predlog za poziciju KK2, pa me to navodi da ova ploca nema pomenutu sposobnost.

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Moj QUAD
« Reply #44 on: November 15, 2012, 12:52:14 AM »
za sipke si rekao karbon a od cega mislis da napravis telo ili ti nosac tih karbonskih sipki??
ex pseudonijum: sova