Author Topic: Moj QUAD  (Read 30591 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Moj QUAD
« on: September 06, 2012, 06:41:27 PM »
Ljudi ja sam totalni pocetnik u pravljenju RC modela. Resio sam da krenem od quadcoptera. Posto sam na "0" iskustva sa RC modelima moram da vas zamolim za pomoc u vezi delova za quad.

Ja cu postaviti linkove pa ako neko moze da prokomentarise nesto od toga, dali nesto ne valja i zasto - bitno mi je da mi kazete zasto ne valja da bih nesto naucio.

Motor:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18969__Turnigy_D2836_8_1100KV_Brushless_Outrunner_Motor.html

ESC:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__13429__HobbyKing_30A_BlueSeries_Brushless_Speed_Controller.html

KK kartica:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24723__Hobbyking_KK2_0_Multi_rotor_LCD_Flight_Control_Board.html

Stanica:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__8992__Turnigy_9X_9Ch_Transmitter_w_Module_8ch_Receiver_Mode_2_v2_Firmware_.html

Baterija:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__15521__Turnigy_5000mAh_4S1P_14_8v_20C_hardcase_pack.html

Watmetar:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10080

Punjac:http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__17508__Just_Another_Charger_80W_6A_2_6S_Balance_Charger_w_PSU.html

Propeleri - uzecu cw/ccw u 2 boje, ali ova velicina:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__22447__Slow_Fly_Electric_Prop_1045R_SF_RH_Rotation_4_pc_.html

Lipo alarm:
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=18987

Toliko. Dosta delova pa vi hvalite, pljujte, komentarisite, pa da i ja nesto naucim.
Hvala.

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Moj QUAD
« Reply #1 on: September 06, 2012, 11:27:02 PM »
Na prvi pogled, mislim da su to preveliki propeleri za taj motor na tom naponu (4S).
Ne znam odakle ti informacije za ovaj setup ali bi najbolje bilo da pogledas sta su drugi koristili te iskoristis proverene komponente i kombinacije.

Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #2 on: September 07, 2012, 12:28:43 AM »
Ja sam odredio ove komponente, ali zato sam postavio ovde jer nisam siguran. Ne znam gde da nadjem neki topic sa raspravom o delovima za quad pa sam otvorio ovaj.

A sto se propelera tice


10x6 na 3s daje oko 1000g, malo ispod maximuma. 336w je dosta snage, ako stavim 10x4.7 propeler i 4s bateriju trebalo bi da izvuce maximum, mozda i malkice preko. Naravno samo kada je full throttle.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #3 on: September 12, 2012, 12:10:46 AM »
Posto nekako nemam srece sa druzenjem na ovom forumu (izgleda da su moja interesovanja nezanimljiva drugima), resio sam da se druzim sa samim sobom.
DA, bicu svoj najverniji sagovornik. Postavljacu ovde slike i planove, napredak rada, postavljati sebi pitanja i odgovarati kada budem "provalio" odgovor.
Ovaj QUAD je prvi RC uredjaj koji pravim. Nekako sam se nategao za pare, i uz stvarno srdacnu pomoc Vlade is RCSrbije krenucu u ovaj hobi. Ujedno mu se i javno zahvaljujem na pomoci i strpljenju.
Obzirom da mi niko nije pomogao oko izbora komponenti, sada se uzdam samo u moje dugogodisnje bavljenje elektronikom i moje obrazovanje da sam napravio dobar izbor. Posto svi quadovi koje sam video na netu lice na propelere prisrafljene na stapice, mislim da cu sa mojom vernom CNC masinicom da napravim nesto vredno paznje - naravno moje.
Posto jos uvek nisam siguran koje propelere cu staviti i jos neke sitnice, za sada postavljam samo generalni koncept.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Moj QUAD
« Reply #4 on: September 12, 2012, 12:37:26 AM »
Ne bi da budem hejter, ali zar se nisi zapitao da možda postoji razlog zašto svi quadovi koje si viđao na netu liče na štapiće sa propelerima, a ne ovako kako si ti skicirao? :)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #5 on: September 12, 2012, 12:43:11 AM »
Jesam, ali nisam dosao do nekog logicnog zakljucka koji je bitan i ima smisla.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Moj QUAD
« Reply #6 on: September 12, 2012, 01:03:03 AM »
Ja nisam bas neki strucnjak za uparivanje motora, elisa, baterija i uglavnom uzimam delove koje su drugi vec dobro uparili i sigurno dobro rade.
U tvom slucaju mislim da bi za pocetak odmah trebao vise baterija da porucis, jer ces se opasno smoriti ako budes samo tu jednu koristio.
Jako je bitno kolika ce ukupna tezina tvog quad-a biti pri poletanju. Prema tome i elise biras, mada nije pravilo da su vece elise uvek bolje.
Ja imam 2 primera da su mi se manje elise bolje pokazale na quad-ovima sa 4S baterijom. Npr. F450 Naza kit bolje leti sa 4S i 8" elisama, nego sa 3S i 10" elisama.
Slican slucaj i na jednom heavy lift quadu koji ima mrcine od motora. Prvo sam ga probao sa 12" karbonskim elisama i em nije nesto lepo leteo, em su se motori i esc dosta grejali.
Onda probam sa 11" APC elisama i bolje leti i manje se greje. Stavim 10" APC i dobijem jos bolji let sa jos manjim grejanjem.
Stos sa manjim elisama je da ih motor lakse i brze vrti i samim tim su brze i lakse korekcije tj. promene obrtaja.

Kako god uparivao nikada nemoj da racunas sa full throttle. Za normalan i siguran let gas ne bi smeo da prelazi 50-70%.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Moj QUAD
« Reply #7 on: September 12, 2012, 01:05:03 AM »
Ja ću ti reći samo dva:
1. (visoka) Cena izrade
2. (nepotrebna) Težina

Tebi dijagonale ovog quada imaju nekih 70-tak cm, i vidim vrlo liberalan dizajn. Ovo možeš napraviti u nekoliko varijanti:
1. Vakum formiranjem, koje je relativno jeftino, drveni kalup će te koštati možda 100-150 evra, i ostalo tipa vakum pumpa, sto, pretpostavljam da imaš ili ćeš pozajmiti od nekoga... Međutim sa takvim načinom izrade čvrstoća će biti na nivou kartonskih cipela , dakle - neupotrebljivo
2. Livenje plastike. Sa pravilnim projektovanjem kalupa i odabirom tipa plastike može da se dobija lepa čvrstoća, ali koja opet nije dovoljno kruta da bi mogla da nosi kopter sama po sebi bez neke konstrukcije od ispod. Mana ovog metoda je što bi te izrada kalupa ove veličine koštala nekih 50-70.000 evra (ne, nije greška. 70 HILJADA evra).
3. Kompozitni materijali - ovoga puta bi kalup morao da napraviš dosta preciznije, verovatno od nekog metala kako bi mogao dobro da se vakumira što znači sigurno 500-1000 evra za izradu i cenu samog bloka materijala, samo karbonsko tkanje i epoksi ne verujem da su skupi, par desetina evra sveukupno za ovakav model, ali tu sad dolaziš do momenta da se ovaj kalup mora ceo vakumirati kako bi se slojevi epoksija i karbona ispravno laminirali, što zahteva dosta kvalitetnije vakum pumpe i jedan totalno drugačiji sistem koji ne možeš tek tako naći i sklepati.

Na koju varijantu si se ti odlučio?

P.S. sve ovo, za koju god varijantu da se odlučiš dodaje nepotrebnu težinu samom quadu, smanjuje trajanje leta i smanjuje količinu korisnog payloada.


Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Moj QUAD
« Reply #8 on: September 12, 2012, 01:08:33 AM »
Odgovorio sam ti u postu o delovima sta mislim i preporucujem.
Ovaj tvoj ram me podseca na onaj AirDrone. Nije lose to sa "okvirima" za zastitu elisa i prolaznika  :big smile
Ne znam od cega planiras da ga pravis, koliko ce biti izdrzljiv i tezak?


Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Moj QUAD
« Reply #9 on: September 12, 2012, 02:01:29 AM »
Sto bi se reklo kod nas, "kud svi tu i mali muja".

     Nemoj da izmisljas toplu vodu, radi kako su drugi radili, i leteces, posle se zezaj kad vidis kako je leteti "klasicni" model.

I danko ti je rekao glavnu stvar, ne pravi dodatni teret osim ako ne mislis da letis po 2-3 minuta i da imas 50 baterija.....  :mhm


     ()-()

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Moj QUAD
« Reply #10 on: September 12, 2012, 08:19:23 AM »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #11 on: September 12, 2012, 12:55:04 PM »
Ja sam majstor za ismisljanje tople vode :P
Znate sta, stirodur je jako jeftin i fin materijal, lako se obradjuje i lepi, a ja imam CNC masinu solidnih dimenzija... Tako da cu pokusati da prodjem sa 7 eura umesto 70000 eura :)
A sto se tice mase, vucna sila quada trea da iznosi 4-4,5kg na maximumu (naravno to je peak value), a masa quada nece preci 1,2-1,3kg sve ukupno. Pa i da bude 1,5kg opet imam odnos potiska i mase 3:1 minimum. Sve to sa baterijom od 4000mah, ne znam.... ja mislim da necu imati problema da duzinom leta. Za sada planiram samo da bude opaka acro masina za uzitak u letenju, ne planiram nikakve photo session-ove jer jos ne znam da letim.
Uostalom, meni nije nebitno na sta ta letelica lici. Estetika i budzenje imaju mnogo veze sa uzitkom u letenju i uopste sa motivacijom za trosenje suludih kolicina novca i vremena na igracke.

Gizmo: bas tako, nije toliko do zastite propelera(mada ima i toga) ali mislim da su ove stvari mnogo opasne po okolinu ako nesto krene naopako. Osim sto lepo izgleda treba i da zastiti potencijalne zrtve koliko toliko. A mislim i da doprinosi smanjenju buke propelera i povecanju efikasnosti, jer se priblizava konceptu ducted fan-a (nije to ali ima malo). Taj airdrone lepo leti, i jedini je koji sam video sa tim ramom. I hvala sto si mi poslao poruku za delove, ali ja to nikada nisam dobio...

Bojane valjda nije lose da neko ponekad izadje iz kruga razmisljanja i donese nesto novo. Evo ja cu biti zamorce, ako meni ne uspe onda niko ne mora da se trudi oko toga. Ali ako mi uspe eto ideje da dozivimo eksploziju dizajna i da imamo jos nesto cime mozemo da se hvalimo pred drugima ;)

I Mihajlo... prvo hvala za linkove. Nije nikakav problem kupiti kostur. Ali zar ti onaj moj koncept sa pocetka stranice lici na ovaj stiroporski sa HKa? Ako je tako onda sam u strashnoj zabludi oko mojih dizajnerskih mogucnosti. Takav oblik nisam nigde video, mislim da je tako fino obradjeno i lepo uradjeno, i da jos bude cvrsto (videcemo dali cu ja uopste uspeti tako nesto :) ). A i da postoji verovatno bi kostalo mnogo vise nego da ja to napravim od stirodura.

I na kraju MOZDA JA NISAM U PRAVU u vezi ovoga sto pricam, ali mi je drago da bar ima nekoga kome je ovo interesantno. Hvala vam svima na komentarima i misljenjima koje ste podelili sa mnom.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Moj QUAD
« Reply #12 on: September 12, 2012, 02:04:05 PM »
Ok hvala. Iako sam delove vec narucio, ovaj komentar mi puno znaci. Motor je 330w MAX (valjda samo peak value), a ja sam narucio elise u boji 9x45 i 10x45. Provericu koje da stavim na 4s bateriji, a kupio sam samo jednu posto nemam para. Dok ga sastavim skupicu jos za 2-3 i bice ok :)
Pokrenuo sam jedan topic o brushless motorima gde bi ljudi trebalo da postave svoja merenja performansi motora sa raznim elisama, ali nikako da neko to izvede i da krene. Postavicu ja prvi cim dobijem motore i elise, pa mozda pomegnem nekom oko izbora.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Moj QUAD
« Reply #13 on: September 12, 2012, 03:07:05 PM »
I hvala sto si mi poslao poruku za delove, ali ja to nikada nisam dobio...
Nisam ti slao PM, vec odgovorio u "Pomozite oko delova za QUAD"  ;namig

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 744
Re: Moj QUAD
« Reply #14 on: September 14, 2012, 08:43:14 AM »
I ja sam se zaljubio u quadove, i josh uvek trazhim setup koji mi odgovara,
zhelja mi je da se quad ponasha ko heli ili bar priblizhno, trazhim snagu
preciznost, apsolutnu stabilnost.

Zanimaju me dva setapa, jedan od kilovat, drugi od 3-4 kilovata,
na raspolaganju imam svashta i kompletiram josh narudzbine koje
chekam.. Pozitivna su mi iskustva sa t-motorima i t kontrolerima
multiwii bordom, narucio sam ozbiljnije bordove..

Trenutno imam na probi jer sam zamenio i povadio iz aviona i helija a tamo
stavio neshto drugo, shest titan hyperion kontrolera od 85 amp koji se
vrlo jednostavno fleshuju i setuju preko kompa, kako ce to da radi
veliko je pitanje..

Imam chetiri hacker A 30-28 S, i to me zanima kako ce da radi, dji
kontroleri su se loshe pokazali, hobbyking isto grozno..

Poenta je da trazhim dobar setup, koji mora da radi 10 sati leta savrsheno
bez i jednog pada ili problema, da bi mogao da ga vozim opushteno u
gradskim uslovima, tek onda me zanima dizajn i frejm..

Dzabe dobar dizajn i frejm ako setup nije pouzdan, ili klimav, a moja zhelja je da ga
ne'vozim kao oblachitj, vetj suludo izhivljavanje..

Zabava je u toku i idemo dalje..