RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Ulazak u 2x2 F3A

<< < (6/7) > >>

marko:
Odmah da kazem da mene SAMO F3A still letenja apsolutno ne zanima, dosadan mi je, ali je neizostavan u nekom freestyle programu.

Dok afiniteta za takmicenje imam ... "daj boze para, a bice i zdravlja" sto kaze Rambo Amadeus, pa cemo videti ove godine dokle stignem.

Sledeca moja zapazanja cu pisati po stavkama, da slucajno ne bude neke zabune ili dvosmislenosti.

1. U Srbiji od svih modelara, pocev od najmladjeg, pa do najstarijeg, postoje samo dva coveka koja zaista znaju da lete avione: Milos Damjanovic i Nikola Stojkovic.

2. Posle njih dvojice ide jedno dvadesetak praznih mesta, pa onda ostatak ekipe.

3. Kao najbolji, Losmi i Saburo su i JEDINI kompetentni da daju komantar u vezi figura i/ili opreme.

4. Znam da ce ovo uvrediti mnoge samozvane majstore, ali istina boli.

5. Stoga bih preporucio mladjim modelarim, a i onima ostalima koji zele da napreduju je da ne zaborave dve stvari:prva je da vezba cini majstora i druga da boj ne bije ljuto oruzje vec boj bije srce u junaka ....

M. (pijemo)


P.S. Jedan off, pa me ukinite:ne znam da li ste provalili da od kada je Mirce preneo dnevnike izgradnje na svoj sajt i RCU da je forum "umreo", ali stvarno "umreo"?  (rip..)

   

branek:
Pozdrav svima,

jedna opaska pre vraćanja na temu... Čemu shvatanje svega previše lično?! Opustimo se, i diskutujmo.

Dakle, 2x2 modeli. Ja sam imao čudnu putanju učenja po nekima, Edž od 90cm, pa Kalmato, ali vrlo kratko, sada ga mnogo više letim iz zadovoljstva i za lečenje stresa, pa Ekstra sa HK od 120, pa Ejndžel pa drugi Ejndžel i na kraju Bravo, prava 2x2 mašina.

Ono što mogu da kažem je da bez obzira kakav avion imate, ako ne vežbate, nećete dobro leteti. Talenat je tu da se vežba manje ili više, ali bez vežbanja kakav god avion da imate, to nije to. Ja sam ove godine vrlo malo leteo, Bravo nema sve ukupno 15 letova i vrlo malo sam napredovao, ako i uopšte od prošle godine. Dakle, ako se hoće bilo kakav rezultat mora da se vežba. Mnogo.

Sad malo o razlici između aviona. Ja ću pokušati da uporedim samo Ejndžela protiv Brava.

Prva stvar je ta stabilnost u letu. Koliko je Ejndžel stabilniji od malog Edža, toliko je Bravo stabilniji od Ejndžela. Šta to znači, bar iz mog ugla gledano. Kada letim sa Ejndželom, i najmanja greška, najmanje kašnjenje u potrebnoj reakciji dovodi do toga da ta figura ne izgleda onako kako treba. Sa druge strane, Bravo, ume da oprosti te sitne greške. Nekako je, graciozniji, inertniji, ima se više vremena za bilo koju akciju, niste stalno u napetom stanju, očekujući neku korekciju. To dovodi do osnovnog zaključka da kada sa jednog aviona kao što je Ejndžel od 150cm, pređete na veći avion recimo 2x2 metra, sa istim znanjem ćete leteti bolje, jer je sam avion boljih letnih karakteristika.

TE, fiziku, zašto je to tako ne mogu diskutovati jer ne znam, osim laičkog, veći avion bolje leti, opterećenje po površini krila i sl. Ima tu onih koji se više razumeju u to.

Uticaj vremenskih prilika, vetra najviše, je manji kako prelazite na veći avion.

Mana 2x2 aviona je, cena za naše prilike. To donosi malo nervoze pri letenju, i stegnutosti. Nažalost.
Takođe, mislim da nije fer prozivati bilo koga šta radi i šta kupuje za svoje pare. Tema je odlična, meni je žao što je Petar obrisao svoje pitanje, odakle je sve krenulo. Možda čak i ja vratim post iz obrisanih. Nadam se da se Petar neće ljutiti zbog toga.

Preško je pozvao da se omasovimo u prizemljijim kategorijama, sa čime se ja slažem u načelu, ali se ne slažem po amandmanima, tj da zbog toga treba bataliti ovo što su (ili smo) neki oda onih koji mogu započeli. Ako igraš šah sa slabijim od sebe, nikada nećeš napredovati. Isto tako mislim i za F3A letenje. Meni je drago što mogu da letim uz Nikolu, i nadam se da ćemo svi uskoro leteti uz nekog još boljeg pa makar ja bio dvestadvadeset a ne samo dvadeset mesta ispod.

Toliko od mene,
branek

P.S. Neke od neukusnih komentara ću izbaciti iz postova, nije im mesto ovde.

P.P.S. Marko, nažalost jeste se primetio odlazak (ja bih pre to nazvao pauzom  ;namig ) Mirčeta, ali forum je daleko od umiranja. I ja se sam nadam/znam da će se Mirče vratiti. :)

Pozdrav svima.

marko:

--- Quote from: tibeteagle on December 11, 2012, 10:38:55 PM ---...opet pitam. Hoće li već neko dati stručno objašnjenje, zašto model navedenih dimenzija leti bolje odnosno stabilnije od manjih???  mmmm Ili barem jedan link. (plz)

--- End quote ---

Velicina aviona ne utice na to da li bolje ili losije leti u odnosu na vetar .... stabilnije ili kako god.

Najveci uticaj ima specificno opterecenje (kg/m2),  manji uticaj imaju maksimalna i minimalna brzina, izbor aeroprofila na krilu kao i specificna snaga letelice (KW/kg).

Veci modeli se biraju zato sto se bolje vide i na njima se mala odstupanja od zeljenog pravca i brzine kretanja mnogo lakse uocavaju nego na manjim modelima.

Ali T.E. ja sam siguran da ste vi znali odogovor na ovo pitanje. ;namig

M. (pijemo)

tibeteagle:
Hvava na odgovorima. Vredeo je moj trud da podignem nivu teme sa trade na tech. Odgovor na moje pitanje ne treba samo meni, već temi, i za one modelare koji stvarno žele da znaju i zašto je dobro preći u veći model.

Nikola i Marko su rekli deo istine, a to je jedinična opterećenost krila.

OBRISANO - van teme /moderator/

Sada toliko, moram da idem.
 ;namig

petar:
Ne ljutim se, povrati moj post.

Magic je bio u pravu, ucinilo mi se da sam otisao u off pa sam ga sam obrisao.

pozzz

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version