Author Topic: Quadro ili Hektocopter za gopro 2  (Read 10573 times)

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« on: December 20, 2012, 03:06:50 PM »
Evo resih i ja da se upustim malo u multikoptere  :sljus Posto bas malo znanja imam o njima, zamolio bih vas upucene i iskusnije da me posavetujete....prvo ne znam da li da sklapam quadrocopter ili hektocopter. Naime treba mi sbog snimanja sa gopro kamerom, ona je tezine oko 200gr. znaci treba mi da multikopter bude stabilan. e sada da li mi je bolji quadro ili hektocopter?  (<--) ovakav ram sam planirao
« Last Edit: December 20, 2012, 03:21:30 PM by mrburns »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #1 on: December 20, 2012, 06:40:28 PM »
Quadro je manje stabilan od Hexa a opet on je manje stabilan od Octo platforme...

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #2 on: December 20, 2012, 06:49:41 PM »
da, sama logika  :)aplauz ali meni iskljucivo treba zbog kamere teske 200gr. mene interesuje da li neko ima neki mulikopter na koji kaci gopro kameru ili kameru slicne tezine, da kaze njegova iskustva  ;namig

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #3 on: December 20, 2012, 07:20:38 PM »
Danko cudi me takav komentar od tebe mmmm
Prednost veceg broja motora je mozda veca nosivost, ali prvenstveno sigurnost u slucaju otkaza nekog motora.
Quad moze da bude isto stabilan kao hexa ili okto, a u nekim slucajevima i stabilniji jer ima manje pokretnih delova koji potencijalno unose vibracije.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #4 on: December 20, 2012, 07:36:28 PM »
Zar nije logično da više motora doprinosi stabilnosti, odnosno inerciji sistema?

Quadovi su kao rakete, zuje na sve strane, dok moj hexa u odnosu na njih plovi... A opet u odnosu na tvoj okto je nemiran...

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #5 on: December 20, 2012, 07:58:21 PM »
Nije tako :)
Zavisi od samog sistema i kako je podesen. Npr. mali CX4 Droid meni leti bolje i mirnije nego veliki AD8.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #6 on: December 20, 2012, 10:12:47 PM »
Quote
Quadro ili Hektocopter za gopro 2
Hekto znači 10^2 odnosno 100. Za gopro će biti malo puno.  mmmm

Postoji aspekt nosivosti i stabilnosti. Nosivist je manji problem. Šta sve utiče na stabilnost je već mnogo složenije. Ne zavisi samo od broja motora, već i od njihovih dimenzija, veličine krakova, tipa i broja obrtaja elise i njihovog jediničnog opterećenja, mase cele letelice, podešenosti stabilizacije kontrolera, vremenskih uslova, ruku pilota...
Kako je već Gizmo rekao, može da bude stabilan i dobro sagrađen i podešen kvadrokopter, ali je istina i to da sa radom više motora unosi i veća žiroskopska stabilnost u sistem. Kao upoređenje, žiroskopska stabilnost kod helikoptera je veoma značajna i reletivno veća u odnosu na mikrokoptere, gde je masa rotora i njihova ugaona brzina mnogo manja, a od tih veličina zavisi mehanički žiro efekat.
Dakle, ako se ne radi o velikom teretu do 200g onda je i mikrokopter sa 4 motora od 200W dovoljan. Mikrokopter nikada ne može da leti toliko stabilno da to ne utiče na kvalitet snimanja. Tu pomaže aktivni nosač kamere sa servo motorima, koje donekle kompenzuje ljuljane slike, tek da kasnije ko gleda ne dobije morsku bolest.  :big smile
Sve je ovo još u fazi razvoja kako mehanike i elektronike tako i softvera za upravljanje njima. Za sada samo najbolje konstrukcije daju najbolju stabilnost snimanja i to u rukama najboljih pilota.
Toliko od mene koji još nemam mikrokopter.  lol
« Last Edit: December 20, 2012, 10:19:18 PM by tibeteagle »

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #7 on: December 21, 2012, 01:35:41 AM »
da, moja greska, mislio sam multikopter sa sest motora, kako god se kaze :D
kao i u svemu, sve ima svoju racunicu.. ja  i ne nameravam da ga koristim u  profesionalne svrhe , sto se tice snimanje, vec za svoje neke poslice.....mene interesuje od cega bih mogao da pocnem, tj u kom smeru da planiram.Sto rece Tibeteagle da bi mozda i cetiri motora od 200w zadovoljavalo tu tezinu, to mene interesuje, a kada ja sklopim onda cu videti sta i kako dalje...ovde ima vas par koji dosta dobro poznajete ovu tematiku, pa bi mogli malo da me posavetujete sta kako..Gizmo ti si radio sa gopro kamerom i multikopterima, kakvo je tvoje iskustvo..?

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #8 on: December 21, 2012, 02:01:17 AM »
Ajde prvo mi tebe da pitamo kakvo je tvoje iskustvo sa RC letelicama i letenjem helikoptera?
To je prvo i osnovno pitanje pre dalje price o tehnici.

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #9 on: December 21, 2012, 10:57:50 AM »
Ja sam avio modelar i to mi nije strano...sa helikopterima nemam neko veliko iskustvo sa ozbiljnijim modelima, al imam koaksijalni heli, tako da osnovne stvari poznajem, koliko, toliko.....  (<--)
« Last Edit: December 21, 2012, 12:24:45 PM by mrburns »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #10 on: December 21, 2012, 04:52:22 PM »
Quote
da, moja greska, mislio sam multikopter sa sest motora, kako god se kaze :D
Mr. Burns,
niko nije rođen da sve zna. Evo prilike da se nauči nešto o novim stvarima kao nazivi mikrokoptera sa prastarim nazivima.
Mikrokopter sa 6 motora je dobio naziv sa prefiksom hexa-kopter. Motori su raspodeljeni u hexagonalni oblik. Ovaj prefiks od 3 do 8, pa i više, je na istom principu. O drugim grčkim i latinskim prefiksima ovde.
Za male terete do 100g može da posluži i mnogo manji quadro-kopter od uobičajenih. Evo jednog malog koji veoma lako može da ponese GoPro ili neki glupi telefon.





http://www.kkmulticopter.kr/index.html?modea=vieweng&mc_selected=MultiCopter&sc_selected=Set&sn=micro_multi_full&id_no=49

 ;namig

Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #11 on: December 21, 2012, 05:48:38 PM »
da ovaj model izgleda super, ali meni pretezno treba model na kom ja kameru mogu nakaciti sa donje strane, nije presudno da ima servoe pa da pomeram kameru, moze i fiksna da bude. i ipak mi j epotrebniji jaci model, jer planiram da ga podizem i iznad kuca, a gore ima i turbolencije.....

Offline vpilic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 315
    • http://www.rcsrbija.rs/
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #12 on: December 21, 2012, 10:22:23 PM »
da ovaj model izgleda super, ali meni pretezno treba model na kom ja kameru mogu nakaciti sa donje strane, nije presudno da ima servoe pa da pomeram kameru, moze i fiksna da bude. i ipak mi j epotrebniji jaci model, jer planiram da ga podizem i iznad kuca, a gore ima i turbolencije.....

Jedna bitna stvar kod multikoptera je koliko para toliko muzike..
Koju sumu planiras da ulozis pa da krenemo odatle sa konfiguracijom multija, bilo on quad hexa ili octo..

Ja sam imao quad sa DJI Nazom koji je bez problema nosio GoPro, sa 4S 2200 10 min leta.


Offline mrburns

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #13 on: December 21, 2012, 11:04:03 PM »
nemam nesto odredjeno, planiram da delove uzimam sa HK....ali postepeno, ne sve odjednom jer mi nije hica.....recimo 200e orjentaciono..

Offline kole_niš

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 450
Re: Quadro ili Hektocopter za gopro 2
« Reply #14 on: December 22, 2012, 12:50:33 PM »
mrburns, za 200-250e imaš full quad rtf, sa solidnom stanicom. Hexe su ok, al ti treba više para za baterije, motore, escove isl... Nije problem da ga kupiš, zalemiš, ušrafiš, problem je kasnije da mu se "da duša", tj da poleti. Po meni, bolje da se krene sa quadom, pa kasnije da upgrade-uješ delove, kako finansije dozvoljavaju ...