Author Topic: Pomoć oko Guppy-y  (Read 24657 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #60 on: January 27, 2013, 02:10:21 PM »
''Drvenarija'' je gotova. Ostalo je samo da se finom šmirglom tu I tamo nešto sitno doradi, zatim ugradnja držača motora I servoa ali, u principu, to je to. Ostaje da se poruči elektro oprema (ili srpski ''set up'') I da se sačeka lepo vreme.

http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/IMG_06851_zpsb5bdc89b.jpg
http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/IMG_06861_zpsd672c381.jpg

Međutim, kao I uvek, javi se problem gde ga najmanje očekuješ. Prilikom montaže žica I bužira za servo primetio sam da žice idu jako teško iako su pregibi I savijanja minimalni - baš onako kako je su to uradili mnogi pre mene. Nisam pokušao da izvadim žice iz bužira pa da onda vidim kako to funkcioniše. Unapred mislim da bi neki bužiri ipak trebali da postoje. Rupa u karbonskoj cevki je 4 mm a bužiri po 2 mm. Ne bi trebalo da im je ''tesno'' ...

Da li dolazi u obzrir neko podmazivanje u bužiru (WD 40 npr)? Da li postoji neki potenijalni problem ukoliko  bi žice ''trčale'' bez bužira?

Offline Ikarus

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 67
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #61 on: January 27, 2013, 05:13:18 PM »
Svakako da bi imao problema ako bi zice ostavio labave,odnosno bez buzira... Desilo bi ti se to to da ne bi imao proporcionalan odziv na komande u situaciji kad servo motor vuce ili gura zicu ... Dok je model na zemlji to ne bi toliko primetio ali u vazduhu kad se komandne povrsine opterete otporom vazduha i tekako bi doslo do izrazaja na odziv modela... Moze se desiti da se model cak uopste i ne odazove na komandu usled savijanja zice.... Dalje znamo sta sledi... Tako da u svakom slucaju vredi pomuciti se malo. WD-40 moze da pomogne ali mislim da u tvom slucaju ne moze bas puno da uradi... Ja bih prvo proverio prohodnost cevi vizuelno ako je to moguce, sprej svakako mozes naprskati kad hoces... ()-()

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #62 on: January 30, 2013, 11:25:53 PM »
Ikaruse,

ne znam koliko poznaješ ovaj model ali žice (2x1mm) 95% svoje dužine prolaze kroz karbonsku cev od 6mm (unutrašnji promer 4 mm). Probao sam da skinem bužire I da Ih podmažem - ništa nisam dobio! Onda sam rešio da skinem bužire. Žice ''rade'' daleko bolje a probao sam I da im dam otpor na krajevima da vidim koliko imaju mogućnosti da rade ''šta one hoće''. Veruj mi, vrlo malo tako da sam rešio da to ide bez bužira.

Kad mi stigne elektronika, pokušaću još jednom da probam ali sa servoima.

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #63 on: April 08, 2013, 04:11:54 PM »
Milose, zica od dva milimetra se u praksi retko koristi za buzire, cesce kao "push rod," ali u tom slucaju je duzine nekih 20 cm i prava, dakle bez lomljenja i savijanja (u tom slucaju). Kod tvog modela, kako ja vidim, imas tri "kriticne" tacke lomljenja, na mestu gde zica ulazi u karbonsku cev, na mestu gde izlazi iz nje, i na mestu gde izlazi iz trupa, dve od te tri tacke ti blokiraju zicu, koja je verovarno veoma tvrda i ne moze da se prilagodi, jer je tolerancija na savijanja u tako postavljenom buziru sa tom zicom, 2 mm. Ovo resenje ti iskreno ne bih preporucio, kao ni da stavljas samu zicu. Najbolje "home made" resenje je celicna sajla, koja prolazi kroz neko plasticno crevo npr. sajla za kocnicu od bicikle. Crevo mora biti fiksno postavljeno u trup.  :)
Najbolje resenje je nabaviti buzir iz neke od modelarskih radnji  ()-()
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #64 on: April 08, 2013, 07:42:27 PM »
Hvala Daki,

u međuvremenu sam malo ''proguglao'' I našao na RC Universe sve o Guppy-u. Naime, žica je 0,6mm a prolazi kroz bužir unutrašnji fi 1 mm I sve radi kako treba.

U svakom slučaju, hvala na savetu I najboljoj nameri.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #65 on: May 23, 2013, 04:33:00 PM »
Poslednja podešavanja pred poletanje izveo je moj prijatelj Damir iz Pančeva kome dugujem veliku zahvalnost za svesrdnu pomoć.


Offline bokki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 31
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #66 on: May 23, 2013, 05:00:27 PM »
ako ti odgovara resenje... crevo od pneumatike spoljni fi 3 mm unutrasnji 2 mm a unutra cel. zica 1.5 mm, crevo mozes da nadjes u prodavnicama pneumatike... cena oko 70 din metar..

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #67 on: May 23, 2013, 05:15:44 PM »
Hvala bokki, taj problem je već rešen a Guppy već ima nekoliko letova.

Offline svrco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 102
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #68 on: May 23, 2013, 05:58:29 PM »
Daj nam slike, izvestaj sa letenja? Lep pozdrav