Author Topic: Pomoć oko Guppy-y  (Read 24656 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Pomoć oko Guppy-y
« on: December 21, 2012, 10:08:53 PM »
Krenuo sam da sakupljam planove za Guppy-a verzija sa polihedralima. Na raznim sajtovima našao sam dosta toga međutim, ima nešto što me buni pa bih molio za pomoći. Naime, postoji novija verzija Guppy-a koja ima neka poboljšanja ali nigde nisam našao planove za verziju sa polyhedral krilima I poboljšanjima.
S obzirom da sam u fazi pripreme materijala za sečenje, molio bih da mi neko pomogne.

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #1 on: December 24, 2012, 07:19:19 PM »
Ima li nekoga  ko bi mogao da pomogne? Ne verujem da tražim previse ...

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #2 on: December 24, 2012, 07:31:47 PM »
Ovo ti je sajt Mitje tvorca Guppy-a ako tu nema nema nigde.
http://ultralajt.webs.com/
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #3 on: December 25, 2012, 12:48:50 AM »
Hvala Nebojša,

znam za taj sajt. Zanimaju me neki detalji sa novije verzije jer su to neka poboljšanja do kojih se došlo u praksi . Mislio sam, kad već krećem u izgradnju da odmah primenim I te izmene. Skinuo sam sa neta brdo planova, slika, skica, crteža ... Ali tih detalja, nema!
I da budem skroz do kraja iskren - ne daje mi se 30$ za plan! Ako nekome treba to neko ''brdo'' koje sam skinuo, neka se slobodno javi.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #4 on: January 05, 2013, 01:56:59 AM »
Nema nikakvih spektakularnih poboljsanja. Imas samo dva tipa krila. Prvi model bez elerona i drugi sa eleronima , zamisljen nesto kao mini hotliner. Izuzetno dobar model za pocetnike. Moj ti je savet da uradis obe verzije krila. Lako se pravi, ako sve pripremis, zavrsices je za par dana. Napravi je sto laksom i uzuvaces dugo u tom modelu
Ovde imas neke slicice, ali pretpostavljam da si naleteo na to.
Na drugoj strani imas link ka planu za krila sa eleronima
http://www.flyfreak.net/samogradnja/guppy-i-guppy-2-popularne-rc-jedrilice-za-samogradnju/?PHPSESSID=hr3q2fiq41jcst636hdejq8jd3
Kako sta budes radio, slikaj i za najmanju sitnicu pitaj. Uvek ce se naci neko ko ce ti pomoci. Nista nemoj da radis napamet, mada ti planovi su jako jednostavni. Ne bi tebao da imas problema. Ali, ako ti je to prvi model koji radis, polako i pitaj... Bolje da sve odradis iz prve kako valja nego da napravis neku *sitnu grescicu* koja te moze kostati dosta vremena dok je ne saniras
Srecno!

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #5 on: January 07, 2013, 11:40:35 PM »
Stigoh sa Guppy-em već podaleko - krila su gotova (treba da ih zalepim), trup je gotov (tu imam malo problema ali ću ih rešiti), rep je gotov ali neću da ga sklapam I vezujem za trup jer nemam sav potreban material. Nisam slikao detalje (kako mi je to preporučio Grebic) iz prostog razloga jer sam primetio da Guppy ne interesuje baš mnogo ljudi. Kada sam tražio pomoć javilo se malo ljudi ...

E sad, da bih završio ''drvenariju'' potreban mi je materijal koji ne znam gde da nađem:

- žice za servo 2 kom dužine 1m sa bužirom
- karbonska cev 60 cm (okrugla) 6 mm
- Ukoliko postoji manji set poliesterske smole sa platnom - gde god sam tražio imali su samo pakovanja od kg I sl.

Napraviću par fotki, pa možda to nekog I zainteresuje ...

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #6 on: January 08, 2013, 11:24:57 AM »
Ovaj materijal imas ovde: 1. evo zice http://www.rcsrbija.rs/index.php?route=product/category&path=81_132_367 nadam se da si mislio na njih :D
                                     2. cevke http://www.rcsrbija.rs/index.php?route=product/category&path=81_131_372
                                     3. epoxy smola i ono sto ide uz nju http://www.bgmodelshop.com/index.php/Epoksi-smole/View-all-products.html
Kod smola pazi da kupis EPOXY smolu, a ne poliester smolu koja se najcesce koristi za izradu cvrstih kalupa i znatno je teza.
PS.
Nov sam ovde i nisam siguran da li se moj post moze smatrati reklamom mmmm, ako moderatori ocene da je tako neka ga uklone :D .
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #7 on: January 08, 2013, 12:28:57 PM »
Nisam slikao detalje (kako mi je to preporučio Grebic) iz prostog razloga jer sam primetio da Guppy ne interesuje baš mnogo ljudi. Kada sam tražio pomoć javilo se malo ljudi ...

Mislim da sa ovom konstatacijio gresis.Ima ovde dosta modelara koji prave razne modele a ne postavljaju postove o gradnji.A sa druge strane ima dota pocetnika,kao sto si ti a nemaju hrabrosti da pitaju bilo sta jer se palse da nece dobiti odgovor.Moj ti je savet da napravis jedan lep post ubacis sve te slike koje su tvoje i slike koje si nasao da netu i vedeces da ce ljudi to zavoleti.Javice ti se dosta pocetnika da te pitaju o iskustvu sa modelom kao i o samoj gradnji.U tom slucaju ti budi bolji od svih pa pomogni svima koji ti traze pomoc,jedino ako je to u tvojoj moci.
Cestitam jos jednom na hrabrosti da krenes sa modelarstvom i izabrao si pravi pocetnicki model sa kojim ces dosta nauciti.


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #8 on: January 10, 2013, 12:08:14 AM »
Da poslušamo starijeg modelara ...

Rešim ja da napravim jedrilicu I krenem da surfujem po sajtovima iako sam na ovom forumu od pre nekih godinu dana ali se nisam usuđivao da u nešto krenem. Kupiti ili praviti, (a dosada nisam ništa slično pravio) ... I odlučim se za Guppy-a. Žena mi je ograničila budžet pa kupovina planova nije mogla da dođe u obzir. Skidam ja sa neta sve I svašta a I kao totalni početnik ukapiram da planovi sa različitih sajtova međusobno ''ne govore'' po pitanju proporcija. Ja to, naravno shvatim na najskuplji mogući način (jedan od Marfijevih zakona - sve što treba da platiš, platićeš najskuplje moguće) - tek kada sam počeo da radim. Do tada sam silne sate potrošio precrtavajući u Corelu delove kako bi ih na najefikasniji način isekao. Dakle, potvrdio sam onu ''Ko ne plati na mostu ....'' Jedina dobra strana svega toga je da sam, ispravljajući nekoliko krupnih grešaka (a koliko sam u tome uspeo videćemo kad Gupi poleti), došao do velikog iskustva za ubuduće. Pa, ako se nekom dopadne ovo što sam radio - tu sam da pomognem.


Zauzmem ja trpezarijski sto, skupim nešto jada I bede od alata, naoružam se svojim ''majstorskim znanjem'', poručim material I krenem (što bi Njegoš rekao ''Sirak tužni bez igđe ikoga''). Mnogo bih ja ovde oduzeo I mesta i vremena da opišem sve što mi se događalo. Nekako sam stigao do



















Samo da napomenem da je sve slikano pre finalnog šmirglanja I finalne obrade. Ima toga još, pa ako nekog nešto zanima tu sam za sve primedbe, pogrde, sprdnju, pitanja ... na pohvale nisam navikao. Posle jako štucam od njih ...

Treba mi mala pomoć:

- Treba da probušim prednji deo trupa gde će biti motor. Na fotki sam nacrtao poziciju na koju bih ga ja postavio. Na sajtu konstruktora sam našao da je poželjan ugao motora 2-4 stepena u odnosu na osu. Kako da to probušim I kako da nađem osu I 2-4 stepena?
- Gde da nađem male šarkice za ruder I horizontalac?
- Kako se određuje tačka težišta?

Imao bih još mnogo pitanja.

« Last Edit: January 10, 2013, 08:47:20 AM by GILE »

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #9 on: January 10, 2013, 10:04:27 AM »
Mislim da si pogresio kod lezista motora, prvo je trebalo da kroz svako parce balze, koje cini nosac motora, probusis otvor odgovarajuce sirine, odnosno sirine koja odgovara diametru motora. Kada to uradis zalepis ove ploce medjusobno, a onda ugao motora, u odnosu na osu modela, pomeras tako sto pomeras ovaj blok balze u svom lezistu. Kada dobijes zeljeni ugao fiksiras lepkom i pazis da u toku susenja ne dodje do pomeranja. Ugao mozes odrediti odokativno, pod uslovom da znas sta radis i da imas nekog iskustva, i naravno uz pomoc uglomera.  :big smile
Tacka tezista ili CG za ovaj model vec je odredjena (pogledaj crtez i na njemu nadji oznaku CG) i trebalo bi da se nalazi na oko 25-30% od napadne ivice krila (najcesce je tako, ali ne mora da bude slucaj i ovde). Ono sto ti treba da uradis jeste da kada zavrsis model i ubacis elektroniku dovedes CG u polozaj koji je vec predvidjen nekim proracunima, a to ces uraditi dodavanjem balasta u nosni odnosno repni deo modela. Vise o samoj "reglazi" tezina modela mozes naci ovde na forumu ako se dobro secam.
Toliko od mene za sada  :)

Pozdrav,
Uros         (<--)
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #10 on: January 10, 2013, 11:12:25 AM »
Uroše,

hvala na primedbama. Sve što sam radio, radio sam na osnovu brda fotki koje sam skinuo sa neta. To o čemu govoriš se na fotkama ne vidi, međutim među njim nisam primetio da je neko to radio na takav način ... Ili nije slikao taj detalj. Uglavnom sam nalazio probušenu kocku sačinjenu od nekoliko komada balze od 6 mm. Tako probušenu kocka lepi se u vrh trupa. E sad, da li je buše pa tek onda lepe ili obrnuto - nisam uspeo da shvatim.



o ovome govorim



U uslovima u kojima radim, jedino moguće je bilo odraditi to tako kako sam odradio.

Moje pitanje je da li je pozicija koju sam ocrtao preniska? Bušenje sam zamislio krunicom 26 mm iako je prečnik motora 28 mm a da na meru dovedem turpijom ili da krunica bude 28mm?
« Last Edit: January 10, 2013, 01:42:26 PM by GILE »

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #11 on: January 10, 2013, 01:24:58 PM »
Ja bih poziciju koju si nacrtao podigao za nijansu, jedino sto me ''plasi'' jeste debljina zida bocne oplate trupa koja ce ostati posle busenja :/ .
« Last Edit: January 10, 2013, 01:39:55 PM by GILE »
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #12 on: January 10, 2013, 02:06:39 PM »
Svestan sam toga o čemu govoriš I mene to pomalo plaši. Međutim evo par primera gde je ta oplata morala ostati jako tanka nakon finaliziranja prostora za I oko motora.




Mislim da je nemoguće ovako to svesti na meru a da oplata sa strane ne ostane tanka.





Ako motor nema puno vibracija, a ne bi smeo da ima, mislim da ovo može da bude prihvatljivo. Naravno, kod prvog pada će biti potencijalno veliki problem.
« Last Edit: January 12, 2013, 11:29:04 AM by GILE »

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #13 on: January 10, 2013, 02:24:08 PM »
Pa tu smo gde smo, da ne filozofiramo puno, odradi tako pa ces videti uostalom moze se to ojacati kompozitima ;)
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #14 on: January 11, 2013, 08:37:18 PM »
Nastavio sam dalje sa gradnjom I nisam baš predaleko odmakao jer me koče nedostatci materijala - karbonska šipka 6 mm, šarkice za ruder I horizontalac (mislim da sam već pitao da li neko ima viška - nema veze ponavljam pitanje.

Od epoksi lepkova sam pronašao ovo:



spojio krila I dobio:





Krila su ojačana sa još po jednim rebrom od aviošpera 3 mm kao I letvicama od lipe. Naravno, za ta ojačanja sam saznao tek nakon što sam završio krila I zato štrče van plankiranog dela.

Na horizontalno delu T-repa ugrađene su plastične vođice za šrafove I žicu od servoa



Sastavljen je trup I prednji deo repa (ne znam kako bih ga drugačije nazvao) ali jo uvek nije sve obrađeno finom šmirglom.



Na kraju jedno pitanje: u unutrašnjost prednjeg dela repa ide karbonska šipka I praktično spaja trup I rep. E sad, negde nešto nisam precizno isekao (baš me čudi), I šipka će morati da uđe pod određenim naponom. S obzirom da je ipak reč o drvetu, da li će se taj napon vremenom smaniti?

 

 
« Last Edit: January 12, 2013, 11:31:11 AM by GILE »