Author Topic: Pomoć oko Guppy-y  (Read 24660 times)

Offline IvanGrozni

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 698
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #30 on: January 13, 2013, 04:19:15 PM »
Šarkice za ruder možeš napraviti-iseći od rentgenskog snimka, ako ga imaš. Plastičan je, savitljiv i ne može se tek tako pokidati.
Na fotografijama se ne vidi kako montiraš motor sa unutrašnje strane, pa ne znam da li možeš izvesti  da ispod levih krakova krstastog nosača motora staviš tanje podloške.
« Last Edit: January 13, 2013, 04:22:15 PM by IvanGrozni »

Offline nedbojsa

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 807
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #31 on: January 13, 2013, 04:38:40 PM »
Ovaj outruner koji si stavio http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/5688_zps89aaee98.jpg je ok!

Outruner i inruner ne znače da su motori za spoljnu i unutrašnju montažu već koji deo motora rotira, kod inruner motora rotira rotor kao i kod brušed motora i oni se odlikuju nešto većem broju obrtaja, ali manjim obrtnim momentom tako da su pogodnij za EDF ili neki model sa prenosnim mehanizmom (reduktor). Dok se kod outruner motora rotira kućište motora a deo sa namotajima je statičan oni se odlikuju manjim brojem obrtaja ali većim obrtnim momentom tako da su bolji tj pogodniji za pokretanje propelera na avionima. 
« Last Edit: January 13, 2013, 04:43:44 PM by nedbojsa »
Antiprotivna teoraija letenja: "Postoje neke preporuke i pravila o tome kako leteti; 1-Kako treba leteti i 2-Kako ne treba leteti znači, ako letim po pravilu 2, i to odlično, znači "letim antiprotivno" ili ti protivprotivnog, zapravo "kontra odnaopačke"."

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #32 on: January 13, 2013, 05:14:38 PM »
Hvala Ivane, dobra ideja. Padalo mi je što-šta napamet ali ovo nije. Svaka cast.

Što se tiče mesta, motor se fiksira za jedan drveni nosač a on se lepi na vrh trupa.  U mom slučaju je greška što sam bočne strane trupa lepio na pod umesto oko poda tako da je oplata oko motora trebala da bude jača. Kada montiram motor I završim obradu vrha trupa. javiću se da čujem mišljenje I vas koji o tome znate mnogo više od mene da li treba dodatno ojačati epoksijem I platnom (ionako moram da ojačam spoj krila istim postupkom)

Offline Uros123

  • Newbie
  • *
  • Posts: 45
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #33 on: January 13, 2013, 05:19:15 PM »
Mislim da sam video da sarkica ima u RCSrbija, probaj tamo da potrazis  mmmm , ako ih nema mislim da moze da posluzi i papir za pakovanje(onaj braon koriste ga u farbarama za uvijanje smirgle itd). Lepo napredujes :)aplauz .
Pozdrav,
Uros
Ucenik II godine Vazduhoplovne akademije u Beogradu, clan zemunskog Aerokluba "Franjo Kluz"

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #34 on: January 13, 2013, 06:38:50 PM »
Sto se tice sarkica, ako se ne snadjes, posalji mi adresu na PM i poslacu ti ih ja. Mislim da imam negde, potrazicu. Koliko ti treba?

A sto se tice motora, moj ti je savet, sto ne mora da znaci da je ispravno, da kupis malo veci i jaci motor. Ne zbog snage, vec zbog opterecenosti i grejanja motora. Motor u tako uskom lezistu nece imati dovoljno opstrujavanja i neminovno je da ce se grejati. Takodje, mislim da je bolje uzeti motorce sa malo manjim kv i ne uzimati najvecu elisu koju moze da vrti jer ce se sa manjom elisom dosta manje grejati. Efikasnost bih u tvom slucaju stavio u drugi plan. Verovatno ces morati da uzmes malo vecu bateriju zbog tezista, a i zbog istog ti i odgovara malo veci motor. Bolje ti je da imas vise korisnog tereta nego da dodajes olovo u nos modela. Izmeri kog precnika je otvor i prema njemu odaberi velicinu, to jest. Prvi br u oznaci motora je precnik a drugi duzina. Npr 2830 je precnika 28mm a duzine 30...itd (<--)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #35 on: January 13, 2013, 08:48:39 PM »
Hvala Grebic na ponudi. Igrao sam se malo sa rentgenskim snimkom - čisto da probam. Meni to izgleda vrlo dobro. Nisam ih zalepio već samo onako ... Videću dok sve završim. Ako se predomislim, javiću ti se. U svakom slučaju još jednom, hvala!

Što se motora tiče ja sam našao manji, jači I sa mogućnošću da ima veći prostor za hlađenje a prečnika je 25 mm

http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/5382_zpsd357691d.jpg

Specifications.
Diameter: 20.2mm
Length: 28mm
Shaft: 5mm
Weight: 22g (with 10cm wire)
Power: 90W
Kv: 1400rpm/v
Turns: 20
Resistance: 573
Idle Current: .2A
Max amp: 12A (15sec burst)
Voltage: 2-4cell Lipoly



u kombinaciji sa elisom 9x5 mislim da bi bio sasvim dobar pogotovu što sam pristalica jedrenja a ne akrobatike. Dakle, motor samo kad baš moraš I u takvim uslovima rada mislim da bi ova kombinacija bila dobra. To je moje skromno, početničko mišljenje. Međutim Soprano reče da taj ne dolazi u obzir. Nije da mu ne verujem, kao I svima vama, ali bih voleo da čujem još neko mišljenje.

Što se tiče hlađenja razmišljao sam da napravim male lovce za vazduh - ako to bude potrebno. Moglo bi to da izgleda čak I interesantno. Jeste da nije karakteristično za jedrilicu ali šta je tu je. Ako druge nema, moraću!

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #36 on: January 13, 2013, 11:53:01 PM »
Sto se tice hladjenja probaj da na speru,koji je ustvari nosac motora,izbusis neke otvore video si to na nekim od slika i vodi racuna da ti i ESC bude negde gde ce taj vazduh dolaziti do njega kako bi i njemu omogucio malo hladjenja.Mozes cak na prednjem delu trupa otvoriti neki prorez za vazduh ali to tek kad odradis probni let i ako utvrdis da je to potrebno.

Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #37 on: January 14, 2013, 12:04:13 AM »
I jos nesto posto je moj drugar Nebojsa objasnio sta se okrece kod kojih tipova motora,tebi ce trebati inruner jer ti treba rotor da se okrece a da kuciste bude staticni deo.U ovom slicaju motor moze da ide unutar modela i sper gde se kaci motor je sa prednje strane u protivno gde je kod outriner-a gde se kuciste rotira onda nosac motora ide bukvalno na zadnji deo motora a to ti menja celu pricu.Pozzzzz

Ovde ti je primet outriner http://imgur.com/hDBr2

Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #38 on: January 14, 2013, 12:11:29 AM »

Odrađeno je to već. E sad, da li će to biti dovoljno za hlađenje, videćemo posle nekog vremena. Nije mi jasno samo čemu te rupe služe kad preko toga ide spiner?

Nešto drugo mene muči. Obrati pažnju a ove fotke kad je sastav krila u pitanju. Treći šraf ili ...?
http://i1309.photobucket.com/albums/s636/milosh94/Trup_zps57ce6133.jpg

Hvala ti na dosadašnjem trudu.

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #39 on: January 14, 2013, 11:36:17 AM »
Jeste da ide spiner ali on nije bikvalno vezan do motora ima tu mesta da udje vazduh,a ako to ne bude dovoljno a to ses da ukapiras ako se previse ugreje ESC onda busi negde na poklopcu ili na prednjem delu modela sasvim je svejedno.

A za ovo drugo nesto te i nisam bas razumeo sta me pitas.

Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #40 on: January 14, 2013, 12:38:02 PM »
Ako nije problem, da razrešimo dilemo oko motora, mesta I hlađenja. Ti ćeš mi pomoći u tome.

Inrunner-i su, oni koje sam ja našao na HK, bitno teži od outrunner-a ili grešim. Nisam uspeo da nađem inrunner slične snage itd. Sve ovo ne znači da sam protiv.

Shvatio sam šta si hteo da kažeš kad je montaža outrunner-a u pitanju. I tu postoji rešenje. Ugradi se nosač unutar trupa a rupa se svede sa par prstenova od špera na širinu spinera I svima lepo! Barem ja to tako vidim na osnovu fotki





Još jedno pitanje: ne mogu da nađem 6mm karbonsku cev. U RC Srbija ih nema ali ima:
- aluminijumska cev 5.4 x 4.65 x 1000 mm I
- karbonska kvadratna cev sa okruglim presekom unutrašnjosti 6x4x 1000 mm.

Da li takva zamena dolazi u obzir ili da sačekam karbonsku od 6mm okruglu.
« Last Edit: January 14, 2013, 05:25:28 PM by GILE »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #41 on: January 14, 2013, 07:27:45 PM »
 E to sam hteo da vidim.Sad si ukapirao i ako imas resenje onda je to dobro.Zamisli da ti je stigao takav motor a ti se uhvazis za glavu jer nemas mesta gde da ga stavis.Sto se tise te karbonske cevcice od 6mm kroz nju treba da prodju koliko sam upucen dve zice za komande horizontalac i vetrikalac i uloga karbona je da da malo krutine u tom delu.
Ako ne mozes da ga nabavis ovde postavi pitanje na kupujem prodajem jer ne citaju svi ovaj topik.Sto se tice aluminijuma nemoj ni da pokusavas jer je on dosta tezi i nece da ti vrsi posao.Jedino ce da vrsi posao neka tankozidna plastisna cevcica koja ima tu dimenziju rupe ali meni nista trenutno ne pada na pamet.
Jedino mozda da odes do radnje koja prodaje stapove za pecanje pa da vidis tamo da li nesto mozes da uklopis,imaju oni svako jake karbone ali nisu kao ovi koji su bas za modelare.Znam da ih ima na HK-u jedino da porucis preko nekog
Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #42 on: January 14, 2013, 11:10:19 PM »
Jedna od mana Guppy-a je problem sa repom jer se, navodno, lomi baš u tom delu gde ide karbonska cev. Ja bih tu malo ojačao priču sa kvadratičnom šipkom 6x6 mm a prečnik joj je 4mm isto kao i kod okrugle. Ne verujem da je neka bitna razlika u težini.
S obzirom da moja ptičica ima 209 g bez folije a sve što je ispod 500 gr RTF je super, mislim da neće biti prevelio opterećenje ugraditi ovu kvadratičnu umesto okrugle. Čak sam negde pročitao da se zazor oko okrugle cevi popuni pur-penom!

Ne razrešismo dilemu: outrunner ili inrunner?
















« Last Edit: January 15, 2013, 10:08:29 AM by GILE »

Offline soprano

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 479
  • Pravim,pravim pa rasturam.....:)))))
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #43 on: January 15, 2013, 11:18:03 AM »
Pa i nije bas pravo resenje to sa kockastim karbonom.Jesi li mozda razmisljao sta ces da postavis od zica kroz tu cevku.Da li ce to da budu neke zice ili ces da koristis mozda neke sajlice tanke?


Ja neznam cemu ovo sluzi,a pritom i ne radi.....:)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pomoć oko Guppy-y
« Reply #44 on: January 15, 2013, 11:39:22 AM »
Klavir-žicu. Samo ne znam debljnu I da li ona mora da ide kroz neki bužir ili ne? Ako ide kroz bužir da li se isporučuje sa ili bez bužira? I ne znam debljnu jer nigde nema u planovima. Obe ''trče'' kroz presek od 4mm I ne znam šta bi bio optimum debljine žice s obzirom na ''prostor''.