Author Topic: CRIUS AIO PRO  (Read 17236 times)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #30 on: February 02, 2013, 12:29:35 AM »
Hehe...stvarno sam somina!
Juce se ubi od posla u firmi...barem sam malo razbistrio mozak-ako ga uopste imam ???pa danas prionuh na multiwii hexu da je malo podesim i konacno stavim tacku na projekat...
Elem...multiwii zadnja dev verzija...leti laganica, al' me opet zeza headfree?...i tako ti ja opet jedno x puta zakucam hexu o travu...sve sreca opet nista ne polomih...uporan ko vo, probam i probam...

Simptomi-acro mod odlican, altitude hold-milina...ali taj head free opet svojeglav...kad ga ukljucim bude ok...okret prema levo...slusa i drzi heading...okret prema desno...e onda se zbuni i sve bude bezveze, pa se potom i ja zbunim i vise ne znam na koju stranu da korigujem...i onda brzo sletanje-obicno uz tras! :-\

Pomislih da je felerican magnetometar, pa hexu povezah na komp preko bluetooth-a i sa ukljucenim multiwiiconf napravim let...i imam sta da vidim!!! (___)

Prilikom poletanja sve je ok...pravac sever-jug ok...kad okrenem hexu prema zapadu takodje sve ok..ALI, kad je okrenem prema istoku...magnetometar uopste ne pokazuje okret-nego uspori i u odredjenoj tacki se prebaci na zapad!?naravno, polozaj mag  zavisi i od kolicine gasa -throttle-a...
i odjednom mi sve bude jasno!
Naime, pre nego sto sam poceo da experimetisem sa megapirateng, ugradih distro board za distribuciju napajanja esc-ova...kao da hexa bude urednija...koji se nalazi relativno blizu crisa aio pro ploce...i ocigledno je da struje koje prolaze kroz nju i okolne zice remete rad magnetometra!
I to remete strasno! Interesantno je, da je samo pravac istok bas jako pogodjen kolicinom gasa motora...toliko, da heading pravi zaokret od skoro 180 stepeni!

To je bio isto problem i kod megapirateng- a ja ga optuzio da ne valja! (barem verzija 2.83r4-je izgleda ok!)

Bas sam baksuz...nemoz kod mene nesto od prve da proradi...nema sanse ;)...rascupah taj distro board..i kad smognem snage cu da sve to prespojim kako je i ranje bilo...pa cemo videti...
No coment... :_D


Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #31 on: February 02, 2013, 12:58:33 AM »
 4e  Da li je moguce da sam toliko baksuz???  I kod mene isto brlja, nekad radi ok, nekad pocne da se gubi,  I izlgeda da me ladno isto to zeza.  Zracenje iz ploce koja je ispod.....

Posto sam olupao par puta onaj quad frejm sa hobbykinga, ostale mi ploce za razvod struje ka escovima, i aj rekoh taman imam sve sto mi treba na njima, da se zezam da vucem zice pa lemim na njih.

ova ploca je od frejma izdignuta oko 4cm, taman da mi ispod nje i frejma stane baterija 3s 8000mah.



Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #32 on: February 02, 2013, 08:39:52 AM »
Stavi quad na zemlju...pa ga spoj na miltiwiiconfig....upalis letilicu pa je okrenes recimo prema severu-nebitno....das malo gas i drzis letilicu rukom...posmatraj kako se ponasa skala magnetometra...das jos gasa, sve to ponovi sa quadom okrenutim ka ostalim stranama sveta...pa ces videti da li rad motora ili ozicenje generise devijaciju magnetnog polja.

Kao sto rekoh...kod mene je pravac istok patos!  Tacno heading varira kako dajem gas...i to u rasponu 20-60 stepeni  pa cak i sa kompletnim okretajem za 180 stepeni?

Malo sam probao da okrecem i nekako bolje spakujem napajanje motora i distro board...i definitivno se promenila reakcija magnetometra-sada recimo mnogo manje reaguje na dodavanje gasa ali i dalje bezi po 10-20 stepeni...
Danas cu da sve spojim zicama bez distro boarda i da udaljim Fc sto dalje od zica...pa cemo videti...

 (<--)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #33 on: February 02, 2013, 09:10:48 AM »
Sad bas gledam mikrokopter hexu...tamo taj carefree radi ko doxa ;)...
Kod njega je magnetometar postavljen na Navi CTRL ploci...ne na FC...znaci malo je izdignuta od svega...pored toga distro board kod MK hexa je takodje prica za sebe, jer napjanje esc-ova postavlja po obodu MK FC-ctrl i Navi-CTRL....a ne ispod...

Kod Naze, magnetometar takodje nije na flight kontroleru...nego se nalazi na GPS dodatku, a koji se po pravilu postavlja mnogo vislje i dalje od svih tih nezgodnih zica....

Cak i APM2.5 ima opcju da koristi externi magnetometar...a ima ga i da se pazari na goodlockbuy-u...

Hm...problematican ovaj ALL  IN ONE  ;)...

Ma resicemo... (pijanoo) (<--)


Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #34 on: February 02, 2013, 06:53:43 PM »
Resih problem...odradih sve onako kako i inace radim...skroz dole mi je razvod  za esc-ove...
Head free je sada problem free :)aplauz








Sad bi trebalo ponovo probati megapirateng...samo  nemam snage (spava)...a i vreme bas nije naklonjeno letenju :(

Sad mi jos preostaje da zavrsim kamera holder-gimball...modifikovani Hisight III... (<--)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #35 on: March 08, 2013, 08:14:44 AM »
4e  Da li je moguce da sam toliko baksuz???  I kod mene isto brlja, nekad radi ok, nekad pocne da se gubi,  I izlgeda da me ladno isto to zeza.  Zracenje iz ploce koja je ispod.....

Posto sam olupao par puta onaj quad frejm sa hobbykinga, ostale mi ploce za razvod struje ka escovima, i aj rekoh taman imam sve sto mi treba na njima, da se zezam da vucem zice pa lemim na njih.

ova ploca je od frejma izdignuta oko 4cm, taman da mi ispod nje i frejma stane baterija 3s 8000mah.



Ja sam na mom quadu morao da spustim elektronike skroz ispod rama, magnetometar nije radio uopste, cim das gas on pocne sam da se okrece, tj magnetno polje kablova i esc-a utice na njega, posle sam ga podigao jedno 5 cm iznad esc-a i to je radilo ali podizanjem sam dobio vece vibracije, tako da su elektronike zavrsile na donjoj strani quada, a wii kontroler tamo gde mu je i mesto.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #36 on: March 08, 2013, 02:58:05 PM »
Definitivno smeta magnetometru ako su zice za napajanje esc-a ispod ploce kontrolera...
Zice za napajanje esc-a  moraju da budu sa doje strane letilice a fc bi treblao izdignuti barem 10-20mm od same  gornje ploce letilice...idealno bi bilo da se to odradi sa nekim gumenim nosacima-ja ih kupih u kopterworx-u i extra rade-tj. smanjuju vibracije na kontroleru.
Nije skupo a stvarno pomaze. (<--)

Offline djgorandj

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 184
  • www.rcavioni.com
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #37 on: March 08, 2013, 03:13:41 PM »
to svakako nego sam razmisljao da malo po srpski odradim nosac za plocu, pa mi je pala ideja da zalijem u silikon, sablon za nijansu manji od same ploce, to nalijem ga silikonom ili ti utopim u isti, sacekam susenje pa izvadim sablon a na njegovo mesto smestim kontroler. Profil silikonski posto prethodno zatopim u njega plasticne nosace samo ih usrafim u ram. Probacu ovo da izvedem veceras pa da napravim neku sliku i javim rezultate.

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #38 on: March 13, 2013, 06:22:00 PM »
Posto sam se vec smorio od letenja sa multiwiijem, koji uzgred leti sasvim prihvatljivo ali i ne bez mana...gps hold mi nikako nije hteo da proradi kako treba sa ublox protokolom( gps radi ok, ali ponekad "trzaju" koordinate-pa kopter naglo krece bezveze na neku stranu?) NMEA  protokol radi sasvim ok, ali je position hold jadan...sem ovog gps problema,multiwii je sasvim pouzdan i nije mi se nijednom desilo da ne mogu da kontrolisem letilicu, odnosno posle xx sati letenja nemam ni jedan pad ili bilo kakvu havariju...
Cekajuci APM 2.5 iz kine, odlucih, u nedostatku  stresa i problema na poslu, da probam ponovo megapirateng...
Posto je prelazak sa multiwiija na megapirateng koliko-toliko jenostavan-sve elise se kontra okrecu, menja se smer okretaja motora, a FC pin mapping motora je razlicit...posle pola sata lemljenja, bio sam spreman da ubacin najnoviju verziju iz trink-a 2.9R7...

I naravno, u prvom pokusaju uploada i setovanja, motori su se nekako lenjo okretali i slabo reagovali na komade (?) i vec sam pomislio da samo gubim vreme... (___)

E onda negde procitah:

In MP:
Connect with USB
Save data as a Backup

In MP "Terminal":
type "setup" - wait
type "erase" - wait

Reboot AIOP:
Disconnect USB cable
Connect USB cable

(EPROM is now erased)

Arduino:
Upload data

MP: (USB still connected)
Restore backup
Check Radio calibration
Calibrate Arducopter Level (not possible via 3DR radio)

Done
odradim ja tako i... :)aplauz...SVE radi kako treba?
GPS sam ostavio da koristi NMEA protokol-mrzelo me da opet cackam u ucentre...
Prve testove sam odradio danas-sa sve snimanjem (photograf) i radiiii EXTRA!

Stable mode je odlican, simple mode (head free) takodje radi bez greske, alt hold-kao na mikrokopteru ;)...odlican, loiter takodje odlican...
Preostaje mi jos da vidim kako radi circle i letenje po koordinatama...mada mi je circle vaziji...

Najsmesnije je to da sve radi sa default parametrima? nista nisam pipnuo u pid podesavanjima?
Da ne poverujes... mmmm
Sutra cu da na poslu obradim snimak i postavim ga na youtube...nemoz ovaj atom netbook da prozvaka hd filmove pa to ti je... :-\
Nadam se da ovaj put nece biti nekih skrivenih mana  (nene).
Jedino sto me i dalje izludjuje, je to biranje modova letenja preko jednog prekidaca (___)na  graupneru mx22=tesko smaranje od mixovanja (<--)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #39 on: March 13, 2013, 06:53:20 PM »
Hehehe...ipak nije bez problema... :sljus

Desava se samo posle prvog starta...???
Kopter sam ugasi motore u toku leta (disarming ), ponovo armingujem...lagani hover i opet se motori ugase (___)(disarming) posle toga leti bez problema lol...

Na megapirateng vidim da nisam jedini sa tim problemom...
steta...
 (<--)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #40 on: March 14, 2013, 02:14:39 PM »
Evo i snimka...


mislim da je ono gasenje motora u toku leta povezano sa gps-om...bilo kako bilo-dato je na znanje...:)





Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #41 on: March 24, 2013, 06:31:55 PM »
Posle bezbroj testova i cackanja od strane magapirateng ekipe...rasen problem sa gasenjem koptera u letu...
Probano i isprobano...nema gasenja i leti odlicno!

Verzija koju letim je  2.9r7 i  u beta trunk-u..(r300) je.

Isprobani  su loiter, simple mode, alt hold i RTL...
Ko god ima crius aio pro  nek proba...vredi:)..barem kod mene sasvim fino leti i sa default pid-ovima, vrlo  malo sam korigovao neke vrednosti.
 (<--)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #42 on: April 26, 2013, 10:00:53 PM »
Napravih hexi nove nogice  ;)mada mi ponestalo farbe (___)...sve se pripremam da nabacim alexmos i cinestar by Danko na kopter...al' se oteeeglo-stalno mi nesto fali...
klasika:)

Inace ovaj megapirateng 2.9r7  (r300) leti ko zmaj...bas ga mucim i letim gotovo svaki dan...leti gotovo kao mikrokopter-toliko sam se navikao na njega da mi je sad i bolji :) lol

Offline Ivan Milenkovic

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 91
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #43 on: September 02, 2013, 12:24:16 PM »
Evo da se javim i ovde, počeo sam da koristim Crius AIOP u modelu pre nedelju dana, i sasvim je dobar. Doduše nisam imao prilike (tj love) da uzmem nešto jače, pre toga sam koristio KK5.5 sa 4.7 firmware-om. AIOP je dobra platforma (za sada), PID tuning sam odradio kako treba i leti jako stabilno bez ikakvih poteškoća, a i motori se manje greju nego sa KK5.5 i nema yaw problem skretanja koji sam imao sa KK5.5.

Treba videti i ubuduće, kako će se pokazati sa GPS-om, nadam se da će sve biti okej. Naravno voleo bi da uzmem i bolju opremu, ali za sad budžet dozvoljava (jedva i to) Crius :)

Ako nekome treba pomoć oko PID tuninga, posle pretrpljenog stresa na mom modelu, mogu pokušati pomoći nekome :)

Offline cakra

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 269
Re: CRIUS AIO PRO
« Reply #44 on: September 02, 2013, 05:50:00 PM »
Jel koristis multiwii ili megapirateng?

Tu bitnu stvar si zaboravio da nevedes...ili sam je ja prevideo?
I jeda i drugi su vec "klasika"...lete odlicno...stvar ukusa :)
 (<--)