RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

Spark F3A - Krill Model

<< < (5/8) > >>

pnedic:
Nikola

jel to ona "pista" na dobanovackoj petlji kod autoputa o kojoj je ovde bilo price ?

SABURO:
Jeste, to je taj put.Za dva sata koliko sam bio tamo prosla su tri automobila tako da je to ok.
Moze da se leti na bilo koju stranu,npr da sunce bude iza pilota.Prvi utisak je odlican.Verovatno cu danas otici opet.

SABURO:
I danas se letelo po ovom lepom vremenu. Ovoga puta nisam bio sam na "pisti" pa je letenje bilo dinamicnije. Iskoristio sam priliku i nacrtao linije na asfaltu za buduce F3A treninge.

 (pijemo)

SABURO:
Pauzu od dva meseca sam iskoristio da procesljam model jos jednom i uradim osnovni pregled pred pocetak nove F3A seozne. U medjuvremenu sam stavio nove servoe (hvala magic  (pijemo) ) na horizontalac, tj. Futabe BLS 651, izvrsio sam probu karbonskog propelera marke Ulsamer i podmazao reduktor.

Do sada sam leteo APC 20x13E u kombinaciji sa prvim ESC-om Turnigy 100A i tada je na punom gasu motor vukao oko 88A. Uvideo sam da se sa tim propelerom model u poniranju usvirava pa sam odlucio da probam APC 20.5x12WE sa sirokim krakovima na savet ukrainskog reprezentativca. U kombinaciji sa Turnigy ESC-om motor je vukao oko 85A sto je bilo prihvatljivo, a doslo je i do promene u brzini poniranja modela, na bolje.
Nakon Turnigy ESC-a, kupio sam Jeti Spin 99 koji moze jako lepo da se programira za inrunner motore i plus sto ima progresivnu kocnicu koja se takodje programira. U slucaju sa APC 20.5x12WE propelerom i Jeti ESC-om potrosnja na punom gasu je opala za citavih 10A, odnosno u pick-u je vukao 75A. Toj razlici od 10A je doprinelo fino setovanje ESC-a, a i sam ESC koji je naslikan za F3A pricu.

Magic je u medjuvremenu nabavio novi F3A model sa slicnim setup-om kao sto ima Spark, s tim sto je na njegovom Hacker motoru karbonski propeler marke Ulsamer. Negde ranije na netu sam citao da Ulsamer koristi isti profil prolerea kao i APC, pa smo odlucili da testiramo ovaj propeler na Sparku, s tim sto je rec o propeleru dimenzija 21x13WE, znaci za pola inca veca u precniku i za broj veca u koraku od moje APC.
APC 20.5x12WE je teska oko 131g, dok je Ulsamer 21x13WE teska 70g!



Ocekivao sam povecaj potrosnje tj ampreaze na punom gasu, medjutim stvar je ispala suprotno od mojih ocekivanja. Sa Ulsamer 21x13WE motor je u pick-u vukao 68A sto je za mene bio fantastican podatak!
Podaci nakon obavljena dva testna leta su impresivni, horizontalna brzina je veca u odnosu na prethodni propeler, dok se u poniranju ponasa identicno, s tim sto sam ovaj put ukljucio i progresivno kocenje ESC-om. Pred naredno letenje cu dopunjavati baterije pa cu videti kako stojim sa mAh.

Kako sada stvari stoje, izgleda da cu nabaviti karbonski propeler.  :sljus


Obzirom da sam napravio nekih 40-ak letova ukupno modelom, odlucio sam da skinem motor i da promenim mast u reduktoru. Po Hacker-ovom uputstvu koje je u attachmentu, podmazivanje reduktora se vrsi na svakih 50 do 70 letova, pa sam to ucinio sada pred pocetak letenja.

Prvo sam skinuo motor, za sta mi je trebalo oko 5 minuta vremena





Zatim je skinut prednji nosac kako bi odsrafio reduktor


Izlged unutrasnjeg dela reduktora




Ociscen je sprejom za odmascivanje kocnica




Planetarac sa iglicastim lezajem


Naneta je nova mast po uputstvu


i varaceno sve u prvobitno stanje


 (pijemo)

zajo:
Tabra za ovo raketan naucnik treba da sve podesi  :sljus
I par1000 za opremu za testianje  :big smile
Nego tebra kao Andrew si na onom putu  ()-() ()-()

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version