Author Topic: Phantom 2 problem  (Read 5865 times)

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Phantom 2 problem
« on: August 05, 2014, 06:56:57 PM »
E ajd da probamo resiti problem. Kupio sam Phantom 2 pre dve nedelje. Zenmuse H3 3D sam imao od ranije, pa nisam uzimao komplet Phantom2 + zenmuse. Pre neki dan sam ga kompletirao i povesao sam sve na njega. Komplet sa video linkom imao sam ispod dozvoljene nosivosti. Odabrao sam video link od 1.2GHz posto mi se bolje pokazao sa dometom. Danas sam otisao na livadu i upalio letelicu. Sve je bilo ok. Sacekao sam oko 2min da odradi svoje dok sam ja prikljucivao bateriju na monitor. Kada je sve bilo spremno, poleteo sam i na monitoru sam video daslika sa kamere trese. Priblizio sam letelicu sebi i video da gimbal trese (sto mi je bilo cudno jer je radio savrseno na drugoj letelici). Pomislio sam da je nesto bez veze i nastavio sam da letim posto sam hteo izmeriti vreme leta, a ne da snimam. Udaljio sam letelicu od sebe jedno 20m i na visini od oko 4m izgubio sam komande. Trcao sam za letelicom nebi li dobila vezu kada se priblizim, ali je letelica lagano odlazila. Srecom u tom odlasku, polako je i padala. Zaustavila se kada je udarila u bent i prevrnula se nekoliko puta. :) Sve dugmice na stanici sam ispritiskao, cak sam je i gasio ne bi li otisla u FailSafe i nije uspelo. Sve baterije su bile pune. Ucitan je u sve najnoviji firmware, i nisam nov u ovome. Ostala mi je samo dilema da li sam napravio smetnje sa video linkom? Da li je puno 1W? Da ne smeta antena pored kompasa? Voleo bih resiti problem u narednih 10 dana posto ga nosim na more. A evo i slike kako sam sve napakovao.

Offline Romeo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 143
Re: Phantom 2 problem
« Reply #1 on: August 05, 2014, 07:03:23 PM »
Ne bih da se pravim pametan, ali koliko sam ja citao o ovakvim problemima - kojih ima svaki dan, verovatno je problem sa gps-om. Video libk ne bi trebao da pravi ikakve smetnje.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Phantom 2 problem
« Reply #2 on: August 05, 2014, 07:17:56 PM »
Leteo je savrseno dok nisam okacio gimbal i video link. Cak sam bio iznenadjen kako lepo leti. Jedini U celoj prici je video link koji nije original (A original je na 5.8GHz). Nisam pametan. Bojim se da ga nosim pa da napravim neku stetu nekome ili da nekog povredim.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Phantom 2 problem
« Reply #3 on: August 05, 2014, 07:34:27 PM »
Citam sad o opremi na 1.2GHz. Prvi harmonik je na 2.4GHz. Uz to je predajnik jak (1W). Zamenicu ga sutra sa 5.8GHz pa javljam rezultate. To je 100%.

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: Phantom 2 problem
« Reply #4 on: August 05, 2014, 08:03:12 PM »
Citam sad o opremi na 1.2GHz. Prvi harmonik je na 2.4GHz. Uz to je predajnik jak (1W). Zamenicu ga sutra sa 5.8GHz pa javljam rezultate. To je 100%.

Ako nemas "low pass filter" izmedju antene i video tx-a, onda ti definitivno 1.2gh video link pravi problem..

Offline rolex

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
Re: Phantom 2 problem
« Reply #5 on: August 05, 2014, 08:35:58 PM »
1W je ogromna snaga za video link i može da pravi probleme u svakom elektronskom sklopu.

Offline r-xx

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 745
Re: Phantom 2 problem
« Reply #6 on: August 05, 2014, 09:19:09 PM »
     
            Probaj ponovo sve bez linka, gimbala, 10 letova obicnih, gps-ati-manual, pa onda sudjenje..
 
     Ja konkretno imam jednu v2 novu elektroniku koja odma odlece u ati i gps modu, u manualu radi savrseno. U pocetku je sve bilo extra a sad odma odlece bez kontrole...

Offline nebeski

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 386
Re: Phantom 2 problem
« Reply #7 on: August 06, 2014, 10:10:07 AM »
Ja letim sa 1.2Ghz linkom (800mW), zen-om i nazom bez ikakvih problema.
Koliko satelita ti je uhvatio gps pre poletanja?
Naime gps signal je takodje u okolini 1.2ghz i potrebno je na predajniku izabrati kanal koji ne utice na gps odnosno da pri dobrim vremenskim uslovima imate sto vise satelita i obavezno vise od 6.
Na mom bevrc 1.2GHz je podesen kanal C (1360Mhz).
Takodje je veoma bitan i polozaj antene.
Video link ne mora da bude uopste uzrok tvog problema zato je Veljkov predlog dobar: da iskljucis link i gimbal pa nakon nekoliko test letova ukljucujes jedan po jedan novi sklop i pratis sta se desava.
Pretpostavljam da si kalibraciju kompasa vec obavio jer je ona obavezna nakon svake promene konfiguracije.
obrati paznju i na lemove odakle dovodis napajanje za zen i link da li su dobri.
Stavi sliku antene kako si je montirao, ja sam svoju CL na hexi okrenuo prema dole i pricvrstio na nogu da bi bila sto dalje od gps antene (kompasa)

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Phantom 2 problem
« Reply #8 on: August 06, 2014, 10:38:33 AM »
1W je previse na 1.2ghz pogotovo kad nemas dovoljno prostora na modelu da napravis separaciju predajnika i prijemnika. Na avionu bi mogao da odmaknes video predajnik na vrh krila a prijemnike (RC, GPS) na drugi kraj recimo i da sve bude ok. I problem sa harmonicima kad se mesaju 1.2 u 2.4ghz je takodje prisutan pa je dobro kao sto je neko vec predlozio imati low-pass filter na predajniku. 5.8ghz ti mozda i resi problem ali kvalitet linka i domet 1.2ghz vs 5.8ghz nije poredben. Sa 400mw 1.2ghz moze sasvim pristojno da se leti vise kilometara i to sa omni antenama, ne znam sto se svi zalecu na prejake predajnike kao da ce da lete 20+km. Problem je i sto video predajnik moze da utice drasticno na okolnu elektroniku.

Odmakni video predajnik dalje od odastatka elektronike sto vise mozes.


Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Phantom 2 problem
« Reply #9 on: August 06, 2014, 01:37:57 PM »
Sad se vratih sa livade sve leti normalno vez video linka. Stavicu 5.8GHz ali cu jos malo testirati. Potrosio sam 3 baterije bez problema. Sad imam problem sa Zen H33D. Pravi mi vibracije u 3 osi (na snimku se vidi levo desno). Mislio sam da je do propelera i balansa ali stavio sam nove i opet isto. Taj isti gimbal je na drugoj letelici leteo savrseno. Da li treba nesto da uradim sto nisam znao?

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Phantom 2 problem
« Reply #10 on: August 06, 2014, 01:39:20 PM »
Ne bih da hijackujem temu, ali isto sam kupio Phantom2 + H33D kombo da bih se malo igrao na moru sa gopro i 3xosnom stabilizacijom.
Instalirao sam antiinterfirance plocu, stavio FPV 5.8ghz 500mW.
Sa belim gumicama mi se javlja JELLO, kada stavim crne gumice od 50° (bilo koje mekse od belih, ima 2 kesice crnih) ceo gimbal VIBRIRA u letu (verovatno sto su ove gumice preslabe). A najvise od svega me brine cudan zvuk koji proizvodi gimbal cak i dok stoji na zemlji:

Ovako mi je trenutno neupotrebljivo, ako neko ima ideju, shoot :)

Offline Birdum_Bardum

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 140
Re: Phantom 2 problem
« Reply #11 on: August 06, 2014, 02:34:46 PM »
To "zujanje" je normalno kod zenmuse h3-3d gimbala(imam isti, isto se cuje). Probaj bilo koje od "tvrdih" gumica(bele ili crne), ali bez onih providnih osiguraca, tako sam bar ja eliminisao vibracije na h3-3d.

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Phantom 2 problem
« Reply #12 on: August 06, 2014, 03:35:20 PM »
I meni se sve cini da je ovo neupotrebljivo. Nemam vise sta da probam osim gumica. Osigurace sam pokidao kada sam premestao gimbal sa jedne letelice na drugu. Trebala bi mi bar dva ako neko ima. Cudi me da samo ja i "dandi" imamo problem? Gde su ostali?

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Phantom 2 problem
« Reply #13 on: August 06, 2014, 04:08:47 PM »
Evo snimka sa belim gumicama, JELLO je vidljiv kad god phantom krene napred, a sa crnim nema potrebe ni da kacim snimak, vibrira ko ludo..
Ne znam sta da radim, cak sam stavio antivibracionu gumu izmedju bracketa koji drzi phatom i samog phatoma (citao sam da to pomaze kod jello-a, a i pravi malo veci prostor izmedju baterije i yaw motora, koji moze da udara u bateriju i stvara jello ali nema poboljsanja)
Gopro 3 black, 25fps, medium fov.
https://www.youtube.com/watch?v=zAtsrhJ3Hak&feature=youtu.be

Providne osigurace nisam stavljao, potpuno su beskorisni. To je tipican primer da je DJI vrlo cudna firma, naprave odlican proizvod i onda stave osigurace u koje udara YAW motor pri kretanju (jedino napred da se stave a u uputstvu jasno pise jedan pozadi), ili naprave nozice koje su kratke po deafultu, a to su samo neki od milion takvih gluposti koje DJI rade...
« Last Edit: August 06, 2014, 04:13:36 PM by dandi »

Offline popovicr

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 90
Re: Phantom 2 problem
« Reply #14 on: August 06, 2014, 04:39:50 PM »
Ja bih pevao da imam ovo. Kod mene ne moze da se gleda uopste. Sad sam isprobavao more gumica. Ma ne vredi nista. Ako stavim jako mekane, ceo Phantom se ljulja levo desno. Palo je i meni na pamet da podbacim neku gumu izmedju, al eto vidis ni to ne vredi. Sad ne znam ni sta je u pitanju. Mozda kriva osovina motora? Propeleri fabricki nisu balansirani? Motori....