RAZNO > MATERIJALI / TEHNIKE OBRADE U MODELARSTVU
Izrada aviona od STIRODUR-a
skleki:
skleki:
Ak opokusam da posaljem post sa vise od 3 slike, puca server. Jel to neko ogranicenje za koje ja ne znam ili o cemu se radi jer moram da seckam postove?
pnedic:
Ja bih dodao jos jednu stvar iz licnog iskustva: Kirla koja su preko 1 m moraju imati ojacanje u vidu neke ramenjace. Iz tvog posta se stice utisak da to nije obavezno, vec pozeljno.
Naime ja sam napravio krilo od 1.2m, iz dva dela. Prvo sam (naivno) stavio "ramenjace" na svako krilo posebno, lipove letvice 5x10mm, duzine oko 35cm (to sam bio izvuko iz naftalina). Letvice sam stavio po sredini krila, na najdebljem delu profila. Elem, zasto sam rekao "naivno". Zato sto se te dve ramenjace nisu suceljavale u korenu krila (spoju te dve polovine), misleci da ce tako ugradjene ramenjace biti dovoljne da sprece savijanja svake polovine krila pojedinacno.
U pitanju je bio model koji je pred poletanje bio tezak oko 750 gr.
Kad sam uspesno poleteo, vec na nekih 5m iznad zemlje sam lepo video kako se krilo savilo u spoju dve polovine. Savilo se toliko da sam dobio nejednak potisak na oba krila, model krenuo u ostar zaokret koji je bez obzira na moje komande zavrsio odvaljivanjem modela u oranicu.
Naravno krilo puklo tacno tamo gde nije bilo ramenjaca. Ajde sto je krilo otislo nego sam ostao i bez motora, sa smrskanim prednjim delom trupa, a propeler nisam ni trazio.
Elem ideja ovog mog posta je da navedem sta se meni desilo kada nisam stavio ramenjacu koja je zahvatala OBA (dela) krila istovremeno. Steta je bila MNOGO veca od samog krila !
Nakon toga sam uzeo ponovo istu letvicu, otprilike iste duzine, malo je zasekao po sredini kako bi napravio V oblike (diedral), i ugradio u krilo tako da sam sada napravio pravo ojacanje krila. Nakon restauracije ostalih delova modela, model je uspesno poleteo i leteo, i leti :)
Stirodur, stiropol(r), durostir i sl. su po sastavu zrnasti materijali. Kao takvi nemaju nikakvu dodatnu cvrstocu (elasticnost) osim one koju omogucava "lepak" koji svo to zrnevlje drzi na okupu. Nema poput drveta vlaknastu strukturu koja obezbedjuje tu dodatnu, a potrebnu ELASTICNOST ! Na mora da se racuna kad god se radi sa tim materijalima.
Naravno, sve zavisi od dimenzija i konstrukcije, da li treba stavljati ojacanja ili ne.
skleki:
Imam malih problema sa shareovanjem slika pa cu samo slike da stavim opet, iz price ce biti jasno sta je
skleki:
Radim na tome da uploadujem slike, u medjuvremenu da pojasnim: elementi za ukrucivanje su jako bitni zavisno od kontrukcije aviona. Napisao sam da je za avione sa jednim krilom to jako bitno jer je ovakvo krilo slabo za takvat tip aviona ali za avione sa npr 2 krila je moguce dodati drugacije elemente za ukrucivanje cele kontrukcije aviona pa da se izbegnu ramenjace.
Npr, avionu sa dva krila mozes da od tupa ka krajnjoj tacki krila, stavis na 2/3 rastojanja parce stirodura izmedju krila i da na taj nacin ukrutis celu konstrukciju.
Daleko je bolje kombinovati sve sa karbonom i slicno ali nije uvek moranje. Ja koristim karbon jer su rezultati mnogo bolji ali nije da uvek mora.
Digresija, ako neko moze da malo pojasni kako da uploadujem slike jer se vec nerviram.
Navigation
[0] Message Index
[#] Next page
[*] Previous page
Go to full version