Author Topic: extra 300 power setup  (Read 9996 times)

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
extra 300 power setup
« on: March 29, 2015, 05:53:50 PM »
Pozdrav

 Vec drugu sezonu uzivam u e-flite ovoj extri 300, 32 e.
 Pogonski sistem na ovom avionu je sledeci:
Turnigy g32, 770 kv motor
Apc 13x6.5 elisa
Gens ace 60 a esc
4 s 4000 baterija.
 Avion je fantastican i sa njim sam do sada izveo oko 100 letova.
Pomenuti pogon obezbedjuje sasvim dovoljno snage i veoma sam zadovoljan.
 Kao sto Cola kaze " ja tu nista ne bi menj'o".
 Podatci su sledeci, na punom gasu sistem vuce oko 52-55a struje, i pri tome je snaga  oko 700 w.
 Kada sam probao sa drugom preporucenom elisom, 14x 7, struja je porasla na 62 A, pa sa  njom nisam leteo jer sam mislio da je to na granici mogucnosti esc-a.
 Citajuci postove vlasnika, procitao sam njihova iskustva da sa 14 x 7 elisom avion bolje penje, dakle pogon daje vise potiska, kao i da je brzina konstantnija zbog kocenja koje veca elisa proizvodi.
 Ipak, usled zelje za unifikacijm baterija u mojoj floti, razmisljam o sledecem:
Zelja mi je da ubuduce letim samo sa 6 s baterijama.
 Na raspolaganju bi mi bile 6s, 2850 mah baterije, a ne zelim da menjam esc  i po mogucnosti, elisu.
 Za identican broj obrtaja, ako se predje sa motora koji je 770 kv, a koristi 4s baterije, na motor koji koristi 6s, kv bi trebao da bude 500.
 Zelja mi nije da povecam snagu, dakle 700w je sasvim dovoljno.
 Takodje, zbog fizickih dimenzija, ne bih menjao ni precnik elise.
 U ponudi je g32 motor od 500 kv, ali je deklarisan za napon do 4s.
 Pitanje i nedoumica je, da li koristiti takav motor na 6s, sa identicnom elisom, i tada bi struja koju vuce bila manja, tako da bi i baterija kapaciteta 2850 verovatno bila dovoljna?
 Drugo, ako imam zadatu zeljenu snagu od 700w, elisu 14x7, bateriju 6s 2850, esc 60 a, koji motor bi vi savetovali?
 Za kraj jos nesto, molim da ovaj post ne bude zatrovan e-calcovima i omovim zakonima.
 Sve to vec svako od nas zna i cilj mi je da pokusam da odaberem novi motor koji ce  omoguciti iste performanse koje vec i sada imam, ali sa drugom baterijom.
 Naravno, bilo bi dobro da se vreme leta od 6 minuta, koje je sada sa baterijom 4 s 4000, ne promeni, sa baterijom6 s, 2850.
 Najvise me intetesuje licno iskustvo nekoga, ko je imao setap sa slicnim, da ne  kazem, istim , parametrima.
 

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: extra 300 power setup
« Reply #1 on: March 29, 2015, 06:06:58 PM »
 Setio sam se jos necega....
Mnogi koriste g32 500 kv motor na 5s i 6 s, tvrdeci da napon nije kritican ako ne prekoracite maksimalnu struju. Ja licno, imam malo skepse prema tom stavu.
Drugo, danas mi je drjack toplo preporucio ntm motor od 500 kv, 6 s.
Imam odlicna iskustva sa sk 3 motorima, ali sve sto je deklarisano za napon od 6 s je gabaritno veliko i snaga poprilicno vecih od 700 w.
Da ponovim ponovo, ne zelim vise snage nego sto sada imam na modelu.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: extra 300 power setup
« Reply #2 on: March 29, 2015, 10:17:33 PM »
Hm...mislim da je 500kv malo previse za 6s. Nisam imao nista slicno...ali na osnovu svega sto je napisano ovo mi dodje kao najlogicniji izbor...

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18169__Turnigy_Aerodrive_SK3_4250_410kv_Brushless_Outrunner_Motor.html

nije "gabaritno" mnogo veliko, a struja bi trebalo da je u okvirima prihvatljive sa 14x7...
Iako je napisano kao ne, ja bih ipak konsultovao kalkulator. Ako neko ima neka proveri... za svaki slucaj...
Preci ce tih 700w ali mislim da je malo verovatno da ce biti ispunjeno bas sve to sto je postavljeno kao uslov...

Jos bi bolji izbor bio da ima neki 4240 sa ~400kv-a...ali nema

ovo je vec preveliko

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18173__Turnigy_Aerodrive_SK3_5045_450kv_Brushless_Outrunner_Motor.html

Pozdrav (<--)

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: extra 300 power setup
« Reply #3 on: March 30, 2015, 03:22:45 AM »
Prema specifikaciji, Lindingerov Joker 4250 (36 Evra) bi najbolje odgovarao.
On je 6S, 510 obrtaja/V (možeš da okačiš 14 x 7 ili 15 x 6). Motor radi sa 40A i 65A pik što odgovara tvom drajveru od 60A i 70A pik.
Težak je 200 grama kao i postojeći, ali zato ima dobrih 900W.

Nemam nikakva iskustva sa ovim motorom, da li je trajan i pouzdan, ali vidim da ga korisnici hvale. Možda bih imao još neki predlog, ali se ti motori teško nabavljaju, a i cene su im visoke, na primer snažan MOTROLFLY DM3620-480 (nema ga u Evropi). Ja sam jedan MOTROLFLY ovih dana uvezao i kad sve sabereš i dodaš PDV košta nešto manje od 400 evra. Nisam još stigao da pogledam, ali za te pare verovatno ima ugrađen kolor TV.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: extra 300 power setup
« Reply #4 on: March 30, 2015, 10:54:27 PM »
Hvala na savetima.
Grebicu, daleko od toga da ne verujem ecalcu.
 Apsolutno je to odlicna smernica.
 Medjutim, po njemu, i sadasnji g 32 motor moze da radi na 6 s, dalje, trazi se faktor hladjenja, za koji nikako ne mozes biti siguran da li je: poor, good, excelent...tako da ni ecalc nije svemoguc a ni bezgresan.
 Dobar je onolko koliko tacno uneses podatke u njega.
 Kada sam napisao i zamolio da ovo ne bude post u kome svako iznosi svoje vidjenje rezultata iz calc-a, mislio sam na to da bi mi vise koristilo ovo sto sam iz dosadasnja dva odgovora saznao.
 Lindingerova opcija je veoma interesantna.
 Hvala na savetu.
 Moje razmisljanje je islo u smeru

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14740__Turnigy_L3040A_480G_Brushless_Motor.html

 Lep motor o kome sam procitao veoma pozitivne impresije.
 Nazalost, isporucuje se bez nosaca i adaptera elise, ali je zato cena totalno bezveze.
 Sta mislite, koji od pomenuta dva?
 Ne znam bas nista o planet hobby-lindinger motorima.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: extra 300 power setup
« Reply #5 on: March 30, 2015, 10:55:57 PM »

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 793
Re: extra 300 power setup
« Reply #6 on: March 31, 2015, 07:30:13 AM »
Ne znam dali ima neko iskustva sa ovim motorom deluje bas dobro, ali je i cena dosta veca http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19041__Shaft_Free_3528_450KV_Brushless_Outrunner_Motor_1400W_3_blade_with_propellers_.html

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: extra 300 power setup
« Reply #7 on: March 31, 2015, 08:20:20 AM »
@grebic & @bjanko
Predložili ste motore za 5S  :sljus

.......
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14740__Turnigy_L3040A_480G_Brushless_Motor.html

 Lep motor o kome sam procitao veoma pozitivne impresije.
 Nazalost, isporucuje se bez nosaca i adaptera elise, ali je zato cena totalno bezveze.
 Sta mislite, koji od pomenuta dva?
 Ne znam bas nista o planet hobby-lindinger motorima.
Slika motora s prednje strane

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__4678__Alloy_E_Prop_Spinners_AC378_5mm_to_8mm.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__7388__HXT_Alloy_Composite_Firewall_Mount_85_36mm_.html
Elisu odrediti eksperimentalno. 14x7 bi trebalo da ima i snagu i brzinu, ali treba proveriti.
Ciljana vrednost je max 52A i potisak 2,1kg...
#FFCC00

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: extra 300 power setup
« Reply #8 on: April 01, 2015, 01:10:38 AM »
Bez sumnje ovaj Kinez je za malo bolji od mog predloga za koga kažu da je Nemac? Dakle, 6 gr je lakši, 100W snažniji i maltene duplo jeftiniji. Tu ne bi trebalo da bude dileme, ukoliko se ne otkrije neka njegova skrivena mana.

Međutim, ako bih kupovao motor bez bilo kakvih ograničenja za 3D (a ovaj model je poznat po tome) tada bih kupio MOTROLFLY DM-3620 koji je tolerantan na sve vrste zlostavljanja. Mane su mu visoka cena i teško se nabavlja. Znam da ga nećeš izabrati, ali i pored toga, treba ga spomenuti jer ako se žele performanse MOTROLFLY motori izgleda da su broj jedan.   

Težak je 230 gr i teži je od postojećeg motora za 30 gr. Košta $120 + 17 carinskih uvoznih stavki + PDV na sve. Pravi užas, ali motor je super. Detalji su na adresi  http://www.subsonicplanes.com/Motrolfly_Motors.html .  Osnovni podaci 480 obrtaja/V, 6S, 1300W. Tražio si 700W, ali snaga glavu čuva.
 
Ja sam, kao što sam u prethodnom postu napisao, ovaj moj "ćef" platio skupo i kupio tatu ovom motoru o kome je reč. Veliko je zadovoljstvo kada vidiš DM4315-480 jer je ovaj motor po svemu izuzetan. Njegove slike su vrlo retke na netu pa se obavezujem da ću ga u sledećih par dana slikati i pokazati ovde. Veoma liči na Hakerov inovativni, takmičarski i skupoceni Q80 koji je specijalno dizajniran za F3A. Ali, ne znam da li je DM-3620 dizajniran na isti način jer ni njegove slike nema već samo komentari vlasnika koji su veoma pozitivni. To su uglavnom bivši vlasnici Hakera i Axija.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: extra 300 power setup
« Reply #9 on: April 01, 2015, 11:45:40 AM »
Slobo hvala.
Totalno mi je nepoznat taj motor.
Ne postavlja se pitanje da li platiti toliku cifru za nesto kvalitetno, ali koliko god voleo tu moju extru, to je ipak jeftin, mali model. Takav motor, ne odgovara po kvalitetu i ceni mestu gde bi bio ugradjen.
 
 Motori koji su ponudjeni u prvim odgovorima na moje pitanje, zaista su predvidjeni za 5s bateriju.
Vracamo se na pitanje, ako neki motor radi na 4s, i pri tome vuce 50 a struje, dakle proizvodi 14.8x50=740w , da li bi mogli isti taj motor koristiti, sa zeljom da zadrzimo istu snagu, na 6s?
Pri tome bi parametri bili sledeci:
740w/22.2v=33.3A
  Joker- a sam vec narucio a sada razmisljam da kupim i kineza, pa cisto da napravim probu.
 Cena ovakvih "izleta" je velika. Nove baterije, motor, pa drugi motor, pa na kraju verovatno i druge elise.... Ali mislim da se samo tako moze nesto stvarno nauciti.
 Nakon citanja svih review-a, postova po forumima, famoznih ecalc- ova.... ostaje samo proba
« Last Edit: April 01, 2015, 12:30:53 PM by coka »

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: extra 300 power setup
« Reply #10 on: April 01, 2015, 05:26:37 PM »
.......
Vracamo se na pitanje, ako neki motor radi na 4s, i pri tome vuce 50 a struje, dakle proizvodi 14.8x50=740w , da li bi mogli isti taj motor koristiti, sa zeljom da zadrzimo istu snagu, na 6s?
Pri tome bi parametri bili sledeci:
740w/22.2v=33.3A
  .......
BEZBEDNO JE SAMO AKO JE MOTOR PREDVIĐEN ZA 6S !!!
USLOVNO, može, ali koliko dugo!? Pri tome su i sve ostale performanse "operisane".

1.- G32 nije iz SK3 serije, već "TURNIGY EasyMatch Gxx"...
2.- SK3 serija je, navodno, poboljšani naslednik Aerodrive Bxxxx serije...
3.- Kod elektro pogona - motora, moraju se ispoštovati dva osnovna parametra:
      a)- radni napon (ono xxS ali se ovde uzima 1S=3,8V, naravno, podrazumeva se LiPo baterija *4,2V* I ZATO Imax od par sekundi - obično 3 do 5, mada neko ide i 10 do 15sec ?) i
      b)- Imax const tj maksimalno dozvoljena konstantna struja opterećenja
Sve ostalo je "proizvod" konkretnih merenja sa konkretnim komponentama.
Raznorazne tabele i raznorazni proračuni, samo mogu dati neku polaznu informaciju za dalji izbor komponenti, a za to je potrebno i znanje i iskustvo...
Bla, bla, bla,..

I još nešto, G32 podnosi konstantno opterećenje od max 42A...
Pošto je on za 3 do  4S, preporučene elise su od većeg ka manjem "broju" ili ti u prevodu, što veći S to manja elisa i obrnuto, što manji S to veća elisa.
Nažalost, ogromna "količina" modelara to nezna i nije čudo što im, inače dobri motori, odu u pm...
« Last Edit: April 01, 2015, 05:29:14 PM by miša2002 »
#FFCC00

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: extra 300 power setup
« Reply #11 on: April 01, 2015, 07:23:45 PM »
Miso, hvala na javljanju.
 Sve sto si rekao stoji kao cinjenica, samo, ne vidim na sta se odnosi.
 Nigde nije receno da je G 32 isto sto i sk3.
 Sk3 jeste nova verzija aerodrive motora i na svakom stoji natpis "aerodrive sk3", ali i o tome nije bilo price.
 Potpuno se slazem sa tvojom konstatacijom da "moze, ali koliko dugo" i to je vec najkonkretniji odgovor na postavljeno pitanje.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: extra 300 power setup
« Reply #12 on: April 10, 2015, 11:21:51 PM »
Joker stigao.
 Motor prelepo izgleda.
 Sutra pocinju probe.
 Hvala na savetu

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: extra 300 power setup
« Reply #13 on: April 13, 2015, 08:26:41 PM »
 Ovim tekstom zavrsavam ovu temu, jer je cela zamena izvrsena, istestirana na zemlji i danas probana i u letu.

 Konkretna merenja sa Turnigy G 32 motorom, Zippy 4s 4000 baterijama, Gens ace 60a kontrolerom i elisom 13x6.5, su sledeca:

 U=15.5V, I=45A, P=600w

 Testovi su izvrseni sa polunapunjenom baterijom.
 
 Nakon toga, zamenio sam elisu sa APC 14x7, i pri tome su parametri bili:

U=15.5V, I=63.1A, P=804W

 Pri tome se model fantasticno ponasao sa vecom 14x7 elisom.
 Daleko vise snage sam imao, imao sam bolje kocenje u obrusavanjima, ali je zato struja od 63A, bila previse za esc, pa se on poprilicno grejao.
 U dva navrata  mi se cak ucinilo i da sam imao kratkotrajan otkaz, verovatno usled nekonstantnog napajanja prijemnika.

 Posto je moj Drugar Goran doneo Joker-a, bas nesto pre praznika, imao sam i prilike da gabaritno uporedim oba motora.
 Masa G 32 je 227 gr, dok je Joker 7 gr tezi.
 Pri tome, spoljne dimenzije su im skoro potpuno identicne.
 Sama glavcina za prihvat elise je nekoliko milimetara kraca ali se sve uklopilo savrseno, sto bi rekli, "kao d..e na nosu".









 Razlika u masama baterije Zippy 4s 4000 koja ima masu od 464 gr sa konektorom i TGY Nano tech 6s 3300, koja ima masu od 494 gr je, dakle samo 30 gr.
 Tako da je rezime , maseni, cele prepravke, dobitak od 37 gr.

 Na modelu mase nesto preko 2kg, nisam ocekivao da ce se time  mnogo toga promeniti.

 Kada sam izveo staticke probe, dobijeni rezultati su sledeci:

 Sa  elisom 13x6.5, U=22v, I=32A, P=700w.
 
 Sa elisom 14x7, sa kojom mi je zelja i bila da letim, merenja su izgledala ovako:

 U=21V, I=48A, P=1000w.

 Podatci koje vam predstavljam su podatci sa Watmetra.
 Nakon testa, ostaju zapamceni Imax i V min, dok sam snagu citao u  rezimu  punog gasa.

 Nakon testova, posto uistinu nisam zeleo toliki prirastaj snage, pomislio sam da nabavim jos neku elisu, dimenziono izmedju probanih, ne bi li malo smanji struju koju pogon vuce, medjutim posto je danas bio divan dan, izvrsio sam odmah  i probe u letu.

 Ko je pratio moje pisanje, mozda se seca da sam ovaj avion poleteo nakon zavrsenog projekta EKIP i da sam od prvog trenutka bio prezadovoljan sa avionom i performansama.

 Dakle, nije mi zelja bila povecanje mase, vremena leta, snage, ali mi se elisa 14x7 ucinila kao bolja za ovaj model i moj nacin letenja.

 Prvi test sam izveo sa elisom sa kojom sam sve vreme i leteo, 13x6.5, sa kojom sam sada po watmetru trebao da imam oko 100w vise.
 Iskreno, nikakvu razliku nisam primetio, tako da sam bio prezadovoljan.

  Presao sam sa baterija 4s na baterije 6s, vreme leta mi se mozda malo i povecalo, a masa je neznatno uvecana.

 Poslednji test je ukljucivao probe sa 14x7 elisom, sa kojom je Watmetar pokazao cak 1000w, sto je oko 50% vise snage nego sto mi je bilo na raspolaganju tokom 80-ak letova koje sam napravio.
 
 Testovi koji su pokazali da je sada maksimalna struja 48A, obecavali su da ce esc raditi u veoma blagim rezimima struja.

 Jedino sto mogu da vam kazem je WOWWWWWWWWWWWWW

 Model je poleteo kao sto je uvek i poletao, brzo, kratko i neutralno ali kada sam odmah nakon poletanja krenuo vertikalno, penjao je kao metak.
 Dok sam radio sve vertikalne manevre, penjao se sa takvom lakocom, tako brzo da mi je pred ocima postajao manji i manji.
 Zbog ogromne snage, pun gas sam koristio samo u vertikalnim poenjanjima. Velika elisa je prelepo kocila, teziste je ne promenjeno,... sve u svemu pun pogodak.
 Vreme leta od 6 min je praznilo bateriju na oko 3.75V, tako da mislim da je 5 minuta sasvim o.k, a tako je bilo i ranije sa 4s baterijama.
 Mogao sam da letim i 6 minuta, ali sam tajmer uvek podesavao na 5 minuta.
 Ali ono sto mi je utisak, za 5 minuta sa ovim pogonom predjem bar duplo vise puta jer je model daleko brzi a i penjanja su tako zastrasujuca da za par sekundi imam utisak da bih mogao da odem u stratosferu.

 Hvala svima na savetima, Goranu na brzom donosenju motora, a mom avionu na danasnjem uzivanju.

 U ovom trenutku, razmisljam da odustanem od nabavke kineskog motora jer ne znam sta bih jos kao poboljsanje mogao ocekivati.

 
« Last Edit: April 13, 2015, 08:35:42 PM by coka »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: extra 300 power setup
« Reply #14 on: April 13, 2015, 08:27:43 PM »