Prvo, treba nenormalno vremena da se model odštampa. To zna Vlada, znam ja. Nema ekonomske osnove. Za Edga treba preko 40 sati rada printera!!!!
Da, ali nije svejedno da li toliko radi samo mašina, a vi možete da radite nešto drugo, ili će se toliko ili mnogo više raditi ručno sa alatima isti model u nekoj drugoj tehnici sa složenim sirovinama i skupim poluproizvodima. Razlika je ogromna.
Da, ovaj vid jeftinog štampanja uopšte nije izmišljen da pravi profit nekom vlasniku. To nije ni bio cilj onima koji su ga razvili, a razvile su ga hobi komune. Ko je kupio samo za to, pogrešio je. Zapravo može se ako se eksploatiše najmanje 10 komada odjednom. Za proizvodnju ima mnoštvo drugih rentabilnijih klasičnih tehnologija za preduzetnike ta 10x do 100x više novca ali nisu pametni kao 3D štampa. Samo radi poređenja. Koliko koštao jedan CO2 laser za rezanje ploča, a da radi samo 5-10% od onog posla što treba da se uradi na modelu da bi model poleteo? 3D štampač završava model od 80-100% gotovosti.
Ima već 3D štampač tehnologija koji mogu da odštampaju ovakav pa i veći model u jednom komadu ako treba za veoma kratko vreme i to od veštačke epoksi smole. Pokriven je sa nizom patenata, pa će se u komercijalnom vidu hobisti i mali proizvođači još sačekati da ga koriste za izradu modela. Bi će pogodni i za izradu velikih skala modela. Balza je već davno napustila modelarstvo a kompoziti će uskoro za njom.
Dakle ovaj vid 3D štampe je idealan za kućnu potrebu i za male hobi projekte i zamenjuje gomilu ručnog alata koji su zajedno skuplji od samog štampača. Koristi najrasprostranjeniji materilaj, a to je polimer plastika. To što su žice na koturu skupe i tako se isplati, jer je oblik univerzalan. Nema limova, cevi, šipki, plankova, folija i još mnogo specijalnih materijala i to u bezbroj dimezija i boja, koji su potrebni za izradu jednog modela.
Ovo sa aviončićima je veoma smeli 3D projekat i daleko je još od sarvšenog. Najveće prednosti ove tehnike nad drugima je automatski dobijanje sitnih skala detalja, pa i nitni ako hoćete. Kako je to u svemu prirodno u ljudskom radu i ova mlada tehnika prolazi kroz razvoj i uvek se pokazuju slabe tačke sistema, koje se brzo mogu rešiti sa promenog oblikovnog rešenja u 3D crtežu, drugim materijalima ili poboljšanjem tehnoloških rešenja.
Jako sam ljubopitljiv da vidim kako će leteti dvokrilac, ali bolje doplatite Vladi za stalak, dok je sve u komadu, pa na policu...
Ovo nije baš neko ohrabrenje za modelarskog kolegu.
Ovaj model će dobro da leti u rukama hrabrog i veštog pilota kao Gabor. Pošto on voli i zna da leti opušteno bez straha, uspešno poletanje je zagarantovano.