RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

KWIK FLY MK III

<< < (8/30) > >>

Stanko BG:
Danas, kao i svake nedelje, Bole i ja smo radili punom parom, iako obojica imamo temperaturu i kašljemo kao magarci. Valjda ćemo doživeti kraj izgradnje našeg KWIK-a  :big smile

Pošto smo već iskusili sve neprilike i prilike u izgradnji prethodne polovine krila, danas smo za sat vremena sklopili i desnu polovinu. Nikakvih iznenađenja nije bilo - trebalo je samo graditi sve u ogledalu, jer nas je mrzelo da sklanjamo zaštitnu foliju sa stola i da premeštamo plan. Ponovo smo stavili ramenjače u heling, poređali rebra, caknuli malko cianokrilata i krilo je bilo očas posla gotovo... Evo kako je desna polutka izgledala u fazi izrade. Vide se otežanja - stavljena na ramenjaču da bi stajala savršeno paralelno sa podlogom.


Prošli put sam napisao da smo klocnu za trap izbušili na mestu kuda prolazi žica, ali to nisam dokumentovao, pa evo i naknadne slike leve polovine krila i njene klocne:


Iznenađeni koliko smo brzo uradili ovu drugu polovinu, provizorno smo sklopili krilo i ostatak popodneva uživali planirajući plankiranje i dalje korake izgradnje.


Evo i jedne rustične slike - avionsko krilo na brodskom podu  ;namig Svaka polovina krila je izmerena na preciznoj vagi i za sada je leva lakša za nekih 8 grama od desne. Leva je ukupne mase 223gr, a desna ima 231gr. Krilo, dakle, za sada ima 454gr, što i nije loše, s obzirom na to da smo koristili lipu umesto balze. Mada, na ovom avionu nema razloga za brigu  (yay) Samo da podsetim cenjeni auditorijum da je onaj severnjak sa You Tuba flagrantno stavio 440gr olova u nos i otišao na letenje mirne duše.  :hehe Dakle, nagurao je konstrukciju našeg krila ispod rezervoara, a da, pritom, nije ni trepnuo.


Izmerio sam tačno rastojanje od jedne do druge ose savijanja žice i otići ću ovih dana kod onih ljudi u Višnjici da mi saviju žicu od nekog jakog opružnog čelika - video sam da imaju opružne patentirane žice (DIN 17223) koja se koristi za torziona opterećenja... Nadamo se Bole i ja da imaju žicu prečnika 4mm.

Ova, tzv, klavir žica koju prodaju u RC Srbiji suviše je mekana i ne dolazi u obzir.


Pozdrav!

bjanko:
Bravo Stanko majstore samo napred pratim gradnju ovog prelepog aviona ja sam ljubitelj retro modela da li je to sa godinama :mhm

bjanko:
Stanko mozda ti moze pomoci celicna zica od 4 mm koristi se za spustene plafone tkz.visilice one su dosta jake imas ih u gvozdjarama

Stanko BG:
Hvala Bjanko na podršci :) Mnogo mi znači - naročito ovako bolesnom  ()-()

Ne vredi, moram da idem na proverenu varijantu. Sticajem okolnosti, moj je ćale radio sa ovim ljudima iz Višnjice, doduše dok je još bio pri železnici u Institutu "Kirilio Savić". Mnogo ih je nahvalio i kaže da materijal kupuju u Austriji.

Mnogo insistiram na trapovima ovog aviona jer su naše piste užasne!!! Ne želim da uložimo veliki trud i da na prvom sletanju pokrivimo žicu, ili, ne daj bože, izvalimo trap iz krila.

Ja sam bio pošteno kupio žicu u RC Srbiji i, kada sam je rukama probao, sve mi je bilo jasno - u pitanju je običan visokolegirani čelik, koji bi pri savijanju pukao... Jednostavno je u pitanju loš kvalitet.

Nego, da nastavim članak o KWIK-u!

Poneo sam kući dva stajna trapa koje je Bole bio skinuo još prošle nedelje sa našeg starog Kwika. Na miru sam ih rastavio i oprao. Kao što sam već jednom u ovom postu napisao: najlepša je restauracija kada se izvede samo četkicom i deterdžentom. Takav je bio slučaj sa originalnim OS MAX auspuhom - starim 744 modelom, a takav je slučaj i sa originalnim GRAUPNER točkovima. Stari su 50 godina, a, kada sam ih oprao, ispostavilo se da su potpuno novi! Prave stvari uvek imaju vrednost. Kupili smo nove Graupner (čitaj Kineske) točkove za naš KWIK, ali, kako mi se čini, on će dobiti ove stare!


Žice koje su nam ostale od starog Kwika biće dobre kao uzorak, ali nisu upotrebljive jer ih je Matori Pera prekrivljavao prema svojim potrebama... Sa druge strane, prilično su i zarđale od dugogodišnjeg stajanja, ali, evo, valja ih slikati  (fiu)


P. S.
Istina je Bjanko! Godine čine svoje, svakako... Drago mi je što uspevam da usrećim svoje drugare modelare. Bole i ja smo srećni kao deca jer ponovo gradimo avione. 

Stanko BG:
Večeras sam stigao samo da nacrtam tehnički crtež za žicu trapa. Ova žica će odgovarati. Evo, delim link za one koji se budu, možda, odlučili za izradu ovog istog aviona.

https://drive.google.com/open?id=1BwkQNgJ9_jqSZNhFhUa71QPkJH-F8s-y

Danas je stigla i prednja noga koju ćemo staviti: U pitanju je novi Kavanov model. Bolje ne postoji na tržištu, ali je ova noga mnogo bedna u odnosu na staru Graupnerovu...


Noga će morati da se skrati kako bi odgovarala dimanzijama aviona, ali to nije problem jer je rastavljiva...



Živeli!

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version