RC MODELI AVIONA - SUS > AKROBATSKI MODELI

KWIK FLY MK III

<< < (10/30) > >>

Stanko BG:
Tibeteagle, to je sjajna ideja i lepo bi pomoglo, ali se nismo, nažalost, setili na vreme. Istina je da iza pločice bambusa - na strani karbonske cevke, ima isti ovakav karman od epoxy smole... Prošao voz... sad smo isplankirali. Šteta, bilo bi to lepo rešenje.

Danas, peti dan gradnje, pristavili smo sve plankove. Otpočeli smo od zadnjeg planka koji je bilo veoma zanimljivo montirati - koristili smo tri vrste lepka: na mestu ojačanja za šrafove smo namazali petominutni epoxy (jer je još juče ta zona bila izmazana dvanaestosatnom epoxy smolom), na rebra smo stavili drvofix, a na ramenjaču i kasnije sa čela na izlaznu ivicu smo stavili cianokrilat.



Potom smo, na sličan način, postavili prednji plank - napadna ivica je zalepljena cianokrilatom, a pre toga su sva rebra namazana drvofix-om. Zategli smo plank preko radijusa rebara i cianokrilatom zalepili za ramenjaču. Usledilo je zatvaranje planka središnjim komadima i, potom, šmirglanje tu i tamo, gde se pojavila mala nejednakost u nivoima.



Za terminezone smo iskoristili već laserom isečene četiri tablice od balze debljine 3/8''. Bilo je jače od nas da prva dva komada olakšamo. Potom smo izmerili koliko grama ima terminezon pre i posle grube obrade. Masa će ići još koji gram dole, kad se terminezoni krila budu finalno uobličili... Prvo su terminezoni imali oko 34gr; nakon vađenja umetaka, olakšali su na oko 22gr, a nakon grubog tesanja na oko 16gr. To je taman dovoljno uštede za lepak kojim ćemo ih zalepiti i još koji gram preko. Evo nekoliko slika.





Pošto smo uštedeli koji gram na terminezonima, mogli smo da u zoni elerona uradimo malo moćnije ojačanje za šarkice. Naime, originalni Kwik nije imao šarkice, već su mu eleroni bili zalepljeni trakom tkanine. Opet, oblik klina na Kwiku imao je jednu veliku manu. Iako je na gornjaci produvavanje bilo dobro jer je bio mali zazor između krila i elerona, na donjaci je bio ogroman otvor, zbog čega bi ponekad eleroni upadali u flutter. Mi ćemo eleron napraviti sasvim drugačije. Naime, presek našeg elerona biće drugačiji pa će i produvavanje biti manje rizično. Evo skice da bi bilo jasnije.


Između svakog rebra smo umetnuli klin od malo jače balze jer to treba da nosi šarkicu i eleron... Na jaku balzu debljine 5mm nalepili smo malo mekšu balzu od 3mm i obradili, kako bi se uklopilo u oblik koji formiraju ramenjače.



Time je glavna konstrukcija krila bila gotova... Ostalo je da za danas završimo rad lepljenjem pojedinih tračica na rebra. Nismo zalepili u zoni gde se montiraju servoi u krilima - time ćemo se pozabaviti naknadno.


A, evo i čitavog krila nakon završenog plankiranja:


Sutra nas očekuje izrada elerona, lepljenje terminezona i pomalo šmirglanja... Pozdrav svima.

Stanko BG:
Danas smo radili natenane. Više smo se odmarali i planirali dalje korake, nego što smo zaista radili. Sastavili smo dva elerona, doduše. Iako izgledaju maleno, svaki nam je oduzeo oko sat i po vremena.

Prvo je trebalo iseći kompletan materijal za elerone i osmisliti vezivanje horna za konstrukciju. Eleroni su konstruktivni, baš kao i ostatak krila i svaki ima oko 40gr - izmerili smo kada smo završili izgradnju. Evo kako izgleda komplet za izradu jednog elerona:



Na slici ispod je prikazan sendvič koji nosi kontrolni horn u eleronu. Horn je izrađen od troslojnog špera i ulepljen između dve ploćice od tvrde balze debljine 5mm, pa je čitav taj sendvič zalepljen za jedno od rebara. Kroz donji plank, koji je kao i na izlaznoj ivici krila rendetom pripremljen za sučeljno lepljenje, napravljen je prorez da bi prošao horn... Sve to u ovoj fazi izgleda neuredno jer je naliveno epoxy smolom.


Međutim, evo kako izgleda završen eleron. Napadna ivica mu je napravljena od tvrde balze debljine 5mm, koja je podebljana mekanom balzom od 3mm, a zatim je rendetom i šmirglom načinjen klin kakav smo zamislili.



Elerone smo provizorno stavili na krilo, a zalepili smo i grubo odeljane terminezone... Krilo će za sada biti odloženo jer počinju radovi na trupu. Sutra ćemo sastaviti horizontalac i možda započeti izradu trupa. Evo poslednjeg pogleda na završetak krila pre nego što će biti zalepljen terminezon.


A, evo i krila sa pristavljenim eleronima. Preostaje nam još šmirglanje, ugradnja nosača za servoe, poklopčića, itd. To su sve fini radovi...


Pozdrav!

Stanko BG:
Počela radna nedelja, a prošlo bolovanje, pa se tek pomalo vremena izdvoji za modelarstvo. Ali, ipak smo uspeli da uradimo horizontalni stabilizator. Skinuli smo i planove za izradu krila sa radnog stola, a postavili planove za trup.  (yay) Počela je druga faza gradnje!

Izrada horizontalca je počela seckanjem materijala i razmatranjem da se na izlaznu ivicu stavi jedna karbonska traka dimenzija 5x1mm. Ova je traka u horizontalcu više preventive radi, jer je Kwik poznat po flutter-u na repnim površinama. Takođe, napravili smo još jednu modifikaciju plana. Naime, originalni plan u centroplanu nema pun komad drveta kao ispunu, već samo letvice - kako se na crtežu ispod vidi, a mi smo stavili puno parče balze. Ovo je i stoga što u originalnom planu vertikalni stabilizator nije oslonjen na horizontalni, već lebdi u prostoru. S obzirom na to da Kwiku vertikalac ulazi u flutter (doživeli smo), malo ćemo ga produžiti i ojačati takođe karbonskim tračicama - o tome će više biti reči kasnije.


Karbonsku smo traku ošmirglali zbog parafinskog sloja koji epoxy uvek otpušta na površinu prilikom sušenja, a ovaj je parafin koristan za šmirglanje odlivaka - ali je poguban za lepljenje. Sve smo fiksirali špenadlama za radni sto, na kome je pluta debljine 6mm, pa je sada, najzad, udobnost rada na ovakvom stolu očigledna. (Pošto smo na krilu imali ramenjače od lipe, nismo hteli da ih bušimo, pa nismo mnogo ni koristili špenadle.) Zbog karbona koji smo upotrebili, lepljenje svih elemenata potkonstrukcije moralo je da se radi cianokrilatom.


Konstrukcija repa je završena brzo i izmerena ima masu od 15.6gr. Kada je tome dodata oplata (plank), masa je porasla na 50.4gr. Sa lepkom i elevatorom horizontalac ne bi trebalo da pređe 100gr. Videćemo konačni rezultat...



Najzad, poslednje što smo za večeras uradili bilo je lepljenje plankova drvofix-om. Pošto je ovaj lepak na vodenoj bazi, veoma mnogo vitoperi materijal, te smo horizontalac stavili na presovanje pod gomilu gramofonskih ploča - tu su "Stonsi", "The Clash", svi albumi "Azre" i još poneki Mendelson, Šostakovič i List... Valjda će biti dovoljno muzičke težine da do sutra pričuva horizontalac u horizontali.

Pozdrav svima do sledećeg druženja.

Stanko BG:
Večerašnji radovi će se mnogima učiniti dosadnim pa neću mnogo dužiti. Ipak, ti radovi su esencijalni za izradu modela i predstavljaju opsežne pripreme za dalje sklapanje trupa.

Ali, pre svega, jedna divna vest - stigle su žice sa hromiranja is firme "Galvanotehnik" u Šimanovcima i izgledaju kao da su vredne milion dolara. Drugim rečima, uspeli smo u zemlji Srbiji da proizvedemo žice stajnog trapa koje se mogu meriti sa onima iz Graupnera. To se možda čini malim uspehom, ali ja odlično znam da su ovako proste radnje na granici mogućnosti svih naših firmi i preduzetnika. Beda, u suštini, ali, u nama veliku radost budi činjenica da smo bedu nekako uspeli da prevaziđemo...  :)aplauz



Da bismo počeli izgradnju trupa, trebalo je izlepiti ojačanja na stranice; slepiti dve table debljine 6mm i jednu debljine 2mm u sendvič kako bismo posle od toga napravili trougaone ispune za uglove na trupu; spojiti firewall (rebro br. 1); još neka rebra u trupu ojačati šperpločom, poglavito rebro br. 2 koje nosi bolcnove krila. Sve ove elemente spojili smo dvanaestosatnom epoxy smolom i zadivljeni smo koliko malo smole je potrošeno pa, samim tim, malo je grama dodato na ukupnu masu letelice. Sve veće pločaste materijale treba lamelirati i spajati epoxy smolom. Ovo je stoga što drvofix izvitoperi takve, pločaste elemente jer ispušta vlagu u drvo. Ponekad je komad zalepljen drvofixom potrebno držati dva do tri dana presovan pod ravnom pločom da ne bi došlo do vitoperenja. Opet, drvofix je težak i povećava ukupnu masu. Epoxy smola je pravi izbor za plankiranje ravnih pločastih konstrukcija, u svakom slučaju. Evo svih elemenata pripremljenih za spajanje. Na slici se vidi da su krila na originalnom Phill Kraftovom Kwiku bil stavljana gumicama na trup - vide se otvori na šperploči koji su predviđeni za drvene štapiće. Takođe, Amerikanac koji nam je prodao laser cut, već je isekao otvor za prekidač koji smo morali da zatvorimo, a kružne otvore ćemo takođe zatvoriti kada se budu zalepila ova špernata ojačanja za stranice trupa. Maleni kružni otvor na šperci bio je predviđen za štapić koji gumicom drži poklopac rezervoara, ali ćemo i to prepraviti da bude kao u Graupnerovom kitu - poklopac će se šrafiri na trup:


Potom smo sve izmazali epoxy smolom:


I, najzad, elemente smo stavili pod 15kg raznih ploča, koje slušamo dok gradimo avion... Evo slike pre spuštanja ploča. Gore je letvica 6+2+6mm od koje ćemo praviti trougaona ojačanja, Levo su stranice trupa, a u sredini je firewall, dok je desno kompletan horizontalac. Napravili smo i elevator, ali je on bio u kitu isečen od tanje balze pa smo ga podebljali sa jedne strane... Tako će elevator biti i jak i legan.

Sutra bi trebalo da se pripremni radovi završe i da otpočne izrada trupa našeg KWIK FLY MK III.

Pozdrav.

adam:
veoma pedantno odradeno!! ovakav kvalitet izrade redko vidimo na nasem forumu ()-()

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version