RC MODELI JEDRILICA > THERMAL

Mini Dart - 1m DLG

<< < (6/10) > >>

SloMi:
Svaka vam čast ljudi. Čestitam na svim ovim radovima, otvarate novu stranicu u Srpskom modelarstvu.
Prilozi koje je dao Stanko su dragoceni. Bilo bi jako dobro da ovladate tehnikom infuzionog livenja smole
da bi težinu kompozita držali pod kontrolom. Zato su vam potrebni vakuumska oprema i materijali.
Verujem da Branko sve to več radi pa će vam on i tu sigurno pomoći. To sve nije jeftino ali ulaganja će se
sigurno kasnije isplatiti. Raduje me što se neko kod nas odvažio da se  uhvati u koštac sa ovim novim
tehnologijama koje su budućnost modelarstva.

Milos 94:
Kao prvo, čestitam obojici na hrabrosti i upornosti da se uhvatite u koštac sa, zaista zahtevnom i ne tako jeftinom tehnologijom.

Dalje, ovo što ću napisati je moje lično iskustvo u sličnim ''poduhvatima''.

Mišljenja sa da ste napravili jedan korak više u pripremi: jednostavno je trebalo lemilicoim napraviti balon od folije i ubaciti ga u prvobitni kalup i staviti ga pod vazdušni pritisak 24h kako bi karbon dobio oblik kalupa. Naravno, ako kalup može to da izdrži.
Prethodno se višak smole odstrani kratkotrajnim vakumiranjem.

Drugo, mislim da ste primenili jedan sloj više. Ja sam sa jednim slojem karbona 200gr/m2, slojem staklenog platna 140 gr/m2 i sloja metalne folije (Milan Pavlov to stavlja u sve penjačke trupove) dobio koničan bum (kalup je koničan) 45x1200x25 ukupne težine 80 gr. Istina može se na pritisak prstom saviti ali treba baš dobar pritisak. S obzirom da je ovde reč o daleko manjem rasponu, rezultat koji ste očekivali je dostižan.

Ko ima vakuum pumpu može višak smole upiti vakumiranjem što daje odlične rezultate.

Dakle, sve navedeno su iskustva mojih grešaka a ne nečeg drugog. Mislim da razmena iskustava i grešaka može dovesti do napretka u ovoj oblasti, bez koje nema vrhunskih rezultata.

Zbog upoznavanja što većeg broja modelara sa ovim tehnikama, predlažem poseban deo sajta pod nazivom ''kompozitni materijali'' gde bi se razmenila iskustva modelara koji se time bave.

SABURO:
Hvala što ste se javili i dali svoj doprinos, značiće nam svima napisani redovi. Stanko, nisam znao da si bio s njima u Omanu, sjajno! Verujem da je bilo odlično iskustvo. Evo malo materijala i informacija o tom projektu: http://bbcomposite.com/sr/content/horizon-70

Zapravo, pre ovog "prvog belog trupa", Pera je odradio jedan koristeći vakuum metodu, čisto testa radi. Težina trupa je bila savršena, gotovo nerealna! Samo mana je bila što je trup kompletno od karbona, pa zbog prijemnika koji ima male antene ne odgovara u ovom slučaju





s druge strane Branko nas je odvratio od naknadnog ulepljivanja polovina, jer spoj neće biti dobar. Pogotovo za DLG tip jedrilica koja trpi prilično veliku silu pri izbačaju, gde je brzina oko 130km/h u momentu ispustanja iz ruke! Okej, ovo je metarski DLG, al' opet i on može da se zabaci fino.

Inače, nisam fotografisao, koristili smo duguljasti balon koji sam kupio u lokalnoj prodavnici balona,



 i čini mi se da smo balon napumpali na pritisak od oko 2,5 bara. Kod belog trupa je jedan sloj karbona bio previše, zatim farba koja zaista nije neophodna i poprilična količina smole koju nismo "pokupili/upili". Plan je bio da na narednom ograničimo količinu smole, a ujedno i da je upijemo sa ubrusima. Tako je i bilo pre nekih 2 nedelje kada smo se bacili na naredni pokušaj  :big smile

Pera i ja smo se našli kod Branka u radionici u nedelju i krenuli sa radom. Ovaj put sam rešio da ne frabamo trup, gondolu gde se nalazi elektronika uradimo od 60 gramskog staklenog tkanja, a boom od 80 gramskog karbona, koristći po dva sloja tkanja. Količinu smole smo ograničili i zamešali u odnosu na težinu isečenih traka, ako se dobro sećam sve trake su težile oko 10gr, a toliko smole sam i zamutio.

Na ravnu ploču postavili foliju od džaka za djubre, preko koje sam prosuo neku količinu smole i preko postavio prvo tkanje u koje sam utapkao smolu, nisam preterivao jer smo ograniceni s kolicinom.   



Karbonsko tkanje koje je upilo smolu


 
zatim višak smole upijen papirnim ubrusom, na način što se preko njega prelazi tapetarskim gumenim valjkom.



višak smole je ostao na ubrusu



isti postupak smo ponovili i za staklena tkanja koja su postavljena na prednji deo trupa









zatim smo isekli foliju i parčad (dva sloja tkanja pod uglom od 45 stepeni) preneli na kalup

[ Specified attachment is not available ]



malo obrade







zatim postavili uzdužno trake koje će spojiti polovine i postavli balon



Pera, pažljivo preklopio polovine kalupa i napumpali balon na oko 2,3 bara



i ostvljeno u toplotnoj komori da se osuši 12h u nadi da će sve ispasti kako treba, da neće pući balon i sl


Ovom prilikom bih se zahvalio Peri na izdvojenom vremenu da radimo na modelu, a i Branku na njegovoj velikodušnosti da nam ustupi radionicu i materijal!   (res) (pijemo)

SABURO:
Trup je iz kalupa izašao perfektno, balon se takođe lagano izvukao, obzirom da smo ovoga puta zaboravili da ga pređemo silikonskim uljem, radi lakšeg odvajanja.

Uporedni prikaz sa prvim primerkom



S težinom sam prezadovoljan!



Obzirom da sam imao sve elemente, vaskrsenje mini darta je otpočeto juče, time što sam izvadio prethodno ulepljen horn i premestio ga na centralnu poziciju, obzirom da ovaj put ugrađujem linkove sa sajlicama i oprogama u kontrolnim površinama.
Delovi modela su rađeni od XPS materijala, te su hornovi bili ulepljeni 5min epoksi lepkom. Da bi se uklonio stari lepak, potrebno je zagrejati skalpel i laganim čačkanjem izvaditi lepak i potom izvaditi horn.



voditi računa da steznik glave skalpela bude od metala, kako bi istrpeo toplotu/grejanje.





zatim na nosač horizontalca ulepio M2 matice. Nosač je takođe pravljen


Zatim, u trupu napravio rupe za srafove od krila i ulepio kandžaste/stop matice iz unutrašnje strane strupa. Sve je proteklo kako treba. Uglovi su podešeni, sve kako treba. Inače proverio sam sa Andrew'om koji je napadni ugao krila, reče da je 1,6 stepeni.. Tako sam i podesio.



Proba nasedanja krila


i incijalno merenje da vidim gde sam s težinom. Nisam presrećan, ali šta je tu je. Vidim da ću biti nekih 20 grama teži od prvobitne verzije. Originalni trup je bio oko 10grama (manji je itd, vratiti se na fotografije sa prve strane), a ostatak je otišao na reparaciju krila.



Prešao sam na ugradnju servo motora u krilima. Obrusio stari lepak i pripremio ležišta za nove servoe, obzirom da su prethodni prezupčili od pada. Kod krila sam takođe odlepio jedan horn koji nije bio idealno postavljen, te sam ga sada postavio kako treba :D ceo posao je protekao lagano i bez većih iznenadjenja.




Prešao sam na repne površine i savijanje klavir žice od 0,5mm, kako bi napravio opruge koje će kontrolne površine natezati u jednu stranu.



potom na izradu "pod-a" za servoe u trupu/gondolici. Jedan od servo sam trebao izdignuti, kako bi link lepo radio bez kačenja o servo motor.




u ovom koraku sam prešao na povezivanje repnih kontrolnih površina sajlicom za servo motor. U ribarskoj radnji Formax sam našao "crimps" vrlo korisne za stezanje/fiksiranje sajlica!




postavljeni servo motori i oprema




i model spreman za letenje :D nadam se da će da leti dobro, saznaćemo u nekim narednim danima.  (pijemo)
[ Specified attachment is not available ]

SABURO:
Dodao sam 5gr olova u nos modela kako bi CG bio na mestu (oko 53-56mm od napadne ivice), a to sam i očekivao obzirom da su dva servo motora u krilima. U narednom periodu planiram da ofarbam gondolu trupa i time izvadim neku količinu olova. Jer mi se trenutno ne sviđa izgled gondole.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version