Author Topic: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.  (Read 8576 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« on: April 27, 2009, 11:01:40 AM »
25.04. sam sa Ivanom (ljibigamajka) prvi put otišao na RC letiličte Ica Zajka u Malu Ivanču. Za taj dan je Zajko priredio svečano otvaranje celog tog kompleksa, koji, ruku na srce, stvarno izgleda impresivno. Već sam se mislio da ga pitam dali bi to prodao, ali sam se plašio da će da mi kaže cenu.
Dan je počeo prilično deprimirajuće, onako tmuran sa kišicom i ostalim modelarskim radostima. Ali dok smo stigli u Ivanču - razvedrilo se. Kompleks, kao što rekoh, impresivan. Asfaltna i travnata pista sa rulnom stazom, betonirana platforma sa radionicom i prodavnicom modelarija, uređena mesta za startovanje i podešavanje motora, Suncobrani, ležaljke, četiri bazena, restoran, lampioni, popokatepetli... Stras boža! Ja i Ivan u zabezeku! A naročito zbog toga što smo među hiljadu ljudi koji su užurbano radili na pripremama za svečano otvaranje - jedino nas dvojca bili modelari. Već sam pomišljao da se radi o nekoj giletovoj psini i da upravo negde glumi Šećerka i kida se od smeha, kad - dođe Krema. Laknu mi. I onda je polako počelo:
(Napomena - gledanje i tumačenje sledećeg videa je na lični rizik)

E sad, ako se za dan vazduhoplovstva mene sete - sete, ako ne - nikom ništa.
Posle ovog snimljenog dela je usledio ručak. Prvoligaški pasulj sa kamarom mesa i ostalom tekućom problematikom. Tu se ugradio i Kariklić, koji je računao da tako otalja čašćavanje za novi auto (valda se nada da se mi kopčamao na leđa).
Teška srca (i ostalih delova tela) smo posle ručka sišli do letilišta i nastavili letenje. Na žalost, niko se nije setio da nastavi sa snimanjem, pa nemam video zapis tog dela. Sve u svemu letelo se. Vetar se smirio, nebo još više razvedrilo. Jedino su se kod svih iznenada pojavili neki disajni problemi.
U tom drugom delu nam je Ivan (ljubigamajka) sa Katanom i Yak-55SP održao nekoliko časova i izmnožio nas sa nulom, a Ivan Jeremić je provozao onu svoju zver od Extre, sa za dva broja jačim motorom. Ljudi, ono prosto ujeda kojom brzinom ide. Onolicki aviončić, a ide za...balo vek.
Već je počelo da smrkava, kada smo se na kratko pridružili žurki, popili još po nešto, i po mraku se razišli kućama.
Rezime: Mnogo lepo, ali - daleko.

Pozdrav
« Last Edit: April 27, 2009, 11:05:19 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #1 on: April 27, 2009, 11:53:59 AM »
 ;D  :)aplauz
Ne smem da odgledam video do kraja i da sebe slusam ( a jos manje da gledam) . Ja sam tek na kraju primetio da "Ljubigamajka" snima... Bilo je kasno!

Izvestaj je super ali fali jedna stvar Lazo.
"Okaci" podatke od GPS-a sto je bio na tvojoj jedri (ali one 3D ) i daj podatke o max. visini i brzini!
Verujem da ce se svi prijatno iznenaditi.
Trenutno si rekorder! (<--)

Aj pa uzdravlje.
Pozz.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #2 on: April 27, 2009, 01:07:34 PM »
Potpuno sam zaboravio na to.
Elem, pre poletanja sam u jedrilicu stavio kremićev GPS uređaj, koji beleži poziciju sa maksimalnom rezolucijom od jedne sekunde. Sinoć mi je Krema poslao podatke u originalnom .nmea i u .xls formatu. Odmah me je razočaralo to što je snimljen samo manji deo leta. Snimak je prekinut baš u trenutku kada je jedrilica bila u intenzivnom penjanju (što se vidi i na slici), nakon čega je bila na znatno većoj visini. Na samoj granici vidljivosti (raspon 3,2 metra). Krema ga pravda i kaže da mu je crkla baterija, ali je istina, verujte mi, sasvim drugačija. Ma GPS se totalno utronjao :hehe kada je siroma' video (:sok:) na koju sam ga visinu šuknuo. Zdrmala ga i hipoksija i akrofobija i devojačko ludilo i koprivnjača... Dobro, možda mu je crkla i baterija, ali od straha! Ama tresao se posle sletanja, da sam mislio da ima ugrađene vibracije kao mobilni (baš sam se pitao zašto li bi mu to trebalo?!?). Kad malo bolje razmislim, čini mi se da je bio i strašno ubledeo. Samo je falilo da kaže: ...Dobro veće... pa da se razbežimo ko u maratoncima.
Kako god bilo, iz podataka koji su snimljeni, pre nego što mu je čukarički otkačio, može se izvući sledeće:

Minimalna visina (visina poletanja) = 255,1 metar
Maksimalna visina (pre fatalnog kolapsa) = 776,6 metra
Visinska razlika (visina iznad terena) = 521,5 metra
Maksimalna brzina = 43,57 knots iliti 80,7 km/h

Originalni file Google Earth-u daje samo tlocrt putanje, ali sam uz nešto akrobatike uspeo da napravim za članove foruma sa skupljim ulaznicama (koji imaju Google Earth) file u .kml formatu (zipovan je da bi mogao da se stavi kao attachment), koji u Google Earth-u daje 3D putanju sa visinom. Pa ko se visine ne plaši - neka pogleda. Sama putanja je prilično zamršena, ali takav je let jedrilice u traženju termike.
 
Pozdrav
« Last Edit: April 27, 2009, 01:21:20 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #3 on: April 27, 2009, 01:30:26 PM »
Lazo, uzivao sam u citanju ( i gledanju), k`o da sam bio tamo  :)aplauz

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #4 on: April 27, 2009, 02:00:02 PM »
Da znao sam da ce 1001% radno sposobni penzioner morati da doda jos koji komentar i da vec ima objasnjenje za -500 metara koji su mu falili :))
Jer covek ne leti ispod jednog kilometra , e sada sta to znacilo i odakle covek gleda taj kilometar, neka mu, neka uziva . Ali cinjenice govore drugacije :)
Lepo narod kaze " sto je babi milo to joj se i snilo".
Ali verujem ja u Lazu, pasce i taj kilometar (da ne padne samo onaj "sedmi" km, ono iz NOB-a )  i stvarno i sa GPS-om, i bice sve zabelezeno i dokumentovano.
Verujte  mi,  covek se trudi u tome, zaista ide povisoko (thumb).

 :big smile
Pozz.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #5 on: April 27, 2009, 02:10:11 PM »
Polako bre s'te babe Kremo 4e! Ima bre da padne i Prozor ako treba (mislim - Windows) :rock!
A ti da nosiš taj tvoj malokrvni GPS kad god ideš na Zlatibor, na visinske pripreme, jer sledeći put može da bude fatalno (rip..) :pop:.

Pozdrav
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #6 on: April 27, 2009, 04:51:07 PM »
Ako koza laže - GPS ne laže:
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #7 on: April 27, 2009, 05:58:10 PM »
Postavlja se jedno pitanjce ko je unosio i kako podatke od GPS uredjaja. Kako su konvertovane jedinice i de su zarezi, bas sam radoznao. Jer bio sam na licinome mestu i jedrilicu sam savrseno dobro video kako prati pticu u letu a i ptici sam video noge neznam koja je to visina ali ja nosim naocare a ne durbine.  4e
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #8 on: April 27, 2009, 06:10:13 PM »
Postavlja se jedno pitanjce ko je unosio i kako podatke od GPS uredjaja. Kako su konvertovane jedinice i de su zarezi, bas sam radoznao. Jer bio sam na licinome mestu i jedrilicu sam savrseno dobro video kako prati pticu u letu a i ptici sam video noge neznam koja je to visina ali ja nosim naocare a ne durbine.  4e

Kod mene je original file iz GPS-a, ne sme Lazo nista da modifikuje tu i da menja. (nono)

 :big smile

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #9 on: April 27, 2009, 06:42:00 PM »
Jeste Gile bio si. Tu nema spora. E sad, šta si ti sve na toj ptici video osim nogu - to će nauka naknadno da objašnjava lol. I, dali si ti baš siguran da si baš noge video?!? Premalo podataka iznosiš da bi čovek mogao da izviče neki koliko-toliko validan zaključak. Recimo - koja je bila ta ptica? Dživdžan, loker, putpudaljka, labud  mmmm :big smile... E, ako je bio labud, tu si stvarno mogao svašta da vidiš. Mislim, golema je to ptica pa joj je sve golemo, pa i noge (fiu)...

P.S.
A ovo sumnjičenje oko verifikacije podataka će raspravimo naknadno, bez prisustva na javnos' (kush) (mada će to posle u istu sigurno da odjekne)! Kad se sad nisam šlogiro!?!
« Last Edit: April 27, 2009, 06:50:21 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #10 on: April 27, 2009, 06:58:48 PM »
Krema ti namontirao podatke a ti se zapalio pa udario na sav glas da se hvalis  (:beer:)
Quote
A ovo sumnjičenje oko verifikacije podataka će raspravimo naknadno, bez prisustva na javnos'  (kush)(mada će to posle u istu sigurno da odjekne)!
:jaki:  4e
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #11 on: April 27, 2009, 07:10:02 PM »
Meni Krema da namontira podatke!?! Pa svi na širom sveta razapetoj mreži znaju da nas dvojca ne možemo s'oči da se gledamo!?! Jel' tako Kremo?
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #12 on: April 27, 2009, 08:26:44 PM »
Meni Krema da namontira podatke!?! Pa svi na širom sveta razapetoj mreži znaju da nas dvojca ne možemo s'oči da se gledamo!?! Jel' tako Kremo?

Tako je! (nene)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #13 on: April 27, 2009, 08:33:38 PM »
Eto vidiš Gile (--<<--)! Ornitologu-si-ga-jedan-da-si-ga-diopterski!
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: RC letenje Mala Ivanča 25.04.2009.
« Reply #14 on: April 27, 2009, 08:42:00 PM »
Eto vidiš Gile (--<<--)! Ornitologu-si-ga-jedan-da-si-ga-diopterski!

Lazo,
Znam sta je Gile video!
To Zajko ljubomorno cuva, samo za spec. prilike, ima jednog Pterosauria. Bitce da je taj dan malo dobio slobode da poleti, a posto mu je raspon oko 8 metara, sasvim je moguce da je video nogice... i mozda jos ponesto :big smile

I normalno ptica od 8m i tvoja na istim visinama skroz drugacije izgledaju, tj VISINE izgledaju drugacije :mhm
 17aa