RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

3D generalno

(1/8) > >>

Goran:
Ovde bih se obratio za pomoć iskusnijim kolegama koji imaju 3D modele i znaju tako i da lete.

Pitanja se najviše odnose na podešavanje težišta modela i podešavanje stanice. Usavršavanje tehnike letenja nije predmet ove diskusije.

Težište:
Pitanje: Kako metodom pokušaja - grešaka ustanoviti kada je baterija dovoljno pomerena pozadi. Tj. kako odrediti kada se preteralo sa pozicijom težišta?
Naravno da je jasno da kada se baterija povuče previše pozadi model postaje previše nestabilan, ali i ta granica ne deluje da je previše oštra.
Da li je neko ustanovio metodu određivanja težišta?

Podešavanje stanice:

Na stanici DX7 mode2, postoje 2 generalna podešavanja. Akrobatski mod i helikopterski mod.

Ako model trebaš da držiš na 2m od zemlje veoma je bitno da se pozicija gasa "zakuca" na tačno određenu poziciju kako bi model lebdeo na tačno određenoj visini.
Međutim pošto na levoj palici je ujedno i vertikalac koji je veoma bitan za 3D i neprekidno se njime komanduje, neprekidnim "muvanjem" vertikalca neizbežno se pomera i "gas" i od lebdenja uglavnom nema ništa.
Naravno ako ne računamo u lebdenje nešto što se izvodi 5 ili 10 sekundi.

Mora da tu ima još neka caka koja treba izučiti ili barem tehnika izvođenja 3D na maloj visini.

U uputsvu za DX7 se pominje i 5 tačaka podešavanja "gasa" sa čime bi se veoma lepo dalo izvesti lebdenje ali ta opcija je dostupna samo u helikopterskom modu ali ne i u akro.
Da li 3D letenje se izvodi sa "helikopterskim" podešavanjima ili sam ja u celoj priči "neobavešten" ili sam ispustio nešto?  :)

Tema je veoma interesantna i bilo bi lepo kada bi iskusnije kolege podelile deo svojih znanja na ovu temu.

Ovo su samo početna pitanja, možda bi bilo interesantno otvoriti čak i temu "Škola 3D letenje i podešavanja" ali za početak će i ova tema biti dovoljna.

Pozdrav Goran

SABURO:
Glavna fora je u dobro odredjenom tezistu i velikim otklonima komandnih povrsina. To sa gasom mislim da ne moze da se izvede jer mali uticaj vetra ( neceg slicnog ) ce poremetiti hovering pa ce ti u tom momentu zatrebati gasa, bolje je sve to raditi manuelno bez ikakvih mikseva...

poz

IVAN3D:
Kako sam naziv teme kaze 3D generalno glavna stvar je vezba vezba i vezba pa po meni cak i sa ne toliko podesenim modelom jer se onda vise rves sa palicama pa se proces ucenja ubrzava ali generalno potrebno je vreme da sve udje u prste. Nema 3D letanja ako niste navikli da upravljate svim komandnim povrsinama + gas ako to niste navikli ni ne pocinjite dok svoje "obicno" letenje ne obogatite svim ovim stavkama pa tek onda ulazak u 3D.
Naravno nema 3D letenja bez 3D modela odnosno modela koji je osposobljen za to, sto se podesavanja tice procitao sam komentar jednog majstora 3D-a koji kaze da je model podesen za 3D (u smislu tezista) da kada ga okrenete na ledja u horizontalnom letu i da je pritom horizontalac u nuli i pustena palica on mora blago da ponire. Naravno za ozbiljno letenje neophodna su i druga centriranja i podesavanja, sto se stanice tice podesi se da sve komandne povrsine idu do pa i preko 45 stepeni (u zavisnosti kako model reaguje na te otklone) i naravno leti se bez dual rate-a a eksponencija se podesava po zelji stim da sam ja iz iskustva ustanovio da mi odgovara da prakticno na vertikalcu (koji je uzasno bitan za 3D letenje) i nemam eksponenciju jer je jako bitan da je jako zivahan a horizontalac i moze malo a eleroni vec po zelji.
Sve u svemu vracamo se na vreme provedeno u treningu jer s vremenom sve polako leze u prste a pravi 3D "pilot" ces postati onda kada vise uopste ne moras da razmisljas o sledecem polozaju palica vec sve jednostavno tece jer "osecas" model. Isto vazi i za rad sa gasom koji pre svega mora da bude takav da u trenutku reaguje kako u + tako i u -.

Jos jedna svar je bitna a to je da se 3D znanje u principu lako prenosi na drugoga (naravno ako taj drugi uopste zeli da poslusa onoga kome to ide) i da se najbolje uci uz nekoga ko vec leti 3D i naravno uz simulator (uzeti sto zivahniji model).


Toliko za sada pa ako neko ima neka pitanja neka pita pa ce mo odgovarati svi koji su bar malo usli u 3D.

Ivan

Goran:
Hvala za početne odgovore.

Kada po osećaju je baterija dovoljno pozadi?
Da li kada model sa nulom na horizontalcu planira jednako i na leđima i kada nije, ili kao što rekoh tu ima druga caka?
Ili kada model postane toliko nestabilan u letu da se pitaš "da li ja vozim model ili on voza mene"?  :)

Ako sam shvatio niko nije probao helikopterski mod na akro modelu. Tamo bi bilo moguće namestiti gas mnogo lakše. U 5 tačaka.
Recimo:
Tačka 1. Čim pomeriš palicu 30% gasa.
Tačka 3. Veoma široka, za hod palice 15-20 stepeni nema promene gasa. Mogla bi da se utrimuje na lebdenje (hovering)
Tačka 2 i 4, 5% manje i više od lebdenja (kada baterija počne da slabi.
Tačka 5. Pun gas.
Meni je ovako delovalo logično, ali ponavljam na DX7 ovaj mod može da se uključi samo na helikopteru ali ne i na avionu.

Do sada nisam nikada pomerio bateriju u položaj da (kao što sam video kod nekih da to izvode) se napravi luping "u mestu" tj da se prelomi preko pola trupa.
Uvek je luping bio sa brzinom.

E sada da li nije bilo hrabrosti da se:
1. model dovoljno uspori
2. Ili nije bilo dovoljno otklona na komandama
3. Ili baterija (tj težište) nije bila na pravom mestu
4. Ili sve to zajedno.
Pitanje je na koje trenutno nemam odgovor.

Pozdrav Goran

IVAN3D:

--- Quote from: Goran on August 20, 2009, 10:04:58 PM ---Hvala za početne odgovore.

Kada po osećaju je baterija dovoljno pozadi?
Da li kada model sa nulom na horizontalcu planira jednako i na leđima i kada nije, ili kao što rekoh tu ima druga caka?
Ili kada model postane toliko nestabilan u letu da se pitaš "da li ja vozim model ili on voza mene"?  :)

Pozdrav Goran


--- End quote ---

Ja nisam siguran da ste procitali odgovor na vase pitanje u mom tekstu!!!
A sto se tice helikopterkog moda mislim da je to potpuno bezveze jer je gas kod 3D modela ekstremno bitna stavka i bitan je svaki obrtaj!
Na taj nacin garantujem nema 3D letenja.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version