RC MODELI AVIONA - ELEKTRO > AKROBATSKI MODELI

3D generalno

<< < (2/8) > >>

Goran:
Hvala Glider, Ima li još nekoga da se uključi u diskusiju oko postavljenih pitanja....

Pozdrav Goran

n3mke:
Evo da se ukljucim posto me inace jako zanima 3d letenje.
Odgovor je samo simulator i lepo podesen avion....
Evo dokaza da nije tesko hoverovati
http://www.youtube.com/watch?v=I8et_3ySxUQ&eurl=http%3A%2F%2Frcfly4um.org%2Findex.php%3Ftopic%3D1354.15&feature=player_embedded
samo navezbaj na simulatoru, posle je malo teze prilikom prelaska na pravu stvar ali vremenom se sve savlada

Goran:
Pronađoh jedan mnogo lep tekst koji je napisao Coka. Evo dela teksta:

"Ako zelite da podesite akrobatski avion, nije retko da su svi uglovi 0 ( motora, krila…).
Ako se malo zamislite, zapitacete se kako je moguce da avion sa simetricnim profilom krila, koje samo po sebi ne stvara uzgon ako nije pod nekim napadnim uglom, bez ugla motora, bez otklonjenih kormila, uopste leti?
 Pa i ne leti.
Da bi leteo, potrebno je minimalno otkloniti kormilo na gore (trimer na sebe). Problem nastaje kada ovakav avion prevrnete u ledjni let, jer ce tada ovo trimovanje, ustvari biti “na dole”, cime ce proizvesti da je potrebno podosta gurnuti palicu od sebe.
 Resenje za ovo se dobilo jednim kompromisom.
 Zamislite sada da postavite teziste malo nazad od propisanog, ali tako da jos uvek niste potpuno izgubili potrebnu stabilnost. Ovaj polozaj tezista ce izazvati blago “visenje repa” koje ce obezbediti tih ½-1 stepen napadnog ugla potrebnih da bi avion leteo. Kada se prevrnete na ledja, avion je opet repast (malo), tako da ce te opet imati potreban napadni ugao, a pri tome necete morati stalno da pomerate trimer.
 Genijalno zar ne?
 Samo budite vrlo oprezni, ovakvu neutralnu konfiguraciju je moguce postici nakon mnogo letova probe i trimovanja, ali je osecaj leteti ovako utrimovan avion vredan truda."

Pozdrav Goran

marko:
Cao Gorane,
po tvom tekstu predpostavljam da letis elektro model, a po pitanjima predpostavljam da si pocetnik.
Dobre savete ti je vec dao Glider, a ja bih mogao da dodam:
1.Polozaj tezista je izuzetno vazan, kao i lateralna stabilnost.
Najbolje je da za avion koji ti imas pretrazis na netu sta ostatak svetske ekipe ima da kaze po tom pitanju.
Kao pocetniku ne bih ti preporucivao da eksperimentises, sam ako ti je avion neunistivi depronac.
2.Podesavanje stanice
Ja ne koristim exponencijal ni na jednoj od komandi.
Glider ti je lepo preporucio exponencijal na elevatoru, ako je avion preosetljiv i mozda na eleronima.
A to sto ti pricas o krivi gasa sa 5 tacaka je super za helikopter, ali za avion `jok.
Eksponencijal se koristi na gasu, ali za 3D modele koji imaju izuzetno veliko odnos potiska/masa, ali to podesiti je duga prica.
3.Letenje
E ovde je potrebno da se avion uvodi u 3D figure i po ponasanju u njima procenjuje polozaj tezista.
Na promer normalni i obrnuti harrier, ako je potrebno puno otklona elevatora, a avion se klati malkice levo desno, teziste je napred.
Ili kada visi na elisi, kada se avion svaljuje na stranu, napred ili nazad i potrebno je mnogo gasa da bi se to ispravilo, takodje je pokazatelj da je teziste napred.
Cokin polozaj tezista je OK, ali za klasicne F3A akrobacije, a ne 3D

Jos jednom bih ti toplo preporucio da preguglas po netu(ja to uvek radim) i proveris sta iskusniji likovi imaju da kazu o tvome avionu.

Goran:
Hvala Marko

Ideja je bila da se zaintrigiraju majstori 3D i da se razvije diskusija na ovu temu.
Međutim malo je među tekstovima pravih iskusnih modelara, a oni koji bi na ovu temu mogli da se uključe to još uvek nisu učinili.

Što se tiče staža, Predpostavljam da kada sam ja leteo RC modele ti se nisi ni rodio.. :)
Broj modela koje posedujemo (3 člana familije je na ovom forumu) je odavno prešao 10 komada.

Ne podcenjujući "Guglaše" savet iz prve ruke je ipak najbolji.

Za sada jedini pravi tekst na ovu i sličnu temu je napisao Coka:
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1519.0

Sve ostalo što je pisano i dopisano ne vredi ni "po lule duvana" u smislu upotrebljivosti za doradu i trimovanje modela ne samo u ovoj temi nego ni u ostalim temama.

Ali da se vratimo temi "3D generalno"

Evo jednog zaključka koji će možda nekome pomoći:

Pre par meseci posedovali smo model "Butterfly" kupljne u UH. Sada se više ne prodaje.
Bio je napravljen od predpostavljam deprona (tanjiri za salamu iz samoposluge). Dobra osobina tog materijala je bila lakoća i krutost modela. Međutim nije smeo da se pogleda popreko a da se negde ne slomi.
Međutim takav model je bio prilično dobar za letenje i 3D. Ovde naglašavam osobinu modela "krutost konstrukcije". Nažalost posle par meseci model je izlomljen (više puta)

Posle ovog modela iz razloga lomljivosti nabavili smo "Gee Bee unbreakable"

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=7371

Koji je stvarno teže izlomiti "Unbreakable". Međutim mana ovog modela je upravo u materijalu. Materijal je toliko savitljiv, da nemožeš ni da ga uhvatiš a da se on na tom mestu ne savije.
Šta se sa njime dešava? "krutost konstrukcije" je katastrofalna. Pri svakoj malo većoj (dakle ne prevelikoj brzini nastaje podrhtavanje "flutter" krilca (elerona) i repnih površina "da ti se kosa digne na glavi".
Servo motor mada se to u letu ne može baš da vidi, zbog pritiska vazduha ustvari krivi površine za upravljanje modelom. Model iz tog razloga nije dobro upravljiv i teško može da se našteluje (da ne kažem nikako).
Za 3D možda je neko i uspeo, ali generalno ovakve "unbreakable" varijante treba izbegavati.

Možda bi trebalo da se na forumu dogovorimo i oko terminologije.
Ružno je da klinci a možda i oni malo stariji forsiraju reči tipa "ruder, elevator...." jer tako piše u njihovom nemačkom ili engleskom uputsvu za stanicu.
Ako bi pravog pilota pitali za "ruder" predpostavljam da bi vas gledao "belo". O čemu to ovaj novokomponovani RC pilot priča?

Ono što bi trebalo koristiti:
- "kormilo pravca" - vertikalni stabilizator ili vertikalac, ali ne i "Ruder"
- "kormilo dubine" - horizontalni stabilizator ili horizontalac, ali ne i "elevator"
- "krilca" ali ne i eleroni
- "zakrilca" ali ne i flapsovi. Mada priznajem da su ova zadnja dva prilično uobičajeni izrazi.

Toliko se ja sećam kada sam nekada davno išao u školu jedriličarstva a potom i motornog letenja. Ako nisam zaboravio. :)
Ili se srpski jezik u međuvremenu promenio (pa se "importovale" nove reči i "elevirale" one stare u zaborav)  >:(

Pozdrav Goran

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version