Author Topic: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton  (Read 83638 times)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #150 on: November 08, 2011, 03:36:43 PM »
I ja bih na krila stavio nešto tako, ali nisu kockice... ;namig

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #151 on: November 23, 2011, 10:24:09 PM »
Mali update.

Danas sam po prvi put izmjerio sklopljen i napunjen model, vaga kaze 9.8kg.
Ovih dana sam se borio sa tezistem... kada je bio probni let, trebalo je oko 600gr tegova u nosu da model bude kako-tako u stanju da leti.
Cak i sa tim , vidjelo se da je dosta "repat"
Poslije prvog leta, prelistao sam sav topik na RC Universe, da bih shvatio da plan nije uradjen bas kako treba i da svi koji su pravili model kazu da ima problem sa tezistem.
Poslusao sam Zaja i pomjerio motor napred za oko 7-8mm pomocu debelih metalnih sajbni.
Potom sam na forumu vidio da je preporuceni CG na 150mm od napadne ivice, i rekoh da probam, podignem ga i vidim da je opet repat.
To je s toga sto sam ja letio sa tezistem koje je predvidjeno za 3D letenje i ono se nalazi jos pozadi, na oko 170mm.
Tada sam uzeo bateriju od busilice i stavio je na motor, i vidim teziste je OK, na 150mm.
Uzmem bateriju i stavim na vagu, a onda sok -  ")  960gr
E kad nisam odlijepio... tu sam vidio da nema druge, nego da olaksam rep, skinem dva servoa horizontalca i ... bingo, problem rijesen.
Servoi su teski 100gr, ali su toliko pozadi da im je protivteg bila baterija od skoro 1kg postavljena iznad motora.
Sada mi ostaje da napravim nosac za servoe horizontalca napred u trupu, i mislim da ce to biti kraj radova (bar onih osnovnih) na ovom modelu

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #152 on: November 24, 2011, 02:24:36 PM »
Sale, ne zelim da kvarim entuzijazam, ali nece ti to valjati.

Pomeranjem servoa napred neces mnogo skinuti olova, zato sto nos i nije toliko kratak kao kod warbird-a, a i moras da stavis karbonske sipkice ili buzir sa sajlom posto pomeras servoe.

Za bilo koju opciju da se odlucis(sipke ili buzir), veza ce morati biti 100% kruta ako zelis dobar odziv komande i  jaka posto je motor od 50cc na avionu.

Ta krutost odmah za sobom povlaci  i svoju masu, a ti bi bas to hteo da izbegnes.

9,8kg tezine (ne znam da li je sa ili bez goriva) za avion od 50cc je bas mnogo.

Poredjenja radi, moj 100cc Sukhoi je tezak 11,2kg prazan i 11.8kg sa punim rezervoarom.

Ne kazem da avion nece leteti (svi smo videli na snimku da leti) ali letne karakteristike nece biti na nivou, zbog loseg odnosa povrsine krila i mase, kao i loseg odnosa mase i potiska motora.

Ja kao starac Foco od tisucu ljeta, samo s*e*r*e*m, ali dobronamerno.  :big smile

Pozdrav, M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #153 on: November 24, 2011, 03:17:42 PM »
Marko svaki savjet je na mjestu, ja ovo i pisem da bi se drugi naucili na mojim greskama, a i zato sto su mi potrebni savjeti
Mislim da imam dve opcije kao sto sam napisao - prva da pomjerim servoe napred i druga da dodam kilo tegova napred.
Model nema nista posebno sto bi ga otezalo u odnosu na druge, sem sto je plankiran citav a trebalo je da se ne plankira zadnji dio trupa i dio krila.
Znaci sve to zajedno nije 500gr ( i to da pretjerujemo) a drugo je sve po planu.
Kada ga poredimo sa tvojim modelom, tvoj model je kupovni, rezan je laserom, projektovan tako da se ustedi na materijalu, dok je moj projektovao neki tamo tip i stavio planove na net. Cak je trup uradjen tako da po duzini ima dva dupla zida od spera!?

Sto se servoa tice, moj plan je da to odradim kao Mirce na warbirdima, sa kupovnom sajlom, koju cu epoxijem ukrutiti na nekoliko mjesta tako da dobijem cvrst kanal koji se ne uvija.

Svaki komentar je pozeljan.   ()-()


Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #154 on: November 24, 2011, 04:21:50 PM »
Servoe što bliže težištu i to tako što ćeš servo pravca uraditi sajlama pul-pul, najbolje čelične što koriste pecaroši za lov štuke(mogu se kupiti na metar), može najlon pecaroški od 1,5mm ili kevlar struna koju takođe koriste pecaroši. Za komandu dubine dve sajle u plastičnom bužiru zvezdastog preseka i čeličnom žicom celom dužinom sajle. Po dužini trupa sajle učvrsti na 15-tak cm. poprečnim letvicama od balze 5mm. Sigurno nećeš imati flater na komandama, a rapidno ćeš smanjiti količinu olova u nosu. Sav koristan teret prebaci ispred ili oko težišta. Pišem ti ono što bih sebi uradio, a radio sam mnogo puta. Takvu garnituru ima ona moja velika Cessna 195. Dužina sajli u njoj je 150cm. Vidi sa Adamom da ti kupi sajle u Mađarskoj, naravno ako nema kod tebe.  (thumb)
ex pseudonijum: licider

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #155 on: November 24, 2011, 04:55:37 PM »
Još jedan mali dodatak, a mislim da će biti interesantan i ostalima. Obzirom da komanda pravca kod pup-pul sistema osetno tereti osovinu servoa preko horna, jer sajla mora biti napeta, umesto šrafa koji steže horn stavio sam kuglu sa rupom za odgovarajući šaraf za osovinu tog servoa. Takve veze se uglavnom koriste na helikopterima.Preko zatezača M3 navoja, sa jedne strane levi navoj, sa druge desni povezao sam preko druge kugle na Al. nosač koji je fiksiran za trup. Svu silu zatezanja sajli sada nosi ovaj deo.
Uslikao sam detalj na mom Pajperu jer upravo sada to radim. Sajle još nisu provučene, ali će biti one čelične stegnute stoperima za horn i osigurane epoksi lepkom.



i malo bliže



Ako treba neko pojašnjenje, tu sam

Pozdrav


ex pseudonijum: licider

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3322
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #156 on: November 24, 2011, 06:54:36 PM »
Sve što možeš "trpaj" što više napred...

Servoe dubine sa komandama, na Hellcatu, povezao sam sa 2 mm čeličnim žicama. Nema lufta ni malo, iako idu kroz 3 mm bovden.
Ove žice imaš da kupiš u Model Hungariji.
Na njih možeš direktno da narežeš navoj, ali moraju prvo da se malo raskale (ugreju). Ako moraš da ih nastaviš, nema frke, strugar ti napravi malu spojku...
Vidi link: http://rcfly4um.org/index.php?topic=4909.msg48410#msg48410

Jedino moraš voditi računa da bovdeni budu striktno u pravcu, jer ako ima i malo većih savijanja, žica neće lako kliziti.

Što se tiče 3mm bovdena i bužira iz Madjarske, kod mene je bužir od vibracija pukao i sreća da se to desilo na vertikalcu i sreća pa je u bužiru bila ona tanka čelična žica.

Po meni za ovakve modele to nije dobro rešenje i na velikim RC avionima koriste se, ako ne mogu kratke i krute polugice, onda čelična žica.
Zbog veće bezbednosi, ja na Hellcatu žice nisam lemio na krajevima, nego sam namerno išao na mehaničke spojeve - navoj + plavi Loctite...

Činjenica je da i ta žica ima neku težinu, ali je ona kudi kamo manja od servoa i nije koncentrisana samo na jednom mestu, kao servo, koji sa svojih 50-100 gr opterećuje sam kraj modela.

Sve baterije, servo za gas, ma, sve što možeš, guraj skroz napred...

Ono što znam sigurno je, da će ti sledeći Pitts biti sigurno bolje napravljen i otklonićeš sve greške iz ovog modela.
Ne pitaj me kako sam to saznao... ;namig

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: November 24, 2011, 06:57:09 PM by mirce »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #157 on: November 24, 2011, 08:18:01 PM »
Savo i Mirce, hvala i vama na komentarima.
Danas sam odredio mjesto za servoe horizontalca.
Stavicu ih uz bocni zid sa unutrasnje strane trupa.
To je mnogo laksa i cvrsca varijanta nego da pravim nosac za njih.
Bovdene imam vec neke od ranije, dosta su kvalitetni, pa cu slikati kad uradim ovih dana.


Pozz i hvala   ()-()

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #158 on: November 29, 2011, 01:29:23 PM »
Quote
Još jedan mali dodatak, a mislim da će biti interesantan i ostalima. Obzirom da komanda pravca kod pup-pul sistema osetno tereti osovinu servoa preko horna, jer sajla mora biti napeta, umesto šrafa koji steže horn stavio sam kuglu sa rupom za odgovarajući šaraf za osovinu tog servoa. Takve veze se uglavnom koriste na helikopterima.Preko zatezača M3 navoja, sa jedne strane levi navoj, sa druge desni povezao sam preko druge kugle na Al. nosač koji je fiksiran za trup. Svu silu zatezanja sajli sada nosi ovaj deo.
Fenomenalno resenje  (res)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #159 on: November 29, 2011, 05:07:42 PM »





Sa rasponom krila 185cm. Težak je 6700 gr. na poletanju. Motor box od 48 ccm. benzin.
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #160 on: November 29, 2011, 08:21:38 PM »
Savo fenomenalan je, hvali mu mozda samo jedan aluminijski spiner.
Koji je to motor, boxer 48ccm ?

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #161 on: November 29, 2011, 09:23:22 PM »
A tu na slici je bez spinera, dobio je 90mm. spiner, doduše plastični, onaj Al. je skup.  Motor DZY48, kinez, radi kao Švajcarac. Stvarno nije pravio probleme.Ni snage mu ne nedostaje, penje vertikalno u tačku.
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #162 on: December 14, 2011, 11:33:04 AM »
Stigli su linkovi za kormilo dubine. Sullivan. Jako su kruti i robusni, a teski su po 30 grama.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #163 on: December 16, 2011, 01:19:16 PM »
Postavljeno, svidja mi se kako rade, nema nikakvog otpora pri pokretima, a kormila memaju lufta.
Proveo sam ih kroz sva rebra , i napravio nosace od karbona kod servoa i kod repa.





Nazalost morao sam da isecem malo monokota sa trupa, ali bice lako za sanaciju.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Spirit of PITTS MODEL 12 26% by Bernard Burton
« Reply #164 on: December 16, 2011, 02:27:56 PM »
А тежиште?
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev