Author Topic: DLE30  (Read 10311 times)

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
DLE30
« on: April 16, 2010, 10:53:50 AM »
Evo ga motorac.Uzeo sam i drill jig a i stigao je onaj del besplatno koi omogucava napajanje svecice iz recivera koi necu da koristim.Delove jos nisu stigli sa towera a kad stignu bice palinje (yay),
Bice potrebna pomos jer to mi je prvi benzinac.
Pitanje br1:ima li povratno crevo u izduv kao glow a ako nema kako se ne stvara vakum u rezervoar.??
br2:Zasto ima feder na poluga za servo na karburator koi uvek vraca u ler???Srvo bi se mucilo da drzi taj feder ne???
br3:nesecam se sada na pitanje ali znam da je bilo jos nesto nejasno mmmm
Pozdrav..
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: DLE30
« Reply #1 on: April 16, 2010, 12:23:52 PM »
Ubavo motorce bre!
Nek je sa srecom i da sluzi dugo i uspesno. (pijemo).

Odgovori:

1.Nema i ne treba da ima posto je karburator membranskog tipa, to jest imam 'pumpu' u sebi i ne treba mu nadpritisak.
Ali je potrebno je   jos jedno cravo koje ce izlaziti iz rezervoara, takozvano ventilirajuce crevo.
2.Taj feder je po defoltu na svim Walbro karburatorima, ja ga nisam skinu ni sa jednog benzinca, daje sigurnost da ako se otkaci veza servo karburator (iz bilo kog razloga), motor ce se sigurno ugasiti.A taj feder sigurno nije neki napor za servo.
3.Kada se setis, nema problema, samo pitaj.

P.S. Ako jos nisi pazario elisu, zans kakvu carbonsku imam, koja bi bas legla "ko dupe na nosu" na taj motor.
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: DLE30
« Reply #2 on: April 16, 2010, 12:56:29 PM »
STO NISI REKAO RANIJE BRE!!!!pazario sam dve elise iz drvene 18-8 i 18-10 jer ova ekskurzija me kostala VEOMA SUPO zato sto oni &^%$$##@ iz carine i postarine uzeli 40-45% te-dodali na sume.Planiram da za sada idem sa ove drvene koje cekam iz towera pa u iduce ako jos imas....
Hvala na info za motorac znaci :feder ostaje i samo jedno crevo "slepo" za venilacie SUPER. ()-()
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: DLE30
« Reply #3 on: April 16, 2010, 01:13:16 PM »
Mašala Nedane! (thumb)

Razrada motora je od PRESUDNE važnosti za karakteristike i dalji rad. Ovaj postupak je sa sajta Gassermana, koji se bavi konverzijom glow helikoptera na benzin. Sam postupak je dat konkretnao za Zenoah motore od 23-26cc, za prvih par rezervoara, ali se komotno može primeniti za bilo koji benzinac:
  
Conditions:
Needle  set up by maker: HIGH open one turn exactly LOW open 1and 1/4
Gass Natural 95
Oil Castrol Power TTL look here

First tank:
- At low RPM 3000 ended with very short test of max RPM Exactly 8000 during 5 seconds.
Second tank:
- Started at 3000 RPM after one minute tem 60deg
- Speed up to 6000 RPM, after 2 minutes temp 90 deg, slowed down to 3000, takes 4 minutes! to cool down to 68 deg
- Speed up to 5500 RPM, temp holds 85-87 deg, than cool down to70 takes 3 minutes.
- Speed up  to max open throttle 8100 RPM temp raised in 15 seconds to 90, released to iddle, temp jumped   to 107deg than takes 3 minutes to coll down to 80
- Speed up to 5500, run rest of tank on temperature close 90 deg.
- When tank almost empty, last test run - full throttle for few seconds, max RPM 8250. So is 250 more then when first tank finished. temperature raised
quickly to 100deg. Slowed down, cooled to 80 and stopped.
Conclusions:
NEWER - start the engine and pull full power, let the engine warm up at iddel at least half minute.
NEWER - run the new engine in heli directly. As you see the results above, is impossible to run im the engine during flight. Is so easy to cook up the engine.
IMHO the proper run in process of engine is most important thing for whole life of engine. If you fail at this point  and let the engine overheat once, it will pass away
shortly.. Learn here how to do properly or let the process do somebody who have experience.
NEWER - fly until fuel tank is empty. But always land and let the engine at least half minute cool down and than stop it.   The worst thing what you can do to your engine is to run out of gas, let the engine take gas mixed with air => lean it up run in high RPM and then stop it by it self
Setting up the  standards.
In order to maintain proper communication with all buyers and developers, I have to set the temperature measuring  point for the engine. Regarding the experience
with previous conversions, IMHO the best and most accessible place e what I fount is the first  rib from the top of engine head.

Posle toga se razrada može nastaviti po priložanom uputstvu za motor. U svim uputstvima koje sam do sada imao prilike da pročitam (DA, ZDZ...), za razradu su navedeni, manje više, isti postupci. Sažeto to izgleda ovako:

1. U toku razrade koristiti obično mineralno dvotaktno ulje;
2. Tokom razrade motor treba da radi uglavnom na srednjim obrtajima. Nikada ne držati maksimalni gas duže od 10 sekundi. Koristiti za broj manju elisu od preporučene;
3. Razrada na stolu treba da traje dok se na auspuhu pojavljuje crno ulje (treba potrošiti barem nekoliko litara goriva);
4. Finalno podešavanje L i H dizne treba raditi tek nakon razrade na stolu. U principu, podešavanjem (L dizna) se treba postići da na ler gasu smeša bude što bogatija, a da motor trenutno reaguje na dodavanje gasa. Na maksimalnom gasu podešavanje (H dizna) se vrši tako što se smeša osiromašuje sve dok raste broj obrtaja, pa kad se postigne maksimalan broj - dizna se vrati za 1/8. Time se postiže da snaga bude skoro maksimalna, ali da smeša ne bude prviše siromašna jer će se motor pregrevati i brzo ispustiti dušu;
5. Nakon razrade na stolu, razrada može da se nastavi u letu, ali bez predugog forsiranja;
6. Motor je potpuno razrađen i postiže maksimalnu snagu tek posle dvadesetak sati razrade.
7. U daljoj eksploataciji koristiti što kvalitetnije sintetičko dvotaktno ulje, u razmeri koju preporučuje PROIZVOĐAČ ULJA.

 (pijemo)
« Last Edit: April 16, 2010, 01:25:26 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: DLE30
« Reply #4 on: April 16, 2010, 02:34:29 PM »
koliko sam ja citao, (bar kod uputstva za Zenoah motore) kazu na strani 5 sledece

Break-In
No specific break-in is required. The engine is gradually
broken-in as it is used, and the output power increases
gradually as the engine breaks in.

njihova preporuka je: motor na model i nekoliko letova normalnih (bez kacenja na elisu i sl)
i to je to. samim radom karakteristike ce se poboljsavati.

http://www.horizonhobby.com/ProdInfo/Files/Zenoah_Engine_Manual.pdf
« Last Edit: April 16, 2010, 02:46:26 PM by misha »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: DLE30
« Reply #5 on: April 16, 2010, 02:44:16 PM »
Hvala Lazo za odlicne informacie (:good)
Da bi bio blizu ja bi dao de ti uradis break in te.zajedno ali malo sam daleko.Rpm merac nemam nitu mertac temperature ali mislim da sam svatio poenta:motor se veoma brzo pregreva!Znaci 15-20 minuta na iddle a samo nekoliko sekunde na 6000-8000 rpm mada nemam merac mmmm.Elisa 18-8 kako preporucuju za break in,mineralno u prvi 20sata!!! (:sok:) a onda sintetic.Naravno na stol a ne u model brek in.Potrudicu da nadjem rpm merac ali onaj za temp. ima samo jedan covek i bice teze.Nek to potrosi nekoliko litara gorivo a zatim podesivanje: bogata smesa na iddle a max rpm prvin do gde ide i onda namalimo malo kao i u glow zar ne. Znaci steb by step, plasim se malo ali mislim da mogu da prodzem kako treba a i naravno za bilo sta tu ste vi zar ne (thumb)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: DLE30
« Reply #6 on: April 16, 2010, 02:45:38 PM »
koliko sam ja citao, (bar kod uputstva za Zenoah motore) kazu na strani 5 sledece

Break-In
No specific break-in is required. The engine is gradually
broken-in as it is used, and the output power increases
gradually as the engine breaks in.

njihova preporuka je: motor na model i nekoliko letova normalnih (bez kacenja na elisu i sl)
i to je to. samim radom karakteristike ce se poboljsavati.


Ja bi ipak kako Lazo kaze za svaki slucaj
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: DLE30
« Reply #7 on: April 16, 2010, 03:12:59 PM »
Što je sigurno - sigurno je! Dali je motor već razrađen ili nije, preskupo je nagađati. I da se malo pojasnim. Znači prvih 3-4 sata radzrade je na stolu. Kada prestane da pljucka crno ulje iz auspuha i smanji vibracije na malom gasu, onda naštelovati dizne i može u vazduh. Ali bez preterivanja u prvih dvadesetak sati, nakon kojih bi motor trebao da bude potpuno razrađen.

 (pijemo)
« Last Edit: April 16, 2010, 03:16:29 PM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1697
Re: DLE30
« Reply #8 on: April 16, 2010, 04:24:48 PM »
Zajo ,ja mogu da ti odgovorim na trece pitanje  :_D  :hehe  :sljus

Neka je sa srecom...Ziveli S U S motori
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: DLE30
« Reply #9 on: April 16, 2010, 11:28:57 PM »
 Prvo, da pohvalim izbor i pozelim srecu sa novim motorom. Drzao sam takav model u ruci u Sloveniji i odmah pozeleo da ga imam. Razmisljam o takvom pogonu za jedan od novih projekata.

 Ipak, javio sam se jos jednim povodom.
 Veliki sam i strastven pristalica razrade motora, ali...
 1. Sigurno je da je tehnologija izrade sadasnjih motora na takvim  nivou da nije potrebno razradjivati ih onako kako se to radilo pre 20 godina,
 2, Sadasnja ulja za podmazivanje su daleko bolja od nekadasnjih dvotaktola,
 3. Hladjenje motora je bolje u letu
 4. Motor je manje opterecen ( u normalnom, neakrobatskom ) letu nego na probnom stolu.
 Moje  motore (benzinske) razradjivao sam tako sto sam nakon kratke razrade na zemlji (oko 30-ak min), tokom kojih se potpuno slazem da je potrebno postovati ovo sto je navedeno u prethodnim postovima, dalje razradjivao u vazduhu.
 Poenta je ne opterecivati motor preterano (visiti na elisi, drzati pun gas dugo...) i obavezno motor podesiti da mu obe smese (ler i pun gas) budu bogate.
 benzinski motori rade daleko stabilnije od glo motora i bogata smesa ih nece zagusiti.
 Vremenom, nakon 2-3 sata rada, uvek pocnem sa isposcavanjem smese, ali tako da ipak na kraju motor radi malo na bogatoj strani.
 20 sati razrade...svasta.
Pa imate li toliko vremena u zivotu?
 Dok razradite motor, vec ce biti vreme za generalku.
 Sto se tice crnog ulja iz izduva, reci cu vam sledece.
 Neki motori imaju taj, uslovno receno, problem, a neki ne.
 Ako motor izbacuje malo crnog ulja na izduv, velika je verovatnoca da ce ga to pratiti ceo njegov radni vek, i to  nije nista alarmantno.
 Nemoj me pogresno razumeti, vec sam ti rekao da se slazem da motor treba razraditi, ali ne i potrositi celu sezonu za taj postupak.

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: DLE30
« Reply #10 on: April 17, 2010, 12:45:33 AM »
Ja rekoh šta rekoh. A Evo šta kaže Desert Aircraft na tu temu za svoje motore:

  For Break-in, we recommend a petroleum-based oil such as Lawn Boy Ashless or
Pennzoil Air Cooled 2 stroke oil at 32:1 ratio. Run at least 2 to 4 gallons of petroleum
oil/gas mix for break-in. This allows the rings to seat quickly without blow by. Use a
prop that allows peak RPM over 6.500 during the break-in process. Set the High
needle slightly rich during break-in.

  After the break-in process, we recommend a high quality synthetic oil. As for brand
of oil, there are many good ones on the market. Some oils, and their mix ratios, that
Desert Aircraft recommends are: Amsoil 100:1 Pre-Mix (100 to 1), Amsoil Saber
Professional (100 to 1), Amsoil 2000 (50 to 1), Red-line (40 to 1), Bel-Ray H1-R (50 to
1). Mobil MX2T (32 to 1) These oils can be found at most motorcycle shops.


A evo na istu temu i 3W:

Engine Break In
• Use a 2-stroke petroleum based oil (preferably ashless) as this type of oil has a good
honing effect which helps to break in the engine
• Use a mixture of 32-1 or even 30-1
• Use this fuel mixture for approximately 2-3 hours of run time
• Use a high Octane unleaded fuel (98 Octane is ideal)

We suggest starting the break in process of the engine on a test stand; for approximately one
hour. This time should be used to get familiar with the engine. Do not run the engine at full throttle
for more than ten seconds during this test stand break in. The reason for this is that you are not
getting the normal cooling effect that you would if the engine was in a model that was flying.
Another method that can be used for break in would be to set the engine between 2000-2500 rpm
and let it run for 4 hours. After that the engine would basically be broken in. Note: For break-in a
smaller propeller is recommended.

Haug
 (pijemo)

P.S.
 Za slučaj da sam se nespretno izrazio - dvadesetak sati je vreme posle koga motor daje punu snagu snagu, a ne da se razrađuje na stolu. On je praktično rezrađen posle razrade na stolu.
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: DLE30
« Reply #11 on: April 17, 2010, 12:24:04 PM »
 Pa ti prvo pucas, pa onda postavljas pitanja....

Ha, ha...
 Salim se naravno.
 Izvinjavam se ako nisam dobro razumeo, ali iz teksta sam tako zakljucio.
 Tacno, razrada od sata na zemlji i onda letenje, to je dobitna kombinacija.
 Mislim da si u pravu jer definitivno punu snagu i najstabilniji rad imas tek posle cele sezone letenja(20-ak sati).
 Moja iskustvo me je nateralo da ipak i kasnije u toku letenja pravim smesu sa 4% ulja.
 Mozda nije potrebno, ali ko je citao ,moje postove, setice se pada helikoptera, kada je duzi rad na punom gasu, doveo do zaribavanja klipa u cilindru.
 Posto je cilindar aluminijumski, tvrdo hromiran, glavno ostecenje je bilo na klipu.
 Na forumima, procitao sam da ovo nije usamljen slucaj, i da se, bar kod helikoptera, preporucuje muckanje 4% ulja.
 Istu smesu koristim i na DZY 50ccm, twin-u na Su 31, koji vec ima oko 15-ak ati rada.
 Naravno, nikakvih problema nema, osim tog famoznog crnog ulja koje ga prati od pocetka, i to mahom iz jednog cilindra.
 Ipak, za sada, radi sve bolje bez ikakvog znaka zamora.
 Mislim da sa DLE 30 nece biti nikakvih problema, jer kao sto rekoh, motor je fantastican.
 Vrlo me interesuju impresije jer imam kuci jednog Christen Eagle-a od 1700mm, sa oko 6 kg mase, i meracim ovaj lepi motorcic za njega.
Obavestavaj nas

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: DLE30
« Reply #12 on: April 17, 2010, 02:06:50 PM »
Pošto imam samo benzince i pošto sa Zeroom i Thunderboltom i nešto malo sa Capom imam skoro 300 letova (pa, x 10 min...), moja iskustva su sledeća...

Osnovna stvar je izbor motora. Kao što znate ja imam samo Zenoahe i služe me savršeno.
Zenoah motori se prave 25 godina, nemačka firma "Tony Clark" ih je vremenom "doterala" da budu još bolji i pouzdaniji.
Iskreno, Zenoah je malo slabiji i teži nego slični motori modernije koncepcije. Mogu da se kupe i sa magnetnim i sa elektronskim paljenjem, stvar opredeljenja...
Moji su sa magnetnim paljenjem i po meni to ima mnoge prednosti... Da sad ne otvaramo još jednu novu temu...

Kod motora naprevljenih u Kini (koji su zbog cene naravno najpopularniji kod nas) kvalitet mnogo zavisi od "brenda"...
DLE se pokazao kao odličan motor. DLE 50, sad 55 i DLE 100 sad 111 možete naći u svim ozbiljnim prodavnicama hobi opreme. Kad ga prodaje Lindinger ili Tower Hobby i mnoge druge radnje koje nude vrhunsku hobi opremu, to je znak da taj motor verovatno vredi...
Verovatno je i DLE 30 dobar kao "veća braća"... Zajo ga prvi ima pa, će nam prenetu iskustva iz prve ruke.
To što pišu časopisi, kad testiraju motore, to nije reper, jer niko neće napisati da neki motor nije dobar i da mu fali ovo ili ono...
Samo praksa...

Što se tiče Zenoaha, ja sam svaki prvo palio kod kuće, u dvorištu, na modelu (nemam probni sto). Mislim da je svaki radio preko sat vremena pre odlaska na aerodrom.
Rad u dvorištu, nije bla toliko stvar razrade, nego, više da se uverima da je na samom modelu sve napravljeno kako treba, da se nešto ne odvrće, popusti, jednom rečju da se sve proveri pre prvog leta...

Koristim bezolovni benzin i Still ulje, koje kupujem u prodavnici opreme za motorne kosilice, testere...
Pravim 4% mešavimu i verujte skoro da nema ulja na modelu posle leta... Verujte nemam šta da masno i crno obrišem...
Koristim preporučene propelere (po dimezijama) iako su to obično najveće od onih koje proizvodjač kaže...
I po meni ono najvažnije, ne eksperimentišem, kad se jednom sve namesti, više ništa ne diram...

Vidoje koji je Laza snimio, kad je bio kod mene, kad smo palili ZG 62 pokazije kako Zenoasi rade od prvog momenta...

Moj prvi motor je bio Kineski SPE 40, mnogo hvaljen u Madjarskoj prodavnici, motor dobro ocenjen u RC FLY magazin časopisu, ali u praksi nije bio ni za .....
Nikad nije mogao da se našteluje da u svim režimima radi dobro, karburator jeste Walbro, ali napravljen u Mexicu...
Motor je loše radio, gasio mi se par puta u letu... Tom motoru sam se dvaput radovao, jednom kad je kupljen a mnogo više kad sam ga prodao...

Mislim da je najveća razlika izmedju brendiranih i kineskih motora u kvalitetu materijama i tolerancijama. Pogotovo u materijalima pa, zato i treba toliko vremena da se razradi i da sve ulegne na svoje mesto...

Nadam se DLE nije takav...










« Last Edit: April 17, 2010, 02:27:50 PM by mirce »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: DLE30
« Reply #13 on: April 19, 2010, 01:13:08 PM »
Hvala puno svima za poddrsku.Sto se tice brek in mislim da svi u glavno isto pricate.Dali ce se taj motor na stol razradzivati ili dok leti na pola gas manje vise zar ne,ali kada oprcis nad 500e ipak ces i to sto netreba uraditi zar ne?
Inace do sada za 73incne 30cc modele nemam bas naj sjajan uticaj.Iz ove gledne tacke je bi ipak za 50cc.Nadam se iskreno da ce me DLE30 razubedi i uveri u suprotno.
Znaci najbolji set up za moi  73"QQyak je saito185 i tacka.Dovoljno da baterija ide malo napred i cg je odliocno  Zamoslite tezina te.lesnina samog modela.Kako sam prije rekao, ja sam ga letio sa saitov motor i ide kao san:penje od huver kao raketa,neverojatno precizan,zvuk motora najboli itd.Ali nema i skup benzin i nemogu bre vise.
Hajde vec nek stigne pratka iz towera(sve sam kupio i sta treba i netreba 150usd u accesories :sljus)pa da palimo i naravno da cu da obavestavam o svemu i da trazim pomoci he he...
Jos jednom,nadam se da ce me DLE30 razubediti i da KOONACNO model pocne da nabija sate u vazduh.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: DLE30
« Reply #14 on: April 22, 2010, 10:09:50 AM »
Motor je krecnuo (yay).Sada sada sve je u najbolji red i ja sam pre zadovoljan.Radio je okolo 2 sati,nisam merio rpm ali merio sam tempereture i vec je smanjio temp.na iddle i moslim da je smanjio vibracie.Planiram da jos dosta teram na sto jer dva sata u vazduh nije lako napraviti i bolje da bude sto razraden prije nego udze u model(jedva cekam ali trpenie-spasenie)i da letimo bre.
Nego da produzim sa mineralno ulje tako?I kada da planiram da promenim sa sintetic??Sto se tice elise za sada cu sa 18/8.
Neznam dali cu pustiti video od razrade jer misli da nije bas iteresantno.
 oo))
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev