Author Topic: Podizanje 30kg  (Read 15987 times)

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Podizanje 30kg
« Reply #15 on: July 05, 2010, 11:32:19 AM »
E, sa solarnim ćelijama se stvari još dodatno komplikuju. Dakle, trebalo bi početi od karakteristika solarnih ćelija koje nameravaš da upotrebiš. Odnosno, njihovog stepena iskorišćenja, površine, težine, debljine, elastičnosti (prilagodljivost površini na koju se postavljaju), izlaznog napona i jačine struje...
Tek sa ovim podacima može da se uđe u proceduru koju sam ranije opisao. S'tim, da sada veličina površine krila nije vezana samo za uzgon, već i za pogon. Priličan galimatias od računica, ali to ne znači da nije moguće sve to isterati na čistinu.
Ovako, odokativno-iskustvenom metodom, rekao bih da će biti VEOMA teško ispuniti zahtev podizanja 30kg tereta letilicom na solarni pogon, pri rasponu krila od 5m. Biće tu potrebni dosta veći gabariti.

Sa prethodnim postom sam samo hteo da ti dam do znanja da imamo veoma kvalifikovane kapacitete za takav projekat. Makar što se tiče aerodinamike, konstrukcije i izrade letilice. 

 (pijemo)
« Last Edit: July 05, 2010, 11:33:54 AM by Lazo »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #16 on: January 09, 2011, 04:15:18 PM »
Prvo svima da poželim srećne Novogodišnje i Božićne praznike i da vam se Sve želje u ovoj nam novoj 2011.

Evo, do sinoć sam na polju svog, još uvek se nadam, do sada, najvećeg životnog projekta bio na standby-u. Pa brzinski uzeh da neke osnovne podatke saberem i dam vam na uvid nadajući se novim smernicama.

Ovo je slika nekih najosnovnih i Vrlo grubih brojki, koje su opet u okvirima onoga što očekujem na kraju.



I opet, ono što me kao vaš komentar na ove brojke interesuje je, da li će 2x DOUBLE AXI 5330/20 GOLD LINE uz jednu džet turbinu poput ove izložene u lepom, domaćinskom postu http://rcfly4um.org/index.php?topic=3905.0 moći da podignu, i pokreću ovu "ideju".


Hvala i veliki pozdrav!
O. Cvetković

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Podizanje 30kg
« Reply #17 on: March 16, 2011, 01:30:30 PM »


I opet, ono što me kao vaš komentar na ove brojke interesuje je, da li će 2x DOUBLE AXI 5330/20 GOLD LINE uz jednu džet turbinu poput ove izložene u lepom, domaćinskom postu http://rcfly4um.org/index.php?topic=3905.0 moći da podignu, i pokreću ovu "ideju".
Na onom linku se nalazi JET turbina koja radi kao mlazni motor i troši isključivo kerozin ili neko slično gorivo. Ono čudo nikako ne bi trebalo "napajati" elektromotorima! Prosto, to je mlazni motor koji stvara potisak sagorevanjem goriva... Uostalom pročitaj http://en.wikipedia.org/wiki/Jet_engine

Letelice na solarni pogon koriste energetski efikasne sisteme za pogon. Turbine sa velikim brojem obrtaja prosto ne dolaze u obzir zbog malog stepena iskorišćenja.

Pogledaj ove snimke pažljivo!
http://www.solarimpulse.com/sitv/index.php?lang=en

Ovaj avion je ostao dan i noć u vazduhu koristeći baterije i sunce i nosio je pilota!
Obrati pažnju na propelere kada krstari. Šta se tu vidi? Veliki su. I okreću se dosta sporo. Brzina aviona je mala. Propeleri se okreću tek tolikom brzinom da ponište otpor vazduha, i to je brzina na kojoj sami propeleri imaju maximum efikasnosti. Takođe avion je autostabilan, kako bi se manje energije trošilo na upravljanje i stabilizaciju.

Koncept letećeg krila obećava u pogledu efikasnosti, no ima puno problema.
Evo link za Helios http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D0%BD_%D0%A5%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BE%D1%81
I link o letećem krilu http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_wing

Takođe ja ni u ludilu ne bih razmišljao o 7 kg i 1750 komada solarnih ćelija! Sada postoje tanki solarni paneli  http://en.wikipedia.org/wiki/Thin_film_solar_cell

Ovakav projekat je izazov za vešte inženjere koji su godinama u poslu. Ja sam nalazio na nekoliko ozbiljnih pokušaja koji su propali za dlaku...

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #18 on: March 16, 2011, 02:24:33 PM »
"Ono čudo nikako ne bi trebalo "napajati" elektromotorima!" - Dok polako prlistavam dole navedene linkove i podatke samo da dodam, da nisam ni mislio da ih "napajam" elektro motorima, to čak iskreno i ne razumem šta si pod tim mislio :) Tu turbinu sam pomenuo kao zasebni sistem koji bi eventualno uveo u projekat pored tih motora isključivo kao dodatnu snagu u procesu poletanja.

I dodao bih još par referenci koje su se promenile, pored naravno foto voltaže i ćelija koje sam uveo računicu čisto kao banalni primer da dobijem neku ~ kvadraturu i max amperažu koju bih iz njih mogao izvući, sada su na spisku neke papreno skupe japanske polikristalne ćelije koje, ako sve ispadne kako treba, pored dva turbinska vetro generatora koja uspeju da napoje gigante od baterija koje su u setup'u.

Što se izmena na dizajnu tiče, gore navedena slika je opet samo osnova, planiram ogromno zatupljenje nosa i repno zakrilce, mada nigde na aero foliji letećeg krila nisam video jedno, što me opet malo zbunjuje.


Još jedna od izmena je poletna težina, koja je sa 30 otišla na 60 kilograma, zbog čega su trenutno u razmatranju sledeći motori (na njih mi je svaki komentar dobrodošao) http://www.plettenberg-motoren.com/UK/Motoren/aussen/Predator/motor.htm Ono što se iz njegovih karakteristika vidi je, da mi je po komadu potrebno napajanje bar 12-14s li baterija, što mi trenutno pravi popriličan problem, jer bi u sistemu bilo bar dva motora, sa bar dva para baterija, tako da softver detektuje kada se dve potroše (a to je kao što znaš period od maksimalnih 20 minuta), pa onda one koje su bile na punjenju stavlja u konzumaciju, a ove druga prebacuje na sistem punjenja.

U velikoj sam žurbi pa ovaj text sklepah na brzinu, čim se vratim kući dopuniću post sa malo exaktnijim podacima i exaktnijim problemima.


Hvala puno na odgovoru, dobih još hrpu informacija, i ono što je najbitnije još malo nade :)

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Podizanje 30kg
« Reply #19 on: March 16, 2011, 02:57:02 PM »
Ti, onako usput, pominješ promenu težine letelice sa 30 na 60 kg, turbine kao zasebne sisteme za punjenje baterija...
Po kojim kriterijumima je izabran baš ovaj motor? Kako se došlo do baš ovog oblika letelice? Koji su razlozi za oštre ivice? Koliko sam shvatio ne pravi se letelica koja treba da bude stelt, već da ima što manje gubitke i otpor prilikom letenja...
Ne želim da delujem spuštajuće, ali ti bez ikakvog znanja o ovim stvarima pokušavaš da za 6 meseci napraviš nešto što izraelska i američka vojska, sa ko zna kolikom finansijskom i know how podrškom rade godinama? 
Da se razumemo, biću prvi koji će se javno izviniti i častiti ručak ako nešto od ovoga bude urađeno.

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #20 on: March 16, 2011, 03:15:22 PM »
Motori su izabrani zbog najvećeg potiska na koji sam na interenetu naleteo (oko 30 kilograma). Oblik je izabran ne zbog steltha nego zbog najveće moguće kvadrature koju mogu da izvučem, stim što mi je najbitniji uzgon koji samim oblikom dobijam, gde se on negde i uklopio.

Apsolutno opravdavam skepticizam na celu ideju. Krenimo odavde, rok izrade, od trenutka kad spremim blueprint projekta je 12 meseci, i ono što je najveća olakšavajuća okolnost, zbog same teme projekta i kod koga će ta letelica završiti je fond, koji je praktično neograničen, koji mi iskreno najviše nade daje.

Pomenu sam "turbinke vetrogeneratore" što bi zapravo bili motori (primer, ne exatno ovi)http://cgi.ebay.com/AMETEK-50V-15A-LOW-SPEED-WIND-WATER-GENERATOR-TURBINE-/300535347109?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f94d77a5 za koje bih napravio 2 ako uspem i tri usisna mesta na trupu gde bi oni bili instalirani sa elisama poput onih na turbinskim motorima i koji bi mi u letu davali jos 60 do 100 ampera u procesu punjenja.


I još jednom hvala na odgovorima i dodao bih, ja sam profesionalni programer i mikroelektronicačar, sam mozak i elektronika letelice mi apsolutno ne predstavljaju nikakav problem, ono što mi je sada u procesu ulaženja u materiju aerodinamike najpotrebnije kao pomoć od vas iskusnih modelara je debuging moje ideje na temu trupa i aerofilije i eventualno pogona koji bi koristio.

Ono što sam do sada shvatio da će prva izmena na dizajnu morati da bude povećanje veličine korena i dužine krila u svakom slučaju. I, da li uvoditi repno horizontalno krilo ili ne.

Srdačan pozdrav

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Podizanje 30kg
« Reply #21 on: March 16, 2011, 03:36:29 PM »

Pomenu sam "turbinke vetrogeneratore" što bi zapravo bili motori (primer, ne exatno ovi)http://cgi.ebay.com/AMETEK-50V-15A-LOW-SPEED-WIND-WATER-GENERATOR-TURBINE-/300535347109?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f94d77a5 za koje bih napravio 2 ako uspem i tri usisna mesta na trupu gde bi oni bili instalirani sa elisama poput onih na turbinskim motorima i koji bi mi u letu davali jos 60 do 100 ampera u procesu punjenja.

Srdačan pozdrav
Možeš li molim te da pojasniš ovo o punjenju?

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podizanje 30kg
« Reply #22 on: March 16, 2011, 03:43:49 PM »
Quote
Pa, komercijalna upotreba nije prava reč koja bi mogla da se iskoristi uz ovaj projekat. Naime, radi se o mojoj dugogodišnjoj ideji, za koju ću, konačno, ako sreća i okolnosti posluže, na čelu svoje firme, dobiti fondiranje i rok izrade od šest meseci. Radi se o izradi samo jedne letelice koja bi predstavljala moj tim na jednom takmičenju robotike u Londonu na osnovu koje, ako uspemo da izvučemo jedno od prva tri mesta, moja firma, ja, dobiti mogućnosti da postanemo deo nekog njihovog saveza i truć, truć.. da ne dubim..  tako da.. mislim, iako teoretski jeste, cela ova priča nema za cilj "komercijalnu upotrebu"
Nedavno (2010) sam slušao vest da je i engleskoj kraljičinoj vojsci smanjen budžet. Odkazane su narudžbe skupih razvoja bespilotnih letelica. Tako vojska sa smanjenim budžetom traži druga rešenja da sebi obezbedi što jeftinije i efikasnije letelice za nadzor. Okrenula se civilnoj sferi, firmama koje razvijaju takve robot letelice, od kojih ima sve više, i dala konkurs...
Na kraju će ispasti da će tvoju "high tech" letelicu koristiti možda i oni, pa će nas da nadgledaju, i ne daj Bože bacati neki  :radioaktivno prašak kao deo korisnog tereta?   (:sok:)
Ono što želiš da napraviš je apsolutno izvodljivo. Ko zna da konstruiše i napravi ovakvu letelicu, radi za firme na zapadu za novac koje ni UK vojska ne može da plati.  lol


 

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #23 on: March 16, 2011, 04:01:57 PM »
Hehe, pa neću se ljutiti ako dobijem ponudu od engleza, ne brini, ugovorom bih se vezao da nas ne smeju da snimaju :D

Šalu na stranu, do sada ko god je u procesu pružanja info pomoći na ovu temu došao do saznanja veličine mojih fondova odmah bio u fazonu, ne ne, neću ja da imam ništa sa tim, ti hoćeš da zaradiš na tome, bla bla.. ne znam zašto ljudi generalno tako reaguju, čak da je i tako, ja sam poslao par mailova na adrese nekih visoko obučenih stručnjaka, kojima sam naglasio da svaki dinar, euro koji dobijam na temu projekta isključivo mogu da dobijem sa predračunom, pa posle računom za datu komponentu, stoga ja lično nemam nikakvu zaradu na samom projektu, ali sam svima rekao da sam apsolutno spreman da ako neko profesionalno želi da se uključi u tim, spreman sam da potpišem ugovor na procenat od prodaje projekta, mada sada, to ne postoji kao mogućnost, ali ako se pojavi, potpisani ugovor će biti tu. Da sve bude malo transparentije i jasnije, izvori fondova potiču od jeden velike domaće firme koja se bavi video nadzorom i obezbedjivanjem objekata od važnosti, sa kojima sam sklopio dogovor da letilicu mogu da koristim za bilo kakvo takmičenje i meni najvažnije na Kinetic art fair-u u Londonu, a da letelica bude u njihovom vlasništvu i korišćena od strane njihove firme, što gledajući ono što je meni cilj ovim projektom apsolutno ne predstavlja problem, jer, ako bog da, i ovo sve uspe, ciljevi na koje ja na čelu svoje firme pucam spadaju visoko u domen nematerijalnog, već vrata koje otvaram istim za sutrašnje projekte, kojih ima na pretek.



Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #24 on: March 16, 2011, 04:14:35 PM »

Pomenu sam "turbinke vetrogeneratore" što bi zapravo bili motori (primer, ne exatno ovi)http://cgi.ebay.com/AMETEK-50V-15A-LOW-SPEED-WIND-WATER-GENERATOR-TURBINE-/300535347109?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f94d77a5 za koje bih napravio 2 ako uspem i tri usisna mesta na trupu gde bi oni bili instalirani sa elisama poput onih na turbinskim motorima i koji bi mi u letu davali jos 60 do 100 ampera u procesu punjenja.

Srdačan pozdrav
Možeš li molim te da pojasniš ovo o punjenju?


Pa ideja je sledeća, uzmimo sledeću sliku http://static.howstuffworks.com/gif/gas-turbine-turbofan2.gif, na kojoj turbinski motor zamenjujemo dc motorom, sa otprilike istom elisom, usisna mesta bi bila u korenu krila uz trup, gde bih u letu imao dovoljan protok vazduha da stvorim bar 900 rpm'a i dobijem alternativu izvora za punjenje tokom noći.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podizanje 30kg
« Reply #25 on: March 16, 2011, 04:24:04 PM »
Quote
stoga ja lično nemam nikakvu zaradu na samom projektu
To je velika greška. Od entuzijazma se ne živi. Najveći udeo u svim današnjim projektima je ideja i razvoj. Napraviti je zabava. To je i cilj kompanijama koje love entuzijaste u nadi za budućom, još neviđenom zaradom, da dođu do jeftinih razvojnih projekata, prototipova, da bi uštedeli one milione koje traže specijalizovane firme za isto. Ja sam u životu davao ideje iz sličnog entuzijazma u svom zanatu mašinstvu, a drugi su zaradili na tome, a da meni ni hvala nisu rekli. 
Ideje i proračine za letelicu nećeš da sakupiš na internet forumima. Ovde možeš samo da skupljaš fragmente i mrvice, ponekad i velike i namerne dezinformacije. Pravo profesionalno znanje se nikada ne publikuje, pogotovo ne na internetu, već ga pretvaraju u milione $. Kod nas je nemoguće sastaviti tim za razvoj, jer je sujet zbog znanja, novca i slave previše veliki. Da toga nema, već bi smo materijalno bili mnogo bogatiji. Bogati su ovi koji ne razbacivaju svoje znanje već ga vrednuju kao motor svake industrije i biznisa...



Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #26 on: March 16, 2011, 04:37:10 PM »
Naravno da si upravu, po svakom aspektu gore pomenutih činjenica, moja filozofija je opet pominjem sva ta silna vrata koja mi bivaju otključana i otvorena, što je meni i više nego dovoljno, jer nikada sebe nisam video kao deo nečijeg sistema već stvaraoca i konzumenta svog.
 Što se tiče teme iskorišćenja a da ti ni hvala ne kažu, na tu temu imam mnogo, ali baš mnogo iskustva, radio sam i za našu i za strane vlade, na velikim informacionim sistemima koje sam sam stvarao a predstavljale su revolucije na tom polju, dokaz jednog takvog, ne hvala nego i nameštanja mog pada možeš naći malenim pretraživanjem mog imena i prezimena (ognjen cvetković) gde ćeš videti da je prvi rezlultat sve, sve osim istine... ali, svi stičemo iskustva i učimo na svojim greškama.

Što se tiče sklupljanja ovih mrvica i to, pa ne idem ja baš tim putem, ceo život sam samouk i vrlo brzo učim, tako je i sa ovim, izvore svojih ideja i činjenica pronalazim u profesionalnoj dokumentaciji a ovde gledam da dobijem što više, nazovimo ih napada i sugestija na ideju, koje ne služe ničemu drugom nego ubrzavanju procesa opet tog krajnjeg debuging-a celog projekta.


Još jednom, hvala na dosadašnjim uputima i sugestijama svima.

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Podizanje 30kg
« Reply #27 on: March 16, 2011, 04:45:21 PM »

Pomenu sam "turbinke vetrogeneratore" što bi zapravo bili motori (primer, ne exatno ovi)http://cgi.ebay.com/AMETEK-50V-15A-LOW-SPEED-WIND-WATER-GENERATOR-TURBINE-/300535347109?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item45f94d77a5 za koje bih napravio 2 ako uspem i tri usisna mesta na trupu gde bi oni bili instalirani sa elisama poput onih na turbinskim motorima i koji bi mi u letu davali jos 60 do 100 ampera u procesu punjenja.

Srdačan pozdrav
Možeš li molim te da pojasniš ovo o punjenju?


Pa ideja je sledeća, uzmimo sledeću sliku http://static.howstuffworks.com/gif/gas-turbine-turbofan2.gif, na kojoj turbinski motor zamenjujemo dc motorom, sa otprilike istom elisom, usisna mesta bi bila u korenu krila uz trup, gde bih u letu imao dovoljan protok vazduha da stvorim bar 900 rpm'a i dobijem alternativu izvora za punjenje tokom noći.

Ipak se ti drži programiranja.
Nisam expert ni za jednu od potrebnih veština za ovaj projekat, ali od svega znam po malo i koliko vidim to ti neće (po)leteti.
Isključujem se iz dalje diskusije. Pozdrav!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podizanje 30kg
« Reply #28 on: March 16, 2011, 05:10:44 PM »
Gussenica, nisam te hteo obezhrabriti već da ukažem na složenost tvog projekta i teškoće koje samo sprečavaju, a ne pomažu u nastojanju da ljudi uspeju u nečemu. Ova letelica je veoma multidisciplinarni projekat. Obično rade timovi gde je svako specijalista za neku oblast i to sa debelim iskustvom. Ne sumnjam u to da si dobar stručnjak u tvojoj struci, ali je to samo deo celog letećeg sistema. U našem okruženju nema dovoljno iskustva u nekim oblastima korišćenja novijih tehnologija a koje želiš ugraditi. Mislim na elektro pogon sa solarnim panelima i sl. To su veoma sveže tehnologije. Može se doći do nekih rezultata, ali samo teoretski je to malo. Ma koliko da se smatra da su proračuni tačni, treba napraviti prototip. U tvom slučaju možeš da napraviš 3-4 puta manji i to sa sasvim skromnim budžetom u odnosu na 1:1. Eto toliko mrvica od mene, pa samo napred.
 ;namig
« Last Edit: March 16, 2011, 05:27:16 PM by tibeteagle »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Podizanje 30kg
« Reply #29 on: March 16, 2011, 05:21:29 PM »
Bilo bi dobro da prvo kupiš neku standardnu RC letelicu, recimo neku elektro jedrilicu i da osetiš u stvarnosti šta je to leteći objekat na elektro pogon, date veličine sa datom opremom. Mnogo će ti pomoći u razumevanju nekih stvari vezano za tvoj projekat. Sve to od novca one firme koja ti je obećela kule i gradove i otvorila sva vrata na široko. Da vidimo da li su spemni da otvore i buđelar za prve korake u tvom razvojnom projektu. mmmm
« Last Edit: March 16, 2011, 05:24:28 PM by tibeteagle »