Author Topic: Podizanje 30kg  (Read 15986 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Podizanje 30kg
« Reply #30 on: March 16, 2011, 05:40:08 PM »
@ gussenica
Spadam u grupu ljudi koja voli izazove te vrste. Mislim da si pogrešno postavio problematiku projekta, ili si izneo samo početak i kraj problema. Iz tvojih postavljenih pitanja i tako proizašle problematike, odgovori mogu biti apsolutno kontradiktorni.
Koncepcija ti je puna "rupa" i nepoznanica, zapravo nedefinisana - razvijaš je u "letu", a to je i normalno za ovakvu vrstu projekta, pogotovo što si naveo da ti je ova oblast apsolutna nepoznanica !
Svojevremeno sam se "zapalio" za konstruisanje tzv "letećeg tanjira". Stigao sam do neke tačke, ali tehnologija tog vremena (pre tridesetak godina) i naši svemogući majstori, su me stopirali, tako da sam za utehu sklopio jedan hovercraft !... lol a solarne ćelije su bile od modifikovanog 2N3055...
Sad je druga priča - tehnološki, ali su majstori ostali isti. Svi sve mogu, a ne znaju šta je stota! Svaka čast onima koji su stvarno majstori, ali do njih je skoro nemoguće doći ! Siguran sam da ih ima i na ovom forumu, ali mudro ćute, jer nisu spremni da se upuste u nešto čiji je ishod neizvestan !
Ovo mu dođe kao neko teoretisanje (cinici sa foruma će reći al se ovaj  2a ) !



#FFCC00

Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #31 on: March 16, 2011, 07:43:54 PM »
Hvala na priključenju u thread. I hvala na tako direktnom pristupu, i mogu reći shvatanju, problematike.

Projekat jeste u apsolutnom letu, jer ja već duže vreme razvijam mozak te letelice, a ovu priču, samog tela koji će to nositi, nošen entuzijazmom, maštom i par tački koje su mo dokazale da je sve to zaista moguće, držim negde u malom mozgu, svaki dan vršeći neke nove izmene i dodavajući nove probleme koje samo dodajem na spisak, i ovako vrljajući netom, pokušavam naći to, alternativno rešenje.

Verujem da baš iz tog razloga cela ova ideja, gledajući je kroz prethodne moje postove, nema kvalitetno objašnjenje ni početka ni kraja problema, ali sam se sve nekako nadao, "skrpljeno pitanje, skrpiće se i odgovor".

Što se tiče priče na temu iskusnih majstora koji stoje u senci, nestimulisani idejom stvaranja, probijanja granica, bez mašte, nek su živi i zdravi.. svako bira svoj put, ja lično smatram da sa dovoljno predavanja ideji, i dovoljno mašte ne postoji ništa što ne mogu da pretvorim u realnost, čak i sam.


Pošto vidim da sam ostvario kontakt sa još jednim seniorom ovog interesantnog životnog hobija, posla, pokušaću da konkretizujem problem i u pokušaju isključim kontradiktornost.

Najveći poblem, i može se reći jedini, koji mi projekat još uvek drži na zemlji je odabir, ili izmena postojeće aerofolije i dizajna trupa, ponavljam, odabrao sam leteće krilo samo zato što mi maksimizuje kvadratnu površinu koju mogu da iskoristim u procesu foto voltaže. Krenuvši dalje, proučavajući aerodinamiku, shvatio sam da mi ista obezbedjuje i drugi važan faktor, minimizovanje otpora pri kretanju i povećanje površine donje strane koja bi mi dala i kvalitetne rezultate jedrenja, jer mi je cilj što manja brzina, i što manja konzumacija motora.
Dalje, ispitivavši detalje letećeg krila, dobio sam negativne rezultate na stabilnosti letenja, što me je dovelo na zaključak da ću umesto oštrog nosa koji se vidi na slikama koje sam priložio, koristiti oblu zatupljenu varijantu nosa, koja bi mi dala mnogo stabilniji let i manje razmišljanja o programiranju autostabilizacije tokom letenja. Pored ovih izmena koje se odnose na dosadašnju verziju, tu su i produženje krila kao i dodavanja repnog horizontalca. E sad, ovih dana verujem dostaviću i osnovnu skicu kako bi to trebalo izgledati, neki komentar na gore ispisanu teoriju vezanu za istu?

Još jednom, hvala na uključenju i iskrenom razmatranju teme.



Offline gussenica

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Podizanje 30kg
« Reply #32 on: March 16, 2011, 08:40:38 PM »
Bilo bi dobro da prvo kupiš neku standardnu RC letelicu, recimo neku elektro jedrilicu i da osetiš u stvarnosti šta je to leteći objekat na elektro pogon, date veličine sa datom opremom. Mnogo će ti pomoći u razumevanju nekih stvari vezano za tvoj projekat. Sve to od novca one firme koja ti je obećela kule i gradove i otvorila sva vrata na široko. Da vidimo da li su spemni da otvore i buđelar za prve korake u tvom razvojnom projektu. mmmm

To obavezno, samo ću ja onom prethodno pomenutom načinu. Pošto je sam krajnji proizvod poprilično ogroman, razmtrao sam da idem sa 1:2 sa nekim stirodorskom modelom raspona 2.5 - 3 m čisto zbog dobijanja savršene srazmere aerofolije koja će mi sama po sebi dati što savršeniji uzgon.

Hvala za mrvice ;)

p.s. uvek čovek nadje način da se oduži, mora, zbog karme.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Podizanje 30kg
« Reply #33 on: March 16, 2011, 08:52:19 PM »
Bilo bi dobro da prvo kupiš neku standardnu RC letelicu, recimo neku elektro jedrilicu i da osetiš u stvarnosti šta je to leteći objekat na elektro pogon, date veličine sa datom opremom. Mnogo će ti pomoći u razumevanju nekih stvari vezano za tvoj projekat. Sve to od novca one firme koja ti je obećela kule i gradove i otvorila sva vrata na široko. Da vidimo da li su spemni da otvore i buđelar za prve korake u tvom razvojnom projektu. mmmm

To obavezno, samo ću ja onom prethodno pomenutom načinu. Pošto je sam krajnji proizvod poprilično ogroman, razmtrao sam da idem sa 1:2 sa nekim stirodorskom modelom raspona 2.5 - 3 m čisto zbog dobijanja savršene srazmere aerofolije koja će mi sama po sebi dati što savršeniji uzgon.

Hvala za mrvice ;)

p.s. uvek čovek nadje način da se oduži, mora, zbog karme.

Ne zaboravi na planiranu visinu od 1.000m !
#FFCC00